Model predpovede počasia z 1.2.2008
Trend, ktorý predpovedá od 10. nástup zimného počasia potvrdil aj tento model.
Viac: http://www.parksnow.sk/donovaly/img/photos/predpov ed_09.jpg
Diskuse o počasí Ochladenie od 10.2.2008
nie nahodou 10.2?
Hej..nezmazovat........Nestacilo by dat radsejjjjjjjjjjjjjjjjjjj 10.2.08
puma979
naco tu do kelu vytvaras tieto temy,kt.nemaju opodstatnenie,je to dost daleko a nemusi to zase vyjst,mal si tam dat otaznik.
Ved to opravoval Administrator a nie ja!!!!!!!!!!
A okrem toho..10.2. je sice daleko..ale dovtedy sa o ochladeniach bude pisat napr. sem..KAPES????
Měsíční předpověď počasíTak to vypadá, že nám bude pokračovat teplejší zima, v první únorové dekádě místy teploty vystoupí až k +10 °C. Podle dlouhodobých prognóz by měl být celý měsíc teplotně lehce nadprůměrný a srážkově spíše průměrný. Pokud tedy bude únor teplotně mírně nadprůměrný, pak byl prosinec nejchladnějším měsícem celé zimy, což ale není zas tak úplně nic výjimečného, i když podle dlouhodobých pozorování bývá ve třech případech z deseti nejchladnější z celého rokuúnor. Vůbec nejnižší teplota, u nás kdy naměřená, byla naměřena také v únoru. Bylo to v roce 1929 u Českých Budějovic a teplota tehdy klesla až na -42,2 °C. Koncem února ale umí být v nižších polohách i docela teplo – v roce 1990 bylo 25. února v Klementinu naměřeno +18,5 °C. Sněhové podmínky jsou na horách i přes vyšší teploty v lednu zatím dobré, a nějaký sníh snad na horách ještě přibyde, takže pro lyžaře nebude teplejší druhá polovina první dekády února nijak katastrofická. Potom by se mělo mírně ochladit a na horách opět sněžit. Teplotní inverze již během února nebývají tak časté, a tak by na horách mělo být chladněji než v nížinách.
Obvykle má podle lidové meteorologie počasí během února následující střídavý průběh: hromniční obleva, valentinská zima, juliánské oteplení, petrská zima a matějské oteplení.
Statisticky docela významným je právě oteplení začátkem měsíce – obleva, která dostala podle Hromnic (2.2.) název „hromniční obleva". Mívá vysokou pravděpodobnost výskytu až kolem 70%. Způsobuje jí většinou oblast nízkého tlaku vzduchu nad severozápadní Evropu, která střídá oblast vysokého tlaku vzduchu nad Evropou severní a přináší s sebou teplejší a vlhčí vzduch od západu až jihozápadu. I letos, podobně jako loni, máme zatím teplejší a vlhčí proudění od západu během zimních měsíců velmi často, a také rozdíl tlaku mezi severní Evropu a Středomořím je dosti vysoký. A právě velký tlakový gradient nad Evropou střední způsobuje velkou rychlost větru a časté vichřice...
Střední část měsíce bývá opět chladnější a bývá často rozdělena do třech částí. Zpravidla nejchladnější je hned ta první, označovaná jako „valentinská zima". Opravdu je to podle dlouhodobých pozorování jedno z nejchladnějších období roku, ale pravděpodobnost výskytu je nižší než u hromniční oblevy, něco kolem 60%. V polovině února se opět s podobnou pravděpodobností kolem 60% krátce oteplí. Toto další únorové oteplení získalo jméno podle svatého Juliána, který má svátek 16. února – „juliánská obleva". Po několika málo teplejších dnech, kdy mohou teploty vystupovat poměrně vysoko nad bod mrazu, se ale opět ochladí. Toto chladnější období se nazývá „petrská zima" a dostavuje se také s nižší pravděpodobností - jen kolem 55%. Jméno má podle Petra (svátek má 22.2.) a jak již bylo naznačeno, dostavit se vůbec nemusí, to pak obvykle bývá celá třetí únorová dekáda ve znamení teplejšího, předjarního, počasí. A juliánská obleva pak plynule přechází v „oblevu matějskou", o které jedna pranostika praví: „Na svatého Matěje jara naděje". Matějská obleva je totiž často opravdu považována za první známky předjaří. V tomto čase totiž většinou rozkvetou první sněženky a jiné „nedočkavé" rostliny. Nástup tohoto teplejšího období bývá bohužel často provázen výskytem mrznoucích srážek a náledím. Typické pro toto období je opravdu výrazné oteplení, vedoucí někdy až k záplavám a nezřídka i silné větry, někdy až vichřice – to asi aby zima ukázala i druhou stránku svého počasí než mrazy pod -25°C, kterými nás často obdařovala během ledna.
V nižších polohách zatím žádný sníh nemáme a ani se ho pravděpodobně během února nedočkáme, budeme se za ním tedy muset vypravit do hor.
Počasí zešílelo: Izrael, Libanon, Řecko a jižní Čína je pod sněhem31.01.2008
Počasí zešílelo:
Izrael, Libanon, Řecko a jižní Čína je pod sněhem
Praha - Zima si letos neuvěřitelně zahrává i s lidmi, kteří na tuhé mrazy, sníh a led nejsou příliš zvyklí.
Poté, co poprvé za mnoho desetiletí sněžilo v Bagdádu, zažívají nevídaný nával sněhu v Izraeli, Libanonu, Řecku i v jižní Číně.
Nabízí se tak unikátní možnost vyfotografovat známé památky v netradičním "bílém provedení." Zasněžené jsou například Chrámová hora v Jeruzalémě nebo římské chrámy v libanonském Baalbeku. Vločky na několik hodin přikryly i aténskou Akropoli.
V New Yorku je vše naopak
Naopak New York hlásí, že se v lednu musel obejít bez sněhu, poprvé za posledních pětasedmdesát let. Nezvykle teplé počasí má trvat i v únoru, prvního - a posledního - většího sněhu se Newyorčané dočkají možná až těsně před příchodem jara.
V Jeruzalémě sice sněží téměř každou zimu, ale málo a většinou sníh rychle roztaje. Tentokrát silné sněžení paralyzovalo život ve městě.
Školy zůstaly ve středu zavřeny, stejně tak jako některé úseky dálnice z Jeruzaléma do Tel Avivu. Kvůli ledovce byla nejfrekventovanější silnice celé země nesjízdná. Sníh zavalil také palestinská města a vesnice na západním břehu Jordánu a sousední Jordánsko.
V Řecku doprovázel husté sněžení silný vítr, takže byla narušena letecká i lodní doprava. Sníh omezil dopravu v severní části Atén.
Asi největší šok způsobený počasím ale zažili letos 11. ledna Iráčané, když v Bagdádu teplota výjimečně klesla pod nulu a začalo sněžit. Poprvé po mnoha desetiletích, ani ti nejstarší Bagdáďané sníh ve městě nikdy nezažili.
Je, či není sníh důkazem oteplování?
Experti tvrdí, že výkyvy v počasí - a to i směrem k chladnějším teplotám - jsou důsledkem klimatických změn.
"Směřujeme nejen k teplejšímu, ale celkově k jinému světu, než jaký známe. Čeká nás více překvapení a více extrémů, protože počasí už nebude zkrátka takové, na jaké jsme byli zvyklí," řekl agentuře Reuters australský klimatolog David Jones.
Nejhůře je ale počasím v těchto dnech zkoušená jižní Čína. Sněžení a silný mráz - nejhorší za posledních padesát let - přerušily železniční dopravu, takže statisíce lidí zůstaly trčet na nádražích. Obzvláště kritická byla situace v Kantonu.
Zrovna je totiž období čínského nového roku, kdy Číňané hodně cestují za příbuznými nebo se nakrátko vracejí domů z místa, kde pracují.
Sněžná ofenzíva ještě neskončila
Počasí si vyžádalo stovky obětí, do některých oblastí musely úřady poslat naléhavě potraviny a palivo. Bariéry sněhu odstraňovali vojáci.
Dnes už vlaky začaly znovu jezdit normálně a situace se zlepšuje, ale následující dny podle meteorologů přinesou další sněžení.
Čínští i zahraniční vědci mráz a sněhový příděl v Číně s globálním oteplováním nespojují. Spíše se prý jedná o případ extrémně nízkých teplot a atmosférického jevu, známého jako La Niňa.
"La Niňa přivedla nad jižní Čínu vlhký vzduch, který v kombinaci s mimořádným mrazem vyvolal mimořádné sněžení," řekl čínským novinářům šéf Národního klimatického centra Tung.
Ked sa bavime o ochladeni, tak tu....
ano 10.2 tak bude určite 10c a jasno
nemalo byt nahodot ochladenie teras a kde je a co sa zlaklo a uslo ved ma pršat a oteplovat 2zima tepla
Hej....TO mas pravdu ale Valentinska zima ma prijst..takze bacha na to..ved uvidime..tato tema je prave na ochladenia, praveze teraz cakame na dajake, preto taaaa temaa..kapes???
Dobru nocku a do pocasia aj tebe Anonymní
10.2.
Nedeľa Max: 7˚ C Min: 1˚ C
Mierne zamračené
Východ Slnka: 7:09
Vietor: SSV 16 km/h
Vlhkosť: 72%
Zrážky: 20%
Noc
Väčšinou zamračené
Západ Slnka: 17:03
Vietor: SSV 10 km/h
Vlhkosť: 78%
Zrážky: 10%
cawko
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.