Diskuse o počasí Jaká bude zima 2013/2014
Jak jsem psal, zatím nám definitivně nenapoví jaká bude zima nic. Z hlediska klasické meteorologie se určitě v listopadu nedovíme jaká bude celkově, z kachny - lidová meteorologie, ano. Neříkám samozřejmě s jakou úspěšností. Loňskou prognózu tohoto způsobu odhadu zimy bych úplně neodsuzoval, byly i jiné věci vedle nejasnosti počasí v období Vánoc, které kachně více méně vyšly. Zajisté se jednalo především o první polovinu zimy.
Je to přesně tak jak píše Pavell na konci svého příspěvku. Může to být tím, že klimatické modely se mění výstup co výstup, teplotní a srážkové odchylky na další měsíce (např. francouzský Meteociel)jsou značně rozkolísané a neustále se mění. Nelze tedy usuzovat jaká nás čeká zima. Prostě je na to brzy...Z hlediska meteorologických prognóz určitě. Co se týká lidové meteorologie, lecos může napovědět "kachna" a třeba i předpověď pana Kovaříka z Šindelové, který jak známo své předpovědi zimy sestavuje na základě pozorování přírody. (dle mého sledování má velmi přesné předpovědi). A v první polovině listopadu již také něco napoví synoptická situace, NAO a podobně..
Nechci nic říkat,ale ta synoptika na příští týden je velice podobná tomu, co se odehrávalo i v roce 2006 v tomto čase a všichni víme, co to bylo za zimu. Nekonečná tvorba hlubokých TN nad Atlantikem a kladná fáze NAO. Tyto situace se dokážou stále obnovovat několik měsíců v kuse.
Sice na příští týden to je docela příjemná prognóza, ale jestli toto bude až do prosince (a dále), potěš pánbůh.
Mrakomor... Ano zima 2006/2007 byla jedna z nejteplejších v historii a hlavně leden 2007 kdy po celé týdny převládalo teplé západní proudění z atlantiku a teploty se dostávaly i nad 15°C ... ale také se vyskytoval silný vítr poté i samotný orkán Kyrill. Třeba v Klementinu padaly denní rekordy v leden hned 7x!!! Nejvíce tam naměřili 18. ledna a to 15,4°C
Milan
To je pravda.
Stejně bude stále záležet odkud bude vítr vát,proudění.JZ atlantický expres zimu nepřeje.SZ proudění dobrá zima pro hory a sv ze Sibiře,jediné co by do nížin zimu přálo.
Popravdu,jáký byl trend,tak jsem očekával nyní teploty kolem +4°C.Takové teplo,co mělo být v září.Přesto jsem za to rád.Pravá zima má být od prosince. :-)
S těmi bouřkami letos v říjnu je to takové dvousečné:
Např:
Teplá,vrtkavá zima by měla být
1) Říjen blýská - zima plíská.
2) Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima.
3) Hřmí-li a blýská-li se v říjnu, přijde zima nad apríl vrtkavější.
4) V říjnu blýskanice - v zimě plískanice.
5) Je-li na počátku října teplé počasí a vyskytne-li se bouřka, bude konec tohoto měsíce dozajista velice studený.
Je to otazné.
Zdravím Vás, po dlhšej dobe prispievam do diskusie.
Čítal som v poslednej dobe nejaké zahraničné blogy, na ktorých som sa dočítal, že zima by mala byť naozaj chladnejšia ako tvrdí Bastardi a Jung.
Avšak je veľmi dôležité poznamenať, že je príliš skoro na odhadovanie zimy ako takej.
Jeden článok
http://notrickszone.com/2013/09/26/bastardis-jungs...
No vlastně před rokem už vycházela předpověď na další dny která předpovídala v nížinách sníh.Ale jak to v této předpovědi na další dny vypadá,dočkáme se teplot do 20°C.
Možno to bude zniež zvláštne, ale väčšia miera zaľadnenia Arktídy ani zďaleka nemusí znamenať tuhšiu zimu v strednej Európe.
Ako dobre vieme, počas zimného obdobia naberá na obrátkach zonálne prúdenie, v ktorom k nám od západu postupujú frontálne systémy. Takáto situácia môže priniesť teploty slabo pod 0°C a časté sneženie akurát tak do horských polôh a nie do nížin. Čo je motorom zonálneho prúdenia? Je to práve teplotný kontrast medzi tropickými a polárnymi oblasťami, ktorý sa v zime zväčšuje.
Práve slabé zaľadnenie Arktídy a tým pádom menšie teplotné kontrasty v minulých rokoch prispeli k rozpadu zonality (mohli sme to krásne pozorovať na jar tohto roku) a prúdenie prebiehalo v severo-južných smeroch, čo umožnilo prienik studeného vzduchu na strane jednej a vznik hlbokých tlakových níží, ktoré prinášali snehové zrážky, na strane druhej. Studeného vzduchu bolo v polárnych oblastiach málo, ale bola oveľa väčšia šanca, že sa sem dostane, pretože mu v tom nebránilo zonálne prúdenie.
Keby som to zjednodušil: viac ľadu v Arktíde => silnejšia zonalita => viac snehu na horách, mierna zima v nížinách.
Myslím, že je větší šance na slabě teplotně nadprůměrnou zimu. V posledních letech byly zimy slabě teplotně podprůměrné a zejména ta poslední s velkým množstvím TN od jihu, sněhových srážek a malým slunečním svitem.
Mrakomor:
Pro tebe možná nepřinese dominantní Atlantik vůbec pěknou zimu, pro jiné zase ano. Nelze paušalizovat.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.