Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Bouřky 13.8.- 20.8.

# 14.08.2023, 01:23

Jaroměř má dobrej train efect, tam dají tak povodně lokální.

27
# 14.08.2023, 01:33

John Deere
Jo taky bych řekl, že tu nějaký problémy s vodou budou. Ještě že Brutal dnes skončil, tohle kdyby přišlo včera, tak by asi byly velký škody. Měli kliku. Tak už máme 49.3 mm a jde další vlna. No už by skoro i stačilo.

109
# 14.08.2023, 01:44

Od nás je to celkem dost daleko, ale ty blesky jsou neuvěřitelný. To je snad bleskově nejaktivnější bouřka, kterou jsem viděl

# 14.08.2023, 01:45

wert
Tak dáte minimálně 70mm, doufám, že aspoň trochu zaprsi i u nás, je vedro. Už se to rozpadá.

27
# 14.08.2023, 04:10

Tak to můžem uzavřít, od cca 1:30 - 4:00 spadlo bez pár desetin 80 mm. Škody asi nějaký budou, ve městě jsou vidět modrý majáky a je slyšet motorový pily. Uvidíme ráno.

148
# 14.08.2023, 05:29

a do třetice všeho dobrého :D tohle byla velmi silná bouřka a ano děkovat za varování nemusíte :D
nás chytly akorát 2 přeháňky a pak deštík.. dalo to 6mm

je "dobře" že to šlo touhle drahou a nechytlo to prakticky, žádné prameny..
stačilo pár km na jih a Orlický by tolik vody už nedaly
něco podobného se stalo v roce 1998, kdy v Orlických spadlo, díky train efektu, přes 200mm vody a způsobilo to na Rychnovsku velké povodně

80
# 14.08.2023, 07:54

Nakonec aspoň jedna linie, ze které zabouřilo - jak už to bývá klasicky, v Praze nic, zase jsme se na to mohli jenom koukat, tentokráte směrem na sever :D Kolik nás těsně obchází bouřek letos je neuvěřitelné.

80
# 14.08.2023, 08:02

swan1
Já to chápu naprosto dobře, jen jsem si neodpustil drobné šťouchnutí, pamatuju ty nekonečné diskuze loni, když mi teploty u vás přišly jako nesmyslně vysoké a vy jste se tu bránil, že to je celé o orografii a my tady tomu vůbec nerozumíme...

Jinak slabý vítr/bezvětší je něco, co tam máte standardně, ne? Byla to jedna z hlavních charakteristik, které jste tu popisoval.

A o Brdech byla zmínka vzhledem k Mokrosukům, ne Šumavě, no myslel jsem, že ta vesnička je blíže - teď už vím, že ne ;)

379
# 14.08.2023, 08:17

Ondra83
Sušicko prostě není u Brd..ale v podhůří Šumavy.
Už víte, já už taky něco málo o amatérských a ,,poloprofi,, stanicích vím více, tak je to správné..
Ale rád bych to ještě trochu rozebral, ohledně toho měření, podmínkách, umístění, atd..
Ale tady je to off topic, jdu tedy do tématu o stanicích..
Tohle pak promáznu..

386
# 14.08.2023, 08:30

Tak paráda, v noci přes nás šli tři buňky celkem a spadlo 9mm celkem, nečekal jsem nic. obzvláště ta poslední bouřka byla parádní a trvalo to docela dlouho, takový řetízek jsem tu měl i minulý rok, jo, když se daří, tak se daří..:D

48
# 14.08.2023, 08:30

Nakonec xy modelů kecalo.
Jediné místo, kde se to rozjelo bylo od Prahy dál na východ. Vytvořil se krásný vláček.

# 14.08.2023, 08:36

Ještě jen tak pro představu, proč se to později večer tak hezky rozjelo... Posílám noční sondáž z Prahy-Libuš, MU-CAPE skoro 1500, suchá vrstva v podstatě pryč, k tomu i docela příhodná stáčivost. I ranní sondáž z Libuše ukazuje poměrně "nabušenou" atmosféru, CAPE hned takhle po ránu skoro 1000 J/kg. Modely tyhle situace bohuže vůbec nedávají, a to i ty s malým rozlišením, třeba takový ICON-D2 včera selhal totálně, protože ani nečekal odpolední bouřky v Německu..

Zdroj: CHMI
55
# 14.08.2023, 08:41

Frantis95
Nakonec mi to hodilo 15 mm, vláček asi čtyř slabších bouřek se silným lijákem. Když jsem šel spát, na radaru bylo jen pár nenápadných mikro odrazů a za hodinu a půl mě vzbudí rána a liják. Ráno pak krásně vlhko a přízemní mlha. O pár km dál v Praze už nespadla ani kapka.

# 14.08.2023, 08:50

Byla vlastně včera/na dnešní noc vydána výstraha na silné bouřky? Popř. alespoň výstraha na pozorovaný jev?

28
# 14.08.2023, 08:53

V Celakovicich to dalo cca 16 mm. Pekne zalito.

386
# 14.08.2023, 08:55

Ondris
Jo, byla to paráda, a koukám, že se na nás možná zase něco chystá, nad Německem už se něco kumulí, a podmínky se zdají, že pro střední Čechy, něco mají..:), a po poledni to vypadá ještě líp..
p.s. koukám, ani se to nezdá, ale večer to mělo leckde docela "grády":!!:..https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/pocasi-...

dnes od 11:00..
169
# 14.08.2023, 09:00

Frantis95
Myslíte že něco přijde dnes na západ a nebo bude zase suchý vzduchve výšce? Modely tohle vůbec neumí tak bych koukal asi jen na radar.

# 14.08.2023, 09:01

palma
Mě by zajímalo, proč skoro žádné modely nedávají na dnešek pro ČR bouřky, přitom příhodné podmínky ve výšce jsou už i teď ráno a až se pořádně prohřeje ten vzduch u země, který má rosný bod i okolo 21 °C, tak z toho bude opravdu časovaná bomba. Asi dnes zůstanu jen u družice, radaru a sondážních měření, i včera se to vyplatilo mnohem více:D.

kuba
Suchý vzduch ve výšce není, zde posílám ranní sondáž z Libuše, potenciál to má dnes určitě velký.

zdroj: CHMI
386
# 14.08.2023, 09:03

Frantis95
No, tak hlavně, že si ČHMÚ připravuje ten monopol na výstrahy...:), udělám to po Vašem příkladu...nechávám zaplý comp a budu průběžně zahradničit ( i když v tom parnu... nevím, nevím..) a sledovat co se bude dít.. kdo je připraven, není překvapen..:D.

# 14.08.2023, 09:11

palma
Mě by zajímalo, jestli v noci skutečně byla výstraha, protože pokud ne, tak bych jim to spolu s tím monopolem pěkně omlátil o hlavu, vždyť tam sakra to riziko bylo a vědělo se to už včera, takhle někomu nepřipravenému žuchne během pár hodin měsiční průměr a výstraha nikde, na co pak ty výstrahy máme? Jinak taky jdu dělat na zahradu, původně jsem chtěl kopat brambory, ale když vidím ty venkovní podmínky, tak to bude chtít pravidelnou pauzu v bazénu:D.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.