Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Přeháňky a bouřky ve vlhčím Z proudění 19 - 21.7.

# 19.07.2023, 21:27

Tady dnes spadlo doslova pár kapek. Se suchem to začíná být dost špatné, za posledních skoro 40 dní máme pouze lehce přes 30 mm, navíc většinu dní funí vysušující vítr a každodenní hice tomu nepomáhají. Na bouřky si můžete nechat zajít chuť, dokud bude takové sucho a tak suchý vzduch, tak se to nebude mít z čeho tvořit, dnešek je toho dalším krásným příkladem. Chtělo by to plošný a vydatný déšť, pak by se i ty bouřky začaly více tvořit...

171
# 19.07.2023, 21:29

Frantis95
Tady napršelo od 23.5. jen asi 27,5mm. No nízkých 19mm spadlo v červnu, zbylých 8,5mm zatím v červenci. Naopak na JV Brna to leckde za červenec i přes 45mm, jo to je prostě lokálnost. Pesimismus zatím nenacházím, prostě je to příroda a brzy se to může změnit k opačnému. Tak snad brzy vyjde nějaká plošnější situace.

459
# 19.07.2023, 21:29

kapr84
Já zachytil aspoň toto, takže sem rád.

CC blesk
# 19.07.2023, 21:42

Za sveho zivota nepamatuji u nas v republice tornado,ale tim Hodoninem to jaksi vse zacalo,asi i tim ze se o tom vic mluvi a pise,dnes v dobe internetu.Driv internet nebyl,jen radio a tv.V jednom starym ceskym cb filmu taky byla pasaz se silnou bouri a vetrem,se skodami hlavne na poli.Ale jak uz tu nekdo podotkl,pocasi bude jine,ale ne takove,jake pamatuji "40let".Bud bude sucho a nebo prijde hruza.Viz SR,A,SLO,CHORVATSKO

# 19.07.2023, 21:58

In-počasí
Tady jak jste to napsaly to vyznělo ze budou bouřky 3. Stupeňe. Tak jak to tedy bude v pátek? Budou předpokládám takové klasické letní bouřky?:) déšť už by to chtělo

# 19.07.2023, 22:02

Aidamko1
Věřím tomu, tady je velké sucho pouze povrchově, v hloubce to docela jde (na začátku června jsme za pár dní dostali skoro 50 mm + tam je ještě zásoba z loňska), jinde to musí být ještě horší, třeba u tebe v Brně. Potřebovali bychom se dostat blíže ke středu tlakové níže, pořád se motáme ve výběžcích vyššího tlaku vzduchu...

171
# 19.07.2023, 22:08

Frantis95
U nás byla velice bohatá zima a duben na srážky, takže určitě nechci provozovat nějaké stěžování. To, že je teď více sucho a málo prší je sice naprd, ale v minulých dvou letech byla léta srážkově bohatá, tak prostě musím jedno sušší léto v klidu a napohodu zvládnout. Však optimismus je prostě třeba vždy.

273
# 19.07.2023, 22:11

Aidamko1
Ty jseš mladej viď? Neopodstatněný optimismus jak vyšitý, zapomeň na průměry, rozložení srážek je nevhodné pač pouze bouřkového charakteru, teď už nepomůže ani 40 mm, bo to po tvrdém povrchu odteče a nestihne zasáknout, ten trend je zřejmý už delší dobu, kdo to nevidí, tak neví co se děje, je to katastrofa všude kolem kam se podíváš a tam kde nic nebude, bude suchopár, jo kdyby příroda, to člověk ji vyvedl z rovnováhy a trest bude krutý. Letos je úroda na polích jen díky srážkam na jaře, pozdnější ovoce je total v háji a to jsem si po 8 suchých jarech pěkně mlaskal, ale já si poradím, pěkně se mi do prasklin v půdě sypal vermikompost, jehož výluh se tak pěkně po zalití dostane hlouběji ke kořenům😉.

67
# 19.07.2023, 22:27

No já za sebe musím říct, že jak jsem byl v Táboře, tak tam jsem se nestačil divit, tráva po které jsem chodil v kempu křupala jako bych chodil po křupkách nebo brambůrkách, žlutá a někde i bez trávy a tam kde tráva byla úplně vymizelá, byla popraskaná zem a to bylo skoro v 80%, na většině míst tam, u nás konkrétně to ještě tak strašný není, ale tam, tam to byl hnus a to jsem si říkal, že na jaře všude stála voda, nebude žádný sucho, vidím že ani na jaře stojící voda nestačí, ono taky, kdy naposledy pršelo plošně, že :D
Chybí mi letos situace od J, bouřky z Rakouska, léta zpět to chodilo v podstatě od rána do večera, za den klidně 6 bouří, nebo loni v červnu u nás na jihu, to tu bylo 7 bouřkových dní v řadě, už i já jakožto milovník bouří jsem si přál konec, ale letos zatím slabůtka, i co se týká MCSek z Bavorska
No nevadí, jindy to zachránil až srpen, třeba to bude stejný, není všem dnům konec.

# 19.07.2023, 23:41

No chtělo by to plošný trvalý déšť, to s tou trávou musí být všude už, nedokážu si představit,že někde v ČR je zelená tráva u nás je v kompletosu žlutá a je to přesně tak, jak psal kolega, jako když jdete po krupkach.
Kde jsou ty doby, kdy pršelo třeba i 3dny. :D Scifi co, třeba povodně 2002 to bylo srážek.

67
# 19.07.2023, 23:55

John Deer
No myslel jsem to tak, že ta zem popraskaná ještě tady u nás není, tráva suchá je, místama zelená :D takže na tom nejsme tak špatně jako třeba Tábor, tam je to extrém

JIH
Avatar
6
# 19.07.2023, 23:57

Tak dnes kolem 22. hodiny jsme měli asi 3minutovou průtrž, ze které máme nějaké 2 mm:prsi: Rozhodně lepší než nic, ale v jižní polovině města vůbec nepršelo:D

50
# 20.07.2023, 07:15

Klokan_0
Hezký blesk.. tady směr jv se blýsklo tak 1 krát za 10 minut, dokud byla aktivní..

379
# 20.07.2023, 07:19

Muselo by v srpnu přijít období se stabilnější situací, se zacyklenou synoptikou, která nám do střední Evropy bude posílat TN.., případně situace s výškovou TN, která se tu na pár dní uhnízdí..
Pokud bude pokračovat i nadále tato synoptika výběžků TV(jak už tu bylo poznamenáno), ptostupně přijdou chladna z rána, zkracování dne, tedy slunečního svitu a bude se i ta bída, která v červenci teď je, ještě pomalu dál zhoršovat...

148
# 20.07.2023, 08:31

swan1
Ano je to vcelku nešťastné.. zajímavé ovšem je že zatím všechny dny byly Letní a praktický ani jeden nebyl nějak chladný, jsem zvědavý na dnešek, kam až se teplota dostane.

a s tou zacykleností... ano ta tam je, ale opravdu tom módu, který my nechceme.

toto tam už háže prakticky skoro každý výstup a jsem zvědavý co z toho bude, ono přesně tohle se stalo i minulý rok, akorát se nad střední Evropou usadila VTN..

já doufám, že se to tentokrát nestane, protože o 18C v srpnu nestojím, chtělo by to konečně klasickou situaci s JZ expresem, kdy synoptika dovoluje vzniku pěkným bouřkám od JZ

379
# 20.07.2023, 08:53

Kokos342
Pokud by těch 18°C znamenalo bohaté plošné srážky, určitě by to drtivá většina lidí ráda ty 2-3 dny ,, překousla,,...

69
# 20.07.2023, 08:56

John Deere
U nás se zatím trávník zelená, ale ten trvalý déšť už by to potřebovalo. Na povrchu sice dobrý (za červenec zatím 72 mm i když většinou přívaláky v bouřkách), ale ve studni toho moc není a v hloubce už voda začíná docela chybět.

# 20.07.2023, 09:40

Je to zoufalost. Včera to dopadlo zase jako to tak je celý červenec. Sice nás nějaká přeháňka trefila resp. dokonce 2 a tak máme "úžasných" 2 x 1 mm vody. Dešťovka na zalevání už dávno došla. Tráva neroste a jenom čekám kdy začnou usychat stromy. Srážka nad 10 mm, která by stála za řeč tu nespadla víc jak měsíc a sucho je šílené. A to jsou na tom jiné oblasti hlavně na SZ ještě hůř. Letošní sucho je podle mě už srovnatelné s 2018/2019. V Čechách určitě. Na Moravě je situace o něco lepší.

171
# 20.07.2023, 09:46

JohnBattler
Tady jako za poslední téměř dva měsíce spadlo jen 27,6 je popravdě od 23. května skutečně dost málo. Osobně ještě trochu zůstávám v klidu, protože duben vody přinesl dost, ale od května je to bída. Hlavně červen byl jedna velká bída, ale červenec je ještě větší, ačkoliv to může být horší. V červenci 2013 byl měsíční úhrn pouhý 1mm. Sucho je zde dost špatné, ale myslím si, že to srpen nějak zachrání.

Tady tráva téměř neroste taky, hlavně díky zásáhům těch komand na sekání, kdy to sekání spálené žluté trávy tomu ještě přidává na "kráse". Prostě letos je to po třech letech srážkového blahobytu horší, však se to příští rok zase zlepší.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.