Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Pocasi v prosinci

Anonymní
Avatar
# 22.11.2007, 16:40

ale snezit stale hlasaju a to ochladzenie bude tak ced den -2+2 a cez noc --3-8

Anonymní
Avatar
# 22.11.2007, 18:55

POcas noci ano a pocas dna od -4 az do +2C a snezit bude tak ci tak...
Takze budme radi.....

Anonymní
Avatar
# 22.11.2007, 19:01

Prepacte ze to tu davam az teraz ale administrator mi tuto spravu asi vymazal a pri tom to plne suvisy s pocasim ale to nevadi len moja 45 minutova praca na texte vysla na zmar a aby ste vedel pan administrator, Michal Koupy a jeden Slovensky meteorolog tu pre temu pocasie v zime 2007/2008 napisali daleko vacsie prispevky ako ja tak mi to laskavo nemazte moje prispevky pre tuto diskusiu a naviac ked to suvisi s pocasim tak mi to nemate pravo a dôvod mi to mazat ale s tim som skoncil ako pisali obidvaja meteorologovia Peter Jurcovic a Jan Petrek pre Park snow Donovali v predpovedi pocasia 22.11.2007 teda na dnes: Prave pocasie so zimou a snehom sa k nam uz pomali ale iste blizi aj ked k prechodnim otepleniam na prelome tohto a nasledujuceho mesiaca dôjde ale bude to len inverzneho charakteru takze k vyraznejsiemu otepleniu dôjde na horach ale to az 4.Decembra po prechode tlakovej vysi a to na 5 az 6C vo vyske 1400 mnm. pod touto nadmorskou vyskou ma byt skor hmliste ale oblacne pocasie s teplotami v horskych dolinach a na severe do -5C a v juznych oblastiach pri trvajucej hmle alebo nizkej oblacnosti okolo -1C no ale predtimto inverznim charakterom pocasia treba ratat aj na horach a v nizinach z velmy chladnym prevazne oblacnim aj usnezenim pocasim vsetko sa to zacne 26.11.2007 v pondelok kedy ma prejst cez nase uzemie velmy vyrazny studeny front z vyssich zemepisnych sirok pôvodom arkticky vzduch tak a vtedy sa zacne postupne ochladzovat najchladnejsim dnom alebo vyvrcholenie studeneho frontu 28.11.2007. kedy sa ocakava teplota v atmosfere vo vyske 1400 mnm aj pod -10C cez den pri polooblacnom pocasi so snehovimy prehankami a potom sa ma kvôli silnejucemu zapadnemu prudeniu oteplit ale stale to budu snehove zrazky ale teplota sa zdvihne vo vyske 1400 mnm na nulu ale potom pride zmena 30.11.2007 a vtedy ma zacat najvydnatejsie snezit za cely tento nasledujuci resp. buduci tyzden no a potom pride uz ta spominana inverzia ale ta sa prejaví vyraznim zdvihnutim teplôt ale hlavne na horach a to ako som uz spominal na 5C az 6C vo vyske 1400 mnm a pod touto hranicou a najmä v nizinach na severe bude celi den pri hmle pod nulou a dalsie ma prist ochladenie 7.Decembra ale nie tak vyrazne to sa prejavi znizenim teploty pod nulu najmä na horach a to na -5C vo vyske 1400 mnm a potom tomto termine to zavisy len a len na okolnostiach a Ondrej ty hovoris ze sa to ochladenie sa vyrazne zmierni ale zo zdroju ako je model GFS na wetterzentrale.de sa tomu neda moc verit chcem tim povedat ze sa im nevyplni ta prognoza ktoru tam dnes maju na tento termin sa mi zda ze je to viac nez nepravdepodobne a hrozba ze to ochlafenie nepride alebo len mierne je tak mala ze to ani nema vyznam o tom debatovat a pochybyvat skutocne ak aj k niakemu otepleniu dôjde nebude to nic hrozne garantujem a potvrdia mi to aj ostatny tu ze vysie teploty ako 5C alebo 10C sa uz na nasom uzemi nebudu vyskytovat do konca tohto roku to uz skutocne nehrozy aj na metoinfo.sk pocasi.sk meteocentrum.cz wunderground.com a na wetter.de a samozrejme aj na Shmu a Edone vsade sa zhoduju na tom ze to ochladenie pride po 26.11.2007 a ze bude vydatne aj na zrazky aj na nizke teploty.Tak vsetkim vam prajem prijemny,pokojny a hlavne beztarostny predposledny pracovny vecer tohto tyzdna a uspesny posledny pracovny den aspon pre väcsinu tak zatial dosnezenia :)!

Anonymní
Avatar
# 22.11.2007, 19:03

Predpoveď z 22.11.2007

Dnes ráno teplota vzduchu na Chopku +3 stupne naznačuje, že nad Slovensko prúdi od juhu veľmi teplý vzduch. Ešte by sme mohli doplniť, že prílev tohto vzduchu dnes a hlavne zajtra vyvrcholí, takže aj na Donovaloch bude teplota vzduchu nad nulou a bude sa sneh pomaly topiť. Ojedinele sa môže vyskytnúť aj mrholenie alebo slabý občasný dážď , ale množstvo len do 1 mm, čo je zanedbateľné...
Ani v sobotu ešte k väčšej zmene v poveternostnej situácii nedôjde, ale k večeru a potom po celú noc na nedeľu sa očakáva na Slovensku dážď a malo by napršať 10-15 mm vody, a toto by bolo viac ako nepríjemné pre Donovaly. Obávam sa totiž, že aj v tejto nadmorskej výške to ešte stále bude dážď. Vo výške 1400 má byť teplota okolo nuly. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené, ale väčšinou len slabý dážď so snehom 1-2 mm. Atmosféra sa ešte stále bude udržiavať na teplote okolo nuly alebo tesne pod nulou.
Zaujímavejšie to začne byť od pondelka. Prílev studeného vzduchu od severozápadu sa bude zosilňovať, a tak sa aj atmosféra začne ochladzovať. Vo výške 1400 m má byť napoludnie okolo -3 st. To je ešte stále málo, ale aj zrážková činnosť bude slabá, vyskytovať by sa mali len prehánky. Dúfajme, že už väčšinou snehové. Viac sneženia očakávam až v pondelok popoludní a k večeru. Teplota vo výške 1300 metrov klesne na -5 až -7 stupňov a začne výdatne snežiť a pomôže k tomu aj tlaková níž, ktorá sa bude nachádzať nad východným Slovenskom a Ukrajinou a vytvorí sa na zvlnenom studenom fronte. Sneženie zoslabne pravdepodobne až v utorok predpoludním. Ochladzovanie v atmosfére bude ešte pokračovať a v utorok večer už očakávam vo výške 1400 metrov okolo -10 stupňov, a tak by to malo byť aj na Donovaloch. Bude fúkať severozápadný vietor, ale zatiaľ len rýchlosťou 30-50 km/h, žiadny extrémne silný vietor sa nepredpokladá.
V stredu cez deň očakávam slnečné počasie s ojedinelými snehovými prehánkami a stále veľmi chladno pod -10 stupňov. Potiaľto je to dobrý vývoj. Lenže studené severozápadné prúdenie sa bude meniť na západné. Bude silné , a tak veľmi rýchlo za sebou budú postupovať z Atlantiku do strednej Európy jednotlivé poveternostné fronty. A budú sa striedať teplé a studené fronty a bude sa striedavo výrazne otepľovať a ochladzovať.
Je ťažké presnejšie povedať, kedy ktorý front príde na Slovensko, ale predbežne by sa to dalo načasovať tak, že teplý frornt príde vo štvrtok 29.11. ráno a prinesie len slabé sneženie. Popoludní už má byť vo výške 1400 m teplota okolo nuly a prechodne dokonca juhozápadné prúdenie cca 30-60 km/h..
Výraznejšiu zmenu v počasí očakávam v piatok 30.11. Cez Nemecko sa nad Poľsko premiestni hlboká tlaková níž. To znamená, že sa očakáva výdatná zrážková činnosť, ktorá sa postupne z Nemecka rozšíri až do karpatskej oblasti. A keďže teplota v 1400 m poklesne asi na -4 st., malo by zase snežiť a do večera by mohlo pribudnúť na Donovaloch 10-20 cm snehu. V sobotu 1.12. očakávam prechodne prestávku v snežení. Tlaková níž sa bude vypĺňať a odtiahne z Poľska na sever do Fínska. V nedeľu slabé sneženie 1-2 cm. Vo výške 1500 m ochladenie na -7 stupňov. V pondelok výdatnejšie sneženie a stále -7 st. Na utorok 4.12. sa predbežne črtá príchod teplého frontu. Bude snežiť,očakávam cca 10 cm snehu. Ale teplota vo výške 1500 m stúpne až na nulu.
V stredu sa očakáva oteplenie v 1500 m až na +5 až +6 stupňov a s ochladením sa ráta predbežne až v piatok 7.12. a v sobotu už by malo byť v 1500 m -5 st. - Samozrejme vývoj v týchto posledných dňoch je ešte veľmi zraniteľný a môže sa to ešte zmeniť, ale o tom zase nabudúce.

© RNDr. Peter Jurčovič

Model predpovede počasia z 22.11.2007

Studený front, ktorý k nám dorazí 25. sa bude vlniť a preto niektoré modelové varianty predpovedajú jeho oneskorenie o 24 hodín, takže čas, kedy teploty poklesnú pod nulu sa môže z poludnia nedele posunúť až na pondelok večer. Pondelok v noci by mal prejsť ďalší studený front, tento krát výraznejší a mal by priniesť oproti predpovediam zo včera podstatne viac snehových zrážok. Čo sa týka pravdepodobnostných modelov v dlhodobej prognóze, prevládajú chladné viarianty, prerušované prechodnými otepleniami inverzného charakteru.
Tak to tu je presne cierne na bielom len tak dalej zima.:) ;-)

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 17:31

Oteplenie 1.12.2007
Teplý vzduch k nám vo výške začne prúdiť už od štvrtka. Oteplí sa citeľne, ale len na horách (T1500m asi 0°C). V nižších polohách sa v noci bude vzduch silne prechladzovať, najmä na miestach, kde je sneh. Takže na severe môže byť pokojne aj pod -10°C.
Zmena ale nastane v piatok. Kým v prízemnej vrstve sa dovtedy nič diať nebude, vo výške sa k nám začne dostávať opäť chladnejší vzduch za studeným frontom so zrážkami. Síce nebude ani zďaleka tak studený, ako ten, čo je tu teraz, zrážky budú prevažne snehové (nebudú veľmi výrazné, zasiahnu najmä sever SR). Prečo? Pretože pri zemi bude ešte zotrvávať ten studený vzduch, čo je tu teraz, ktorý čiastočne ,,splynie" s chladnejším vzduchom vo výške a tým pádom nebude existovať v celej hrúbke atmosféry vrstva vzduchu, kde by bolo nad 0°C. Preto bude snežiť. Keď že sa však za studeným frontom zosilní prúdenie, inverziu rozbije. A paradoxne, mierne sa oteplí, pretože vzduch od Z nie je až tak studený v prízemnej vrstve (ohrieva sa od oceánu).
ďalšia dávka teplého vzduchu k nám príde 1.12., ale keďže inverzia už nebude, oteplí sa a bude pršať. Otázne je, aký studený vzdch príde za ďalším studeným frontom v pondelok 3.12., pretože vo vyšších polohách by mohlo opäť snežiť a súčasný sneh napríklad v DK by ohrozený až tak nebol.
Všetko bude závisieť na tom, aká bude silná inveria, t.j. nakoľko sa stihne vzduch ovhladiť, kým môže (túto a budúcu noc + noc zo št na pia) a budúci týždeň, či bude st. front v pondelokvýrazný. Takže asi toľko.

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 18:03

ludia akoze vydite to uz ma prist asik konecne zima na trvalo a to uz od cca 6 prosince konecne a pridu aj poradne mrazy a mozno aj silnejsie snezenie

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 18:04

a este som tu niekoho prosil aby mi nemazal spravy dakujem

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 19:05

viem ze GFS netreba verit ale teraz co tam je na teploty 12.12. 00.00 h ze sever slovenska -20C

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 19:54

to je super aj ked tomu neverim

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 20:16

Mne by úplne stačilo -5 °C a nech konečne normalne
nasneží

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 20:43

to hej

Anonymní
Avatar
# 27.11.2007, 20:56

Pozeral som aj ja predpovedný mode ale ani ja tomu velmi
neverim ale keby to tak je bola by to riadna haluz :snih:

Anonymní
Avatar
# 28.11.2007, 13:52

ja tomu verim lebo uz to predpoveda 3x po sebe takze to uz je pravdepodobne ze to vydnde

Anonymní
Avatar
# 28.11.2007, 18:48

kokos to co shak to ochladenie s tych predpovedi uplne zmizlo no dufam ze sa ochladi a ne otepli jako to tu predpovedaju

Anonymní
Avatar
# 29.11.2007, 21:12

Chlapi, dlhodobé predpovedné modely sú na to, aby sme si mysleli, že vieme predpovedať počasie na viac dní dopredu.
Kto povie, že presne vie, ako bude o desať dní, klame.
Keby boli všetky modely tak jednoznačne presné, bola by meteorológia nudná.

Pýta sa žena meteorológa:
-Drahý, dáš si na obed rezeň ?
- Mmmmm, spočiatku si dám polievku, ale pravdepodobne aj rezeň...
:oblak:

Anonymní
Avatar
# 30.11.2007, 13:40

tato predpoved je blbost lebo pred 10 dnami predpovedali podpriemerny prosinec a teraz uz nadpriemerny ale vianoce budu naisto na lade a s mnozstvom snehu

Anonymní
Avatar
# 30.11.2007, 17:45

:) jasne vianoce budu presne podla zelania 5,5 miliardy ludi , nechajte pocasie laskavo nech si robi co chce a neradte mu aj tak to bude inak

Anonymní
Avatar
# 03.12.2007, 11:41

vyzera to tak ze v polovici decembra bude prelom v pocasi.na rusku tlakovu vys-to znamena,ochladenie a prudenie vzduchu od V az SV:)

Anonymní
Avatar
# 03.12.2007, 13:06

Podľa mňa k zmene dôjde až okolo 20.12.2007. Dovtedy stále frontálne systémy v západnom prúdení.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.