Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Numerické modely a velké meteorologické servery

1
# 24.08.2014, 10:54

Zajímám se teď o meteorologické modely a proto bych se chtěl zeptat, z jakých modelů čerpají pro svou předpověď největší meteorologické servery?

In-počasí čerpá z GFS, chmi se zaměřuje na Aladina. Zajímalo by mě, odkud čerpá Foreca, Wunderground a Yr?

818
# 24.08.2014, 13:45

rar2
Žádný seriózní meteorologický server (zvláště ČHMÚ) se nezaměřuje jen na jeden meteorologický model, to by nevznikaly kvalitní předpovědi. Možná lze konstatovat, že se často k určitému přiklání. Ale záleží na situaci, některou zvládne lépe model A, jinou model B.

# 24.08.2014, 13:45

Yr.no pravděpodobně čerpá z modelu ECMWF.

6
# 24.08.2014, 15:03

Model Yr.no čerpá spíše od Dagmar Honsové, protože jsem se na něj přestal během předchozího roku dívat.
Od určité doby, cca rok zpět začal ukazovat průměrně o 4°C (neni problém aby hlásil na odpoledne 22°C a realita byla 32°C) úplně mimo než ve skutečnosti bylo. Srážky, totál, ale totál vedle.
Možná pro nějaké větší města je spolehlivější, ale teď když mi někdo řekne yr.no tak se mu akorát vysměju. To i žabička ve flašce určí správněji počasí než tento "model". To jen k debatě..

818
# 24.08.2014, 18:03

Ovar
Co se yr.no týče, tak s Vámi naprosto souhlasím. Někdy se možná trefí dost dobře, ale těch případů je dle mého názoru méně než těch, kde je dost mimo proti jiným modelům. ;-)

FGh
Avatar
13
# 24.08.2014, 19:14

Českou oblíbenost jménem YR.no opravdu nechápu, to zahraniční Accuweather a další jsou na tom podobně, mnohdy lépe. Ale když jsou lidi u nás schopni sledovat Meteopress, tak mě to nepřekvapuje. Všechno je totiž mnohem lepší než Meteopress :D

Jinak většina serverů kombinuje více modelů, ale nejčastěji to bývá model WRF.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.