Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023

52
# 24.06.2023, 20:12

To je fakt sranda, počasí řídí příroda a ne nějaké čhmú! Jestli to není kec co napsal kolega, tak je to teda od vedení hodně pokrytecké... veřejnost bude furt brblat, i kdyby vydával výstrahy sám Rieder, to snad dosud nestihlo vedení čhmú zjistit?? Si tady opravdu někdy připadám jako v jiříkově vidění...:!!:

33
# 24.06.2023, 21:25

Divím se, že to ještě řešíte s tou výstrahou. Už je to čirá minulost a extrémní bouře prostě nebyly. My hloupější jsme to brali moc vážně a nechali jsme se napálit. Vše kolem počasí se musí brát rezervovaně, jinak to nejde.

Buďme rádi za klidné počasí a bouřky nechme být. Ani už nekoukám na předpověď, vím že bude poklidné počasí. Smířil jsem se s tím, že letošní rok bude nudný a nenabídne moc zajímavého počasí.

Navíc opět spadlo méně srážek pod očekáváním. Květen+ červen budou výrazně suché měsíce na spoustě míst. Něco takového už delší dobu nebylo.

sucho se prohlubuje, intersucho
1239
# 24.06.2023, 21:30

am96
Nechat být bouřky v červnu? Aha. :)

33
# 24.06.2023, 21:36

HaMeLeOn14
A kolik myslíš, že tě zasáhne bouřek ještě letos? Se štěstím 10 a klidně i žádná. Po tom fiasku s obřím očekáváním už nic neočekávám, prostě na to kašlu a možná něco překvapí. A předpovědi už nechci sledovat, nějaká výrazná situace se neurodí moc často a když jo, tak se nemusí vyvést, tak možná občas přijde průměrná bouřka jednou za 2 týdny a je mi to fuk...

Upřímně se teď zajímám o to, co se děje v Rusku. Pomalu lepší jak počasí tyhle věci... :D

489
# 24.06.2023, 21:49

am96
Teprve začala bouřková sezona a ty už píšeš tyhle věci :D

274
# 24.06.2023, 22:29

am96

Na nejakem miste max. 10 bourek, mozna i zadna, tomu bych neveril. Bourek je nejvic v cervnu-cervenci, v kvetnu a srpnu uz o neco mene, ale vyskytuji se i v breznu a zari. Takze na jakemkoliv miste v CR muze prijit jeste i 20 dni s bourkou, 5 temer urcite jeste prijde kdekoliv v CR. Jinak docela v cervnu letos bouri ve Stredomori.

Ta situace v Agresivni Russke Federaci je take jako bourky. Kdyz tam pujdou proti sobe, budou mit mene sil napadat okoli. Ale po nestabillnim obdobi, kdyz se nekdo chopi k moci, to nemusi byt vyhra. Muze se stat cokoliv, jak uz zname z dejepisu.

1239
# 25.06.2023, 09:54

CTRA něco říká, tak snad.
Když se kouknu na modely, tak toho moc nebude, opravdu jen krajní sever.
Třeba nás něco překvapí, ale moc tomu nevěřím. :zz:

Czech Thunderstorm Research Association - Facebook
# 25.06.2023, 10:17

am96
Já bych to tak pesimisticky neviděl.Předpovědi nevyšly a rozhodně to není chyba CHMU,ale počítačových modelů na které se nelze 100% spoléhat,extrémní bouře předpovídal i estofex a i tady na INpočasí v numerickém modelu byly hodnoty podobné jako v roce 2021 na jižní Moravě,kde řádila supercela s tornádem.Prostě to přišlo později než se očekávalo a nejspíš už ani v tu dobu nebyl vysoký střih větru,aby se vytvořil větší bouřkový komplex.Během léta se budou tvořit bouřky z vedra nebo na návětrné straně hor,ale může se stát lokálně ,že tam celé léto žadná bouřka nebude.Věřím spíš tomu,že budou klasické frontální bouřky,možná se vytvoří i supercela,když bude vysoký střih větru,ale co sleduji bouřky tak nejpravděpodobnější období k tvorbě supercel je od poloviny května do konce června ,protože byvá větší střih větru než zbytek léta a v zimě když je větší střih větru(únor,březen) tak zase není tak vysoká teplota,aby se bouřky vytvořily.

489
# 25.06.2023, 12:37

Nevím, co to Icon-DE kreslí v pondělí za masakr, ale pozdě večer to vypadá v Polsku na pěknou Sqall Line, která se táhne stovky km. ČR to zasáhne pouze na SZ kde by se nohli obejvit ojediněle nárazy i 80km/h a k ránu by mělo bouřit i na SV Moravy.

23:00 /
Nárazy větru / 23:00
261
# 25.06.2023, 12:43

HaMeLeOn14
Další fronta o ničem. Foukne na sucho, ochladí se o 10 stupňů a všechny bouřky budou za hranicemi. Jojo, přímé bouřky se dočkáme třeba příští rok:D

1239
# 25.06.2023, 12:49

Negan
Ach jo, to ani nepřivolávej... :zz:
Opravdu není svítek naděje, že by se to trochu posunulo?
Ve středu se taky nic nečekalo, a jihem prošlo slabé derecho. Je pravda, že to byly skvělé podmínky, ale taky by se CAPE 1000J/kg zítra našlo. :(

# 25.06.2023, 13:15

Klokan_0
Začala už od konce Března. No do toho června to bylo fakt špatný. Teď je to zlepšený. Ale na jih východ jak jinak nemáme.
Pondělí na sucho. KH nic nepustí.
V červenci budu pryč tak jsem zvědav kolik bouřek se vyskytne v Mostě, určitě to bude přes 5 a možná i silných.

489
# 25.06.2023, 13:24

HaMeLeOn14
U nás v ČR nejspíše nic, naopak v Německu a Polsku budou o dost lepší hodnoty. Přes den teploty nad 30 stupňů 1500 CAPE a na večer v zápádním Německu a východním Polsku i střih větru nad 25m/s a více. Tyto podmínky tam umožní vznik silných bouří.

489
# 25.06.2023, 13:26

Peter Sedlák 1
U nás taky docela bída, sice bydlím na JV ale skoro vše se nám vždycky vyhlo a šlo to kolem. I to Derecho co se ve středu vyskytlo tak u Brna zesláblo tak, že napršelo jen 1.2mm a tohle se tu děje bohužel pořád, o to víc mě to štve, že někde blízko to jede a tady nic. Za tento rok 5 přímých bouřkek z toho 1 silnější a ostatní z toho netojí ani za zmínku. Jinak si myslím že se to ted u vás začne rozjíždět, už to začíná chodit více od západu tak snad.

52
# 25.06.2023, 14:01

micro420
máte pravdu, částečně, teď jsem si projel fotky svých supercel, a je pravda, že víc jich je v červnu, ale jednu z poslední doby mám i v červenci a srpnu... takže vyskytnout se mohou a já věřím, že i letos se vyskytnou v červenci nebo srpnu. Respektive se modlím, aby přišly ať mám aspoň nějakou fotku... zatím je to dost za očekáváním, bohužel jsem o nejlepší bouřkový den přišel, možná kdyby se šlo teleportovat z místa na místo tak ty krásky stihnu.. pořád jsem se z toho nevzpamatoval, o co jsem vlastně přišel... :(

33
# 25.06.2023, 15:11

kapr84
Jedna blbá myšlenka, která ti bude navozovat pocit, že jsi promeškal něco nenahraditelného a budeš se tím trápit? To přece nemá smysl.

I ten nejlepší lovec bouří na světě nemá zkompletované všechny "outbreaky" a leccos promeškal.

Zrovna jsem si vzpomněl. :D:D:D

Pro pobavení. Viděl jsem dokument (seriál) o skupině lovců bouří z USA, kteří skrze hlavně sponzoring si tím dokázali slušně vydělávat, takže tomu mohli věnovat plný čas. Ovšem zrovna v den, kdy jeden člen měl naplánovanou dlouho předem svatbu, tak zrovna v ten den propukl jeden z největších tornado outbreak. :D A samozřejmě byl z toho pěkně v napětí. Jako svatebnímu dni se věnoval, ale měli tam nějaký display, radar a tam skákalo, kolik už je potvrzených tornád a on jenom smutně koukal, jak to číslo roste před očima a asi by nejradši byl v terénu. :D Myslím, že tam byla celá skupina, ale už si to nepamatuji.

52
# 25.06.2023, 15:39

am96
na rychlo jsem psal domů ať fotí.. a z fotky jsem... takový shelf co vyfotil taťka blbým mobilem, co nikdy nefotil bouřky, spadla mi čelist.. tak krásný shelf jsem nikdy nevyfotil ani opravdovým foťákem... prostě jsem opravdu trpěl, že nebyl na kartě, a před tím aby toho nebylo málo ukázková supercela, tu zase vyfotil kamarád, já ji viděl na facebooku... to by člověk musel hodiny tlouct hlavou o zeď... mrzí to pořád. To už nepřejde, někde to tam pořád bude už.. ano je to dost podobné srování, taková fotka by se krásně vyjímala v kalendáři... zatím mám jen trombu letos.. což už jsem psal. Jasně, napíšeš, hoď to za hlavu, ale to prostě nejde :-) ;-)

1239
# 25.06.2023, 15:44

kapr84
Já se těším, až budu mít takový pocit (pokud někdy něco bude), až budu v červenci na dovolené. :D
Ale mně to nikdo nevyfotí…

Takže zítřek nic :zz:, další možná šance o víkendu.

52
# 25.06.2023, 15:51

HaMeLeOn14
chtělo by to vyšší teploty, v přílivu teplého vzduchu, aby se víc prohřála spodní vrstva, pak by byly silnější bouřky, zatím co vidím, tak jen zítra před frontou, ale tam bude bouřit asi opravdu jen na severu, hlavně asi to Polsko, modely to tam cpou opakovaně, ale co mám zprávy ze sv, tam bouřku prý ještě neviděli, tak jim to přejme... snad bude něco další týden, kdy máme celozávodní dovolenou, to by byla spousta času na lovení.. uvidíme, přeju hlavně těm, co toho dosud moc neměli. :blesk:

33
# 25.06.2023, 15:52

kapr84
Čistě teoreticky, pokud se budeš věnovat bouřkám dál a pravidelně, tak je jenom otázka, kdy natrefíš na nějakou silnou a zároveň fotogenickou supercelu, ale to může trvat klidně pár let (max. tak 5), pokud jsi Storm Spotter a ne Storm Chaser, jakože se pohybuješ pouze v omezené lokalitě.

Já měl loni takovou příležitost, ale tu přímo vynikající supercelu jsem nevyfotil, protože jsem to nějak nehrotil a ani jsem to neřešil, dokud nebyla už pár km kousek.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.