Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky od 24.7.2023 do 26.7.2023

9
# 26.07.2023, 21:02

swan1
Já bych to ukončil, každý máme jiný pohled na to, jak by měl vypadat vrchol léta.

9
# 26.07.2023, 21:05

am96
Přesně tak, tyto teploty jdou proti proudu globálního oteplování.

261
# 26.07.2023, 21:05

HaMeLeOn14
Tady u nás se ta bouřková sezóna celkem zlepšila za poslední dny, paradoxně při situacích kdy se právě nic moc nečekalo. V té včerejší bouřce byla rotace a byla i poměrně silná při CAPE 200J\Kg,takže občas to dokáže překvapit i při nepříznivých podmínkách, třeba to bude v sobotu zajímavé;-)

380
# 26.07.2023, 21:05

Yor3
Tak určitě..je teď kalendářní vrchol léta.
Ale počasí je kalendář ukradený..:D
A postupné oteplování globálního klimatu je nepopiratelné, pročti si nějaké statistiky..
Oteplování se neskládá jen z průměrných a nadprůměrných dní..
Ale i z těch podprůměrných, kterých ale během posledních desetiletí pomalu ubývá...a ubývá..

387
# 26.07.2023, 21:12

Yor3
Hmm, takže současné teploty jdou proti globálnímu oteplování, a to jdou tady v Čechách, nebo v globále? Abych si to ujasnil, pomozte..

172
# 26.07.2023, 21:12

am96
No chladnější. Ono tady možná každý máme jiná kritéria. Když jsem si tedy vzal, že do 25. července, bylo na stanici Brno-Žabovřesky 21 trop.dní, tak jsem se rozhodl spočítat i v jiných letech do tohoto data tropické dny. Mám zajímavé zjištění.

Letošní léto s 21 tropickými dny (v období duben - 25.červenec) překonalo pouze období v létě 2018, 2017, pak až v roce 2012. Nedá se úplně říct, že by tedy v tomto smyslu bylo letošní léto nějak chladné. Apropo v letošním létě jsme zaznamenali v období od 7.7. do 19.7. vlnu veder, trvala tedy 12/13dní, což se v období červen/červenec v posledních 20 letech na stanici Brno-Žabovřesky nestalo. Pouze červenec 2006 a červen 2003 se přiblížily s 11 trop. dny, takže i v tomto je letošní průběh léta zajímavý.

Jinak tímto OT ukončuji za sebe. Jen jsem chtěl poukázat na dvě takové zajímavosti.

380
# 26.07.2023, 21:14

palma
Aidamko1
To je marný..:D

1239
# 26.07.2023, 21:15

am96
Hold bude chodit jedna fronta za druhou, jedna níže za druhou..
Tato situace vypadá opravdu zajímavě, srážky zřejmě chybět nebudou. :)

Diskuze o tom, jaké je léto se nikdo neshodne, je to marné.

380
# 26.07.2023, 21:17

HaMeLeOn14
Trochu holínek a pláštěnek během léta holt..
Dřív to bylo normální, v 21 století je to už vzácnost..
Buďme za ní rádi..;-)

33
# 26.07.2023, 21:19

Aidamko1
Oprava. Červenec je teplotně nadprůměrný, podobně jako třeba únor. Já myslel celou linii od začátku roku, kde chybí nějaké dlouhé období výrazně nadprůměrných teplot. Jaro bylo chladnější a červen průměrný vs. leden, únor a červenec. Odchylka od začátku roku bude cca na 0°C, možná pár desetin nad.

Letošní rok není typický velmi teplý, je prakticky úplně normální.

Čekám nějaký horký bomby jako v roce 2019, od té doby nic takového nebylo. Byl to poslední rok, který přinesl extrémně nadprůměrné teploty. Počasí je prostě normální a oteplování není tak hrozné tady v Česku.

Ty výrazně nebo extrémně nadprůměrné teploty nejsou tak často. Je to vždycky pár dní, max. týden. Je to pohoda.

Nechápu to strašení. Pár let po sobě a je to podobné. Příští rok bude třeba zase normální.

380
# 26.07.2023, 21:35

am96
S použitím starších třicetiletých průměrů by byl i tento rok zatím mírně nadprůměrný..
Jinými slovy, je průměrný vůči posledním desetiletím, která ale jsou už jako celek teplejší, než60, 70,80,90tky...
I ve srovnání s aktuálním průměrem vyšel červen v ČR v tom rozpětí -1 až+1°C (což jsou odchylky které se ještě označují jako průměr) poblíž té horní hranice, tuším +0,7°C..
To přece není žádný důvod, dělat kvůli tomu haló, jako kdyby jsme padali zpět do doby ledové...

# 26.07.2023, 21:35

Však co se tady blázní sakra.
Byly horka tak teď přišlo chladno no. Jakej je problém yóre3.33 a ÁMko696?
Globální oteplování existuje a prostě se otepluje, to že jestli tady není ten efekt výrazný je na jiné téma. Tady se bavíme o bouřkách.
Toto k létu patří, chvilka horko a chvilka zima. Nezhroutíme se snad z toho ne?

A ty bouřky...
Zajeďte sem a uvidíte kapře:D Snad nebudem brečet kvůli každé nevydařené situaci, chováte se jak Swen (ne ty swane:D).

Všichni se prostě uklidněme a tyto hádky se nechte na diškordu, fejsbuku nebo v soukromých zprávách.
Ale jinak souhlas s Aidamko, Swan, Hameleon.....

380
# 26.07.2023, 21:49

Ještě malou poznámku..
Teď jsem ještě koukal na průběh letošního července..v mé lokalitě .. pořádně..
Doposud za celý měsíc jsme tu jen pouhopouhé dva dny nedosáhli na letních 25°C.
Pouze 2.7. o pár desetin pod 25°C a dnes, kdy bylo maximum lehce nad 20°C.
To dnešní maximum ještě v grafu není načtené..
Všechny ostatní dny letní, tropické nebo supertropické..
Ještě sem hodím výhled na další dny..
Červenec jako celek zde
i se současným ochlazením vyjde teplotně
bohatě v nadprůměru.


predikce teplot do konce července
489
# 27.07.2023, 00:27

V sobotu by ta fronta mohla překvapit. GFS už tam nějaké bouře od JZ maluje, ale není to zatím nic plošného, naopak takovej Icon dává ještě poměrně četnější bouřky opět do Rakouska s postupem až na Slovensko, tak uvidíme, jak se to bude měnit, popřípadě kam to posune a jestli se ostatní modely přidají. Hodnoty jako například CAPE budou opět mizerné, ale mohl by to podpořit hlavně střih větru, který by měl k večeru dosahovat i hodnot až 28m/s zejména ve středních Čechách a na JZ, k zahození by poté neměla být ani helicita, ovšem tyto hodnoty se asi ještě párkrát změní.

( Srážky dle modelu GFS v sobotu večer. / Zdroj: Ventusky.com )
( Srážky dle modelu GFS v sobotu večer. / Zdroj: Ventusky.com )
6
# 27.07.2023, 06:51

Hlavně v ČR už se za posledních 60 let oteplilo v průměru o 2 st. (a v létě o skoro 3 st.), takže to, že je teďka vůči novým, už vysokým normálům jenom lehce nadprůměrně mi teda moc jako důkaz, že se v ČR neotepluje moc nepřijde. Někteří asi očekávají, že tady bude celé léto 40 st., ale tak daleko naštěstí ještě nejsme.

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/trend-teplot-...

110
# 27.07.2023, 06:51

Aidamko1
Díky, zaujalo.
Každopádně bych se na to zkusil podívat i obráceně, kolik bylo podprůměrných měsíců od začátku roku? Kupodivu jen duben, květen se vešel jako průměrný a zbytek nadprůměr.
Jo, byla zima, když se čekalo teplo (prakticky půlka jara a začátek června), takže pocitově nic moc, ale ten zbytek je jasný.

daz_4
Dobrý postřeh. Když postavíme letošní data vůči normálu 1961-1990, je konec všem debatám o chladu.;-)

2
# 27.07.2023, 07:12

Jako,uf,ale tohle je solidni hnus ten vyhled :( Taky zalezi,kde zijete,kdyz tady na SV jsme meli ty teploty výrazně nizsi az pomalu do konce června,tak se nedivte,ze nas to stve... Pod 20 stupnu je 3/4 roku.
A taky co je pro koho normal... Mne je 30 a proste toto počasí pro me neni normal,ale podprumer a jsem z toho smutná:(

380
# 27.07.2023, 07:20

ludvicek
Samozřejmě, už jsem to psal výše..
Je to přesně tak..

Jinak, díky chladnějšímu vzduchu, ve kterém postupuje, se dnešní TF projeví nejen oblačností, ale i nějakým deštěm..
V půlce léta to není úplně obvyklé..
Většina teplých front se v létě projeví jen vysokými ciry..

80
# 27.07.2023, 07:33

K letošnímu létu - když vezmu stanici ČHMÚ v Kbelích a porovnání proti dlouhodobému průměru denních minim a maxim... červenec je rozhodně nadprůměrně teplý, tady není o čem diskutovat.

Kbely - červenec
52
# 27.07.2023, 07:35

Klokan_0 : tady takhle.. ještě jsem vystartoval, stočila se pěkně k jv.. a držela dlouho, akorát už nebyla elektricky aktivní..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.