Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Bouřky a přechod studené fronty 27.-28.7.

# 28.07.2024, 14:47

Tomino
S tvými maximálními intenzitami srážek bych se radši nevyjadřoval. :D

23
# 28.07.2024, 14:52

Nad Rakouskem to jede dnes solidně. Dvě mohutnější velmi silné bouřky vyrostly celkem explozivně...

Zdroj: radar.bourky.cz
Zdroj: družice msg
13
# 28.07.2024, 15:01

Marek_98
Ved tu skoro sni burky nejsu, takze intenzita nad 200 mmhr tu tento rok ani nebola :D

9
# 28.07.2024, 21:31

Já jsem spíš zvědav na ten čtvrtek pro Čechy by to mohla být zajímavá situace. Pak možná i ten pátek.

60
# 28.07.2024, 22:21

swan1
A rostou! Skočil jsem jen na kraj lesa u chalupy a hned jsem nesl zpátky plnou náruč. :D Je tu solidně mokro, všechno krásně zelené... Úplně jiný svět, nádhera! :love:

# 29.07.2024, 00:45

Tomino
To je myšleno hlavně z historického hlediska, na něco takového se nezapomíná. :D

13
# 29.07.2024, 07:42

Marek_98
Nojoo jako intenzity nad 200 mm tu minimalne raz alebo 2x rocne mame... ale tak ked vidim niektore lokality, co si davaju v pohode aj 350 mmhr a podobne... tak len zavidim:D

414
# 29.07.2024, 08:40

Ondris
Myslel jsem si to, v červenci tam pršelo často;-)
Tak užij Šumavu..
Snad už brzy zaprší i tam, kde to potřebují jako sůl.. Místy je to sucho fakt velké..

23
# 29.07.2024, 14:15

Ondris
Tyhle „hnědáci" patří asi bezpochyby k nejhojnějšímu druhu hřibu, který je zároveň i dost kvalitní a dobře využitelný. My z toho dělali i řízky z těch klobouků trojobal, červivost je většinou nízká, takže člověk využije většinu. Tyhle hnědáci rostou prakticky všude, stačí jen zajít někam pod borovice nebo smrky, ale pro někoho překvapivě roste to třeba i pod duby, stačí jenom kyselejší půda, tenhle druh má rád kyselé půdy, což se pozná podle přítomnosti borůvčí a vřesu, ale roste to skoro všude.

Na Mělnicku právě jsou takové pidi lesíky mezi poli, nejde ani o les, prostě něco jako malý háj, remízek a tam stačí jít mezi borovice a roste tam desítky/stovky těchto hnědáků, včetně větších a ukázkových kousků, takže člověk nabere plný koš jako nic i v nehoubařských lokalitách, kde je lesů méně.

Ale jeden les tu máme, na houby dost dobrý a nebo se dá vždycky zajet o kus dál, v Česku je to někam do přírody všude blízko.

414
# 29.07.2024, 14:36

Aura_
Samozřejmě že hřib (suchohřib) hnědý, je velmi rozšířenou houbou..
Ale u toho Vimperka je teď napršeno a poroste tam ledacos..i hřiby smrkové, křemenáče, lišky, atd .I jinde kde se trefily od půlky července nějaké bouřky.
Na mnoha jiných místech ale smolík, povrchové sucho..

23
# 29.07.2024, 15:19

swan1
lišky lze fakt závidět. Tady v lese pod Řípem kolem obcí Jeviněves, Černouček, Horní Beřkovice byl „největší" nález v roce 2017 dva pěkné kousky u cesty, od té doby jsem viděl vždy jen pár kousků a spíše malých rozměrů. Na Kokořínsku nedaleko Medonos jsem našel několik výborných velkých kousků přímo pod buky, ale o kus dál v okolí Mnichova Hradiště jich roste již poměrně hodně pod borovicemi. Na západ směr Rakovnicko jsem nenašel žádný.

Ovšem celé jižní Čechy, JZ Čechy, Vysočina, Šumava, Pošumaví hrají vyšší ligu a viděl jsem fotky tuny lišek z těchto regionů. Vysvětlení je jednoduché: Je tam nejčistší vzduch v rámci ČR (dohledal jsem přímo na mapách dlouhodobé kvality ovzduší). Proto v blízkosti větších měst vůbec nerostou, protože lišky jsou citlivé na horší vzduch.

Ovšem těch několik stovek Kozáků březových co se tu dá najít během jedné sezóny, to je taky slušné, vzhledem k hojnějšímu počtu bříz v lese... :D

414
# 29.07.2024, 15:46

Aura_
Jo, na liškoviště to tu mám asi kilák..
Jdeme na ně jednou, max dvakrát za sezónu , protože pak už jich je plný mrazák a není to kam dávat :D
Část jich sušíme a rozdrtíme jako koření...

# 29.07.2024, 16:12

Meteoan
Proč by? Jsou to lišky...tolik jich můžete nasbírat úplně na pohodu.

414
# 29.07.2024, 16:36

Meteoan
Trefa!
Já tam ty lišky domaloval, omlouvám se, takhle je to správně..?

23
# 29.07.2024, 16:40

swan1
Jj přesně tohle jsem často viděl na různých houbařských stránkách a vždy to bylo někde z jihu/JZ Čech potažmo Vysočiny. Někteří houbaři našli třeba i 10 kg lišek za pár hodin. Bylo to z různých míst, nejen Šumava, prostě celý ten širší region například Písecko, Třeboňsko, Česká Kanada, Klatovsko atd.

To tady někde v okolí Prahy není možné, prostě tu nerostou v takovém velkém množství.

406
# 29.07.2024, 16:42

swan1
Malý košíček pootočit o pět stupňů doprava, vymlátit dlaždičky a místo nich pár listů, hrabanku a něco zeleného, a je to perfektní..:D

23
# 29.07.2024, 16:57

swan1
Tady dávám 2 starší fotky z jednoho již téměř neaktivního houbařského fóra (damyko.info) Foceno je to z jižní části Vysočiny. Samozřejmě se nejedná o fotomontáž :D, ale prostě hojný růst lišek v tomto regionu.

Tohle je asi sen mnoha houbařů, ale bohužel prostě ty lišky někde nerostou vůbec, zatímco jinde jich jsou mraky... obecně dle mého soudu jižní část Čech a širší okolí, kde je nejčistší vzduch. Tahle houba podle dostupné literatury údajně roste na celé severní polokouli... :D

zdroj: damyko.info
zdroj: damyko.info
# 29.07.2024, 23:54

swan1
Ten košík lišek to je nádhera :) polévka nebo v omáčce jéé. No jdu to zaspat :D

# 30.07.2024, 22:05

Tomino
Já jsem měl letos nad 200 mm/h poprvé v životě, při té prakticky stacionární bouřce 3. června. :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.