Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Bouřky od 5.6.2024

# 10.06.2024, 16:45

Zajímavé je ze místy jsou srážky vydatné a pak narazí na nějakou bariéru a začnou výrazně slábnout. Vše co postupuje od Jz do západních Beskyd se celý den rozpada. A co od jv tak se zastaví kousek za hranicemi :cool: A tak východní Beskydy něco dostávají. :cool:
Ještě že momentálně je zde půda nasycená dost, tak mě to neštve.

ota
Avatar
2310
# 10.06.2024, 17:02

Ta situace byla od ČHMÚ dost podceněná, kritéria výstrahy, i když jen žluté, naplňovaly přeháňky a bouřky díky intenzitě srážek už předtím, ale aspoň, že zareagovali výstrahou na pozorovaný jev. Ty úhrny kolem Hluku jsou skutečně za tak krátkou dobu extrémní a půda je navíc v celé oblasti hodně nasycená.

89
# 10.06.2024, 17:06

ota
Někdy dají výstrahu když má za 24/hod napršet 40 mm a tady u mě za 1/2 hodiny 25 mm šupák to byl festovní,ale naštěstí nespadlo takové kvantum jako směrem na SV.

113
# 10.06.2024, 17:13

Už se tam probudili? Konečně, ale to trvalo. Spáči:zz::zz::zz::zz:

148
# 10.06.2024, 17:18

ota
Tak ono žádné bouřky nebyly. Prostě je velmi intenzivní srážky bez bleskových výbojů. Mohla být mimořádná výstraha, nicméně podle mě nikdo nepředpokládal, že naprší tohle během takové chvíle...Paradox, že jak to prošlo je výstraha :D

4845
# 10.06.2024, 18:09

dodosek
Zdá se mi to, nebo to vlastně trefilo zhruba těma cca 70 mm, tu předpovídanou oblast? Já bych řekl, že skoro přesně, nebo? Protože by ta předpověď vyšla ;-)

ota
Avatar
2310
# 10.06.2024, 18:12

igor127
No nějaká blesková aktivita podle detekce byla, i když uznávám, že dost sporadická. :D Každopádně intenzita srážek na výstrahu byla, ať už na výstrahu před bouřkami nebo vydatným deštěm. Teď už snad bude klid, nějaké srážky nejspíš zase dorazí ve středu a ve čtvrtek, ale ta intenzita už by měla být nesrovnatelná.

414
# 10.06.2024, 18:41

Tak to odpoledne překvapilo asi všechny, včetně modelů..i předpovědní služby..
ICON D2 to dneska dopo všechno smazal.
Odpoledne to přišlo, jen ten pruh je o něco západněji, než to dával včera..
Jak už jsem tu psal dopoledne, že to vydatné ten východ dnes lízne, tak tedy ,,lízlo,, , ovšem brutálně...:!!:

7
# 10.06.2024, 18:48

Letošní počasí je tragédie. Kromě deště prostě nic jiného není. Tento mokrý hnus trvá již devátý měsíc v řadě a šance na zlepšení téměř žádná. Když vidím ten synoptický kolovrátek -vysoký tlak na Z a V od nás a nad námi stále jen nízký tlak, tak bude letošní léto asi rekordně mokré. Aby se ani do poloviny června nedalo sušit seno, nepamatuji. Co nezmrzlo, shnije. Zlaté sucho. Snad se ještě někdy objeví.

# 10.06.2024, 18:48

swan1
Neřekl bych překvapilo, už několikrát jsme v uplynulých dnech psali, že nelze určit, jestli ty vydatná srážková jádra půjdou přes nás nebo pár kilometrů za hranicemi (https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-7320-Bourky_od... ). A už dva dny se za hranicemi vyskytují extrémní úhrny v bouřkách. Tentokrát se ta bouřka trefila i k nám.

Ani předpověď z pátku https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/srazky-7.... (viz ty dvě poslední mapy modelů) zase tak špatně nevyšla na to, že to byla složitá situace.

# 10.06.2024, 19:45

Nevíte někdo něco blíž o té trombě/tornádu dnes u Hustopečí?

lovcibourek
414
# 10.06.2024, 19:56

In-počasí
O tom, že přesnou lokalizaci konvektivních srážek je v podstatě nemožné určit naprosto přesně dopředu, se tu opravdu nemusíme bavit, to je tu snad jasné (aspoň doufám) každému už léta, a ne proto, že se tu teď o tom dvakrát psalo.....
Co se týče dnešního odpoledne, měl jsem na mysli především to, že to ráno IconD2 skoro vše pro východní Moravu smazal..
Ale ono to nakonec ,, překvapivě,, přece jen naskočilo a vysoké úhrny byly.
To, že o kousek východněji, než to včera dával, to fakt neřeším .., to je zcela v normě..
A ano, ty celkové úhrny do pondělí , které tam ICON spočítal v pátek, nakonec zhruba opravdu vyšly...

ranní predikce ICONU do dnešní půlnoci..
123
# 10.06.2024, 21:19

U nás to dnes trefil Aladin. Odhadoval do 7 mm a bylo zhruba 6.

237
# 10.06.2024, 21:48

Fstorm
Už sa válí o sto šest

# 10.06.2024, 22:14

Radek31
Já jsem nikdy ve Vsetíně nebyl,ale bude to asi Vsetínská Bečva,možná tam někde plave “Leknin”,dneska jsem od něj nic nečetl.Samotný Vsetín ale měl pouze 2,2 mm/24hod,jestli jsem dobře koukal.

237
# 10.06.2024, 22:32

TomasMost
Jj je to Vsetínská Bečva ano tady moc nepršalo ale o kus dál to byl jiný fičak proto je Bečva taká jaká je a moc mě bečí pod okny a příjemně sa u ní usíná

# 10.06.2024, 23:25

Tady dneska po většinu dne občasný déšť, ale jen slabý až mírný, respektive pokapávání. Trochu jiná situace ale byla po poledni, krátká silná přeháňka východně od nás přerostla v bouřku a slyšel jsem 3 hromy. Uznávám ji jako vzdálenou, každopádně první dekáda června přinesla hned 9 bouřkových dnů (kromě 4. června to byly všechny). A srážkově dneska stejně jako včera 2,2 mm, takže máme už 98,8 mm v červnu a to se nám to hlavní v posledních dnech ještě navíc vyhýbalo (asi se dá i napsat ještě že tak). Severovýchodně od nás byla po tom poledni mohutná srážková clona, směrem tam byl přívalový déšť, takže i dnes si některé části Brna daly 10-15 mm. :prsi: :blesk:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.