Lesíček,logitech2300
Nesrovnávejte to s lidmi, v přírodě je hodně věcí tak dobře zařízených a fungují, že je to opravdu z našeho pohledu dá se říci až neuvěřitelné. Je to tzv. lidová meteorologie, nepředpovím podle toho zimu, ostatně jako podle ničeho nyní v počátku podzimu - ať už jsou to předpovědní modely, ona příroda a lidová meteorologie pranostik nebo bádání a hledání souvislostí u zim uplynulých a nebo stopování historie počasí a klimatu v delší historii. Samozřejmě dospěji k nějakému výsledku, kdy si dám vše dohromady, ale atmosféra se mění, tím pádem musím vše opět prozkoumat např. zas o měsíc později, znovu. Z toho vyplývá, že pokud chci rovnou věrohodnější předpověď na zimu, musím z hlediska současného data ještě hodně dlouho s veškerými odhady a předpověďmi počkat.
unor
Ano, o těch podzimních mlhách mluví více podobně znějících pranostik, opět jsme u lidové meteorologie. Některé pranostiky vycházejí více, to je pravda. Podzim právě patří k období, kdy jsou mlhy asi nejčetnější, pokud je jich opravdu hodně, dá uvažovat o této pranostice, ale to normálně nebo hodně, jsou dost irelevantní pojmy. Pravdou je, že v říjnu a počátku listopadu 2009 jsem tu měl mlh docela dost.
logitech2300
A náboženství sem prosím vůbec nepleťte, už vůbec ne ve vztahu na konkrétní osobu, to bych si vyprosil. A nevěřím pro Vaši informaci.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013
Pavell
Spuštěna byla nová verze, mapky jsou podle mě i lepší. Pokud jsem sem nedával okomentovanou předpověď v mém článku, tak sem teď dávám link: Zde jsou mapy verze 2
Jsem do diskuze teď více zasahoval a trochu se tu kolem toho sešlo kladných a záporných reakcí a názorů, což je samozřejmě dobře.
Příroda zimu předpovědět neumí, vždyť má v tomhle mnohem omezenější možnosti než lidi. Ani milióny let evoluce nevedly k tomu, aby strom uměl půl roku dopředu předpovídat počasí, to opravdu ne Na podzim se připravuje na zimu, ale rozhodně ji neumí detailně simulovat jako by měl v sobě nějaký ultrapřesný předpovědní model - jak by to asi tak dělal? On to ani nutně k životu nepotřebuje, stačí mu celkem jednoduché mechanismy, kterými reaguje na aktuální podmínky.
Znáte ten vtip, jak náčelník indiánů přijde za šamanem a ptá se ho, jaká bude letos zima? Šaman rozhodí kamínky, podívá se a řekne: „Manitou se sice ještě nevyjádřil, ale štípejte dříví.“ Tak indiáni týden štípou dříví. Za týden přijde náčelník zase za šamanem a ptá se ho,jestli náhodou neví, jaká letos bude zima? Šaman zase rozhodí kamínky, podívá se a řekne: „Manitou se ještě nevyjádřil, ale štípejte dříví.“ Tak indiáni štípou dříví. Šaman nakonec zatelefonuje na meteorologickou stanici a zeptá se, jaká letos bude zima. Tuhá. A šaman se ptá: „A jak to víte?“ „No protože indiáni už čtrnáct dní štípou dříví.“
Řeči o tom, jak „příroda“ ví měsíce dopředu, jaká bude zima, mi vždycky připomenou tenhle vtip.
Pavell
Pokud jsou to opravdu platné zákonitosti, které pro počasí platí, tak o tom ví i meteorologové a předpovědní modely (ty, co se trénují na historických datech) s tím počítají. Pranostiky, pokud nejsou vyloženě vycucané z prstu, nějakou informační hodnotu mají, je to taková primitivní lidová meteorologie. Skutečná meteorologie pracující s přesnými daty a korektním vědeckým přístupem logicky je a vždycky bude přesnější. Naši předkové, co kdysi vymysleli ty pranostiky, rozhodně neznali počasí líp než současní meteorologové.
Myslím, že pranostiky a obecně lidová moudrost o počasí má význam v případě, že jde o nějaké místo s mikroklimatem, které není vědecky zdokumentované, takže jsou to místní, kdo o něm ví nejvíc, i když přesná data nemají (ty nemá nikdo). Může to být třeba nějaké údolí v horách, které má zvláštní mikroklima, ale není dost významné na to, aby ho meteorologové brali v úvahu. Velké oblasti jako např. celé území ČR rozhodně nejsou ten případ.
EDIT: Sloučeno do jednoho z důvodu podobnosti obou příspěvků.
Pavell, moderátor 13.10.2012 v 11:40
Tak vypadá to že nás bohužel asi čeká fakt teda teplá a deštivá zima. Muže za to silné slunce a u čeho hlavně pochybuji tak že by se mělo během toho měsíce a pul změnit je teplotní odchylka Atlantiku z nadprůměrné do podprůměrné. Takže ve výsledku se to bude množit v Severním Atlantiku TN.
A ještě do toho rekordně málo ledu v Arktidě ale u toho není nikde napsáno že se to nedostane zas rychlé do průměru.
Mark
Já bych ničemu ještě nevěřil do zima je času dost takže žádné závěry nechme se překvapit a že je v Arktidě málo ledu muže znamenat do střední Evropy i mrazivou zimu bylo by dobré kdyby přišlo brzy koncem listopadu nejlépe silné SV proudění aby se prochladila Evropa pak by zima vydržela jak třeba jako 2005-2006
Uplně logický je ,že dříve se více přiklánělo k pranostikám ,když předpověd počasí nebyla na takové urovni jako dnes :-)
Také si myslím že do zimy je dost daleko a nynější předpovědi i ty za měsíc se můžou ( a to na 90% tak bude) třikrát změnit a klidně z jednoho extrému do druhého musíme si uvědomit že jsme země kde jsme ovlivněny oceánským ,ale i kontinentálním vlivem to má pak za následek výkyvy počasí v ČR . Tak bych to nechal až bude na zimu ten správný čas myslím že v čr začíná meteorologická zima 1.12. tam už budeme vědět o něco víc ,ale stejnak až na konci zimy budeme vědět na 100% jaká vlastně byla
důkazy o tom, že příroda předpovídat počasí umí http://www.ireceptar.cz/zajimavosti/uhadnete-predp... a něco na tom že se jednou rodí víc žaludů a další rok zase ne bude. Taktéž i s listím, krtky, tloušťkou kožichu atd. naopak si myslím že nemusím kuchat svatomartinskou husu, abych zjístil že vánoce budou na blátě a v polovině ledna zasněží.
Zvířata cítí změnu tlaku, předpoví počasí na hodinu dopředu, ale ne na zimu, to musíte pořád řešit? Navíc tohle jsou stránky, které ti každý uvěří no, to jsi mohl hledat v Blesk.cz
Slunce je prý silné nebo co, takže zima teplá a deštivá, zimofilové a teď mě ukamenujte.
EDIT: Sloučeno do jednoho příspěvku. Pavell, moderátor 14.10.2012 ve 12:45
Zvířata předpoví počasí na maximálně pár hodin dopředu, ale to dokáže i trochu myslící člověk. Já prostě nevím o žádném živém tvoru, který by fungoval jako stroj na předpovídání počasí v dlouhodobém horizontu. A každý rok se chystaj zvířata k zimnímu spánku stejně. Proč asi zimu přežívaj jen ty nejsilnejší? Kdyby se mohly intuitivně předem připravit, tak by přežily skoro všechny. A to s těma žaludama je snad ještě větší blbost. U stromů a jejich plodů záleží vždycky jen na podmínkách, které má na jaře a v létě. Pokud bude sucho a zima, tak bude méně plodů. To ví snad každej. Rozhodně strom nebude přemýšlet nad tím, jesli z něj nějaká srnka bude mít dost žaludů na zimu
NO není divu že příroda je z toho pav, když lidi do ovzduší pouštěj samé nesmysly slušně řečeno pak se divíme že v zimě
není zima na jaře není jaro ale léto, a v létě není léto ale podzim z létem, a na podzim je léto se zimou,a že jednou je 35 stupňů
a druhý den je 10 stupňů no a z toho pak příroda samozřejmě
blbne a dělá to co dělá třeba že v půlce zimy kvetou stromy.
Navrhuji přemístit příspěvek do tématu o Globálním oteplování, které jsem zavedl, tom-791
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.