Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaký bude podzim a podzimní sucho 2019?

42
# 06.09.2019, 17:35

Jaký bude podzim? Bude zase velké sucho jako před rokem? Je čas diskutovat.

anketa se trochu nevešla, ale nevadí. U 3. a 4. odpověďi to končí slovy: spadne kolem 50% měsíčního úhrnu za říjen a listopad

Bude září 2019 teplotě podprůměrné? / Bude letošní podzim suchý?
Září skončí teplotně podprůměrné, čekají nás chladnější dny a chladnější jsou i noci / Podzim bude podstatně deštivější, než v loni a půdní sucho v celé ČR postupně vymizí
8 (44 %)
Září skončí teplotně nadprůměrné, v 2/2 září se vrátí letní i tropické dny a budou padat teplotní rekordy / Podzim bude podstatně deštivější, než v loni a půdní sucho v celé ČR postupně vymizí
2 (11 %)
Září skončí teplotně nadprůměrné, v 2/2 září se vrátí letní i tropické dny a budou padat teplotní rekordy / Podzim bude opět velmi suchý kvůli stabilní mohutné TV nad východní Evropou, v říjnu a listo
7 (39 %)
Září skončí teplotně podprůměrné, čekají nás chladnější dny a chladnější jsou i noci / Podzim bude opět velmi suchý kvůli stabilní mohutné TV nad východní Evropou, v říjnu a listopadu spadne kolem 50%
1 (6 %)
Celkem hlasů: 18
Suchý vstup do podzimu na SZ Čech, kde je stále půdní sucho, zdroj: chmi.cz
Situace na tocích 6.9.2019, zdroj: chmi.cz
385
# 06.09.2019, 19:21

Tak jsem dal druhou možnost, opět mi to poradil strejda ze Šumavy, když byl teďkon u nás na zahradě, obešel ji, a řekl, cukety mají jen samičí květy, tudíž čekají ještě dlouhou sezonu, bude teplo a bude pršet.. a navíc vylétla další várka mladých motýlů....a zima se prý dobře určuje podle toho odkud žloutne bříza, jestli od vršku, nebo od spodku....to se ovšem ještě neděje, na to si musíme počkat.:DNicméně z té druhé možnosti bych odpáral ty tropické dni, bude do 25 stupňů maximálně, spíše takový mírný ale dloooouhý nadprůměr..a pršáky...

42
# 06.09.2019, 19:33

palma
No já si nemůžu pomoct, ale poslední dobou jsou nadprůměrné teploty téměř pořád bez ohledu na roční období, pak vždy přijde nečekaně chladnější epizoda jako nyní, kterou zanedlouho vystřídají další teplotní rekordy. Teď to vypadá nereálně, že by mělo být ještě 30, ale za 14 dnů najednou bum a mužem to tu mít zase. Stačí jižní vítr pár dnů a je to.

Jinak si myslím, že září skončí teplotně podprůměrné a podzim bude spíše suchý, ale myslím, že se alespoň na jeden den 30tka objeví. Třeba v roce 2015 bylo v 2/2 září i přes 35 stupňů.

2660
# 06.09.2019, 19:55

Podle mě skončí září teplotně podprůměrné a srážkově nadprůměrně:pozor: začne to už příští týden na pondělí mi to ukazuje max 12 stupňů a to je na 1/2 září opravdu nízká teplota:zz:
aura333
Musím vás opravit v tom roce 2015 bylo jen 1.9 okolo 35 stupňů pak přišla výrazná fronta a v 2/2 měsíce už byly i u nás mrazíky:led::D

F4
Avatar
109
# 06.09.2019, 20:32

Já jsem dal 1. možnost, ale spíše bych volil průměrnou teplotu než podprůměrnou. Srážky, jestli budou nadnormální, tak jen třeba o 10 %, což není žádné terno, ale lepší než -10%.

# 06.09.2019, 23:07

Teď jsem se jen tak ze srandy mrkl na GFS a ten dává na 20.9 ve Francii 33 C a v Paříži 31 C, takže by po citelném ochlazení okolo 14,9, mohlo přijít velmi teplé babí léto od 20.9 do začátku října. A jak je v posledních letech zvykem, tak Babí léto na podzim při globální klimatické změně se začíná projevovat, jako poslední epizoda léta. Takže se možná v Čechách dočkají ještě třeba 26,27 C. A dáme si velmi teplý konec září s teplotami někde mezi 23-27 C a při nízké oblačnosti okolo 19 C. Záleží na intenzitě proudění, ale začíná se tam na 3. dekádu rýsovat opravdu velmi teplá epizoda.

15
# 08.09.2019, 12:54

Bych bral pokračování toho co bylo v létě, ale v podzimní verzi. Co týden, deset dnů, max. dva týdny nějaká ta voda a mezi tím slušně. Což v podzimní verzi znamená ne příval v bouřce, ale něco jako teď - pár dní zahradnického deštění a mezi tím okolo dvaceti s chladnými a mlžnými, nikoliv však mrazivými, rány. Ty mrazíky u nás bývají v prvních záchvěvech až tak na konci září.

42
# 01.10.2019, 09:05

Jak se podle Vašeho názoru vyvíjí letošní podzim? Podle mě září bylo spíše sušší a teplotně nadprůměrné, ikdyž někdo by mohl říct, že je to naopak. Opravdu výrazný déšť se objevil jen 9.9. a vydatně pršelo prakticky jen na západě Čech a na Moravě. https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/nejvydatn...
Jinak ostatní dny pršelo jen málo nebo byly přeháňky a více srážek bylo jen v horách. Bylo taky docela hodně dnů, kdy nepršelo vůbec.

Teplotně byly období podprůměrné i nadprůměrné, ale nakonec zřejmě převažily právě ty vyšší teploty. Kromě velmi chladných ran, byla i rána velmi teplá až rekordně.

Podle intersucha mírné sucho převažuje nad velkou části Čech, avšak mnohem mírnější, než bylo v červnu a červenci. Dalo by se říct, že sucho v Čechách doznívá a protože moc neprší, tak zatím stále přetrvává.

stav sucha 29.9.2019, zdroj: intersucho.cz
stav na vodních tocích (bílé kolečko značí sucho) 1.10.2019, zdroj: chmi.cz
42
# 01.10.2019, 09:15

Takhle se například vyvíjely v září teploty a srážky v Čáslavi. Na grafu je vidět, že tu moc nepršelo a teploty nebyly příliš nízké.

teploty max. a min. za září 2019 v Čáslavi
srážky za září 2019 v Čáslavi
63
# 01.10.2019, 09:38

Tak podle in počasí

36
# 01.10.2019, 10:11

Zari bylo v CR teplotne naprosto prumerne a u nas na Liberecku bylo i srazkove naprosto prumerne (62mm)...
Jen skoda, ze nedorazilo zadne babi leto a vypada to, ze nedorazi ani v rijnu, rijen totiz zacne vyrazne podprumerne, od 3.10. u nas cekam 7-9°C, pritom na zacatku rijna jsou tu prumerne teploty 2x takove (cca 15°C). Uvidime, jak dlouho to vydrzi, ale tipuji, ze do konce tydne minimalne...Nadvlada TN pokracuje...

Zari 2019 v Evrope
80
# 01.10.2019, 10:49

Září bylo oproti posledním letům spíše chladnější, krom úplného začátku nebylo ani jeden den nad 25 stupňů, což se moc často neděje. Bohužel srážkově zase naprostá katastrofa, stejně jako poslední roky - poslední 3 týdny prakticky nezapršelo (1 mm nepovažuji za déšť) a celkově se vejdeme do 30 mm za celý měsíc :!!:

# 01.10.2019, 11:01

Ano září bylo opravdu průměrné. Nevím kam chodíte na ty nadprůměry. Říjen začne dle všeho chladně a tedy celkový průběh podzimu zatím hodnotím jako teplotně průměrný až slabě podprůměrný a srážkově průměrný. V následující dnech by pršet mělo, i když úhrny nebudou příliš slavné. Takže sucho se tak nějak drží na stejné úrovni a nehýbe se to výrazně ani jedním směrem. Povrchově je to OK, ale do aby se zlepšila situace v hloubce, chtělo by to několik desítek mm vody v rozmezí např. týdne. To zatím ve výhledech nevidím.

F4
Avatar
109
# 01.10.2019, 13:49

Dejte pokoj s babím létem a nadvládou TN. Po většinu roku tady oxidují TV a slunce. Navíc i při TN nejsou srážky závratné a poměr slunce/oblačnost+srážky je stejně tak 60/40. Zima také není, vezměte si ranní teploty třeba včera nebo zítra - 15°C je jak ve vrcholném létě. Září jsem tipoval s odchylkou +0,6°C, tak uvidíme, jestli mi to vyjde.

42
# 03.10.2019, 09:13

Mapa stavu podzemních vod je zajímavá. V Čechách stále i mimořádně podprůměrné stavy a na Moravě už na většině míst mají obvyklé množství. Na 1 vrtu ve Zlínském kraji je dokonce nadnormální stav. To mluví za vše. Na Moravě a ve Slezsku je sucho prakticky definitivně zažehnáno, aneb výsledek výrazně nadprůměrných srážek na Moravě tento rok. Spousty dešťů, bouřek atd. Při bouřce když prší na velmi mokrou půdu do hloubky, tak se podzemní voda taky doplňuje.
zdroj: chmi.cz

42
# 03.10.2019, 09:20

Jinak ta mapa je do 29.9.2019 a teď za první 3 dny října na Moravě a ve Slezsku taky docela slušně pršelo. Takže v příští aktualizaci bude podzemní
voda na mapě znázorňena o něco výše.

Jinak nevím proč mi nejde obrázek vložit klasickým způsobem, tak sem musel přes URL odkaz.

63
# 03.10.2019, 09:27

Asi jsem vážně debil a neumím číst v takových mapách,ale Zlín a kraj vidím mírně podprůměrný :D:DNěkteré města i mimořádně podprůměrné :D:D Ano některé i v normálu,ale...:D

42
# 03.10.2019, 10:12

Lucina
Asi sem to špatně formuloval. Na Moravě je to asi tak 50/50 průměrně/podprůměrné stavy. Ale těch průměrných je poměrně hodně, bílé kolečka jsou i ve Zlínském kraji a vedle nich jsou i červená a celá oblast pak svítí světle červeně jakožto průměr.

Směrem k zimě se bude stav spíše zlepšovat, teď zase má pršet a pak bude záležet kolik napadne v zimě sněhu, což je hlavní zdroj pro spodní vody. Nicméně v Čechách je to stále až mimořádně podprůměrné a asi to bude trvat ještě dlouho... Morava a Slezsko jsou na tom o poznání lépe.

63
# 03.10.2019, 10:30

aura333
JJ letos asi jo no.. letos jsme měli i dost přímých bouřek,což jindy nebývalo.Navíc ta poslední nám během pár hodin dala až moc vody:D
V zimě uvidíme no.. loni co nasněžilo, druhý den roztálo protože přišlo oteplení a tak to bylo p celou zimu

# 07.10.2019, 08:46

Zajímavé oteplení se na nás chystá .. nakonec to babí léto přeci jen přijde :D :slunce:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.