Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky od 9.7. do 13.7.

24
# 11.07.2024, 22:08

gugu92
Ten nákres mě zaujal opravdu, už jsem párkrát něco takového taky zkoušel. Hodím taky vlastní na zítra, ale vidím to celkem jednoduše jako ČHMÚ, šance jsou zhruba vyrovnané pro celou ČR, ale někde o něco větší a menší nepatrně.

# 11.07.2024, 22:10

za mě 1 zapad, dvojka Morava a východ s možným MD odpoledne/večer

# 11.07.2024, 22:11

gugu92
Souhlasím s tou mapkou

# 11.07.2024, 22:14

žádný závěry nedělám, modely se absolutně totálně rozcházej, klidně to může třeba zabít suchá vrstva, být cin nebo obecně horší či i lepší podmínky a být to naprosto jinak. ID2 to jasně potvril, že nikdo neví nic.

68
# 11.07.2024, 22:14

No co se noci na dnešek týče, tak sice systém prošel kousek severozápadně od nás, ale byla parádní blesková podívaná snad až do půl druhé v noci. V podvečer se tu vyskytla slabší bouřka s chvilkovým přívalovým deštěm. Další se později vytvořila západně a nabídla opět aspoň pár vzdálených blesků. Celkem tu dnes spadlo 7,9 mm.

Zítřek je zas velká neznámá při existujícím potenciálu pro extrémy. Co mi však přijde zajímavé z pohledu modelů, tak pro nás je to při těchto situacích mnohdy loterie zda nás to objede kousek severně přes Letovice, Svitavy, atd., jak to obvykle malují modely, nebo to okrajem vezme i nás. Tentokrát nám však už samotné předpovědi regionálních modelů přejí a některé nás kreslí přímo do centra dění, navíc v ideální dobu. Pak jsou tu nowcasty, které výstup co výstup kreslí silné bouřky nad Moravou už během dopoledne a ty by mohly snížit riziko nebezpečných projevů pozdějších bouřek (ale taky nemusí). Naopak náš i polský aladin mají dopoledne prakticky čisto, zato je u nich dobře patrný lineární systém ve večerních hodinách.

10
# 11.07.2024, 22:17

Bylo to neuvěřitelný, jak to šlo, pocit strachu o dům, radar velký bílý odrazy, ale bylo to fascinující, nonstop hřmělo, oranžové nebe.... životní zážitek

24
# 11.07.2024, 22:17

Vidím to nějak takto. Šance jsou víceméně vyrovnané. Červenou pro JV vidím zejména proto, že by tam mohly být bouřky nejsilnější a ve žluté na SZ nepatrně slabší, zbytek republiky na tom bude cca stejně.

https://hotelove.cz/slepa-mapa-cr/

můj vlastní odhad na zítra, zdroj: hotelove.cz (slepá mapa)
2
# 11.07.2024, 22:19

Aura_
To je můj první takhle veřejně :D Dělám si to převážně jen pro sebe a pak porovnávám, ale celý týden tu čtu o zítřku jako o něčem mimořádném na co všichni čekáme, tak jsem tomu dneska obětoval čas a zkusil si namalovat svůj odhad. Rozhodně to nikdo neberte v potaz :D
Janbester
Můj tip je, že trojku nedají ale když jo, divit se asi nebudeme moct :)

# 11.07.2024, 22:20

gugu92
Uvidíme teoreticky už za hodinu by to mohli vydat

# 11.07.2024, 22:24

Vypadá to pro moji oblast poměrně dobře. Pokud by dopoledne náhodou něco bylo, tak by to dle mého večerním bouřkám mohlo naopak lehce pomoct (navlhčená atmosféra by to mohla trochu potahat). Aktuálně vidím velice dobrou shodu mezi Polským model UMPL 1,5km a Aladinem.

Polský model včera poměrně obstál. Očividně ho poláci po té odstávce skutečně dobře aktualizovali, letošní situace se mu poměrně dobře daří zvládat, zejména u polských lovců bouří má letos dobrý úspěch. Nicméně u polského modelu je pro Česko využitelná snad jen jeho verze UM(PL) 1,5km. U této varianty je to pro Česko jistější a spolehlivější (ostatně i sami vývojáři ho deklarují jako úspěšnější hlavně ve výstupech 00z a 12z)

https://mapy.meteo.pl/

Osobně si myslím, že večer projde Moravou lineární systém bouří z Rakouska. Další systém dorazí večer do Čech, bouřky se ale budou vyskytovat až do rána skoro všude. V sobotu už bude klid, snad jen večer by mělo dojít na Vysočině a na Moravě k tvorbě bouřek (zatím je preferuje hlavně Ecák).

# 11.07.2024, 22:24

Zítra u nás bude především hodně srážek. Plošně se výrazně zvýší nasycenost celých povodí. Lokálně bohužel nelze vyloučit ani vznik přívalových povodní. Problémů lze čekat dost. Přejít by mělo i více bouřkových systémů - jejich přesné načasování a lokalizace je ale velmi obtížná.

Naštěstí by potom v dalších dnech mělo být srážek málo a nasycenost by zase měla klesnout.

# 11.07.2024, 22:35

Můj odhad. Dvojka SZ kvůli izolovaným bouřkám v dobrém cape a hodografu příhodném takže možná supercely a kroupy a deště. Morávie dvojka kvůli větru ale taky kroupy.

# 11.07.2024, 22:35

Něco z odpoledne a večer

# 11.07.2024, 22:57

Určitě bych zítra SZ nezatracoval, Němec Icon tam má silné bouřky, uvidíme ráno jak se modely budou chovat. Koneckonců žádný extrém nechci, ale 30-40mm a pěkná blesková show není nikdy k zahození

293
# 11.07.2024, 23:08

Aura_
Jenom posílám k odpolední diskusi mezi jinými uživateli. Kroupy kolem 4cm jsou už oficiálně potvrzené lidmi z ESWD, navíc to je stále jen takový zlomek z dnešního dne. Kompletní databáze se většinou zpracovává až další den.

ESWD databáze
1270
# 11.07.2024, 23:13

Proč má být zítra na většině území Čech nulový CAPE? V Německu je a na Moravě taky. Dáváte tu mapy a každý má něco jiného. Taky vůbec nevím jak to bude vypadat.

# 11.07.2024, 23:19

Možná to estofex ani nevydá většinou už to okolo 23 mívá vydané

834
# 11.07.2024, 23:21

Tady můj odhad na zítra, rovnou pro takřka celou Evropu. :D Velmi silné bouřky se zítra mohou vyskytnou prakticky kdekoliv v ČR a nejspíše to půjde i v několika vlnách. Asi nejsilnější pás bouří by měl dorazit z Rakouska ve večerních hodinách nad Moravu a Slezsko, tam by hrozily hlavně silné nárazy větru a kroupy. ( Některé modely pak malují příchod menšího shluku bouřek už hned z rána nad Moravu a Slezsko, ale to je dost nejisté. ) Na západě bych poté odpoledne a večer očekával spíše rozvoj silných ucelených buněk, z nichž budou některé pravděpodobně i supercely, které budou zvolna postupovat na SV.

# 11.07.2024, 23:23

To co ma ICON na techto strankach jsem snad jeste nevidel, za 20let pozorovani. Bourky od nevidim do nevidim. Vcera 20mm, dneska 25mm a zitra kolik? Bambilion

# 11.07.2024, 23:25

Klokan_0
Ja bych dal 3st na sražky, jelikoz je dost realny ,ze nekde spadne pres 100mm a to uz je na trojec.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.