Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Říjen 2020

1252
# 05.10.2020, 17:16

walden
Tady to drobné v žádném případě nejsou.Pršelo tu skoro 3 hodiny a spadlo 8,1mm.

ota
Avatar
2125
# 05.10.2020, 17:24

Tomas1241980
Ta předpověď je dost děsivá, pokud by skutečně spadlo tolik vody, reálně by hrozily velké podzimní povodně. Je to hodně daleko, tak snad se předpovědi zmírní. Tady už stoji voda i na zoraném poli. Bečva dost rychle reaguje na jakékoli srážky a jiné řeky pramenící v Beskydech, Jeseníkách a okolí na tom budou podobně.

# 05.10.2020, 17:37

ota
Přesně tak , ale zatím vždycky byla mezera ve srážkách, takže i přesto, že přijde týden, kdy spadne přes 100 mm a v horách 150-200 mm, tak z toho byly vždy max 1 a 2. SPA. V této podobě to ani není zas tak špatné. V létě by s takovým rázem srážek problém nebyl. Vyšší výpar, vyšší teploty a vítr, by půdu včas vysušily do dalších dešťů po víkendu. Na podzim jsou ale takto extrémní úhrny mnohem nebezpečnější. Minimálně tady v Ostravé sucho nehrozí do konce roku a pokud bude zima, jakou očekávají dlouhodobé modely, tak by mohla být konečně zásoba vody na jaro.

F4
Avatar
109
# 05.10.2020, 19:12

No tak dnes asi 4 mm. Žádná sláva ale na tu bídu skoro rekordní úhrn. Nebýt toho vysokého úhrn u Orlických hor (kde už nadojilo dost včera), tak by to byla klasická podzimní fronta bez extrémů. Taky byl po dlouhé době den s proměnlivým počasím - oblačnost, srážky i slunce se během dne vystřídaly (tak to má být). V dalších dnech se budou srážky tetelit jen na horách, takže ač východ nebude mít další letošní rekordní srážek, tak Z toho moc mít taky nebude.

15
# 06.10.2020, 06:35

F4
Hergot, chlape, strčte si ty stížnosti už za klobouk. ;-)
Píšete k 1.9.2020 cca 380 mm vody. Víte kolik jsem měl loni ve stejnou dobu?
360 mm.
Brečel jsem někde neustále nad suchem?
Ne.
Naopak jsem si lebedil jak je dobře.
Proč?
Protože to tu občas bývá za celý rok.
Letos je skoro všude nachcáno až to stojí po polích, vy máte čistě náhodně jen asi do 10% pod normál a furt si stěžujete. To nevím co budu dělat až se to (třeba) příští rok otočí. Asi začnu kšeftovat s pískem, po tom by mohla být na budoucí Sahaře poptávka...
:)

# 06.10.2020, 07:40

Zatím se drží od neděle nějaké další výraznější ochlazení .. už pod 10°C i přes den, to je celkem zimečka :D:oblak:

# 06.10.2020, 08:48

Ursus
Problem zase bude jen v tom, ze clovek vidi svou zalitou zahradku, cili z toho usuzujes to, ze je vsude zalito. To vsude asi bude tak 65% uzemi a zbytek susi hubu. Vy na Morave mate rok dva roky sussi a potom zase mokry rok. My zde jedem v podstate extremni teplo, slunecno a srazkovou mizerii od roku 2015. Asi nepochopitelny co?:)

53
# 06.10.2020, 09:17

Ursus
Jestli měl k 1.9.2020 cca 380mm a já 404mm a když sečtu moje a jeho úhrny za září a říjen, tak nás dělí pár mm... Jinak včera nakonec 0,2mm v čechách vám snad dobře zaprší v noci..

384
# 06.10.2020, 09:49

hellercz
Jo, jo a pak za tři dny to drží postupné oteplení někam na+20 ( je to ovšem za dlouho), fakt se letos to počasí hezky houpe..:cool:

69
# 06.10.2020, 12:09

godlike
ursus
F4
Už mi to nedá a musím reagovat. Domnívám se, že tady nejde o to kdo má letos kolik vysušeno a napršeno, ale o úroveň diskusních příspěvků F4. Ačkoli chápu jeho frustraci (sám jsem 40 let žil západně od Prahy v dosahu srážkového stínu Krušných hor a když bylo 500 mm za rok bylo to na oslavu), tak příspěvky typu zase mám srážek nejméně, počasí je nespravedlivé a východ má zase víc než západ patří do diskuse typu Novinky.cz a ne na zdejší odbornější diskusi o počasí. Je zde spousta uživatelů, kteří se nacházejí v suchem postižených oblastech, ale nikdo z nich tu nemá potřebu neustále naříkat jak je k nim matička příroda nespravedlivá ;-) Už slyším, že je to tím kolik nám tu letos napršelo, ale věřte mi že to s tím nesouvisí :-) Takže lidi hlavu vzhůru a už tu pořád nebrečte - na to jsou jiná fóra, buďme rádi že letos je ten rok alespoň trochu lepší (někde více někde méně) než ty roky minulé ;-)

15
# 06.10.2020, 12:23

godlike
Ale zrovna z té mapky je vidět, že nějaký výraznější deficit se týká tak max. 1/5 území, bohužel je to zrovna u vás. Holt teď to tak vyšlo, příští rok třeba u nás. To, že teď máme tady dva docela dost dobré roky na vodu (loni řekněme průměr, letos to jde do nadprůměru) nic neznamená.
A když se podívám na rozložení srážek u F4, tak sice sušil v červenci, ale jinak to zas taková tragédie není - docela to kopíruje loňský rok u mě (+/-) a to jsem si chrochtal. Třeba letos má víc než čtyřikrát vyšší úhrn za duben... (to jsem vypíchl schválně, 14 mm není moc, ale je pořád o hodně víc než bylo u mě).
Jo, zrovna u něj (vás) prší míň než ve zbytku republiky, ale zas taková tragédie to prostě není - to bych k vám začal jezdit pro ten písek. ;-) .

15
# 06.10.2020, 12:28

Petr75
Amen.

384
# 06.10.2020, 12:50

Další příznak nastoupivšího "podzimu"... vylíhly se housenky běláska a ožírají mě řeřichy na zahradě, nechávám je žít.. třeba se stihnou i zakuklit, stejně,... motýle je třeba chránit..to ví i předseda!:D

F4
Avatar
109
# 06.10.2020, 12:51

Pořád to nechápete. Nebudu tady jásat, že zase neprší a že svítí sluníčko, kterého jen letos nasvítilo o kolik % více než normál a hlavně v SZ půlce Čech? Já mám rád srážky resp. proměnlivé počasí. Pravdou je, že je více proměnlivé než loni nebo 2018 ale pořád se to odehrává výhradně na východě. Znovu opakuji, že tohle nemá se srážkovým stínem nic společného ale problém je v rozložení srážek. A když z 50 front nás přejdou 2 a zbylých 48 pořád stejnými místy, kde už mají skoro povodně, tak je to opravdu, udělám některým radost, k pláči/vzteku a není to normální ani s ohledem na klimatické poměry. Stejně tak, když to chodí i 2-5 km okolo nás, kde je stejný reliéf i klimatické poměry. Nebudu se tu s Vámi dohadovat, sytý hladovému prostě nevěří a navíc je tu velká část diskutujících zastánců sluníčka a nadprůměrného tepla (kulantně řečeno). Těžko potom najít shodu. A také jsem to už psal, uznávám i svou chybu, ale i když pořád doufám v to, že se něco v tomhle příšerným roce změní a nejen počasí se vrátí ke standardním poměrům, tak stále změna nepřichází. Základem je konec věčně slunečných víkendů. Pak stačí trocha dynamiky a srážek a hned je veseleji. Jinak díky godlike a pár dalším, u kterých mohu najít zastání a neřeší úroveň toho, co řeknu ale podstatu.

384
# 06.10.2020, 13:19

F4
Ach, jo, já mám od začátku roku změřených 416,4 mm, dlouhodobý průměr tu máme okolo 500mm, což možná bude, a nepláču na splavu..tak to holt je, někdo má dvojnásobek, někdo asi ještě míň, takže díky za ty dary.. až nebude celý rok pršet, to bude teprve průser..:!!:

15
# 06.10.2020, 14:33

F4
Ale chápu, jen tvrdím, že to pořád není žádná hrůza. A mapy, třeba na intresuchu, to dokládají, situace je, na to co bylo, víc než dobrá. I vaše data jsou celkem OK.
A nebojte, taky k vám určitě jednou přijde prochcaný rok a ještě rád vzpomenete na Slunce.
Taky ale může přijít ještě horší rok a těch 380 nebudete mít ani za celý.

Bohužel, asi Vás zklame zjištění, že i přes prochcaný víkend jsou sousedé schopní uspořádat venkovní pařbu a takový dým z pokusu o grilování za téměř bouřkového slejváku, to je fakt žůžo, jako by u domu roztápěli parní lokomotivu. Až zima utíná tyto aktivity, nikoliv déšť. Bohužel :(.

108
# 06.10.2020, 14:35

ota
Chce to vyprojektovat kanál Morava - Ohře a přebytky pouštět sem a tam. U Jihlavy odbočka na JZ Vysočinu a fertig.:D

Počasí je jako fotbal, nemá logiku.

# 06.10.2020, 14:46

ludvicek
Tak ted je to zatim prdel, ale mozna k tomu jednou dojde. Kdysi jsem videl, jak maji Spanele
roury z Pyreneji nekam k Madridu, kde by jinak chcipli suchem. :) Treba budou jednou naky umely kanaly z Beskyd zavlazujici jih Moravy a u nas treba z Krkonos...
BTW, Ecak ma pro nas na pristi tyden konecne naky deste. Takovych 50mm by bodlo.;-)

Petr75
V my lokalite a okoli je rocni normal 480-500mm. Jenze byly roky, kdy spadlo jen 450mm, nekde 20-30km odeme klidne jen 400mm. Ale tyhle uhrny jsou vztazeny k normalnimu stredoevropskymu klimatu. Nikoliv k letum, kdy mam 25-30 TD a 80 LD. A celej den smazi slunce. Samozrejme nonstop slunce a teplo, nejlepe od brezna do rijna muze vyhovovat jen linejm kancl lidem sedici v klimatizaci, co si tak jdou vecer sednout na naplavku. Ale my co se snazime na svych zahradach neco vypestovat se muzeme pretrehnout a stejne to nejde uzalivat, kdyz je tyden v kuse +36st a neprsi.

13
# 06.10.2020, 14:48

Predators2
To budte rad, clovece, ale za prve to k vam na Decinsko prislo pozdeji a ty uhrny v te mapce jeste nebyly, za druhe SZ nejste jenom vy..

Jinak koukam, jak tady zas jede souboj Napršeno versus Sucho..omg :D
Nuda tu tedy neni.. :)
Ja mam za zari 33mm, za rijen 2mm, kdo ma min? ;-)

384
# 06.10.2020, 17:34

walden
JÁ...ne...:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.