Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Bouřková sezona začala

11
# 04.04.2008, 20:17

supercely niesu nicim nejak vinimocnym kazdy rok sa ich zopar na uzemi CSR vyskytne napr min rok uz nwm kedy to bolo co v juni tak strasne pri nich lialo a fucalo tak boli 2 behom tyzdna a sposobuju casto aj nicive povodne

Anonymní
Avatar
# 04.04.2008, 23:58

z vesnice na vyškovsku a byl velkej nepořádek po bouřce která nás zasáhla 14.6. a ještě větší 21.6. 2007

# 05.04.2008, 07:46

HuJinTao
To víš, že snažím poučovat, ale hlavně z toho důvodu, aby jste nedělali chyby , tak jako já, když jsem začínal.

Jelikož dnes jedu do SR do Popradu a vrátím se až pozdě večer, tak zítra napíši podrobnější informace o bouřích.

1)Bouřka (cela) se neustále obnovuje a při určitých situacích se může stát, že se nad jedním a tím samým místem tvoří jedna bouře za druhou. Pro pozemního pozorovatele to vypadá jako by to bylo jedno mohutné jádro. To asi bude případ pozorování počasí v dubnanech v létě roku 2000.
2)Supercela je v určitých oblastech poměrně vzácná. V Čechách se vyskytuje poměrně "často". Pro to, aby vznikla potřebuje velmi specifické podmínky. Postupuje pomaleji a odchyluje se ve směru prouzení doprava či doleva. Teď nevím jaký je poměr, ale myslím, že 99% je doprava ostatní se stáčí doleva.
3)Tornádo není vázáno na supercelu viz. tornáda na opavsku

# 05.04.2008, 13:00

Právě v tom roce 2000 v létě bylo mohutné bouřkové jádro tedy supercela která se přetvářela a tmavé mraky spojené s touto bouří postupovaly od JZ K SV .Že to byla supercela to vím téměř jistě neboť i když večer bouřka skončila tak se nijak neochladilo bylo stejně teplo jako před bouří +27°C.Za léto se u nás vyskytne až 10 bouřek kterým se říká supercela to hlavně když jsou bouřky z tepla.Ty bývají mnohdy ničivější než bouřky frontální.

# 06.04.2008, 07:16

pocasi v dubnanech
To, že se po bouřce neochladí je celkem běžný jev (pokud to nejsou bouřky na studené frontě). Bohužel jsi úplně mimo mísu.

Doporučuji každému, pokud to myslí s pozorováním počasí skutečně vážně, aby si přečetl nějakou knížku nejlépe Fyzika oblaků a srážek od autorů Daniely Řezáčové, Petra Nováka, Marka Kašpara a Martina Setváka. A i když si tuto knížku přečtete, tak !!!!!!poznatky musíte být schopni využít v praxi!!!!!!. Jinak to budete dělat stejně špatně, jak to zatím dělá pocasi v dubnanech. Nic proti tobě nemám a naopak ti fandím a proto se ti snažím pomoct, aby bylo víc pozorovatelů, kteří ví o čem mluví ;-)

Chystá se knížka v češtině, která se bude zaměřovat jen na bouře, bohužel není zatím známo datum jejího vydání.

Ps: Nejsem žádný expert, taky dělám spoustu chyb, ale snažím se z nich poučit a když něco nevím, tak se zeptám. ;-) ;-)

Anonymní
Avatar
# 06.04.2008, 10:20

:!!: :slunce:

# 06.04.2008, 12:45

dobrmanek
Je to možné že něco dělám špatně ale ne vše.Já se věnuji počasí už 15 let a za tu dobu jsem toho vypozoroval už dost,tak že vím co dělám.Já než něco napíšu tak si to 3x promyslím v hlavě aby to dávalo smysl.Je pravda že někteří sem píšou naprosté hovadiny ale já to nejsem.To se může stát každému i mě že sem dám něco co nedává až tak smyls ale snažím se tomu vyvarovat.
To že mě chceš pomct je od tebe hezké a rád se poučím.:blesk: :) :)

536
# 06.04.2008, 13:15

dobrmanek
pocasi v dubnanech
Bouřky jsou tak zajímavej a tajemnej jev, že nikdo!o nich nic neví ani na 90% je potřeba tento jev dál studovat ,učit se a pozorovot protože bouřky,tornáda ,hurikány,pořád překvapujou a překvapovat budou.i zkušení meteorologové se pořád o bouřkách učí a studují je.Pro mne je to snad to nejlepší na Létu ,když se přižene pravá letní bouřka,at už je to na zvlněné studené frontě nebo jde o bouřku z tepla.;-) :blesk: :blesk:

# 21.04.2008, 19:48

Od jihu se zatahuje a vypadá to že tak za 2 hodiny bude pršet a možná i bouřka.Mohlo by spadnout za noc až 15mm srážek zítra za den dalších 10-15mm.:blesk: :blesk: :!!: :) :D

# 06.05.2008, 12:00

Včera se u nás vyskytla mírná bouřka s vydatnějším deštěm.Po hodině bouřka zase ustala.Zatím byly 4 bouřky,ta včerejší byla zatím nejsilnější.:blesk: :) :oblak:

Anonymní
Avatar
# 06.05.2008, 17:23

Slováci dostali šrumec od němců v hokeji.

Anonymní
Avatar
# 12.05.2008, 15:19

najväcšim problemom su tornada ..... u nas v sokolanoch nikdy nebola az tak silna burka.... :blesk: v bratislave boli dokonca az styri gulove blesky... :D

Anonymní
Avatar
# 12.05.2008, 17:33

V druhé polovině týdne má být hodně bouřek a přeháněk a budou téměř každý den (ne ale na celém území) a teplota taky bude.

# 15.05.2008, 18:56

Už 3.den je podobné počasí ráno skoro jasno během dne vývoj kupovitou bouřkovou oblačností a chvíli to vždy vypadá na bouřku,ale než ta oblačnost dorazí k nám tak se začne znovu rozpadat a nic z toho není.Zítra v pátek by mohly být bouřky s deštěm i u nás tak že uvidíme.:oblak: :blesk: :cool: :)

536
# 15.05.2008, 21:11

pocasi v dubnanech
U nás je to tak že večer se rozpadnou poslední zbytky přeháněk a bouřek, v noci se částečně vyjasní aby hned ráno už kolem 6h! začala opět narůstat kupovitá oblačnost, srážky tak přicházejí velmi brzo už v dopoledních hodinách, odpoledne se za poslední 2 dny vždy vytvoří i bouřky.Zítra to bude na většině území ,a myslim tim i jižní Moravu, odpoledne nás začne ovlivnovat vlnící se studená fronta která odpoledne ale spíše večer dojde i na Moravu. Dnešní noc vidim hodně oblačnou než v předchozích dnech , a proto bude asi také nejteplejší za poslední týden. zítra se v bouřkách očekávají i přívalové deště a krupobytí, je možné že se zase oběví malinké tornádo jako dnes na Šumpersku..tak hodně zdaru aby vám na jižní Moravě konečně pořádně zapršelo !! u nás už spadlo za 24h 12mm .Podle radaru se jihozápadně od nás stále vyskytujou srážky a rozpadající se bouřky ,srážky v noci nevylučuju zejména v JZ polovině Čech:blesk: :blesk: :prsi:

Anonymní
Avatar
# 15.05.2008, 21:25

je možne ze aj na slovensku presnejsie v žiline boli take exstremi akou vas v česku?

# 05.06.2008, 10:34

Včera byla u nás už 8.bouřka tohoto roku,byla spíše slabší a bez většího deště.Dnes se mohou ojediněle vyskytnout slabé bouřky.:blesk: :oblak:

# 19.06.2008, 19:20

Zítra to je v pátek by mohly být ojedinělé bouřky.Četnější bouřky mají být v pondělí,tak uvidíme jestli nějaká bouřka bude u nás.Už by bylo potřeba aby popršelo je tady docela sucho.Zatím bylo u nás 11 bouřek tento rok,většinou byly slabší intenzity a zhruba polovina bez většího deště.:blesk: :oblak: :)

# 24.06.2008, 15:34

Vypadá to že bude pršet a možná i bouřky.Neškodilo by kdyby zapršelo.:blesk: :)

Anonymní
Avatar
# 24.06.2008, 16:45

nevypada to nahodou na supercelu?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.