Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky od 10.7. do 14.7. 2023

379
# 07.07.2023, 08:26

Suchý vzduch je obr hráč..
Energie může být kolik chce, a při teplotách nad 30°C ji bude opravdu hodně.
Jenže k tvorbě bouřek to nestačí, ta energie musí být využitelná!
A k tomu aby využitelná byla je potřeba vlhkost a instabilni zvrstvení atmosféry..
Jinak je to k prdu..

86
# 07.07.2023, 08:49

swan1
Energie (CAPE) souvisí s instabilním zvrstvením - Any value greater than 0 J/kg indicates instability and an increasing possibility of thunderstorms and hail. https://en.wikipedia.org/wiki/Convective_available...

Jediné, co při vysokých hodnotách často chybí, je spouštěč konvekce a nebo může být nějaká inverze v přízemní vrstvě a ta vysoká hodnota může být odtržená od dění při zemi.

47
# 07.07.2023, 08:56

Je to na náhodě co nás trefí, jestli se vůbec něco vytvoří... žádná zásadní změna do vlhkého módu se nechystá a tak tu asi uschnem. Červen 19 mm, červenec nějaké desetiny a výhled modelů do příštího pátku 4 mm, jen GFS 21 mm a to bude půlka měsíce. Normál července je přes 100 mm, takže to vypadá dost tragicky, vlhké období přijde pozdě a tchán mi dnes volal, že mi uschla půlka sadu a nemá čím zalívat. On to dost sice zveličuje, jsme pryč dva dny, ale určitě něco zkape :(

7
# 07.07.2023, 08:58

No příští týden vypadá pěkně hnusně bouřkově Jestli opět přijde nějaká hrůza a počtvrté v řadě to něco zničí, tak to nemá cenu už ani nic pěstovat. Už aby byl podzim a nudné počasí. Rok od roku jsou ty bouřky extrémnější a častější. Ty sezónní předpovědi na léto s vysokým tlakem nad SZ/S Evropou nějak nevycházejí. Už se tam nějaký ten týden točí níže a točit bude.

379
# 07.07.2023, 09:02

Petr12
Já vím, že hodnota Cape je už hodnota využitelné energie.. , že už zahrnuje i míru instability .
Já přece píšu o tom, co je potřeba aby Cape vzniklo..
Píšu o energií jako takové , která je samozřejmě při vysokých teplotách v atmosféře přítomná, ale ne vždy je pro tvorbu bouřek, pro nárůst hodnoty Cape, využitelná..
Navíc, modely se často i v predikci Cape seknou, a to nahoru i dolů..
Zádržné vrstvy a spouštěč konvekce jsou pak další faktory...
..

272
# 07.07.2023, 09:05

Leknín
Přesně tak, nic zajímavého nečekám, plošné srážky v nedohlednu, pár bouřek to nespasí, na tropy je potřeba pořádná zásoba vláhy, jinak je to v kelu, nějaké smysluplné srážky až ten další víkend, což je daleko, vypadá to velice špatně, teď je potřeba pořádně růst tj. zalévat obden.

Spíš pozvolný sešup bez extrémů
33
# 07.07.2023, 10:20

Modely vůbec neumí předpovídat srážky během teplotního rozhraní. Ale GFS jede, protože má teplotní rozhraní až do 17.7. Pořád dokola by se obnovovalo a vlnilo.

Všimněte si ovšem co se bude dít v neděli - pondělí. V Beneluxu a Německu to vypadá na rozsáhlé MCS, fronta se pak dá výrazně do pohybu, ale zároveň zeslábne. Bouřky na ní u nás zřejmě tolik nebudou, spíše to naskočí až na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku, kde bude víc teplého vzduchu. Něco bych čekal na východě Moravy.

Například pro Čechy v pondělí později odpoledne a večer je už úplně vybitý vzduch za frontou s kladným lifted indexem bez šance na bouřky.

Další dny budou zajímavější, protože se obnoví příliv velmi teplého vzduchu, který se bude vlnit.

Stejně i tak mi přijde, že to líp vychází pro JV polovinu ČR, protože se bude celou dobu nacházet v teplejším vzduchu, kde budou lepší bouřkové podmínky. SZ Čechy možná vyjdou s minimem bouřek za celý příští týden.

Vidím v tom klasický SZ vs. JV, kde se bude projevovat rozdíl v četnosti a síle bouřek celý příští týden.

168
# 07.07.2023, 10:38

am96
Tady nic nečekám cely příští týden, vše se bude odehrávat v jihovýchodní části ČR a tady bude extrémní sucho

33
# 07.07.2023, 10:41

kuba
No svým způsobem GFS tam má to teplotní rozhraní až úplně do konce výhledu, takže se může podobná situace vracet a obnovovat a je tak šance, že se dočkají všude. Ale taky si myslím, že to bude hlavně na JV.

1236
# 07.07.2023, 10:42

Za mě bude jen vedro a sucho.
Uvažovat o nějakých bouřkách budu až v neděli, až to bude jasnější. Teďka se můžeme dohadovat jeden přes druhého, jak to bude. :)
Uvidíme, co to s námi udělá, ale o srážky se opravdu modlit budu.

33
# 07.07.2023, 10:45

HaMeLeOn14
No vypadá to, že v neděli večer se vytvoří mohutný komplex MCS nad Beneluxem a Německem a v noci na pondělí a v pondělí ráno to dojde až do Čech, ale zřejmě již ve slabé podobě ve stádiu rozpadu.

33
# 07.07.2023, 11:09

V to pondělí to vypadá docela jako pech. I v Polsku budou lepší podmínky, v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku. Tak trochu kolem dokola a den předtím v Německu.

Největší šanci má východní Morava a Slezsko.

CAPE pondělí 17:00 SELČ, ventusky
LI pondělí 17:00 SELČ, ventusky
33
# 07.07.2023, 11:11

srážky

Srážky pondělí 14:00 - 17:00 SELČ, ventusky
Srážky pondělí 17:00 - 20:00 SELČ, ventusky
65
# 07.07.2023, 11:14

am96
Je to dáno tím, že GFS v posledním výstupu výrazně urychlil postup pondělní fronty, zatímco ostatní modely očekávají pomalejší přechod. ICON momentálně očekává nejvíce bouřek v Čechách.

33
# 07.07.2023, 11:22

Aldan
Je to divné, jak to má každý model jinak, ovšem ICON ukazuje nesmyslně slabé srážky, pokud se to dá nazvat vůbec bouřkami.

No nejistota je velká. Na grafu je vidět, jak se bude ten vzduch hodně měnit.

850 hPa, meteociel.fr
1236
# 07.07.2023, 11:35

Je to hodně zajímavé a složité. No, předpovědět teploty, natož srážky a bouřky bude oříšek.
Myslím si, že příští týden teplo moc chybět nebude, protože kolem 30°C se to stále motat bude. Snad se něco podaří, protože jinak to bude na chcípnutí.

33
# 07.07.2023, 11:37

Asi to nemá smysl. Modely jsou děsně rozhozený. Kouknul jsem na ansámbly, kde se dá zobrazit i CAPE a rozptyl je od nuly až po cca 1500 J/kg na pondělí i úterý. Kdo ví...

Smysl to začne dávat teprve v neděli.

HaMeLeOn14
Ano je to mnohem víc zapeklité, než se může zdát. Celý příští týden bude velký předpovědní oříšek.

CAPE cca střed ČR, meteociel.fr
1262
# 07.07.2023, 12:30

am96
Zase to ovšem vypadá, že na západě bude zase kulový a to jak v pondělí tak ve středu. Přitom teploty i na západě mají být okolo 30°C. Opravdu trapná je tahle sezóna.

33
# 07.07.2023, 12:36

GFS teď v aktualizaci dává na středu extrémně teplou vzduchovou hmotu nad ČR. To by mohlo být možná až +38°C nebo víc. Naopak v úterý nemá žádné srážky, pak tam má výrazné frontální vlny, které by šly přes JV.

Vůbec se mi nelíbí ta nejistota. Nemám rád tyto situace, kdy není vůbec jasné, jak to bude.

49
# 07.07.2023, 12:37

Tady nám tedy přejete... Já jsem zatím zdrženlivý. Indexy na silné bouřky budou. Inciace by mělá být hlavně na frontě. Už tu někdo zmínil suchý vzduch.. ten byl při předešlé situaci taky takový. Navíc pozor, že má být suchý vzduch u země nic neznamená. O km výše tomu může být uplně jinak... Uvidíme, zatím nic nepredikuju, čhmú taky neví. Ale ta zvlněná fronta je jistota si myslím. Navíc horký vzduch. No, pokud bouřky budou tak zejména na frontě i silné. Potenciál to má, jak zaznělo výše, jestli bude plně využit..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.