Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Inverze od 5.10.2014

818
# 03.10.2014, 13:41

V podzimním období nic zvláštního, prognózy hovoří o příchodu inverzního rázu počasí při vlivu stabilní tlakové výše, jehož konec je zatím v nedohlednu a bohužel stabilní počasí přichází až v tomto čase a to si v nížinách sluníčka během období moc neužijeme, jen zpočátku.

Jedná se pro meteorology o nudné počasí, ale ani pro ostatní není tento ráz počasí příjemný, zejména pro obyvatele větších měst, zejména krajských a také pro obyvatele Ostravska, Karvinska, Třinecka či Sz Čech. V dalším týdnu se objeví také zhoršené rozptylové podmínky, zejména ve jmenovaných oblastech.

Inverze u nás mohou trvat i hodně dlouho, až nezvykle dlouhá inverze se objevila na podzim roku 2011, kdy celou druhou polovinu října plus celý listopad mnohde nespadly téměř žádné srážky a počasí bylo v podobě inverze, mlhy a nízká oblačnost byla na denním pořádku.

Jediným lákadlem pěkného počasí budou v tomto období horské oblasti, tam bude velice pěkně a teplo.

Působí Vám inverzní počasí v běžném životě potíže?
Ano, velké
8 (15 %)
Ano, ale je to únosné
5 (9 %)
Ano, ale jen v delším čase
17 (31 %)
Ne, ale inverze mě vadí jinak
11 (20 %)
Ne, inverze mě nevadí
14 (25 %)
Celkem hlasů: 55 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
54
# 03.10.2014, 15:24

Tak jak sem byl v minulých letech zvyklý, že inverze u nás byla až jak se vyskytovala opravdu všude, tak letos také štěstí nemáme. Ještě teď se u nás vyskytuje nízká oblačnost a průmysl to ještě zhoršuje. Tak snad po nějaké frontě budeme mít zase my štěstí, i když šance bude postupně s plynoucím podzimem klesat.

818
# 03.10.2014, 20:48

Mark
Pořádná fronta v nedohlednu, v Polabí se nízké oblačnosti, i když docela protrhané také dnes líbilo, odpoledne přišla ještě střední, teď již téměř jasno. Ještě zítra je v nížinách naděje na slunné odpoledne, v neděli už bych se připravil na stratus bez struktury místy sahající až k zemi. Upřímně ještě by to ty celodenní mlhy či oblačnost nemusely v první půlce října přehánět, ale zdá se, že už budou. Co opravdu nemusím je stav počasí "zataženo nízkou oblačností", opravdu nudné, raději už mám "ráno mlhu, během dne přetvoření v oblačnost St, Sc, odpoledne slunečno, večer ochlazování a opět mlha". Alespoň se během dne něco děje, počasí se mění a je chvíli i hezky a teplo, jako např. v posledních dnech zde v polabské nížině a okolí.

# 03.10.2014, 21:17

No, období nízké oblačnosti a mlh, je bohužel tady. Pomalu skončilo září a už to opět začíná.
Možná podle Petra12 je to moc brzy, když v tématu "Léto si ve střední Evropě dalo odpočinek" psal, že se inverze vyskytují až v listopadu. :):(

28
# 03.10.2014, 23:31

Nízká oblačnost se mi líbí, když jsem nad její úrovní. Mám rád i mrznoucí mlhy, jak se vše krásně zviditelní krásně lehoučkým bílím jíním, to je pěkné. Co se ale týče jednolité zatažené obloze, mega špatné dohlednosti a smogové situace, tak to taky nemusím. Je to nudné a nezábavné, ale alespoň mám zase čas i na jiné aktivity, než sledovat jak je venku hnusně zataženo....

# 04.10.2014, 10:41

Ano, "zataženo nízkou oblačností" je snad nejnudnější možné počasí a pokud trvá několik dní tak je to velice depresivní a člověk má pocit že je v jakémsi vězení i když ví že jen pár desítek metrů nad ním je azuro...ale tak co se dá dělat, prostě se s tím musíme smířit ;)

# 04.10.2014, 11:11

Co dneska ta inverze tak cestuje? Většinou bobtná nebo se zmenšuje, ale většinou se drží nad určitým prostorem. Dneska má pohyb jak frontální oblačnost.

818
# 05.10.2014, 09:29

Kuba.T
To už by ovšem nebyl stav "zataženo nízkou oblačností", neboť hodnotíme oblohu. To by byla přízemní mlha či vrstva stratu. Zajisté jsem myslel skutečné zataženo, tj. pod oblačností.

54
# 05.10.2014, 16:20

Tak dnes jsme se minimálně přechodně nízké oblačnosti zbavili.

FGh
Avatar
13
# 05.10.2014, 22:52

V novém týdnu to na častější a déletrvající inverze vypadá hlavně na Moravě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.