Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Kdy budou tropické teploty v srpnu?

# 05.08.2019, 10:54

Tak zase trochu toto téma oživím v současné chvíli už o téměř nezajímavé situaci. Aktuální výstupy modelů očekávají tropy 6 a 7.8. 8.8 by o chlup mohl padnout tropický den na jižní Moravě. Od 9.8 jsou modely už velmi rozdílné. Ecák očekává ''mordor'' na Moravě a ve Slezsku s teplotami nad 35 C 12.8. Což je podle mě naprostý nesmysl. GFS se drží při zemi a dle něj se vyskytnou 2 vlny oteplení. V pátek až k 32 C a v pondělí 12.8 znovu až k 32 C. Do tohoto tématu vždycky večer až se aktualizuje mapa ČHMÚ napíšu maxima za daný den a třeba i jestli je to teplotní rekord. Budu psát za svoji lokalitu a 5 nejteplejších stanic ČR.

# 05.08.2019, 11:20

Bude to zase zajímavé no .. sledovat :)
Mě mobil hlásí 32+ od soboty ! ... přitom Honsová nejlepší rosnička hlásí, jak se dramaticky ochladí a bude hodně pršet. :D tak si můžu vybrat.

# 05.08.2019, 11:24

hellercz
Právě o víkendu už to začíná vypadat zajímavě. Jenom nevím moc co si počít s tématem oteplení od 11. srpna, které vzniklo dneska dopoledne. Protože to dělá celkem zmatky. A jsou tu 2. témata o otepleních v průběhu tohoto týdne. A navíc se může stát, že se ani toho 10.8 neochladí a tím oteplení k pondělku 12.8 začne už 9.8 a ne toho 11.8.

ota
Avatar
2122
# 05.08.2019, 13:30

Tomas1241980
Díval jste se i na Aladina? Zítra tropy nebudou prakticky nikde, pokud mu vyjde předpověď, tak dokonce vůbec nikde a totéž platí i na středu. Takže mluvit o tropické vlně je nesmyl. Pokud naměří pár stanic 30°C, tak o žádná vedra na začátku srpna opravdu nejde. Jak bude koncem týdne je otázka, tam vedra teoreticky přijít mohou.

# 05.08.2019, 13:32

oni meteorologové mají vysoké školy přístroje za miliony a nejsou schopní určit jak bude stále slibují déšt ale skutek utek stále velké sucho jděte se podívat do polí katastrofa

142
# 05.08.2019, 21:46

Nám dnes chybělo 0,5 stupnů a byl by další tropický den, škoda...

142
# 05.08.2019, 21:48

Václav Kronďák
Velmi špatný názor, stejným způsobem bychom měli teda odsoudit lékaře, právníky, učitele a také důchodce, kteří nás nic nenaučili a jen si neustále stěžují :D

# 05.08.2019, 23:51

Tak to já měl dneska 26,2 C a spíše zajímavěji než pracovní týden vypadá víkend, kde je varianta, že bude sotva 20 C ,ale také může být 35 C příští pondělí. A téma o oteplení od 11.8 zmizelo, tak zatím nechám název takto a uvidíme jak se vyvine víkend. My máme tady v Ostravě spíše dneska bouřkovou show než teplotní.

# 06.08.2019, 11:30

Tak se nám už včera vyskytl tropický den. Takže možnost č.1, že nepadne ani jeden, je pryč. Zbývajících 11 hlasujících ještě může věřit ve vítězství v anketě. Včerejší maxima byla
30,5 C v Brandýse nad Labem,
30,3 C ve Strážnici a
30 C v Dukovanech severozápadně od Znojma. Ostrava včera teplotně moc nezázařila a měl jsem tu včera 26,2 C. Zdrojem dat je ČHMÚ prohlížeč map.
Dneska se dá očekávat padnutí 31 C a nebo dokonce i 32 C na některých stanicích. Nejtepleji bude pravděpodobně na jižní Moravě. Zítřek záleží na času přichodu bouřek na Moravu a do Slezska. Vypadá to na teplotní rozhraní mezi západem a východem České republiky. V Ostravě očekávám lehce přes 30 C a na jižní Moravě v okolí Strážnice byste se mohli příblížit i k 33 C. 33 C padne spíše až v Rakousku a na Slovensku. Ve čtvrtek poté teploty mezi 24-28 C možná se na jižní Moravě opět přiblíží k 30 C. Pátek se zdá, že bude nakonec nejteplejší z anketních dnů a to 28-32 na severovýchodě kolem 27 C. V sobotu se to prohodí a ke 33 C se dostaneme spíše na Moravě a ve Slezsku. A na vyvrcholení tropického počasí to vypadá 12.8 i s teplotami nad 35 C na některých stanicích. 13.8 by pak mohlo vzniknout teplotní rozhraní podobné tomu z 27.8.2011. kdy v Čechách bude lehce nad 15 C a na Moravě a ve Slezsku lehce přes 30 C. Ale to je ještě daleko.

# 07.08.2019, 16:31

Včerejší maxima byla nakonec, kvůli vysoké oblačnosti o něco nižší než jsem očekával. A maximální teploty se pohybovaly v intervalu 26-30 C jenom na pár stanicích byla překročená tropická třicítka. A na jedné dokonce i 31 C Záležitostí včerejšího dne byly spíše bouřky než tropické teploty.
Nejvyšší teplota padla opět v Brandýse nad Labem a to 31,2 C v Dobřichovících nameřili 30,8 C a 3. nejteplejším místem se stala Praha s maximem 30,6 C. Zcela včerejšek vyvrátil vyšší teploty na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. V Ostravě jsem naměřil jenom 27,6 C.
Dnešek už přináší zmiňované teplotní rozhraní a vyšší teploty na Moravu a do Slezska Já mám v Ostravě zatím 29,2 C. A na docela dost stanicích padl dneska na Moravě i tropický den. Zatím orientačně to vypadá, že ve Strážnici se možná dostanou i nad 32 C. Dnešní teploty jsou v intervalu 20-24 C v západní polovině Čech 24-28 v Čechách a na Moravě a ve Slezsku je to interval 27-31 C.
Zítra se očekává celkové zklidnění a pro hodně lidí docela příjemný den s teplotou 24-28,který bude celkem ideální na venkovní aktivity. Pátek už přinese zase teploty spíše k vodě a to 27-31 na severovýchodě bude o nějaký ten stupínek méně. A pátek bude soupeřit s dneškem o nejvyšší teplotu v anketě. Sobota by měla být nejteplejší den týdne s teplotou 28-32 C na celém území. V neděli se ochladí se po slabší frontě na 25-29 C a pondělí se zdá jako zatím suvérenně nejteplejší den v letošním srpnu s teplotou 31-35 C a na západě okolo 29 C. Od úterý se citelně ochladí a možná už se tropy letos nevrátí, kdo ví. Vzhledem k velmi vysokým teplotám 12.8 jsem se rozhodl tento den zahrnout do tématu.

# 08.08.2019, 10:39

Tak máme za sebou bouřkové dny a teď se počasí na 2 dny uklidní. Nejdříve včerejší maxima se pohybovaly v intervalu 27-31 C jenom v západní polovině ČR se nedostaly ani nad 25 C.
Nejvyšší teplota byla naměřena ve Strážnici- 31,4 C
2. nejvyšší teplota v Tišnově asi 20 km od Brna - 31.2 C
a 3. nejvyšší teplota v Brně- 31,1 C.
A v Ostravě jsem nakonec včera měl 29,2 C
Předpověď na další dny. Před námi jsou 2 relativně klidné a teplotně ideální 2 dny. Dnešní maxima budou kolem 26 C. Nejtepleji by mělo být na jižní Moravě zde se přiblíží k 30 C, ale 30 C téměř jistě nepadne. Zítra se teploty dostanou na 26-30 C. V nejteplejších oblastech až 32 C. Tepleji by mělo být v jihozápadní polovině našeho území. Sobota je velmi nejistá, protože velmi záleží na poloze teplotního rozhraní a množství oblačnosti. Bude se jednat o dost podobnou situaci jako ve středu. Zatím bych to viděl na 22-26 C v západní polovině Čech. Na zbytku Čech 26-30 C a na Moravě a ve Slezsku 28-32 C na jižní Moravě možná až 34 C. V neděli se ochladí na Moravě a ve Slezsku a spíše oteplí v Čechách a to na 26-30 C. Nejteplejší den bude pondělí, s teplotou 27-31 C v Čechách a 31-35 C na Moravě a ve Slezsku. To co tam kreslí modely dál o tom se ani nechci bavit, protože to vypadá jako by mělo pomalu léto skončit.

77
# 08.08.2019, 12:35

nepřeháneěj pomalu léto končit,ani náhodou a tim tuplem na východě,se mrkni na nejnověší GFS pěkně to avizované ochlazení osekává,klasika už. A vidím tam letní teploty i v příštím týdnu,aby se ty tropy velmi rychle nevrátili,je to dost na hraně...

182
# 08.08.2019, 13:44

Zatím vypadá nejteplejší pro nás Neděle. ;-)

32
# 08.08.2019, 14:15

Václav Kronďák
Chlape tady nejseš na Novinkách, tady na takový hospodský kydy není nikdo zvědav.

F4
Avatar
109
# 08.08.2019, 14:19

Tomas1241980
O co dřív začalo, o to dřív by mělo skončit. A že bude 21°C, tak to jsou sice podnormální teploty ale ne nějak extrémně. Jsou příjemné, do toho občas srážky, ideál.

# 08.08.2019, 14:37

Tak teploty sice budou docela ideální, ale podívejte se na ty izobary. To mi teda moc letně nepřijde. Stálý čerstvý severozápadní vítr. To bude na trochu chladnějším severovýchodě na lehkou bundu. Ale kdysi to asi bývalo. Já z poslední doby pamatuji takto chladný akorát srpen 2014. V roce 2014 bylo ještě chladněji ,než se očekává nyní. Ale třeba vyjdou daweovi predikce a ochlazení se ještě zmírní nebo zruší. Rušit se nemusí to neříkám. Už se překleneme do 2. poloviny srpna, ale v takové podobě by to u mě nebylo nic moc. A navíc do toho přeháňky každý den jako to bylo u mě při ochlazení v červenci. A tím, že květen byl u mě hodně chladný a deštivý, tak léto u mě začalo až v červnu a byla by škoda, kdyby končilo už 13.8 jako v tom roce 2014, kdy to bylo už 11.8. Prostě bych si rád dal stabilní letní počasí s teplotou 25-30 C, ale to už asi červen vyčerpal.
Vratmě se už spíše k oteplení ,než vývoji dál ,je to ještě docela nejisté.

77
# 08.08.2019, 16:06

CHMU na příští týden výhled 26st pro východ,nevím o jaké kose je tu řeč.

# 08.08.2019, 16:32

dawe
Ne pro jihovýchod:)
Jihovýchod zůstane nejteplejší a nový výhled srážek nám dává 0,2mm za víkend a pondělí:!!:

77
# 08.08.2019, 16:42

Sněžník
uvidíme,ale nikde nevidím tu kosu co mi tady někteří chtějí namluvit..Ani náhodou se nic takového konat nebude.

73
# 08.08.2019, 16:49

dawe
Při těch 26°C si aspoň odpočineš od té vlny 35°C+ veder, které je VÝHRADNĚ v Těšíně už někdy od května.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.