Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Bouřkový úvod června 2024 (do 3.6.2024)

15
# 04.06.2024, 06:40

U nás za 12 hodin "jenom" 67,4 mm

70
# 04.06.2024, 06:44

Včera po 17 bouřky, od noci :prsi: a :prsi: dál a dál. Máme už i výstrahu.. Nejdřív to vypadalo, že od úterý odpoledne bude už od :prsi::blesk: klid,ale bohužel to tento a další týden valí dál...

52
# 04.06.2024, 06:49

MajklMufna
A 15km od Ropice máme 5mm :love: . Masakr jak je vláček jen v jedné oblasti.

Tak FM a Třinec už výstraha 3. Z 0 na 3 za pár minut. Asi došli šéfové do práce.

11
# 04.06.2024, 07:10

Hurec
Ano, podél Odry a blízkého okolí ten déšť není nijak vydatný pokud vůbec a to z důvodu silnějšího severního větru. Ten to žene na Beskydy a podbeskydí. Jde vidět, jak zde na horách nebylo zvlášť mokro, protože při takových úhrnech by už byla hromada 3 SPA.

120
# 04.06.2024, 07:28

paja n
Tak to je dobře, že to projednou spadlo zrovna tam, kde to neuškodí.

# 04.06.2024, 07:29

Hurec
V jednom starším výstupu měl za 24 hod i bílá jádra. Jinak jediný tam pravidelně dával 80 mm/24 hod a celkem situaci trefil. Aspoň oproti ostatním modelům.

52
# 04.06.2024, 07:54

zajíc bílý
Tak může být. Nechci se hádat, nic takového jsem osobně neviděl. Modely dávaly max 40mm co jsem viděl. Realita byla hodně jinde. Ještě že půda nebyla nasycená a dost toho vsákla , jinak by to byla velká povodeň.

# 04.06.2024, 08:02

Tak to je opravdovy extrem, to tam musi stat voda vsude ne? To si nedokazu predstavit tolik mm.

7
# 04.06.2024, 08:12

V okolí Ropic a Čeladné je již mnoho amatérských stanic, které překonaly srážkové úhrny 200mm/24h. Obdivuhodné je, s jakou grácií to řeky zvládají a nedochází nikde k větším komplikacím.
O poznání horší situace může být ke konci tohoto pracovního týdne, kdy modely predikují, další velmi vydatné srážky. Ty by byly nejspíš plošnějšího charakteru. Ale to je zatím ve velké nejistotě.

52
# 04.06.2024, 08:25

Řeky to zvládají, protože půda nebyla tak nasycená a dost toho ještě zvládla vsáknout. Teď to bude horší.

33
# 04.06.2024, 10:13

Lerak2
Díky za odkaz. Tolik stanic jsem nečekal. Budu to chvíli u nás sledovat a uvidíme, co jsou zač a jak dobře měří :) Tímto žádám někoho nahoře, aby na Čelákovice pustil bouřkové léto, aby bylo co porovnávat. Z nul a desetin mm toho moc nenadělám...

33
# 04.06.2024, 12:02

Jojo, kdy je se dockam nejake normalni bourky.. ;-)

# 04.06.2024, 12:21

Valep
Tady je to také slabota, zatím jen jedna rozpadající se přímá bouřka a pár vzdálených, takže nějaké normální bouřky nadále vyhlížím. Alespoň že v minulém týdnu smysluplně napršelo, takže je sucho na nějakou chvíli zažehnáno.

33
# 04.06.2024, 12:47

Frantis95
Ale ty předchozí roky jaké jste měli hody ;-) Tady taky aspoň trochu napršelo, za týden dohromady cca 17 mm. Ale dnes už jdu zalévat nebo to na zahradě aspoň omrknu.

59
# 04.06.2024, 13:14

Valep
U nás za minulý týden celkem 105 mm. Už bylo všechno celkem přelité a začínalo uhnívat. Chtělo by to teď aspoň jeden den slunce a pak zase klidně může pršet dál. :)

# 04.06.2024, 14:29

Ahoj, jsem tu (staro)nový, vrátil jsem se sem zejména díky včerejší bouřce u nás v brněnském Jundrově, která se tu hodně rozebírala. Dovolte mi tedy sdílet tu svůj popis situace jedné z nejsilnějších bouřek, které jsem kdy zažil.

Jsou bouřky slabší, silnější a pak jsou bouřky výjimečné. Takové, na které člověk vzpomíná celý život a nebo alespoň několik let. A přesně taková byla bouřka, která nás zasáhla včera, 3. června 2024, krátce po poledni.

Už předtím se nad námi něco začalo tvořit, ale skončilo to bez jediné kapky vody a když asi o půl hodiny později vznikla na tom samém místě další buňka, říkal jsem si, že to asi dopadne stejně. Jenže přesně 4 týdny poté, co jsme tu zaznamenali přes 60 mm srážek ze tří přímých bouřek, jsme měli dnes úhrn podobný z jedné.

Ačkoliv se zpočátku jádro drželo asi 5 km jihozápadně od nás, těžká bouřková oblačnost se nacházela nad celou západní polovinou Brna a bylo jen otázkou času, než začne pršet. To se velmi brzy i stalo, déšť konstantně sílil až na extrémní intenzitu, zaznamenal jsem až okolo 202 mm/h, což je zatím maximální intenzita srážek v mém životě. Do toho se přidal silný nárazový vítr a kroupy o průměru až 2 cm. Patrně tu byl microburst, bouřka polámala některé větve a v lesích budou škody určitě podstatně větší.

Přívalová intenzita srážek tu byla s drobnými přestávkami dobrých 40-50 minut, z toho 15-20 minut k tomu padaly i kroupy. Celkem pršelo něco přes hodinu a definitivní úhrn srážek jsem zaznamenal 55,5 mm, ovšem neměl jsem k dispozici analogový srážkoměr a meteostanice poblíž nás zaznamenala až 71 mm. Zajímavé bylo, že během celé bouřky jsem slyšel jen kolem 10 hromů a neviděl jsem žádný blesk, většinu času byla dohlednost jen v řádu nižších desítek metrů a slyšet byl pouze déšť a sem tam vítr a kroupy.

Níže přikládám některé fotky škod. To hlavní jsem nezastihl, výborně zafungovali hasiči (i dobrovolní), kteří leccos odklidili. Ovšem štěrk, kamení a tentokrát i různé větve a bohužel i odpadky z lesa byly vyplavené ve velkém do obyvatelné části Jundrova. Vyplaveny byly rovněž některé zahrady a ulice, a taky sklepy. Polámané větve jsem pak už zmiňoval. Přikládám rovněž radarový snímek toho hlavního, kroupové jádro se nad námi drželo 20 minut a celkem 40-50 minut byly nad námi odrazy buď právě bílé, nebo tmavě červené.

# 04.06.2024, 14:34

Jinak, doplním ještě, že pak tu byla okrajová bouřka a to hlavní z ní nás minulo jihovýchodně, tady už měřitelný úhrn nebyl. A večer občas trochu pokapávalo a potom to zesílilo chvíli až na silnou intenzitu a dalo nám to 0,3 mm. Letos máme už 10 přímých bouřek a celkem přes 20, květen nám přinesl krásných 163,4 mm srážek a v červnu jsme nyní už na 63,0 mm, ačkoliv jsem kupoval nový analogový srážkoměr (starý byl rozbitý). To lehce ovlivnilo jak konec května, tak začátek června, takže reálné úhrny budou ještě vyšší.

11
# 04.06.2024, 14:48

Marek, vitaj naspatek, a gratulacia k burke

# 04.06.2024, 15:09

Tomino
Díky, tobě taky gratulace ke včerejší bouřce. :blesk:

11
# 04.06.2024, 15:12

Diky, ale furt je 19,4 mm menej nez 70 mm :D, takze tento rok uz Jundrov zadne burky :cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.