Přemýšlel jsem, jestli nebude založení tohoto tématu zbytečné, ale předpovědi další jarní vpád studeného vzduchu i nadále drží, tak asi nastal čas. Dle numerických modelů nás čeká po 8. květnu citelné ochlazení, v úterý pravděpodobně teploty nepřekročí 10°C. Ovšem dle aktuálních výhledů vypadá mimořádně problematicky zejména středeční ráno, kdy by teploty mohly klesnout na 0 až -4°C. Pokud by se tohle naplnilo, jednalo by se na květen o mimořádně chladnou noc. Takovéto teploty by mohly způsobit další velké škody v zemědělství, což by po dubnových mrazech bylo opravdu velmi nepříjemné. Jak to vidíte, změní se ještě předpovědi? Nebo budou pravdivé a dojde k dalším škodám. Pro ilustraci přikládám ještě výpočet teplot dle modelu GFS a také anketu, kde můžeme hlasovat, jak to dopadne.
Jaká nakonec budou teplotní minima ve středu 9.5.2017 v nižších polohách?
Předpověď se ještě změní a mrazy nebudou ani na horách.
0 (0 %)
V nížinách mrznout nebude na horách se slabší mráz objevit může.
3 (16 %)
Mráz se objeví i v nižších polohách, ale půjde jen o slabé mrazíky do -1°C.
11 (58 %)
Mrazy budou výrazné až k -5°C, způsobí škody a překonají rekordy.
Jinak bych chtěl poprosit ať se v anketě hlasuje jen do 8. května,pak už to nemá jaksi smysl. Omezil bych to v nastavení, ale bohužel nejde zvolit rok 2017.
No začínám být také dost nervózní. Protože GFS ty teploty dává dost hluboko. Na konci dubna sice bylo několik nocí, ale mrazy nakonec nebyly tolik výrazné (zde -2 °C). Nyní to vypadá podobně jako vloni, kdy jedna noc na 28.4. udělala čáru přes rozpočet všem. Ledoví muži opravdu přijdou. Stromy už odkvétají, některé jako meruňky už mají až 2 cm velké plody.
Bohužel je tomu právě naopak. Malé plody (naháčky) např. u meruněk jsou velmi málo odolné a již těsně pod nulou hynou. Květy vydrží o něco více mrazu. No Aladin ukazuje ale o dost jiné teploty než GFS, tak zatím to není přesné, jak moc bude mrznout.
V příštím týdnu k nám přechodně pronikne studený vzduch ze severu. Dnes se ještě nejvyšší denní teploty budou pohybovat mezi 13 °C až 17 °C, na jihovýchodě vystoupí až na 19 °C. Zítra ovšem přes naše území přejde studená fronta, za kterou k nám pronikne studený vzduch.... Více >>
To uz tu bylo k 3-5.5.2011 a 18.5.2012, a napachalo to docela skody. Snad mrznout nebude. Stale vetsi extremy jsou problem.
V Praze se 3.5.2011 nahle odpoledne ochladilo a dokonce padal snih s destem. Na Jizerce padlo celorepublikove minimum pro Kveten, Jizerka 4.5.2011 -13.1.
Klídek,pohoda.Na chalupě mi fazole ještě neklíčí a ostatní zeleninu sázíme až po "zmrzlých", a "Zbyňková pomsta" (agave, co jsem dostal od kámoše a která mně vždycky při přenášení popíchá) krátkodobý mrazík přežije.Malou vodoměrku jsem schoval a velké to neuškodí.Jenom aby moc nefoukalo, severák tam pod horama dosti snižuje teplotu.A že tam spadne i nějaká vločka (550 m.n.m), s tím počítám.Jo, a ta tabulka kritických teplot od Milana je dobrá pro znalosti. Ahoj všichni
Tohleto postupující v Čechách je ona studená fronta po které se má zítra rapidně ochladit? No u nás jako už tradičně ani 1 Ono se to začalo tvořit až těsně za Plzní. Možná že už Plzeň západ byl na suchu.
V Klementinu byl tepelny ostrov vzdy (iv 19. stoleti byl vetsi, nez je dnes v pripade Praha Libus), tak se moc mrazovych dnu nevyskytlo. Jinde v CR, hlavne ve vyssich polohach je to o dost horsi. Vsechny mrazove dny jsou k 1-6.5 Vyjimkou je velmi pozdni mrazovy den 20.05.1876 -0.7
Mrazove dny v kvetnu v Klementinu 1775-2004: Zdroj eca.kmi.nl
V Kvetnu se samozrejme nikdy nevyskytl ledovy den v Klementinu. Jeden jediny den zustalo denni maximum pod 5 stupnu. Celkem se v letech 1775-2004 vyskytlo v Klementinu 206 dni s maximem nizsim nez +10.
V pripade prumerne denni teploty se v Klementinu nevyskytl zadny den, ktery by obohatil sumu prumeru pod 0. Prumerne teploty jsou uvadeny 2, podle typu vypoctu-upravy.
9.5.2017 ráno: Churáňov min. -1°C a 2cm, Šerák -6°C a 3cm, Lysá hora -4°C a poprašek, Milešovka -2°C, Pec p. Sn -3°C a nesouvislá pokrývka, Fichtelberg 3cm, Březník 3cm, Sněžka 36cm.