Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Bouřky od 24.5.

0
# 28.05.2024, 09:49

Ja si soucasny pocasi uzivam. Jen vody by mohlo byt kurna vic, a to o hodne vic. U nas. Jinak teplotne super. Vypar mensi, oblacnost, nekdy slunce. Pro prirodu naprosty ideal. Netouzim po nekonecne TV a stale se obnovujicim prilivu tropickeho vzduchu od JZ, jak to zname z poslednich let.
Jen ta FVE ted moc nejede :D

# 28.05.2024, 09:57

TheRealStormCZE
Já bych to úplně tolik nehrotil. Ok, v Bílině to dva dny za sebou trochu trefilo. Co jsem koukal, jeden den většina stanic okolo 16 mm, včera 25-30 mm. Dneska v poklidu, prší nějakých 6 hodin, něco nad 10 mm. Je hromady míst po republice, kde to klidně hodí 45 mm během chvilky, a druhý den podobně. Rozhodně se to má stále kam vsakovat. Zima a jaro bylo srážkově spíš podprůměrné. Ale ok, když by teď přišla na Bílinu nějaká velmi silná přeháňka, nějaké menší problémy to může způsobit, jako jsou nízko položené garáže, atd. Zatím nic mimořádného ;-)

# 28.05.2024, 09:59

TheRealStormCZE
Záleží,co je pro Vás povodeň,každý přívalák někde vytopí sklep či garáž,když jsou k tomu “vhodně umístěné”.Před horkým létem buďme rádi za každou kapku,to,co bylo ve výhledu,by se v pohodě vsáklo (ta středa je z 50mm 1.4 mm ):)

# 28.05.2024, 10:13

Tom31
FVE i dnes,za deště,pokryje moji denní spotřebu,jasně,nejvíc dává za slunečných a dlouhých dní,ale ideální teplota je kolem 20stupňů,což pak v létě nebývá.

414
# 28.05.2024, 10:23

Tady spadlo v dubnu 165% normálu, v květnu už jsme na 200% normálu (cca 140mm).
Já jsem srážkomil i bouřkomil, přesto si na sucho fakt stěžuji jen zcela výjimečně, ne jako jiní, kterým proschne svrchních 5cm a už tu bulí, že je sucho..
JZ je aktuálně nasycený asi nejvíc z celé ČR..
Ač někdo zřejmě jaksi nemá kapacitu na to, pochopit, že týden, dva bez deště by se nám tu opravdu teď hodily, je to prostě tak:D
Květen zde skončí teplotně v normálu , srážkově silně nadnormální..

0
# 28.05.2024, 10:39

Tak to mate bud velky vykon nebo nizsi spotrebu. Moje FVE mi to dnes nepokryje a baterky uz jsou taky vycucany.
V Posumavi je vseobecne vlhceji nez v okoli Prahy. Vy tam mate ted opravdu vody dost, jinde je tomu presne naopak

407
# 28.05.2024, 10:43

Tom31
No, já teda mám taky docela vody dost.. dneska dalších 11 mm už spadlo..

# 28.05.2024, 10:56

swan1
No tak já to myslel ve smyslu SZ,protože máme co dohánět.to,že je teď JZ nasycen,ví každý,kdo počasí sleduje.Ale pořád si myslím,ať raději příroda nadělí vody víc,než míň,protože tak akorát to často nebývá.

35
# 28.05.2024, 11:00

swan1
Někomu proschne 5 cm a už bulí a někomu ne a ne aspoň těch svrchních 5 cm zvlhnout (ten by samozřejmě brečel "legálně"). Někdo by rád 2 týdny příjemně a bez deště, jiný by ty 2 týdny deště uvítal. Nelze porovnávat těžce porovnatelné, nic nikdo nikomu nemůže vnucovat. Tady v okolí je letos bouřek dost, ale ne a ne se srážkově trefit. Ani pásma deště to sem zatím většinou nějak nedala. Naštestí máme zahradu u Labe, tam je spodní voda a extra sucho není. Horší dál od řeky. Jen pro představu, za poslední 3 měsíce jsme na cca 50 mm (není to přesně na mm). To je při poměrně vysokých teplotách a častém větru (poslední dobu naštěstí utichl) nic moc... :)

0
# 28.05.2024, 11:03

Kladno nema dost vody, podle tvrdych dat ze srazkomeru fakt ne.
I kdyz subjektivne se muze zdat, ze to tak je a vody je hodne

# 28.05.2024, 11:07

No v rámci ČR panují ve srážkách a nasycenosti půdy velké rozdíly... a pak se stává, že sytý hladovemu nevěří....

Tady květen zatím srážkově výrazně podprůměr, napršelo cca 40 mm, průměr je zde 100 mm. Srazkove byl zde podprůměrný i březen a duben byl jen mírně nadprůměrný. Takže lze říct, že ZDE bylo jaro srazkove podprůměrné.

# 28.05.2024, 11:09

Valep
To jsme na tom líp,dnešek dal cca MO 10-15mm,TP kolem 25mm a nejlíp asi Ústecko 30-35mm.

414
# 28.05.2024, 11:14

TomasMost
To souhlasím, určitě lepší více vody, než málo, nebo žádná a sucho.
.Valep
Vůbec nerozporuji nebo nezpochybňují bídu se srážkami a sucho u vás a na dalších místech , to opravdu ne..
Reálné sucho je prostě sucho, narozdíl od toho imaginárního, které se tu občas vyskytuje ;-)
Aldy1977
Zrovna Rožnovsko k těm nějak zvlášť ,,hladovým,, určitě nepatří..
Jsou v ČR oblasti s mnohem horší vodní ,, podvýživou,,

# 28.05.2024, 11:23

TomasMost
Lerak2
no pozor, ono to fakt je lokální jak prase. tady za 3 dny spadlo 70mm, víc na severu, kde jsem i já. ty srážkoměry občas ani nejsou schopný tu vodu spočítat, ale za sobotu 4mm, za neděli 25-30mm, za pondělí taky 25-30mm a dneska 15mm zatím. výhledy cpou další déšť na čtvrtek a čhmú dokonce i vydatnější na sobotu. středohoří je nasycený už nějakou dobu a pokračovalo to tam i dneska ráno přívaláky. ono se to možná podle map nezdá, ale jakmile to prostě celý sleduju, tak vím jak to ty srážkoměry i mapy podceňujou. v neděli při tý první bouřce to všechny vzdaly přesně jak přišel hlavní přívalák. proto se právě můžu zdát až tak opatrnej, protože lokálně to bylo hodně intenzivní
jo a navíc: zima tu byla srážkově nejbohatší za mou dobu pozorování. spadlo přes 160mm za zimní měsíce

# 28.05.2024, 11:34

swan1
Někdy je z těch Vašich příspěvků cítit takové to kočkování Swan a Yurri alias tom a jerry:)

4632
# 28.05.2024, 11:39

TheRealStormCZE
Teď je holt to období, kdy úhrny se mění hodně rychle, stačí několik set metrů. Ta Bílina to schytala v posledních dnech, přeci jen od Bíliny severně, je vždy těch srážek víc, než jižně. Aktuálně mám Most 57 mm, Most-Vtelno 62 mm, Lužice 80 mm, takže blíž k Bílině to roste. V Bílině jsem koukal, všechny stanice za květen už nad 100 mm. Jižní část 103 mm, severní a sv část přes 130 mm :prsi:

# 28.05.2024, 11:40

CHMI bez výstrahy...zvláštní

# 28.05.2024, 11:43

MostMost
ono to bylo trochu přehnaný prvně. na radaru to vypadalo mnohem hůř než nakonec v reálu bylo. ale půlhodinovej přívalák už neni jednou do roka no, to byla fakt palba sezóna na květen. ale nasycení je vysoký teď, možná v lese někde kopnu do hloubky

414
# 28.05.2024, 11:50

TomasMost
Tohle zrovna nebyl ten případ..
A obecně, jsou prostě věci reálné a poněkud méně reálné.., a je do toho jaksi vidět, víc bych to nerozváděl:D
Jinak, dnes to tu mělo hodit dle predikcí 5-7mm, aktuálně jsme na skoro 17mm a ještě to nekončí, dvacku asi dáme , celkem to po dnešku poleze už ke 150mm za květen..
Ve výhledech je jen do konce týdne dalších 50mm..
No a když máte dva týdny v zemi rajčata, dýně, papriky a skoro celé ty dva týdny vám do toho jenom chčije, radost úplně nemáte, o zemědělcích tady nemluvě, možná by teď mohli přejít spíše na chov ryb..

Tento výhled zdá se mi pro plně nasycenou krajinu poněkud nešťastným:))
122
# 28.05.2024, 11:56

On je taky s tím deštěm problém v tom, že člověk zatím není penzista a tak si nemůže ulovit svůj jeden slunečný den za týden. Prostě se to musí trefit do volna. Teď jsem si třeba udělal dva volné pátky, oba dva pátky lilo. Ale klasik by řekl, že to byla "Boží vlažička".

Jinak se teď Aladin vrací ke svým dřívějším manýrům, srážky odmazává nebo odsouvá nebo obojí. Až do čtvrtka bychom měli mít beze srážek a v pátek se uvidí. Zase plánuju volno v práci, tak to bude tutovka, aspoň 15 mm.:D

Jinak zajímavá vlhkost vzduchu - má oscilovat mezi 60 a 80%.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.