Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Vydatné srážky na východě ČR 8.4. až 10.4.2016

# 07.04.2016, 15:31

Nad střední Evropou se bude v nadcházejících dnech udržovat zvlněné frontální rozhraní které přinese zejména na Moravu a do Slezska vydatné a trvalé srážky.
Podle některých modelů může od pátku do neděle někde spadnout ojediněle až k 50 mm především na návětrné straně Jeseníků a Beskyd, ale častěji to asi bude tak 20 - 30 mm.
Zde je aktualita z Infometu ČHMÚ a předpokládané úhrny srážek za období 3 dnů od pátečního do nedělního poledne z různých numerických modelů:

Deštivý víkend Zdroj: Infomet.cz

Přidávám i anketu ve které si můžete tipnout kolik srážek nejvíc spadne v České republice za tři dny bez ohledu na to kde to bude. Pravděpodobnost je vyšší někde na tom východě možná severovýchodě ČR. :prsi:

Debata k tématu i hlasování je otevřeno. :)

Kolik nejvíce srážek celkem spadne od pátku 8.4. do neděle 10.4.2016?
Spadne nejvíce do 20 mm srážek
1 (6 %)
Spadne v rozmezí 20 až 30 mm srážek
5 (28 %)
Spadne v rozmezí 30 až 40 mm srážek
6 (33 %)
Spadne v rozmezí 40 až 50 mm srážek
0 (0 %)
Spadne nad 50 mm srážek
6 (33 %)
Celkem hlasů: 18
2191
# 07.04.2016, 19:01

Podle odhadu srážek, který je u mě (Velká Bíteš) měněný po pár hodinách docela brutálně se opravdu o nějaký tip nebudu ani pokoušet. :D

106
# 07.04.2016, 22:18

No poslední výstup ALADINA a GFS mně dost sklamal srážky u nás hodně skřesali:):):( takže očekávám max. těch 20mm a to kdo ví jestli vůbec spadne už to vypadá čím dál hůř než před 48 hodinami. No třeba to na poslední chvíli ještě zesílí.:prsi::prsi::prsi:

106
# 08.04.2016, 06:52

Tak aladin zase pridal ale pridal nejvetsi uhrny na stred republiky. Ted se blizi ze slovenska nejake sl. bourky.

106
# 08.04.2016, 23:29

No tak nějak jsem to asi čekal že tu zase bude prd. Východ ČR je asi střed ČR neboco. Nakonec budu rád když tu spadne jen 10mm místo těch 40mm.

ČHMU a ALADIN úplně mimo:zz::zz::zz:

106
# 09.04.2016, 09:04

Dnes už konečně prší a na družici pěkné chomáčky.

Družicové snímky ČHMÚ Zdroj: ČHMÚ (chmi.cz)
Družicové snímky ČHMÚ Zdroj: ČHMÚ (chmi.cz)
Družice Evropa infračervené spektrum Zdroj: Sat24.com
818
# 09.04.2016, 13:06

Marek52
Nechce mi nějak věřit, že loni v srpnu nebyl vyschlý a nyní vyschnul jen z meteorologických příčin. Nestaví se či nekope pro jiné účely v blízkosti pramene či pramenů jeho zdrojnic?

Ještě by to chtělo upřesnit, co znamená "u nás ve středních Čechách".

11
# 09.04.2016, 13:54

tom-791
Ano je tomu skutečně tak jak píši, při loňských vedrech potok vyschlý nebyl, o žádném kopáním v blízkosti pramene nic nevím, ale srážek je zde velmi málo, pokud fronty chodí převážně od západu/severozápadu.

615
# 09.04.2016, 13:59

U nás v nížinách na Moravě to byl a ještě trvá,:prsi: trvalý déšť.
Ty tlakové níže z jihu jsou pro nás hlavním zdrojem srážek,v zimě sněhu.
V Olomouci to sice je zatím pod 20 mm,ale i tak to na jarní růst rostlin bohatě stačí.:)Ponz:celkem 27 mm do 10.4.
Zdroj: CHMU

268
# 09.04.2016, 14:12

Vysočina trochu utřela, dnes už neprší vůbec, srážkám se na studený západ(5-6st.) do kopečků zase nechce, ale i tak jsme něco pod 25mm (jih Třebíčska) za 2dny,takže solidní zahradní deštík, nachytal jsem ze střech přes kubík, takže může být klidně měsíc sucho, to ale nebude, takže jaro vypadá v pohodě.

182
# 09.04.2016, 17:05

A u nás bylo tak krásně polojasno a příjemě :) Až ted' se to začíná mírně víc kazit.

268
# 09.04.2016, 17:45

Pod příjemným si představuji aspoň 15st., ale je o 10st. méně, takže nevycházím:-) Jinak to vypadá ale na teplejší epizodu už od po. a příští víkend fantazie. Déšť uvítám kdykoli ale nesmí buď foukat nebo být pod 15st. Srážky ve Chříbech i kolem 30mm jsou parádní, zemědělci i zahrádkáři mají zaseto a teď se to moooc hodilo.

ota
Avatar
2119
# 09.04.2016, 18:18

Karel83
Ano musím potvrdit, je vidět, že jsme na okraji toho nejvýraznějšího pásma. Zde na Přerovsku spadlo za posledních 24 hodin už hezkých 25,6 mm, což už je opravdu slušné. Na nějakou dobu je tak zalito. Mimochodem je to víc, než zde napršelo jak v loňském, tak v předloňském dubnu za celý měsíc.:prsi:

293
# 09.04.2016, 19:36

Docela by mě zajímalo, kdy zaprší takto v Čechách. Za poslední měsíc to je bída a začíná jaro, kdy jsou srážky potřeba.

# 09.04.2016, 21:34

Milan
Vychodni cechy..leje, stále leje,nekdy i leje a zrejme bude porad lejt :D

# 10.04.2016, 10:04

V uplynulých dnech počasí u nás ovlivňovalo zvlněné frontální rozhraní, které přinášelo hodně oblačnosti a srážek. Na východě našeho území pršelo v uplynulých třech dnech i trvale. Na západě se naopak srážky většinou vůbec nevyskytly a zůstalo zde sucho.... Více >>

182
# 10.04.2016, 17:54

Nevadí, zaleje nám to tady příště. Sucho není, před tím tady srážky byly. Naopak ten východ to chtělo zalít ... nejvíc Břeclavsko a Brněnsko - tam byli na suchu už dlouho.

116
# 10.04.2016, 22:55

Stranik
To je omyl, měsíce únor a březen skončily u nás v Brně srážkově nadprůměrně a tato tlaková níže nám jen a jen pomohla - nyní si srážkově opravdu nemůžeme na co stěžovat. :)

Trochu podrobněji k průběhu - občasně zde pokapávalo už ve čtvrtek, déšť ale začal být měřitelný až toho dne večer a celkově jsme zaznamenali 1,5 mm srážek.
Hned po půlnoci na pátek začalo pršet ještě intenzivněji, k ránu sice přestalo, ale okolo 14. hodiny páteční opět začalo a pršelo až do konce dne. Tento den byl pro nás nejdeštivější s úhrnem velice pěkných 18,6 mm.
Trvalý déšť pokračoval i v sobotu, ale pršelo už o něco slaběji než v pátek. Po poledni se déšť navíc změnil v občasný. I tak nám ovšem sobota dala slušných 9,3 mm.
Tuhle srážkově vydařenou situaci pak zakončil dnešek, kdy občasně poprchávalo do poledních hodin. Úhrn za dnešek je 3,3 mm srážek.
Za tuto tlakovou níži nám tedy dohromady během 4 dnů napršelo 32,7 mm srážek a vzhledem k tomu, že průměrný úhrn za duben je u nás 40 mm, tak máme po třetině měsíce opět velmi dobře nakročeno k dalšímu srážkově nadprůměrnému měsíci. Je to skvělé, příroda to potřebuje. Přijde mi to jako taková částečná satisfakce za loňský, velice suchý rok. Venku v těchto dnech vše kvete a zelená se, takže prožíváme jaro jak se patří. :) :prsi:

106
# 10.04.2016, 23:36

Stranik Výborný komentář;-). Sucho u vás není nijak velké, ale tady na moravě to bylo horší, těch asi 25mm možná i víc co nám tady za ty 3 dny spadly přišly velmi vhod. Zprvu jsem to ale vůbec nečekal a myslel jsem si že spadne sotva 10mm, ale překvapilo to.:D

818
# 11.04.2016, 15:28

Marek52
Když čtu Vaše místo pozorování, souhlasím s tvrzením o nízkých srážkových úhrnech. Jedná se většinou o celou oblast středního Polabí, pozoruji též totiž počasí několik kilometrů severně. Fronty přicházejí dle převládající cirkulace v našich podmínkách převážně od Z/SZ či případně JZ. I tak je zajímavé, že tok nebyl vyschlý loni na konci léta. Jedná se o některý z přítoků Šembery?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.