Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Vydatné srážky 31.8. až 2.9.2014

33
# 27.08.2014, 20:03

zdravím.
Vím žě je to ještě daleko ale podle modelů to vypadá že od neděle až po úterý by mělo hlavně v Jeseníkách a Beskydech docela vytrvale pršet, za tu dobu by mělo podle modelu GFS hlavně v Jeseníkách spadnou klidně i přes 90mm a v Beskydech i přes 50mm. Tyhle srážky už výstupy párkrát potvrdily.
Co si o tom myslíte pište prosím zde.

# 27.08.2014, 22:32

Jo,je to ještě daleko, ale v posledních dnech má více navrch vítězství chladnějších a vlhčích výstupů, tak bych se tomu ani nedivil. Celkově ta současná cirkulace by přišla více vhod v období od listopadu do března-to by tady více nadchlo nejednoho z nás, že:D
Zato srpen (od cca 11.8.)to zkazilo perfektně, škoda.

# 27.08.2014, 22:53

Ahojte všechny vás zdravím!:D:D:D Konečně se mi podařilo registrovat a přihlásit do diskusí na IN-Počasí Jsem ze Vsetínska a rád sleduji počasí a dění kolem něj. Už hezkou chvíli pozoruju Inpocasí už zhruba 5let a mám chuť s vámi diskutovat taky. Nějakou chvíli jsem měl i blog na Inpocasí jmenoval se weatherstorms. To bylo jen na úvod.
Ale zpátky k diskusi o vydatných srážkách. Sleduji to už od pondělí na modelu gfs a přikláním se k tomu také. Už několikátý běh ukazuje že od pátku znovu přijde přeháňkové a možná i bouřkové počasí. model naznačuje že od soboty do pondělí by se mohly objevovat bouřky místy zejména na východě, ale chmu snimi pocítá zatím jen ojediňele tak uvidíme:):). Každopádně se na tu situaci těším jak malý jarda.
Taky to vypadá že od příští středy začne asi meteonuda a přijde tlaková výše která může přinést pěkné počasí možná až týden, ale to je ještě velmi daleko.

Omlouvám se za tak dlouhý komentář, ale jinak jsem nemoh.Díky:prsi::blesk::prsi:

33
# 28.08.2014, 00:04

tak já nevím ale příjde mi že ty srážky budou hlavně vytrvalé a vydatné než bouřky a přeháňky.

28
# 28.08.2014, 08:53

Tak já si o tom myslím jediné, modely můžou dlouhou dobu ukazovat to samé, ale až v tom mají na poslední chvíli jasno (nejlépe den předem), tak je vše jinak. Takže zatím bez komentáře.

33
# 28.08.2014, 12:54

no tak GFS nakonec šíleňě ubral ale i tak to vypadá zajímavě. Aspoň pro nás kde už je tak extrémě mokro.

33
# 29.08.2014, 09:39

no tak GFS to udělal zase úplně jinak ted to zase vypadá na vydatnější srážky hlavně pro Čechy.

54
# 29.08.2014, 17:45

Tak to jen dokazuje, že každé také založení tématu je úplně zbytečné.

33
# 29.08.2014, 18:03

tak k čemu pak ty výhledy modelu GFS a dalších jsou když se to do té doby stejně 15 krát změní a vůbec se to pak nekoná.:)

818
# 29.08.2014, 22:05

dramyku
Při některých situacích nelze brát každý výstup modelu zcela vážně, výhledy je nutno brát často jen orientačně. Podle toho to pak také vypadá, když je problémová synoptická situace a není jednoznačné, kde dojde ke spadu výraznějších srážek, tak vypadá komentář interpretace výstupů modelu obdobně jako zde výše: "Tak GFS předpovídá vydatné srážky, tak GFS srážky téměř zrušil, tak GFS opět předpovídá vydatné srážky" atd. atd. V těchto případech je nutno jednak počkat až se předpověď trochu ustálí a také sledovat jaké výstupy modelů převládají, dle toho hodnotit situaci. GFS dává často výraznější srážky na zmíněné období, takže je nutno s nimi počítat, kde a kolik jich spadne to už věc další. Také je na místě podívat se na výstupy jiných modelů a srovnávat, kolik se jich např. s GFS shoduje. Je to trochu bádání. Ještě lepší je v takových případech nesledovat každý výstup modelů. ;-)

33
# 30.08.2014, 10:35

tom-791
já sleduji i jiné modely ale i oni to vidí podobně. A já nevím kdy se ta předpověď ustálí když zase většina modelů přidala. Já si myslím že ta intenzita bude stejná jak jsem uváděl v prvním příspěvku. A někteří se v tom taky nemusí tak dobře orientovat tak to tady radši napíšu. A taky tu jde vydět jak jsou ty modely nestálé a toto co dělá se nestalo poprvé poslední dobou to dělá skoro u všech dešťů co nás měli zasáhnout. A příjde mi to trochu moc aby každým dnem ty srážky posouvaly klidně o 500km.

293
# 30.08.2014, 12:22

Možná jste si mohli všimnout, že z 90% nejprve tak 4 nebo 5 dny předtím předpovídají srážky z jihu ovlivňující nejvíce západ Čech a postupně to přesouvají přes Moravu a západ Slovenska a v Čechách téměř nic. Takže pravděpodobnost, že výstup, který by z jihu ovlivnil vydatnými srážkami západ je minimální. Takže nejvíce ovlivní srážky Moravu podle mého názoru, stejně jako tomu bylo 30 června 2014. Všiml jsem si i, že poslední dobou spíše vyšší srážky ovlivňují Moravu, zatímco do konce července tomu bylo naopak. možná, že je to i tím zamícháním situace po té tropické bouři.

1
# 31.08.2014, 18:26

Ve Žďárském okrese napršelo místy až 55 mm během včera a dnes. GFS a Aladin maluje dalších minimálně 60 mm během následujících dvou dní.

http://postimg.org/image/3vffvj6pv/

# 31.08.2014, 19:09

Co myslíte...budou stoupat řeky výrazně? Na 1.SPA? :prsi: :blesk:

1
# 31.08.2014, 19:34

Řeka Oslava je v Borech těsně pod 1. SPA, pod přehradou Mostiště 4 cm po SPA a říčka Balinka prudce stoupá k 1. SPA. A to hlavní srážky dorazí až zítra :prsi::prsi:

74
# 31.08.2014, 20:08

První vlna srážek prošla a u nás spadlo celkem 5mm vody. a nýbrž to vypadá že dneska už nezaprší tak za měsíc Srpen spadlo u nás 103mm.

# 31.08.2014, 21:08

Samik
Tak to jste měli štěstí. U nás se to před Ostravou krásně rozpadlo jako mávnutím kouzelného proutku a obešlo nás to nad Polsko. Klasika. V dalších dnech asi utřeme opět-nejvýraznější srážky se budou držet středu republiky. Dále pak dominuje TV, takže srážky na září v nedohlednu (pro nás).

74
# 31.08.2014, 22:20

Mrakomor
U nás taky asi 5km od nás se to rozpadalo a knám nedošlo buď nic nebo jen slabý déšť a zase za náma v Polsku to zesílilo v bouřku.

ota
Avatar
2132
# 01.09.2014, 12:43

Je zajímavé, jaké potíže ty dnešní srážky modelům dělají. Ráno to ještě vypadalo, že u nás na střední Moravě spadne do 5 mm srážek. Teď jak GFS, tak i Aladin počítají cca 20 mm. Tak sem zvědavý jaká nakonec bude realita. :)

# 01.09.2014, 17:47

U nas na Pardubicku celkem 8mm, prsi tak 8 hodin, no prsi sem tam, jinak spis poprchava :D v prumeru 1mm/hod. jak je videt, ale podle radaru to ted celkem zesiluje. Jinak byl jsem v UO a reka Ticha Orlice je lehce nad prumerem.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.