Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Bouřky 21.6.2024

69
# 21.06.2024, 23:21

Docela to tam práská, rány jsou slyšet až z Prachatic

# 21.06.2024, 23:26

To se prohne do toho bow echa a půjde to zase stejnou trasu, na Prahu a dal na SV

# 21.06.2024, 23:27

A taky jsem se tesil jak bude fajne vzduch, jo hovno je furt dusno a 22st. Aspon, ze chrapu na balkone, doma bych chcipnul asi.

9
# 21.06.2024, 23:34

Tohle vypadá že možná vydrží. :blesk:

ota
Avatar
2292
# 21.06.2024, 23:36

Patrik Josiek
Krup tu bylo docela dost, ale naštěstí do 2cm max. Horší byl paradoxně vítr, na konci bouřky nás nejspíš trefil downburst a takový nepříjemný pocit jsem už dlouho nezažil, vyloženě duněly zdi. Na zahradě máme jen menší stromy, ty mají spíš otrhané listy, ale v okolí asi pár polámaných stromů bude. Vody už 33 milimetrů. Navíc i po bouřce je znovu dusno.

15
# 21.06.2024, 23:36

U nás to prolítlo jako nic, spadly 2mm a konec. Kroupy bych nechtěl, ale vody mohlo spadnout víc... východ jede, západ jede, u nás díra.

# 21.06.2024, 23:37

Druhá bouřka co je na hranicích je bleskově aktivnější :blesk:

825
# 21.06.2024, 23:37

Tak dneska sem si nakonec pro bouřku i dojel a musím říct, že to stálo za to :cool: Při nástupu bow echa se vyskytl extrémní nárazový vítr a menší downburst s kroupovou smrští. Něco podobného pamatuji jen 24.6.2021 kdy to řádilo ještě více. No uvidíme co noc, snad už nic nepřijde. Aktuálně bliká velmi aktivně S obzor, kde se to opět rozjelo a také na Šumavu něco jde.Tak snad už noc bude klidná.

118
# 21.06.2024, 23:38

Šumava Boe Echo nakonec!

# 21.06.2024, 23:41

Tak nakonec to zasáhne i jz k nám to asi nedoleze spíš určitě, :zz:, kdyby alespon ten pořádný déšt došel, drží se to už ted jen hlavně díky vysokému střihu větru a částečně helicitě energie cape už ubývá

# 21.06.2024, 23:42

Tak další informace z Brna tentokrát ode mě. Jundrov to nejhorší nezasáhlo, no a musím napsat, že naštěstí. Po bouřkách z 6. května a hlavně ze 3. června tu máme už extrémní množství vody, červen je už teď historicky nejvlhčím měsícem, který pamatuji (skoro 200 mm) a společně s květnem mají dohromady už přes 350 mm. Je to něco neskutečného. Ta extrémní výstraha na pozorovaný jev (bouřky) večer od ČHMÚ měla své opodstatnění.

Teď ale k dnešní situaci. Ono to vlastně ani nejde popsat stručně, dělo se toho neskutečně mnoho a hlavně se to pořád obnovovalo. Už příchod bouřky byl impozantní, šlo o supercelami tvořenou MCS a na radaru to minimálně při příchodu vypadalo jako bow echo. Přišel nad nás mohutný shelf cloud a byla tma téměř jako v noci. Fotky bohužel nemám, přišlo to tak rychle, že jsem to prostě nestihl. Každopádně projevy jsem sledoval detailně. Co se elektrické aktivity týče, byla to asi moje životní bouřka. Regulérně jsem viděl několik blesků a záblesků (s různou barvou, některé byly i fialové) do sekundy! A nepřetržité hřmění tu trvalo přes 2 hodiny.

Bylo tu několik vln přívalového deště, s ním obvykle foukal i silný nárazový vítr, ale nepřišlo mi, že by byl downburst, minimálně tady u nás, i přestože dohlednost chvílemi klesala někam k 50 metrům. Naopak chvílemi se i stalo, že déšť úplně ustal, pak ale přišla další vlna. Z jednoho jádra dokonce padaly kroupy o průměru tak 1-1,5 cm, ale nebylo jich mnoho. Zajímavé je, že letos je to už minimálně počtvrté, co tu padaly kroupy, přičemž v jiných letech padají v průměru tak jednou a nebo i vůbec.

Byla to už 16. přímá bouřka tohoto roku. V drtivé většině jiných let by tohle byla nejsilnější bouřka roku, a to úplně suverénně, letos ale poté, co jsem zažil 3. června, si to nemyslím. Je to výjimečná bouřková sezóna a dost možná bude nejlepší v mém životě, nechápu, co se to děje. Ve prospěch té bouřky ze 3. června rozhodla větší maximální intenzita deště (až 202 mm/h - moje životní, tentokrát to bylo okolo 120 mm/h), větší kroupy (kolem 2 cm oproti dnešním 1-1,5 cm), no a reálný úhrn srážek mám sice dnes 56,1 mm a tehdy to bylo "jen" 55,5 mm, ale podle meteostanice, takže reálně tehdy napršelo tak o 15-20 mm více. Jinak, vůbec se nedivím, že je Brno vyplavené, pořád se to obnovovalo a nemělo to konce. Zajímavé je, že ČHMÚ Kroftova (tak 2 km ode mě) má asi o 25 mm více než já, ale 3. června to bylo obráceně. Na tomhle je vidět, jak můžou být bouřky lokální, i když tohle byl mohutný systém. Naštěstí můžu napsat, že škody u nás jsou absolutně minimální a prakticky se omezují na to, že byl zase vyplavený štěrk a kamení z lesa, což se tu u tak silných bouřek děje pravidelně. Ale opět můžu napsat, že to 3. června bylo horší, takže to pořadí bouřek mám takové. Ale byla to síla, opravdu. Letošek je zkrátka a dobře výjimečný. :blesk: :prsi:

EDIT: Jinak, škoda, že během této situace špatně fungovaly snad všechny meteorologické stránky v Česku, ale to se asi dá chápat. Teď už to ale jede a ten radar po 5 minutách je paráda.

414
# 21.06.2024, 23:46

Blesková show a nepřetržitě hřmí..
Bow echo..

# 21.06.2024, 23:46

Z profesionálních stanic u nás mají zatím nejvíce Brno - Tuřany 90 km/h, Náměšť nad Oslavou 94 km/h a Sněžka 108 km/h. Dle škod to ale přesáhlo lokálně 100 km/h.

Na té Šumavě se to žene rychle, takže tam nárazy budou také, ale ze stanic v Německu žádné výrazné hodnoty nejsou, ale více se to prohnulo až na té Šumavě.

414
# 21.06.2024, 23:48

Fakt pěknej luk..

30
# 21.06.2024, 23:51

swan1
Jsem zvědavý kam až to dojde než to bude bez energie ?

118
# 21.06.2024, 23:52

swan1
Přesně

# 21.06.2024, 23:53

Aspoň že západ dostane rozumné srážky ?

# 21.06.2024, 23:54

ota
Tak potvrzuju, spadené stromy Dluhonice, Rokytnice, Buk.

69
# 21.06.2024, 23:55

No, vypadá to nebezpečně

# 21.06.2024, 23:57

Sňěžopršo
Ale to hlavní co je na Šumavě nás mine

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.