Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky od 9.7. do 13.7.

47
# 11.07.2024, 08:20

Dnes budou zejména na severozápadě, severu Čech a ve středních Čechách i výraznější supercely, budou panovat ideální podmínky pro jejich tvorbu. (vysoký střih větru, LCL v 700m), středně silná instabilita, za frontální prostředí. Helicita též bude zvýšená na hodnotách kolem 150, v bunkách i dvojnásobně.

24
# 11.07.2024, 08:24

tomášzposázaví
Jenže počasí takhle nefunguje. Tím, že je pravděpodobnost bouřek 3 dny v řadě, tak je velká šance, že se aspoň jeden den u Vás něco slušnějšího vyskytne a těch 6 mm mi nepřijde jako prohra, když někde nespadla ani kapka... :D Ono něco přijde, když už člověk nic nečeká... dřív nebo později.

Tady na diskuzi je schopno dost lidí odsoudit celou situaci ve 2 h odpoledne, že u nich nic nebude a pak tam k někomu dorazila silná bouřka... :D nedává to logiku, jak to někdo vždycky odepíše už předem...

414
# 11.07.2024, 08:26

Tento týden zažíváme zřejmě vrchol letošní bouřkové sezóny..
Už není moc kam to šroubovat dál..
,, Chybí,, snad už jen derecho nebo tornádo F1+..
Ale to asi nikdo nechce..
Vcera cca 1000 zásahů hasičů, 3 evakuované dětské tábory, atd...
Zítřek může být hodně drsný, tak snad nebudou veliké škody, případně újmy na zdraví...

24
# 11.07.2024, 08:34

swan1
Pamatuji si, jak jeden český zkušený stormchaser ze skupiny bourky.cz nebo AMSOS po roce 2017, kdy bylo dost silných bouřek - supercely, bouřkové systémy a derecha, zmínil, že se změnou klimatu bude těchto situací víc a bude tak co lovit a sledovat.

Podle mě to zatím vychází do puntíku. :-) Sice rok 2018 byl slabší, protože bylo extrémní sucho, ale poslední roky je to fakt výživné. Rok 2021 nemluvě, hodně bouřkových systémů, tornádo, rok 2022 přinesl neobvykle časté supercely, kterých mohlo být dohromady za sezónu klidně i 40 - 50 (jednotlivých buněk), loni možná nepatrně slabší - průměrná sezóna, ale letos to zase pěkně jede a klidně ještě může nastat vrchol sezóny.

Hlavně si myslím, že celkově vyšší teploty, častější přes 30°C než dříve, dávají těm bouřkám větší sílu než dříve a vyskytují se poslední roky často výrazné zvlněné studené fronty, kdežto bouřek z tepla/nevýrazného pole spíše nepatrně ubylo bych řekl, takových těch vyloženě orografických, které hodně kopírují hory a vrchoviny nebo se tvoří nahodile. Poslední roky je typické, že bouřky postupují podle polohy těch front a často to vychází pro podobné oblasti v tom tradičním pásu.

Vím, že někdo tu souvislost se změnou klimatu popře a chápu to, může to působit prostě jako výkyv nebo že ty fronty takhle chodily i dříve, ale já tam vidím změnu frekvence u těch typů bouřek a souvislost tam určitě vidím.

89
# 11.07.2024, 08:57

igor127
Tady to samé TN tešně nebyla nad ránem mě zbudilo hřmění,spadlo pár kapek a už to zase svítí :slunce:

179
# 11.07.2024, 09:56

LukasZH
No uvidíme ,tady momentálně zataženo a slabě prší,ale v Německu už se oblačnost protrhává a pak by se něco mohlo tvořit.

# 11.07.2024, 09:58

Koukám že se u mě vytvořila slabá bouřka

407
# 11.07.2024, 10:33

No vida, před Kladnem se něco kupí, vlhkost je okolo 80%, jak ve skleníku tu je, tak možná že se zase něco vyvrbí. zítra a v sobotu to ubralo i v ICONU (tady u nás) tak snad to už tak zůstane, bylo by to na zhruba stejné úrovni jak včera..

179
# 11.07.2024, 10:57

Icon-De to tam má že by se to zítra mělo prohnat prakticky celým Českem.

296
# 11.07.2024, 11:01

Aura_
Kde jsi na to přišel, nejvíce dostala Z Morava, pak SV a trochu i S Morava. Jinak to, že více energie v atmosféře bude fandit větší extremicitě se ví tak 10 let, počet bouřek nám tady zoufale klesl, 1 lepší rok nenahradí zbývajících 9 ani omylem, zejména vždy bublající duben je do očí bijící.

# 11.07.2024, 11:04

Slusnej maras to byl, ale privaly nas obesli, ale i tak spadlo dost v trvalym silnym desti.
Tech blesku bylo pozehnane, vcetne CG, tech jsem videl tak 100. Ale vsechny byli dal nez 1km.
Dneska sice bude o 5st méně, ale zase bude vyšší vlhkost, takze stejne chcipnem.:D

1270
# 11.07.2024, 11:13

Někdo říkal že Cape bude v pátek nulové a je to tam. Tedy alespoň v Čechách. Dnes to taky vypadá zajímavě pro SZ.

179
# 11.07.2024, 11:15

Predators2
Ale výstraha dnes zatím není tak uvidíme,podmínky budou super.

54
# 11.07.2024, 11:21

swan1
Hodně individuální. Někdo měl bouřku za bouřkou a někdo celý den se opakoval.

# 11.07.2024, 11:31

Aura_
To je ono,Vy třeba píšete rozumně,ale pak lpíte na nějakém nepodloženém názoru,že klimatická změna přináší více bouřek na Moravu než do Čech.Já bych to i uznal,ale až uvidím nějakou delší časovou osu s tímto jevem.Klimatická změna hlavně přináší větší extrémy v počasí,to je ale s narůstající teplotou logické,pak se bavme,zda je vzhledem k vyššímu výparu moří a oceánů větší počet bouřek,nebo zda roste pouze jejich intenzita.Vodítkem nám muže být hurikánová sezóna.Letošní bouřková sezóna na Moravě je vyjímečná,podobná té z roku 2014,ale mezi tím byly i ty slabé.Takový červen 2022 to bylo Čechy VS Morava zcela opačné,kdy i Praha se dostávala k 300mm a včera dokázal zabodovat i kraj Liberecký,kde spadlo i k 70mm.

# 11.07.2024, 11:47

John Deere
Vy pod těma Orlickejma pořád tím vedrem chcípáte,ale tak nějak vždycky přežijete ;-) Rychnovsko přes 30mm,nedaleké Kvasiny na tom nebudou o mnoho hůře.

24
# 11.07.2024, 11:54

Yurri
Na té mapce je vidět, že dostaly srážky jenom okraje, ale střed Moravy a velká část kolem toho středu a úvalů prakticky beze srážek, proto jsem to zmínil, protože tam pořád něco chodilo. Byla to nadsázka, samozřejmě tam nemůže bouřit a pršet pokaždé, když se něco v ČR děje. 9 špatných sezón a 1 dobrá u Vás to fakt nevím, ale myslím, že to vidíte všechno nějak moc radikálně a pesimisticky.

Jinak s tím teplem je to logické, stačí použít selský rozum nebo to vzít opačně. Když byla doba ledová, šlo o velmi suché období, klesl i rozsah oceánů a moří včetně jejich teploty a bylo mnohem větší zalednění, takže logicky zdroj pro srážky byl výrazně snížený. Potom většinou spíše sněžilo a tvořily se ledovce nebo byly srážky v tropech. Když bude extrémně horko, bude více srážek a zároveň i větší sucho, ale periodicky se to bude různě střídat časově i prostorově.

TomasMost
Já nepsal, že klimatická změna přináší na Moravu více bouřek, to mě špatně citujete. :D Pouze jsem psal, že to podporuje ty zvlněné studené fronty, které chodí více přes JV polovinu území ČR, než přes SZ polovinu území, spadá tam i větší část Čech kromě Moravy. Letos je to asi trochu posunuté víc na východ, některé roky to chodily více v centrálních oblastech ČR. Letos byla anomálie hlavně červen. Stejně tak jsem nepsal nic o tom, že narůstá počet bouřek.

Podle mě prostě narůstá počet a intenzita těchto situací se zvlněnými studenými frontami, kdy se tvoří rozsáhlejší bouřky ve vyšším střihu větru na úkor těch situací, kdy jsou bouřky tzv. z tepla uvnitř vzduchové hmoty nebo v nevýrazném tlakovém poli. A tyto zvlněné studené fronty si to často štrádují přes ty podobné oblasti a regiony. Které to jsou, to už šlo poslední roky vypozorovat. Občas se to posune trochu víc do Čech, občas víc na Moravu.

179
# 11.07.2024, 12:03

Tak už je i výstraha na bouřky:blesk:

ota
Avatar
2303
# 11.07.2024, 12:21

No na zítra jsem zvědavý. Aladin počítá, že projde téměř celou republikou komplex bouřek už dopoledne/přes poledne. Večer by další pásmo zasáhlo východ Moravy a v noci západ Čech. Bouřek tak zítra může být opravdu hodně.

1270
# 11.07.2024, 12:31

ota
Já tam vidím už ten komplex na ráno na JZ. To je příliš brzo. Potom by žádné velmi silné bouřky nebyly a jen ojediněle silné.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.