Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Silné až velmi silné bouřky 23.-29.8.

75
# 23.08.2023, 18:25

Horkeypes
Na pátek tam má skoro vymeteno.

273
# 23.08.2023, 18:37

Bude to klasika, Z a JZ Čech dostane várku z Bavorska a na ten SV takové Frýdecko-Místecko se snad na pořádný déšť budu muset zajet podívat, tady dole uprostřed to sice nedaleko vzniklo včera a bylo na co se dívat, ale na bouřky je to jedna z nejubožejších sezón co znám.

1236
# 23.08.2023, 18:37

Nevím nevím. Je to těžká situace. Já bych určitě neházel flintu do žita, ještě se z toho něco silného vyklubat může. Zítra večer budeme vědět mnohem více. Trajektorii a sílu těch bouří je opravdu nemožné teď předpovědět.
Věřím, že příští sezóna bude alespoň o kapku lepší. ;-)

172
# 23.08.2023, 18:51

Já bych hlavně počkal na realitu. Včera mě sice překvapil GFS, který to moc hezky odhadl, ale zda odhadne i víkend těžko říct. Na páteční večer a noc na neděli mi maluje štědře.

# 23.08.2023, 20:50

Bude to velice zajímavé ,některé modely tak malují extrémy

# 23.08.2023, 20:55

FranklinB
Jako v bouřkách nebo s deštěm?

172
# 23.08.2023, 20:57

No osobně stále pro moji oblast vidím nejistotu. GFS a SHD nám poměrně přejí už i na pátek, dokonce i Ecák to prodlužuje i na nedělní večer, ale jsou to jen modelové výstupy. Včerejšek u nás vyšel GFS, ale to nic neznamená. Osobně nějakých závěrů se zdržím do zítřejšího večera. Zatím ale odhaduji jednoho přímáka i sem na sever Brna.

Vypadá to celkem zajímavě. Asi poslední letní situace.

274
# 23.08.2023, 23:35

Martin Šimon
Klokan_0
Peter Sedlák 1

Pokud se vyska te konvektivni bunky bere jako vyska nejvyssiho bodu Kumulonimbu, tak urcite nad CR nebude dosahovat hodnot 21-24 km. To proste nejde. Absolutni rekord vysky kumulonimu v CR muze byt nekde okolo tech 16 km.

Konvekce dobre funguje, kdyz ne jen, ze teplota s vyskou klesa, ale take potencialni teplota Theta s vyskou bud se temer nemeni, nebo klesa. Kdy Theta klesa s vyskou (potencialni teplota), tak je zvrstveni labilni. V takovem pripade samotna teplota s vyskou klesa pomerne rychle. Pri rovnovaznem stavu (v troposfere obvykle) Theta s vysko stoupa slabe-minimalne a teplota stoupa okolo 0.65 °C na 100 m vysky (a samontna konvekce pak zalezi na drobnejsich rozdilech Theta normalni, ThetaV - Virtualni a ThetaE). Tropopauza (dolni hranice stratosfery, horni hranice troposfery) se uvadi tam, kde pokles teploty s vyskou je mensi nez 0.2 °C na 100 m.

Kdy je nad tropopauzou pokles teploty s vyskou do 0.2 °C (teplota dal muze klesat), pak Theta s vyskou roste a to i vyrazne. Kdyz Theta s vyskou roste, znamena to stabilni zvrstveni a konvekce od spoda je brzdena (inverze je stabilni zvrstveni, ale staci kdyz Theta s vyskou stoupa). Silny vystupny proud v kumulonimbu muze setrvacnosti prestrelit nad tropopauzu (a tim se adiabaticky vrchol Cb dal ochlazuje k velmi nizkym hodnotam), ale nemuze stupat prilis, brzdeni je ucinne.

V CR je tech 16 km, kam muze vrchol kumulonimbu dosahnout, plus minus limit. V tropech je tropopauza vysoko, hodne vodni pary a latentniho tepla v atmosfere. Rychle vystupne proudy znamenaji konvenktivni prestrelovani a kumulonimbus muze dosahnout vysky i prez 20 km (pri rovniku v zapadnim Pacifiku obvykle). Dohaduje se, jaky je absolutni rekord vysky kumulonimbu ve svete, udaje jsou 21-22.5 km. Pri prestreleni tropopauzy se vrchol Cb ochlazuje, u kumulonimbu s vrcholem v 20.5 km bylo zaznamenano ze satelitnich mereni na vrcholu -111 °C, nejnizsi zmerena teplota v atmosfere mimo mezosferu. A take konvektivni prestrelovani prinasi vlhkost do stratosfery, to je pochopitelne spatne.

Aby se do stratosfery do urcite vysky dostal kumulonimbus, musela by potencialni teplota Theta byt podobne vysoka, jako v hladine, kam ma vystoupat. A ve vyskach nad 20 km uz jsou ty hodnoty Theta velmi vysoke, i nad +50 °C, a to vysoko. Musela by se tedy mimoradnou udalosti s extremni energii vzduchova hmota dole ohrat (roli hraje i latentni teplo). Pri ruznych katastrofickych scenarich vsak vystupne proudy mohou presahnout i vysku 10 hPa - cca 30 km.

# 24.08.2023, 00:03

Podle mě poslední šance na silnější bouřky a největší pravděpodobnost bude mít Morava protože tam bude vedro ještě v neděli což v Čechách už bude chladno

# 24.08.2023, 00:12

Baumrtnik
Jak jinak, to je prostě klasika

# 24.08.2023, 01:04

ať tady je co chce, hlavně ať už se prudkým obratem dolů ochladí nebo se rozteču jak maliny na ovesné kaši, to je neskutečný, nonstop 30+ v bytě, elektronika nutnost mít vyplou. chladný srpen a konec léta, jojo novinky :D

# 24.08.2023, 01:15

TheRealStormCZE
Ale dyť to je topovka mít v bytě teplo. Já měl 34°C v pokoji dnes a v klidu, rozhodně líp než před pár dny 31°C a vlhko. Takže dobrý.
Tu nikdo není vůči tomu imunní asi:D:D

Snad něco bude.

1236
# 24.08.2023, 06:02

To je zvláštní.
Nejvíce bouřek bych čekal v noci na sobotu, ale Aladin se téměř úplně stejně shoduje s Iconem. Mají tam přechod nějakého pěkného komplexu, to vypadá moc hezky. :blesk:
Ovšem realita bude samozřejmě jiná.
Uvidíme, později okouknu všechny modely.

ICON - neděle 02 hod
Aladin - so 23 hod + ne 02 hod + nárazy větru
9
# 24.08.2023, 06:05

Zrovna jsem to chtěl sem dát, to je masakr, ten komplex je obrovský, naprostá shoda s Iconem

148
# 24.08.2023, 06:09

HaMeLeOn14
realita už moc jiná nebude.. komplexy a MCS jdou modelům moc dobře a dokáží je předpovědět na klidně 3 dny- 5 dní

všechny modely se už shodují.

každopádně linie bouřek půjde spíše na východ a silnější déšť z té bouřky + vnořené přeháňky a bouřky zajistí celkem silný déšť v centrálních Čechách

379
# 24.08.2023, 06:21

Kokos342
Já bych pouze podotkl, že jak bouřky tak následný déšť budou do centrálních Čech a pak dále na V, SV najíždět přes JZ..
I tam je počítáno s vydatnými srážkami...

148
# 24.08.2023, 06:25

swan1
samozřejmě z Bavor.. to je logické :)

# 24.08.2023, 07:00

Mě to všechno mine :D

# 24.08.2023, 07:10

Nám předpovídá Aladin do pondělka 0mm tak to bude zase vejvar

47
# 24.08.2023, 07:37

Déšť musím uznat bude hodně slušný. Ale bourky nějak pro moji oblast se postupně z lehka mažou. Dnes to ukazuje podjeti přes Mnichov. Na zítra mají modely nějak vymalováno.. až něco v noci.. takže spatny čas. A ta sobota jako déšť bude ale ty bourky.. proste nejhorší sezóna na bouřky v mém miste pozorování. Fakt extrémní bída. Silnější bouřka tu vůbec nebyla. Vše chodilo mimo nechapu tento rok..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.