Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Bouřkový úvod června 2024 (do 3.6.2024)

# 04.06.2024, 15:17

Tomino
Po 6. květnu, kdy jsme tu měli přes 60 mm celkem ve třech přímých bouřkách (z toho ta druhá nám dala téměř 40 mm nějak během hodiny) psal jistý Petr do jednoho nejmenovaného skupinového chatu, že letos jsme si štěstí už vybrali. A pak přišel včerejšek. :D

EDIT: Jinak, ještě se krátce vyjádřím ke dnům předtím. V sobotu jsme tu měli 2,4 mm z ranního pásma srážek a odpoledne jednu vzdálenou bouřku východně od nás. A v neděli jsme tu měli hned 6 bouřek, z toho 2 přímé, 1 okrajovou a 3 vzdálené. Obě přímé přinesly chvilkový přívalový déšť (ta okrajová "jen" silný) a celkem nám v neděli napršelo 4,8 mm. Ty úhrny by ale byly vyšší, kdybych měl k dispozici analogový srážkoměr, teď už ho naštěstí mám.

11
# 04.06.2024, 16:16

Jojo, asi vim, jaky Petr to napisal :D no u nas tiez uz niekolko priamych burok, takze zase stazovat sa nemozem ?

# 04.06.2024, 17:04

Tomino
No, tady je to letos super, většinou tak jedna ze 3-4 bouřkových sezón se opravdu povede a začíná to vypadat tak, že by to mohla být ta letošní. Navíc se zdá, že v druhé polovině týdne nás čekají další bouřky, tak jsem zvědavý, co z toho bude. :D

# 04.06.2024, 17:32

Marek_98
Děkujeme ze report. Je to pěkný popis nepěkné situace, bohužel v těchto bouřkách ani není nic k focení kromě škod. :(

# 04.06.2024, 18:02

In-počasí
Za málo. :) To je právě ono. Fotit jsem chtěl už v průběhu bouřky, ale nebylo to možné. Viditelnost byla chvílemi bez přehánění prakticky nulová a mohly za to jak srážky, které vypadávaly z bouřky, tak ty, které se již usadily na okně. A otevírat okno v takové situaci by byl zbytečný hazard. Fotek mám více, vybral jsem ty nejreprezentativnější. Ale všechno jsou to právě jen škody, spláchnutý nepořádek z lesa, zlomené větve a podobně. Ani struktura té oblačnosti nebyla kdovíjaká, šlo zkrátka hlavně o obrovskou srážkovou clonu.

11
# 04.06.2024, 19:00

In-počasí
A ja ho dlho prehovaral, nech sa vrati, prave aj kvoli tomuto, ze u neho je to niekedy zaujimave v pocasi...a ejhle, on sa tu objavil :cool:

# 04.06.2024, 19:57

Peter Sedlák 1
Ne, tebe myslím ani nemám v přátelích na Facebooku. Několik z nás je v takovém skupinovém chatu, který se zaměřuje na počasí a astronomii, tak jsme to tam řešili. :)

Tomino
Jj, ty, Aleš a další, a pak ještě třeba Pavell, který je tu taky už dost dlouho. Vzpomínám si na začátky In-počasí, byl jsem tu snad nějak od roku 2008, kdy ani nebylo potřeba se registrovat, abys sem mohl psát. Pak jsem nějak v roce 2019 nebo 2020 dočasně odešel, přišlo mi, že se tu objevilo celkem dost toxických lidí a já jsem chtěl mít klid, ale některé diskuse jsem občas i tak četl a poslední dobou se atmosféra podle mě zlepšuje, tak jsem už nějakou dobu uvažoval nad návratem a tato bouřka mě definitivně přesvědčila. :D Ale s tím zajímavým počasím, třeba minulá bouřková sezóna byla fakt dost špatná, až na asi 2 dny ke konci května a srpen bych pomalu neměl o čem psát. Letos se to vyvíjí úplně jinak. Prostě jak jsem už psal, tak jednou za 3-4 roky přijde výborná bouřková sezóna a vypadá to, že letos je tu. :blesk:

11
# 04.06.2024, 20:10

Marek_98
Ja som preto odisiel ze slovenskych diskusii..mame ich tak 3-4.... ale proste tam bud kazdy plakal, nebolo to absolutne o pocasi, ale kdo co ma rad jake pocasi a furt hadky... tuto som asi jediny Slovak, ale zase rad to tu citam.. je to tu ine, nez u nas o dost ;-)

# 04.06.2024, 21:42

Tomino
Přesně, hádky nikoho nezajímají. Ono celkově si myslím, že se tak nějak všichni můžeme shodnout na tom, že v létě nás zajímají hlavně bouřky a v zimě sníh. Sněhu ubývá, ale bouřek je se stoupajícími teplotami čím dál víc a jsou čím dál extrémnější, navíc jsem viděl i nějaké predikce, že to v dalších desetiletích bude s bouřkami ve střední Evropě čím dál lepší. I AMS je toho názoru, někteří předpovídají jenom sucho, což samozřejmě s přibývajícími extrémními projevy počasí budou asi i delší období sucha, ale řekl bych, že je velký potenciál k tomu, abychom tu měli čím dál silnější bouřky.

# 05.06.2024, 00:50

Ondráš*
Tak pozdravuj, pokud jsi ještě s ním. :D Já si na něj právě vzpomínám ještě z doby, kdy tady tahle diskuse začínala. Pak jsem tu měl i blogy hlavně o bouřkách a on mi je komentoval, a potom jsme si o počasí začali psát i na Facebooku.

293
# 05.06.2024, 07:14

Marek_98
Někdo tu už nedávno sdílel letošní mapu bouřek a pro nás a okolí to byl opět naprostý propadák a trvá to už 10 let, počet bouřek je strašně nízký a i když někde naopak, tak až bude nárůst průměrné teploty v ČR nikoliv o 2,2°C, ale o 4°C, tak jsme namydlení a je to jistota, na beton, vyschneme a to i když přibudou extrémní povodně, tady se zatočila první TN při teplotách kolem +20°C a podívejte co to udělalo za paseku, co až bude +30°C. Sníh jsem sem posílal, že bude naprostá vzácnost, takže tam nebude o čem psát, prostě nekonečný podzim a pak v létě horka a devastační supercely, to nechcete, na forky sere pes, půjde o životy, že to někteří nechtějí pochopit natož řešit je přesně ten důvod proč jsme tam kde jsme, ignorace lidí je nebetyčná.

Rip
Avatar
0
# 05.06.2024, 08:38

Lépe bych to neřekl. :(

# 05.06.2024, 08:57

Yurri
Je to tak,ale ty extrémní bouře tady pořád hodně lidí přitahuje a s nárůstem teploty s nadšením očekávají ještě silnější.My tu zatím měli jednu přímou (slabou),to je málo,ale deset za měsíc je už zase moc.V rámci Evropy ta střední mívá v létě bouřek nejvíc,u nás Krkonoše a Šumava i 30,nejvíc pak S SV Itálie na jižním okraji Alp kolem 50/rok.Pro srovnání,oblast známého jezera Maracaibo ve Venezuele až 300/rok.Tornádo na jižní Moravě v roce 2021 se silou F4 patřilo do Top 4 na celém světě (ten rok) aTi,co ho zažili,si ho jistě budou pamatovat celý život,ale raději by zapomněli.



# 05.06.2024, 14:11

Yurri
Tak samozřejmě to pak v některých momentech už přestane být sranda, ale pořád bych řekl, že v USA budou v uvozovkách o krok napřed a pravidelná tornáda takové intenzity jako tam bych tu nečekal. Ano, tornádo F4 na jižní Moravě v červnu 2021 bylo opravdu devastující, ale nečekám, že by se tohle mělo opakovat nějak pravidelně. Spíš mě mrzí, že v zimě bude čím dál méně sněhu. Tím pádem bude postupem času období dejme tomu od října/listopadu po duben čím dál nudnější.

293
# 05.06.2024, 15:29

Marek_98
Ty změny jsou všude kolem kam se podíváte, vegetace o měsíc napřed, devastující mrazy po celé Evropě, teď vytopený jih Německa z první zajímavější TN, o cenách komodit na které má vliv změna klimatu nemluvě, ČR uprostřed Evropy je naprosto jasná a vědci to ví, osobně jsem na jejich přednáškách slyšel, jak budeme dovážet vodu v cisternách, takový dementi jsme, všichni na to vysloveně kašlou, přes úřady, starosty, podnikatele, na tohle se musíte desítky let tvrdě připravovat každý den, jinak budete jen sledovat škody támhle a onde. Tornádo F4 byl jen začátek, takový úvod do novověku, však si přečtěte ty studie, vstupujeme prý do neznámého a neprobádaného období v chování atmosféry, naschvál do toho nestupuji svým názorem, abych nepůsobil zaujatě a sprostě, slova stovky klimatologů celého světa a práce tisíce vědců.

# 05.06.2024, 21:12

Yurri
Změny jsou nezpochybnitelné, ale pořád bych to neviděl tak dramaticky. Nechci dehonestovat práci tolika vědců, ale rozhodně nebude jenom sucho a nebo jenom mokro, bude se to střídat a vidíme to i v těchto letech. Spíš budou srážky čím dál lokálnější. A v zimě bude plošně méně sněhu, protože bude tepleji (ta stoupající teplota způsobí pochopitelně ty již zmíněné čím dál silnější bouřky).

120
# 06.06.2024, 07:01

Tak dnešní, podle předpovědí letní, den začal pěkným slejvákem a to máme 0 mm v místní předpovědi. Začíná se kolem zelených ploch šířit pach hniloby...

88
# 06.06.2024, 08:21

ludvicek
Toto je výhled tady na in pro mě,uvidíme jaká bude nakonec realita.

120
# 06.06.2024, 08:41

jack
Já to mám podobně a myslím si, že to tak nějak i dopadne. Možná jeden den se nám něco vyhne, ale o to víc zase zbude na jindy.

70
# 06.06.2024, 09:20

jack
Vy to máte 30,1 a my to máme 56,6 a to bylo v TV jak druhý týden v červnu bude už těch srážek méně

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.