Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Odpoledne opět přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami

Diskuse o počasí Bouřky od 2.5.2024

54
# 07.05.2024, 06:05

Věřím, že se v květnu ještě nějakých bouřek dočkáme...

Mně se zase líbila mapka, co dávalo Čhmú na facebooku srážky večer a noc na úterý... ta vyšla skoro do puntíku.

381
# 07.05.2024, 06:16

kapr84
ČHMÚ a IconD2 to večer už pak dávaly, ano..
Když také přišly na to, že se to tu na JZ takhle sekne..

54
# 07.05.2024, 06:19

swan1
Za mě icon D2 tady včera vítěz.. já doufal a nevěřil mu to, protože bouřku neměl vůbec a srážky až od půlnoci...tak jsem skřípal zubama, ale teď zpětně, jak ecák furt cpal bouřky, tak icon v klídku a světě div se, vyšlo mu to... aladin taky vedle. Co iconu nevyšlo je druhá polovina noci na dnes.. tam má furt srážky a nic nepadá..

# 07.05.2024, 06:23

sem se to jenom sune, ale už jenom teď 6mm a modely totálně v nesnázích. to by bylo krásný, kdyby celá tahle vlna prošla na sever v neměnné síle

388
# 07.05.2024, 06:26

9mm od půlnoci do teď, vytrvalý pěkný déšť v pravou chvíli, už to na povrchu začínalo být bez vody, koukám, že to hlavní se sem teprve sune..

65
# 07.05.2024, 06:43

Včera bouřka cca 21:30,ale vzdálenější, moc toho nenapršelo .. Ráno chvíli slejvák.. máme cca kolem 8mm jestli se dívám dobře..
Ochlazení je moc příjemné :cool:

381
# 07.05.2024, 06:45

kapr84
ICON D2 má nejčastěji aktualizace, Fb ČHMÚ umí být také aktuální, i když jak kdy..

75
# 07.05.2024, 06:46

Tady to začalo šupákem v 1 hodinu,mám 10 mm :prsi: a vypadá to nadlouho ještě.

275
# 07.05.2024, 06:47

Snad celá JZ půlka Čech naprostej luxus, tady o ničem, teď teprve trochu naštěstí trvale prší, ale zatím cca. 7 mm, včera vůbec nic, takový Brno až 47 mm (Žabovřesky), tomu říkám pěkně zalito, do půlky května přitom už nic nebude.

77
# 07.05.2024, 06:49

Tímto stylem deště do večera ten 1mm, no. Tragédie.:(

111
# 07.05.2024, 07:04

Yurri
Žabovřesky chytili přívalák, já mám polovinu, nějakých 25 mm. Ale tak jasně, je to moře vody i tak.

Jinak díval jsem se na "známé firmy" v rámci ČR, takový Žatec 20 mm, Kopisty (Most) 10 mm... Pravda, směrem k Ústí to slábne.

275
# 07.05.2024, 07:14

ludvicek
Celý okres Třebíč je na tom dost špatně, východ třeba Dukovany má za celý týden včetně dneška kolem 10mm, s tímhle se se suchem nedá zamávat, zvlášť když týden nebude zase nic, mě zahradu trefila předevčírem bouřka 8mm, takže když přičtu dnešek, tak jsem povrchově z nejhoršího venku, radost mi dělají letošní zlepšováky proti suchu, ty záhony jsou úplně jinde v hospodaření s vodou, no úplně levné to není.

# 07.05.2024, 07:53

Tak nakonec bez bouřky, ale zásadní je, že suchý jih Ústeckého kraje, dostává slušnou zálivku, místy i okolo 30 mm, Žatecko, Podbořansko a Kadaňsko. Severněji už těch srážek rychle ubývá, Mostecko okolo 10 mm, Teplicko okolo 5 mm. No a smůlu mají oblasti severněji od Ústí a Litoměřic, tam většinou pár desetin. Tam ale nebylo takové sucho. Propadák a smolíka má Roudnicko

28
# 07.05.2024, 08:16

Pro me tohle cele od vikendu uplne na houby situace. Celakovice bez bourky a ani ten dest sem nedoleze, jen mrholi. Prostejov to same, jen nejake drobne z okraje vcerejsiho moravskeho kolacku.
Melo se to soupnout a zalit Polabi, at maji aspon z neceho zemedelci radost...

# 07.05.2024, 08:38

kapr84
Tak globální model ECMWF je na předpověď bouřkových srážek nedostatečný - ten se musí kombinovat s regionálním a nebo brát jen jako orientační. Předpovědi na pondělí byly velmi dobré - tady máte předpovědní mapu z neděle: https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/srazky-vy... (tedy přes 30 hodin dopředu) na srážky mezi 17:00 až 20:00 a v celku odpovídá realitě - dobře je tam znázorněný systém v Bavorsku, vysunutí bouřek na sever Jihočeského kraje a Vysočiny atd. Na Moravu pak dával bouřky pro další čas.

262
# 07.05.2024, 08:50

Valep
Taky mě to celkem zklamalo. Seklo se to samozřejmě jižně. Teď už to pásmo slábne a s těch zbytků už nic moc nenaprší.

# 07.05.2024, 09:18

Tady to zatím jede velmi hezky, jsme na 18 mm a stojíme skoro ve středu toho pásma. Kdyby lilo až do večera, tak bych se vůbec nezlobil, i 50 mm by tu jen zasyčelo.

11
# 07.05.2024, 09:27

Jak typické pro naši oblast, ani toto rozhraní nám déšť nepřineslo, podobně jako v zimě! A sucho tady tak bude pokračovat.

54
# 07.05.2024, 09:33

In-počasí
Já sleduju mapy ECMWF na Pivotal Weather a oba výstupy nejbližší tomu období 17-20 tam měl nejvíc bouřek pro samotný jihovýchod.. je to samozřejmě globální model, to beru, ale má daleko lepší rozlišení než třeba GFS, který je opravdu orientační. Ale za mě ECMWF to už má mnohem lépe ošetřené.. Jasně, dostal jsem čočku od hydráku, že oni se ECMWF neřídí... tak nevím, k čemu ho vlastně máme, 9 km rozlišení už přece musí mít váhu.. Chápu, že nemůžu srovnávat regionální model a globální. Ale ECMWF z tohoto pohledu je lepší, za mě je lepší i než mapy od Iconu EU.. v tom prostředí map Evropy, kde sleduju, je icon opravdu dost hrubý.. Jen mě to zaujalo, že si na tom krajním jihovýchodě jako bouřkovém tak trval po celou dobu. Nic víc nic míň..... ;-) je to slabina, že nedokázal odhadnout na základě proudění u země a ve výšce, že se před bouřky natáhne oblačnost z kovadlin a vznik dalších bouřek tím zcela zhatí...

ale možná jen nerozumím pojmům krátkodobá a střednědobá předpověď a chybí mi u sledování modelů šestý smysl :-)

jo ještě jeden postřeh.. z těch modelů regionálních se mi taky líbil, když si to zpětně promítnu SHD.. ten to prostorově taky pěkně odhadl.. takže příště asi radši nebudu míchat hrušky s jabkama

Taky je fakt, že poslední dobou se ten ecák nějak divně načítá..trvá mu to, pak se zasekne.. možná nějaká chyba.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.