Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Bouřky 21.6.2024

414
# 22.06.2024, 09:04

paja n
jack
ludvicek
Ano, tohle je fakt špatně, ČHMÚ by to měli rychle řešit..
Já pak sledoval raději na Wetteronline nebo na Niederschlagsradar a bez problémů...

# 22.06.2024, 09:05

JUGOCV
Ja doufám že se Čechy proberou a pojede to ale teda já už ničemu nevěřím...
Ať jsou předpovědi jakýkoli vždycky mě to vobejde a nebo není radši vůbec nic.

60
# 22.06.2024, 09:06

Tak je více méně po všem, tak co si dát nějaké vyhodnocení situace? Bylo to včera na třetí stupeň od estofexu a CHMI, co myslíte? Za mě ani náhodou. Derecho se nakonec (naštěstí) nezformovalo a několik supercel s velmi velkými kroupami (nikoliv obřími) to nevytrhne. Mnohem nebezpečnější situace byly v minulých dnech v Německu nebo např. na východě ČR a platil "jen" stupeň 2. U mě za tuto epizodu ubohých 9 mm z nočního nebouřkového lijáčku. Snad červenec nebo srpen nabídne něco i v Čechách, třeba nějaké noční MCS, jinak zde tahle sezóna skončí naprostým fiaskem.

# 22.06.2024, 09:14

Ondris
No na nějakých místech to na ten 3 stupen bylo, ale bylo jich málo, hlavně ty veliké kroupy, vítr snad tak veliké škody nenadělal kromě nějakých stromů a pár střech, u nás platil pro okres Kutná hora 3 stupen a nakonec nikde v kraji to nebylo ani na 1 stupen, hold tyto situace je velmi složité předpovědět, protože nejprve vypadalo že to schytáme plnou silou i mi a nakonec z toho skoro nic nebylo, akorát v noci trochu vítr chvilkový liják a pár blesků nic víc

1262
# 22.06.2024, 09:26

No Praha a Praha východ tentokrát pěkně zklamala, přitom tu byla pravděpodobnost docela velká. Vše tu totálně v okolí z ničeho nic zdechlo. Ani v noci se sem ničemu nechtělo, sotva přišel krátkodobý deštík, který dal ubohých necelých 5 mm a trošku fouklo. Na východě to jelo slušnou nonstop blýskavici, člověk na to smutně koukal, když se na to tak těšil. Jako kroupy o velikosti 7 cm nikdo nechce, ale to je náhoda jak blbec.. Podle mě toto bude nejvýraznější bouřková situace za tento rok, tak třeba příště. Hydrák na Facebooku vydal rychlé zhodnocení té situace.

7
# 22.06.2024, 09:32

Po bitvě je každý generál. A podle mě 3. byla dobře odhadnutá, přepal byl její rozloha, což na druhou stranu se vzhledem k oblasti, kde ty podmínky byly vhodné, není čemu divit. Na severu Itálie i jihu Švýcarska měli zase opačný problém, nejsilnější bouřky se vyskytly takřka všechny mimo oblast s 3. :) . Západ Čech byl ve 2. na estofexu a za celý den, ani noc jsem neviděl jediný blesk ani kdesi v dáli, v okruhu 50 km nebyla jediná bouřka, což taky na 2. stupeň úplně nefeeluju, ale rozhazovat moudra o tom, jak byly výstrahy zbytečné, to fakt nebudu :) .
60 000 blesků v ČR za 24 hod, kroupy 8 cm, hodnoty pro vznik a vývoj bouřek jaké už dlouho, a možná nikdy nebyly. Nebyla smůla že se nevyskytlo tornádo nebo ničivé bouřkové komplexy, bylo to spíš štěstí.

78
# 22.06.2024, 09:32

Tak u nás je součet 32 mm. Bez výraznějších projevů... kromě bleskové aktivity.

# 22.06.2024, 09:40

Ondris
Kroupy přes 5 cm 3. stupeň výstrahy jednoznačně splňovali. A hlášeny byly na více místech (Písecko, Znojemsko, Mělnicko). Jestli se někde vyskytly nárazy přes 110 km/h snadno nezjistíme, ale dle škod výjimečně být mohly. Vítr ale byl celkově o něco slabší, než se očekávalo. Srážkové úhrny v bouřkách se pohybovaly v předpovídaném intervalu 30-60 mm.

89
# 22.06.2024, 09:41

Tak tady to nakonec ráno dalo 6 mm,lepší jak včerejší kroupy a komplexy.

# 22.06.2024, 09:44

Tak tady je souhrn této situace z mého pohledu, celkem nás obešly 3 bouřky:blesk:
První nastala když tady všude kolem začalo hmřít a tvořilo se něco přímo nad náma a o 10 minut později z toho vznikla dál pěkná bouřka.

druhá když se něco začalo pod náma tvořit někdy po 19h, z toho byly 2 blesky a šlus

A třetí byla v noci, když se tady 2x zablesklo a zapršelo.
Takže pro mně tahle situace celkem propadák, Brno ani nekomentuju:blesk:.

# 22.06.2024, 09:57

Hasiči kvůli bouřkám měli kolem tisícovky výjezdů, někde škody dosud likvidují. V sobotu ráno bylo bez elektřiny kolem 30 000 domácností.

60
# 22.06.2024, 10:03

In-počasí
Tak dle CHMI asi jo, ale estofex má myslím trochu jiné "nároky". Ta trojka tedy s odřenýma ušima asi ano, ale pouze na extrémně malém území. Takové kroupy se vyskytují každý rok a většinou jsou výstrahy nižší. Kdyby CHMI nechal tu výstrahu na velmi silné bouře, jak původně zamýšlel, tak si myslím, že to bylo ok.

68
# 22.06.2024, 10:13

U sebe to považuji, jak jsem včera naznačoval, za nejvýraznější bouřkovou situaci v životě. Horší byl snad už jen 12. červen 2010, ale to jsem tehdy ještě moc nevnímal a jako dítě to přečkal ve strachu v posteli mezi plyšákama :D

Nástup úvodní linie bouřek byl překvapivě celkem pozvolný. Ze struktury lze zmínit hlavně výraznou, avšak nijak extra fotogenickou, sníženu, z čehož usuzuji, že se mohlo jednat o supercelu. Při samotném přechodu se pak vyskytl přívalový déšť, silnější nárazy větru (odhadem však mohly mít v maximu kolem 15 m/s) a na krátko i kroupy do 1 cm. Po přechodu prvního jádra se vzduch překvapivě výrazně zhoršil do té míry, že se prakticky nedalo dýchat. Vzhledem k dalšímu vývoji to jen svědčilo o tom, že atmosféra byla i nadále neskutečně nabitá. Vzápětí jsme se dostali do train effectu, přičemž většina jader u nás v jižní části Blanska a nejbližších vesnicích, navíc dle radaru výrazně zesilovala. Vůbec nejsilnější bylo jádro zhruba od 22:30 hod., při němž intenzita přívalového deště dosáhla takové úrovně, že to na chvíli vypadalo jako bílá tma, dělalo to hrozný hluk, a do toho se přidaly i kroupy, z nichž některé mohly mít odhadem i okolo 2 cm. Co se týče bleskové aktivity, ta byla po celou dobu extrémní. Zprvu se jednalo převážně IC a CC blesky, postupně se ve slušné míře přidaly i CG+ blesky, které ještě více přidávaly na respektu celé situaci. Za tuto MCS nám spadlo 87,9 mm srážek.

Kolem třetí hodiny ranní mě vzbudila další bouřka, opět s výraznou bleskovou aktivitou a krátkým přívalákem. Za noc a ráno spadlo dalších 10,7 mm, celkem tedy neuvěřitelných 98,6 mm.

Svitavě, v reakci na tyto intenzivní srážky v regionu, chybělo nad ránem jen pár cm ke 2. SPA. Přímo v Blansku je však na některých místech břeh položen velmi nízko a podle ranních snímků ze zdejší webkamery, k vylití řeky dojít mohlo.

60
# 22.06.2024, 10:23

In-počasí
Ano, klidně třeba jednou za 10 let, vzhledem k tomu, jaká má kritéria, tedy plošným škodám a lokálně katastrofálním. Například tedy při derechu, tornádu apod. Dříve k nám chodívaly podstatně silnější a rozsáhlejší bouřkové systémy se stovkami tisíc blesků a plošnými škodami, které by ten třetí stupeň splňovaly. Tahle mezi ně dle mého názoru nepatřila. :)

1270
# 22.06.2024, 10:24

Marek52
U nás taky 3 od estofexu a ČHMÚ. Nic tu nebylo až na tu slabou bouřku po 19h. Ale proč včera ČHMÚ vydalo pro nás 3 stupeň okres Děčín a Ústí? Bylo úplně jasné, že se nám to vyhne obloukem. Za mě jinak 3 od estofexu v pořádku. Kroupy nad 5cm se vyskytly na více místech.

296
# 22.06.2024, 10:26

Aldan
To jste vyhrál s těmi srážkami, naprosto luxusní úhrn, tomu říkám dokonalá zálivka, určitě 3. stupeň oprávněný, tady na tom Znojemsku kroupy kolem 8 cm a Sedlec u Třebíče 95 km/h a někde po republice i přes 100 km/h, tohle v sumě jen tak nic nepřekoná.

# 22.06.2024, 10:26

Leknín
Nakonec jsem nezaleval, dal jsem tomu šanci a :Dorazila včera večer okrajová bouřka 3.5 mm a ráno okrajová bouřka 7 mm.

1270
# 22.06.2024, 10:26

Ondris
Kroupy 6-7cm nesplňují kritéria výstrahy?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.