Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky od středy 26.6. do 1.7.

84
# 28.06.2024, 18:35

Tady zřejmě zase nic nebude, jen pokračuje vedro a strašné dusno, je tu skoro 29 stupňů a 60% vlhkost (rosný bod výrazně přes 20).

# 28.06.2024, 18:47

Ježiš po těch bouřkách je rosný bod 23°C a ještě teplota stihla jít na teplotu letního dne. A ze západu jde pás kumulů, tak to už bude definitivní konečná za tím.

179
# 28.06.2024, 18:50

Tak tu neděli to západ úplně přeskočí :(

84
# 28.06.2024, 19:03

ACEOF ACES
Díky, není to moc příjemné abych řekl pravdu :D

24
# 28.06.2024, 19:03

Ta bouřka severně od Prahy má zajímavý vývoj, nejdřív to vypadalo radarově jako supercela, vedle vznikla nová buňka, spojilo se to, vytvarovalo do linie a teď je tam zase náběh na ten trojúhelníkový tvar, jak bývá u supercel a ta jižní část zpomalila svůj pohyb...

Ale myslím, že je víceméně po všem, celkově to začíná slábnout a na radaru už přežívají jen zbytky...

# 28.06.2024, 19:04

TomasMost
Nemáme, věř, že tady jsou v průměru 3 ze 4 roků bouřkově takové průměrné až podprůměrné, jen letos je to naprostá paráda. Poslední výborný rok na bouřky byl 2021, ale letos je to ještě daleko lepší. Zatím je tato sezóna plus mínus srovnatelná s 2014, která byla zatím moje nejlepší v životě. Zajímavé je, že byla obklopena dvěma sezónami, které byly naopak nejhorší, a to 2013 (ta byla přímo katastrofální) a 2015 (ta taky nebyla dobrá). Loňská sezóna taky nebyla dobrá, takže na tu příští se asi zase "můžeme těšit". :D

Jinak, dneska nás jedna bouřka obcházela jihozápadně tak kolem 14. hodiny, uznal jsem ji jako vzdálenou. Byl slyšet tak jeden hrom za 2-3 minuty, zatáhlo se a foukal silný nárazový vítr, no a podle radaru mělo i trochu pršet, ale ani kapka. Srážky přišly až mezi 17. a 18. hodinou, ale to byla už jen přeháňka, a to taková mírná až středně silná. Dala nám 0,5 mm srážek a tím to pro dnešek skončilo. Ale jsem zvědavý, jak dopadne ta neděle, po zítřejší pauze to vypadá opravdu zajímavě.

4590
# 28.06.2024, 19:19

Sorry, ale nemyslím si celkem určitě, že by se tady jednalo o supercelu. Projevy bouřek v blízkém okolí, byly prakticky nulové. Ani náznak zesílení větru, žádné kroupy jsem nezaznamenal, rotaci taky ne. Jestli se to trochu točilo, a lehce dělilo, tak možná za jezerem, směrem k horám a pak na Bílinu. Ale byl bych i tak skeptický. Srážky hodně rozdílné, v rámci města a blízkého okolí. Tady okolo 4 mm, Vtelno lehce přes 2 mm. Naopak vzadu směrem k Souši i přes 15 mm. Jednu bouřku, bych u mně mohl považovat za přímou, ostatní vzdálené. Dva údery do 3 km :blesk:
Edit: kdybych měl hodnotit, projevy a sílu dnešních bouřek, tak na škále 1-10, kdy deset je nejvíc, dal bych dvojku, max trojku. Absolutní nic

24
# 28.06.2024, 19:20

Marek_98
Bouřková sezóna 2014 byla výborná i v Praze. Plno bouřek bylo již v dubnu a květnu, bylo nevýrazné tlakové pole většinou, tvořilo se to odpoledne a bylo toho hodně. Pamatuji si, jak jsem šel do školy, ráno bylo ještě chladno, jen pár stupňů nad nulou, odpoledne při cestě ze školy lehce přes +20°C a již kupovitá oblačnost a v dálce bouřilo, takový typický den. Potom to pokračovalo i dál a hlavně červenec přinesl bouřkové hody a pořád šlo většinou o nevýrazné tlakové pole.

Na mapce bouřkových dní z roku 2014 vede dokonce oblast na SZ Čech :-)

V roce 2014 bylo i málo supercel, protože nevýrazné tlakové pole s nižším střihem větru převažovalo téměř pořád, ale přesto bylo bouřek hodně a byly pořádné.

Je vidět, že stačí 1 více anomální rok a bouřkové hody můžou být úplně kdekoliv, i tam, kde to z dnešního pohledu vypadá pořád dokola celkem marně...

rok 2014 bouřky, zdroj: blesky.bourky.cz
60
# 28.06.2024, 19:33

Bouřka severně od Prahy od nás vypadá Jak z reklamy na bouřky. :)
Nádherný incus a k tomu přestřelující vrchol.

# 28.06.2024, 19:44

MostMost
O které bouřce se bavíme? Normální bouřka by jen tak neudělala splitting, z těch dvou jader alespoň jedna šla mimo proudění, na SV a ta druhá na VJV. A ta z Litvínova je snad jasná, německý doppler rotace, a wall cloud. Ono to není vždy jen o projevech, ale taky jen jestli má rotaci. Celkově ale Pistolník přepálil, bouřky přinesly jen přívalové deště a někde možná kroupy, ale jestli to je už na dvojku..... Jednička ano. No a já bydlím trochu výš takže tady obrovskej slejvák. Jader bylo v jeden čas i více takže to vychází na 5-6 bouřek. Jedna krajně přímá, druhá přímá, ostatní vzdálený okrajový.

Dobře sedmá bouřka, Havraň si smyslel ještě udělat svoji.

113
# 28.06.2024, 20:00

Liberec JZ směr Webka ČHMÚ. Není to SC?

24
# 28.06.2024, 20:06

Fstorm
Tipnul bych že jo, ta bouřka vznikla už u Mostu na SZ, pak se severně od Prahy trochu transformovala a nabrala na síle, hlavně má hodně silný vzestupný proud, což je u supercel běžné, opravdu výrazná kovadlina a výdrž.

Snímky z Poděbrad z webky čhmú. Vypadá to jako wall-cloud a ta základna je stále hodně výrazná. Tahle buňka se jen tak nevzdá... :-)

zdroj: webky čhmú
zdroj: webky čhmú
zdroj: webky čhmú
# 28.06.2024, 20:11

Řekl bych že z toho u Libochovic bude další sc, a stejná trasa dnes už snad pro osmou, devátou bourku?:D

# 28.06.2024, 20:14

Daniel Moudrý
Je to supercela.

CHMI webkamera smolnice
# 28.06.2024, 20:30

Má super kovadlinu, foceno z Ústí nad Labem

113
# 28.06.2024, 20:31

No ještě jsem se nepochválil za včerejšek. Byly tady opravdu výživné bouřky, takové střely už jsem dlouho teda neslyšel. Byl jsem schovaný u souseda pod přístřeškem a ten šílenec v těch střelách které trvaly asi 3 nebo 2 sekundy od blesku musel mermomoci séct křovinořezem trávu a jeho ogárek uklízel po zahradě železné trubky. No prostě šílenci. Dokud nezačalo pršet tak pořád v těch ranách sekl.

No dnes v ČB uhodil blesk do chlapa jak zavíral na garáži železné vrata.
A můžete některým vykládat stále dokola, ale oni zůstanou tupci stále, ale až do té chvíle než se něco stane, ale to už je většinou pozdě.

24
# 28.06.2024, 20:34

Peter Sedlák 1
Tak to je mazec. Webky ČHMÚ odvádí dobrou práci nutno říct... :D Byla chvílemi u bleskově hodně aktivní.

zdroj: webky čhmú
zdroj: webky čhmú

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.