Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí najvasie extremy pocasia a rekordy ake ste zazili

# 17.03.2008, 15:55

Zažil som viac búrok so snežením, ale táto bol najsilnejšia, čo sa týka snehu. Väčšinou, ak prídu snehové búrky do Bratislavy, sú pri kladných teplotách a napadne len poprašok, ktorý sa topí.
V Bratislave je sneženie silné, už keď napadne 3 cm za hodinu (dokonca SHMÚ má iné kritériá na výstrahy pre JZ Slovensko...) a keď nasneží 5 cm, už je ,,kalamita".

Síce po zime 2005-6 sa názory na to, čo znamená veľa snehu, zmenili.

536
# 17.03.2008, 16:32

jo jo opravdu neni nad bílou tmu,to je zážitek, a kevšemu když jste zrovna venku;-) takových jsem unás už zažil poměrně dost, zejtra se čekají vydatné sněhové přehánky ,je možný že se taková malá bílá tma oběví:snih:

Anonymní
Avatar
# 17.03.2008, 17:08

čaute u nás je to také poslabšie čo sa tíka extrémov my máme skrátka miernejšiu klímu ako inde najdlhšia búrka trvala 2.5 až 3 hodiny a blesky a hromy boli také silné najme tie hromy že to vyzeralo ako keby priamo pri nás roztrhol a vybuchol dom alebo udrel tu blesk taká búrka bola niekedy v máji roku 2007 ked bolo nezvyčajne teplo ale najväčšie teda najsilnejšie krupobitie bolo 29.7. 2005 kedy nám poškodilo auto a bola tá búrka hlásená aj vo večerných správach a podchod pod železničným mostom blízko centra mesta bol zaplavený a krúpy boli ako tenisové loptičky a zničilo nám to aj krásne vypestované zemiaky u nás na dvore v átriu ktoré už boli pripravené na zber doslova 1 metrové biľky alebo stonky zemiakov boli zrovnané zo zemou a potom boli ešte dve silné búrky jedna v Júny 2007 a potom jedna v júli 2007 tie boli sprevádzané hromamy a prívalovým daždom ktorí trval bez prestania pol hodinu až 1 hodinu už si nepamätám a pri tej prvej dul veľmy silný vietor ktorí svojho času ochromil Bratislavskú dopravu ale aj u nás polámalo mnoho stromov a drevín napr. jaseň ktorí u mojej mamy na sídlisku Bysterec rozbil strechu červeného BMW ale inakšie silnejšie búrky si nepamätám zaujímavé sú najmä búrky v noci ked jeden blesk za druhým pekne osvetľuje mesto a krajinu dokonca tak silno ako keby mal byť z noci deň ale každá búrka má svoje čaro aj tu v DK no najsilnejšie búrky prichádzajú od juhu teda od Choča a jeho vrchov a naopak najčastejšie ale iba slabšie búrky prichádzajú od severu od Kubínskej holi resp. od Oravskej magury takže u nás je to asi takto najviac zrážok čo som monitoroval bolo 40 ml zrážok pri orkáne Kyrill doprevádzané vetrom a miernim hrmením ale podobné množstvo zrážok ale za omnoho menší čas spadlo tu v Júli 2007 ked tu za 1 hodinu spadlo 45ml vody aspoň tak my to nameral môj lievikový záhradnícky zrážkomer akékoľvek anomálie čo sa tu vyskytli som už nezaznamenal kedže som ešte mladí aby som si ich pamätal a počasiu sa zatial aktívne venujem len dva roky takže asi toľko o extrémoch u nás v počasí v Dolnom Kubíne na Orave. O počasí v zime toho moc nemám najchladnejšie resp. najchladnejšia zima ako celok bol,a 2005/2006 ked sme tu v Dk mali -25.5 i ked môhli byť aj chladnejšie zimy isté je že to bola aspoň tu u nás najchladnejšie zima od roku 2000 ked sme tu mali až 3 snehové fujavice ale búrky to neboli to som eštu tu u nás ani nezažil i ked môhli byť no najviac snehu tu napadlo tyždeň pre Vianocami v piatok 17.12.2005 v tedy snežilo celé ráno celí deň a takmer aj celú noc a husto nie prehánky ale celodenné intenzívne sneženie fakt také si ted nepamätám a potom rovnaká dávka snehu napadla 31.12.2005 ked bol na diaľnici D1 dopravný kolaps a reťazové dopravné nehody a naviac prudký vietor tam vitváral snehový vír a veľké záveje a nánosy snehu takže cesta prejazdná nebola a potom bola ešte jedna veľká dávka snehu tú zimu a to v Marci ked za dve hodiny sneženia napadlo 35cm snehu doslova sneh čo nám napadol na
auto nám stierače nestačili odhrňať fakt biele peklo snežilo a snežilo tak ked ešte niečo budete chcieť vedieť tak sa ma opýtajte zatial dovidenia + pozdravujem Ondreja z Dubnice, Olivera z Košíc, Tomáša z Bytčice a Jaroslavca z Toužimy v západných čechách!

11
# 17.03.2008, 20:15

inak akoze takew velke krupy ako tu spominate to je uz sila ja som este krupobitie s tak velkymi krupamy nezazil tu byvaju len ako hrasky skor tu byvaju mimoriadne silne lajaky:blesk:

# 17.03.2008, 20:34

V rámci extrémov, čo som zažil, musím určite spomenúť 23.máj 2004, bol to totiž naozaj mimoriadne zaujímavý deň. Už 22.5. cez nás postupoval zvlnený studený front s dažďom a výrazným ochladením z 26°C na 13°C. V nedeľu 23.5. sme už boli za frontom, ale od SZ sa blížil ďalší a výraznejší. ČHMÚ predpovedal denné teploty len 8/12°C, čo je na koniec mája dosť málo (SHMÚ 10/14°C). Vo výške 1500 m sa malo ochladiť na mínus 3°C a už v ranných hodinách som zachytil správy, že vyššie položené oblasti v ČR zasiahlo sneženie. Samozrejme, že v Bratislave nič také nehrozilo, teplota bola +11°C, ale okolo 10. hodiny prišiel spomínaný studený front (bude pokračovať)...

15
# 17.03.2008, 20:40

matejmilko
A toto vsetko mate zapisane, poznacene, alebo vychadzate z historie, ktoru ste samozrejme zazili, ako ste spomenuli!?;-)

11
# 17.03.2008, 20:41

tu v Dubnici sa vtedy vyskytoval dazd so snehom a dokonca snehova burka bola aj na dialnici medzi Brnom a Prahou

# 17.03.2008, 20:45

Tento front bol spojený len s prehánkami, bol to rýchlo postupujúci úzky pás Cb. Počas prehánky som si ale všimol, že nepadal čistý dážď, padali v ňom aj takmer roztopené snehové krúpky, ani sa mi to nechcelo veriť (veď bol 23.máj). Za frontom sa vyjasnilo, fúkal silný vietor a ochladilo sa na 9°C, hoci neskôr sa znovu oteplilo na 12°C. Až po 16. hod. sa začal približovať mohutný pás prehánok a búrok od severozápadu, slabo pršať začalo presne o 16:30, bolo zreteľne vidieť približujúce sa zrážkové pásy - hlavné zrážky nás ešte len čakali. A prišli o 16:32, keď sa náhle rozpršalo, o niekoľko sekúnd začali padať aj krúpy, no tie sa postupne zmenili na snehové krúpky a o pár minút na to (bolo už len +3°C) normálne snežilo! Padali skutočné vločky ako v zime, spočiatku rýchlo, neskôr pomalšie a hustejšie. Trvalo to necelých 10 minút a na okennej parapete sa vytvorila 1 cm vrstva mokrého snehu, na zemi sa hneď topil.
Po búrke už zostalo do večera +4/+5°C, k večeru ešte pršalo. To, čo by nikto nečakal - 23. mája, vo výške 130 m, sneženie.

# 17.03.2008, 20:46

Mám to aj zapísané, ale tento deň si veľmi dobre pamätám - a budem pamätať.

11
# 17.03.2008, 20:48

ja to mam zaznacene ale aj si to pamatam:) napr. jul 2003 to tusim bolo vtedy prisla velmi intenzivna burka na ktoru meteorologovia upozornovali uz od obeda burka dorazila okolo pol 9 vecer behom 1 hodiny co burka trvala spadlo 100mm zrazok 2 potoky v meste sa vyliali treti najvacsi skoro ale tomu chubalo este asi pol metra predsa len koryto ma hlboke cca 3m blesky boli vtedy tak silne ze sa zhasinali lampy na trave sa drzala suvisla vrstva vody a cele ulice v meste boli zapllavene vtedy boli mnohe obce v kraji postihnute nicivymi povodnami a najhorsie na tom bola asi Trencianska Turna kde sa potok vylial z koryta a zaplavil celu dedinu mietemi bolo i 2 metre vody dokonca voda nicila i domy to bola asi nahorsia burka aku som kedy zazil

# 17.03.2008, 20:51

Ja mám šťastie skôr na tie zimné búrky, tie letné sa mi akosi vyhýbajú... Zažil som aj silné, ale nebolo ich veľa.

11
# 17.03.2008, 20:54

hmmm mne sa zas tie zimne vyhybaju ale urcite ste boli 22.juna to tusim bolo ked sa zap. Slovenskom prehnala smrst a narazy vetra v Blave dosahovali dokonca 135km/h tu to bolo uz len okolo 110km/h

# 17.03.2008, 21:11

Áno, to boli 2 dni po sebe, 21. aj 22.6. silné búrky. Ten vietor bol silnejší pri tej prvej, bol som práve vonku a počas toho vetra sa nedalo vôbec pohybovať, všade bol rozvírený prach a vedľa mňa sa lámali stromy, ktoré zablokovali cesty. A najmä - ochladilo sa z 35°C na 18°C, čo bola po dlhom čase veľká úľava od horúčav.

15
# 17.03.2008, 21:13

matejmilko
Minuly rok som stravil u babky pri Humennom/Kamenica n.C. a za cely jul a august sa vyskytli 3 burky, pricom jedna burka bola len taka slaba prehanka s hrmenim, a dalsie silne. A v jeden den som zazil prave v auguste minuly rok az 6 burok v jeden den. Je to mozne?

# 17.03.2008, 21:16

Samozrejme, vyvinúť sa môže veľa konvektívnych buniek, tiež som zažil veľa búrok 9.6.2004 a bolo ich asi 4/5.

15
# 17.03.2008, 21:24

matejmilko
dík.;-)

Anonymní
Avatar
# 17.03.2008, 21:26

Dne 18.srpna 2003 přišla večer ve 22 hodin tak silná bouřka jakou jsem už dlouho nezažil srážek při ní moc nespadlo jen 10mm ale byla velmi bohatá na blesky dalo by se říct že se blýskalo téměř nepřetržitě až 42 výbojů za minutu a hřmění bylo stálé trvalo 35minut a za tuto dobu co trvala bouřka se vyskytlo u nás několik tisíc výbojů blesků dokonce jeden mohutný blesk vypnul proud asi v polovině města a ten nešel do ráno následujícího dne,kdy ho znovu zapnuli.:cool: :blesk:

11
# 17.03.2008, 21:29

ja mam velmi rad burky hlavne ked su silne ale zas ked neskodia nikomu bo je uz zle to ze spadne nejaky strom a na travnik to ma uz nezajima

11
# 17.03.2008, 21:30

pan Milko to co tod spominal to mimoriadnu elektr. cinnost da sa to kategorizovat ako mikrohurikan?

# 18.03.2008, 16:32

Nie, hurikán je úplne iný proces (tiež síce konvektívny) a s elektrickou aktivitou priamo nesúvisí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.