Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese déšť, na východ i bouřky, v noci na Moravě pozor na vydatné srážky

Diskuse o počasí Pozor na silný vítr

Anonymní
Avatar
# 10.01.2007, 16:24

ČHMU dnes 10.1.2007 ve 14:38 vydal upozornění před silným větrem

Upozornění:
V čerstvém až silném západním proudění ovlivní počasí u nás ve čtvrtek odpoledne a v noci na pátek frontální systém.
Ve čtvrtek odpoledne očekáváme od západu na frontě zataženo s občasným dečtěm, který bude trvat i v noci na pátek. Během pátku postupně proměnlivá oblačnost s přeháňkami, od 800 m sněhovými. Při přechodu fronty i v jejím týlu očekáváme čerstvý západní vítr o rychlosti 7 až 12 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách rychlost větru kolem 30 m/s (110 km/h).
Místy očekáváme spad ulámaných větví, zejména v podmáčeném terénu i vyracení stromů. Doporučujeme vyvarovat se pobytu pod stromy.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/

Anonymní
Avatar
# 12.01.2007, 16:18

V pátek 12.1.2007 vydáno další upozornění:

V čerstvém až silném západním proudění přejde v noci na sobotu přes naše území teplá fronta. Do střední Evropy bude nadále proudit teplý vzduch z Atlantského oceánu.
V pátek odpoledne zpočátku očekáváme čerstvý západní vítr o rychlosti 7 až 12 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na hřebenech hor kolem 30 m/s (110 km/h). Ve večerních hodinách předpokládáme přechodné zeslabení větru, který začne zesilovat během noci na sobotu. Jeho rychlost v noci a v sobotu dopoledne opět dosáhne v průměru 8 až 12 m/s, v nárazech 20 až 25 m/s a na hřebenech hor kolem 30 m/s. V sobotu během odpoledne vítr postupně bude slábnout.
Očekáváme nadále spad ulámaných větví, zejména v podmáčeném terénu i vyvrácení stromů. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Možnost výpadků elektrického proudu.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha

Neplatí pro Zlínský kraj, pro ostatní kraje platí do 13.1. 15:00

Anonymní
Avatar
# 13.01.2007, 22:53

V sobotu 13.1.2007 vydáno další upozornění:

V čerstvém až silném západním proudění přejde v neděli dopoledne od západu přes naše území studená fronta.
V noci na neděli očekáváme mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, na horách v nárazech kolem 15 m/s. K ránu bude vítr zesilovat na čerstvý západní 5 až 9 m/s, v nárazech kolem 15, na horách kolem 20 m/s. Dopoledne pak očekáváme čerstvý západní vítr 8 až 12 m/s, v nárazech 20 až 25 m/s(až 90 km/h), na hřebenech hor kolem 30 m/s(kolem 110 km/h). V neděli odpoledne bude vítr postupně slábnout.
Očekáváme spad ulámaných větví, zejména v podmáčeném terénu i vyvrácení stromů. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Možnost výpadků elektrického proudu.

Neplatí pro Zlínský kraj, pro ostatní kraje platí do 14.1. 16:00

Anonymní
Avatar
# 17.01.2007, 14:38

Ve středu 17.1.2007 vydáno další upozornění:

Přes Dánsko a Baltské moře bude postupovat k východu hluboká tlaková níže. S ní spojený frontální systém začne během čtvrtka ovlivňovat počasí i na našem území.
Od čtvrtečního rána bude jihozápadní vítr zesilovat na silný 8 až 13 m/s, s nárazy 15 až 25, na horách kolem 30 m/s. Ve čtvrtek odpoledne a v noci na pátek vítr dále zesílí na velmi silný 13 až 18 m/s, ojediněle kolem 20 m/s (síla vichřice), s nárazy 25 až 35 m/s, tj. 90 až 125 km/h, na horách kolem 40 m/s, ojediněle i vyšší, tj. kolem 145 km/h, což je síla orkánu. !!!! Na většině území ČR se bude jednat o mimořádně silný vítr !!!! Od čtvrtečního odpoledne začnou srážky, zejména na horách, postupně zesilovat. Od čtvrtečního odpoledne do pátečního večera se očekávají srážkové úhrny na návětrných stranách hor od 30 do 80 mm, v Beskydech a v Krušných horách do 40 mm. Během pátku zde začnou srážky přecházet ve sněhové. Vzhledem k předpokládaným srážkám v horských oblastech Čech očekáváme vzestupy hladin vodních toků odvodňující tyto oblasti, s možností překročení I. SPA ojediněle i II. SPA. Na horních tocích odvodňující Orlické hory hladiny někde přesáhnou i III.SPA.
Vzhledem k tomu, že je předpovídán nebezpečný a výjimečně intenzivní meteorologický jev (extrémní stupeň nebezpečí v SIVS), vyskytující se na naše území jen velmi zřídka (1krát za 1 až 10 let), je nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba častého sledování informací o hydrometeorologické situaci. Lze očekávat značné materiální škody na velkém území nebo katastrofické následky při lokálním postižení, ohrožení životů a výrazné omezení prováděných aktivit. Ochrana proti destruktivním účinkům větru je omezena a v mnohých případech i zcela nemožná. Přesto lze škody minimalizovat vhodnými a včasnými opatřeními. Ulámané silné větve, při nárazech větru o síle orkánu i celé stromy nebo část lesa představují nejčastější následky v přírodě. Přitom může dojít k omezení v dopravě (silniční, kolejové i letecké), možnosti pádu drátů elektrických sítí, poškození anténních systémů a k velkým materiálním škodám na majetku, od poškození střech a omítek, přes rozbití oken, poškození vozidel apod. Velmi nebezpečné jsou padající stromy na automobily a málo odolné objekty, přičemž nezřídka dochází i k újmě na zdraví nebo k usmrcení osob. V úvahu je nutno brát i možnou kombinaci velké vody a silného větru. Na podmáčeném terénu je vyšší pravděpodobnost vyvracení stromů. Pro omezení škod na majetku je třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci umístěné na volném prostranství, ukotvit anténní stožáry, stavební jeřáby apod. Doporučuje se omezení venkovního pohybu a jízdy autem, případně jízdu zcela přerušit. Během jízdy snížíme přiměřeně rychlost - náhlý boční náraz větru může automobil, prázdné nebo poloprázdné nákladní auto (kamion) učinit neovladatelným, případně jej vytlačit ze silnice. Je nutné nezdržovat se pod stromy, v okolí vyšších a starších budov, a to bez ohledu na typ střešní krytiny - vítr může utrhnout jak jednotlivé střešní tašky, tak kusy plechových střech. Pokud leží dráty vysokého napětí na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme. Silný vítr také významně ztěžuje chůzi, ale i dýchání. Dále ovlivňuje lidskou psychiku a zatěžuje organizmus.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha

Anonymní
Avatar
# 17.01.2007, 21:59

K tomu není co dodat, to co jsme tady měli minulý týden, tak to nebylo nic oproti tomu, co nás čeká a nemine.TAKŽE POZOR!!!!!!!!!!!

Anonymní
Avatar
# 18.01.2007, 14:29

Pokud nad naše území dorazí to, co je teď nad Německem, tak to bude !!!PRŮSER!!!, mluvím o síle větru, která se pohybuje průměrně mezi 135-160km/h.:!!:

# 19.01.2007, 16:07

Na Sněžce orkán Kyrill dosáhl v nárazu rychlosti až 60 m/s, tedy 216 km/h -> ve večerních hodinách na Sněžce sněžilo a k tomu byla ještě bouřka

Anonymní
Avatar
# 19.01.2007, 16:10

V pátek 19.1.2007 vydáno další upozornění:

Přes střední Evropu bude postupovat k východu frontální systém.
Velmi silný vítr, jehož rychlost vrcholila ve čtvrtek večer a v noci na pátek, zeslábl. V pátek odpoledne a večer západní vítr částečně zesílí na čerstvý 8 až 12 m/s, místy s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na hřebenech hor 30 až 35 m/s (110 až 125 km/h). Tato rychlost větru se bude udržovat na většině území i v sobotu a v neděli, v noci na pondělí vítr výrazněji zeslábne. Tyto očekávané rychlosti větru jsou však významně nižší než rychlosti větru, které se vyskytly v noci na pátek. Případné další škody větrem budou pravděpodobně mnohem nižší, než ty co vznikly do pátečního rána.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha

Platí pro celou ČR od 19.1 11:00 až do 21.1 23:00

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.