Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky na zvlněném teplotním rozhraní 19-23.6.2023

75
# 23.06.2023, 20:54

No jak to napsat od toho neštastného Tornáda(zítra 2 roky),jsou ty výstrahy častěji.ale někdy přestřelené,myslím,že včera stačila oranžová(Estofex dal 3 tak i my) a dle vývoje aktuální situace "šoupnout červenou"no po boji je každý generál,ale snad mají na CHMU službu 24/7 tak to není až takový problém dle radarů reagovat tak jak to dělají třeba na Slovensku.

VHK
Avatar
30
# 23.06.2023, 21:02

Chmu by stacilo sledovat aktualni situaci na radaru, neni to poprve co i tady par amateru bylo daleko vic pravde nez ty jejich vystrahy,ok vydam vystrahu ale pokud na radaru sleduji aktualni situaci tak prece je na miste to aktualizovat a ne se ridit nekolikahodinovymy minulymy vystupy,tohle proste od chmu neni poprve co to prestrelily.... Takze jenom at si tam udelaji pekne poradek;-)

67
# 23.06.2023, 22:28

Já včera když jsem koukal na hodnoty CIN tak jsem měl divný pocit, že to nevyjde, už když jsem koukal že ani v 19:00 se na radaru nic nedělo a výstraha byla od 18:00, je toho asi ale více proč se to včera nerozjelo a asi radši dobře že se to nerozjelo, stačilo to středeční derecho.

# 23.06.2023, 22:55

Dnes se vydatné bouře přesunuly na Slovensko a Maďarsko. Na jihu Slovenska stanice Hostice zaznamenala při bouřce extrémní úhrn 76,4 mm. :pozor: I další 3 stanice hlásily úhrny přes 50 mm. Hlášené tam jsou zatopené cesty i obce. Kroupy v Maďarsku dosáhly až 6 cm (v obci Galyatető nedaleko toho úhrnu 76,4 mm ze Slovenska - právě v té oblasti byla bouřka ve všech parametrech extrémní).

Úhrn za posledních 12 hodin, shmu.sk
86
# 23.06.2023, 23:00

VHK
Výstrahy se zpravidla nesnižují - to se nedělá v žádné zemi a nedává to smysl. Výstrahu můžete zvyšovat směrem nahoru, snižovat ji směrem dolů má smysl jen v pár případech. Změnit to hodinu před už je zcela zbytečné. Hasiči najednou nepůjdou domů a lidi si zase nepřeplánují cesty.

1262
# 23.06.2023, 23:11

Tady teď prší a do toho fučí a dokonce víc než včera a výstraha tu není :D.

# 24.06.2023, 01:48

Ahoj, tady po třetím letošním tropickém dnu s maximem 31,6 °C a první letošní tropické noci s minimem 21,6 °C následovala v pátek ráno okrajová bouřka, která bohužel srážky nepřinesla, a tak v červnu zůstáváme na 19,5 mm. Další šance na přeháňku či bouřku v pondělí na studené frontě.

380
# 24.06.2023, 07:14

Zádržná vrstva už mnohokrát , když byly v předpovědi silné, plošné bouřky, konvekci zcela zhatila a z předpovědi udělala fiasko..
Je to zdá se pro meteorology a jejich modely stále ještě velmi nevypočitatelná veličina..
Tentokrát ji přece jen na pár místech aspoň konvekce i v té jižní části prorazila a vzniklo aspoň něco, i když ani to nemělo pak ten vývoj a ty grády , které mohlo mít a bylo to díky CIN tlumeno, oslabováno..
V minulosti byly už i situace, kdy i přes výborné podmínky díky CIN nevzniklo v podstatě nic..
Je to holt oříšek...

108
# 24.06.2023, 08:21

Horkypes, Baumrtník

Díky za podporu.

52
# 24.06.2023, 08:58

Tady je ta sezona stejně zatím dost bídná... a ve výhledu kam až modely vidí velké nic.. náznaky byly, že něco málo třeba pondělí, úterý, nebo čtvrtek, ale je to smazáno. Bohužel, zatím na bouřku stále čekám, buď jsem pryč nebo jsou jinde.. :( tak doufám, že ještě pořádné bouře zažijem. A k výstrahám, Němci jsou divní.. zruší si stanice, všecko nechají na automatech.. a pak ještě čekají až jim výstraha přijde až pod nos. Měli bychom se každý zajímat o děje v atmosféře, počasí ovlivňuje prakticky všechno. To je pro ty Němce takový problém místo televize a sledování fotbalu každý večer si zjistit na netu informace na další den..? :!!:Zabere to chvilku... a člověk ví. Přijde mi, že ani pořádně neví co který oblak pro další vývoj může znamenat. Stejná blbost zase Němci si zrušili varování sirénama a pak bum, byli nahraní při povodni... opravdu hloupnem. Pro mě osobně je výstraha jen nějaký doplněk, neberu je nějak v potaz, raději si dělám předpovědi sám a pak to vždycky sdělím okolí, pokud má zájem.. takže hlavně v létě, kdy jsou bouřky tak modely i víckrát za den.

1239
# 24.06.2023, 09:04

kapr84
Souhlasím, ale každá sezóna nemůže být nejlepší.
Jenže na konci června by toho opravdu mohlo být víc, tohle je velká bída, už mě to nebaví… :zz:
Vlastně když si to uvědomím, tady za květen a červen nebyla jediná přímá bouřka, to je děs.
To už červenec a srpen těžko spraví. :(

52
# 24.06.2023, 09:07

No, trombu mám :D tak uvidíme, co nás čeká dál...

52
# 24.06.2023, 09:55

HaMeLeOn14
Tak snad se taky co nevidět dočkáte.. přeji Vám to. Bouřky jsou pro mě koření počasí.. a taky nebeské divadlo.. Tady už krásné bouřky byly, ale nezažil jsem je, jen podle fotek od ostatních. Takže jsou, jen není nějak štěstí zatím. Ale ano, celkově jich je zatím dosti málo. Jak píšete, každá sezona nemůže být top, ale třeba ještě budou nějaké pěkné..

1239
# 24.06.2023, 12:31

V pondělí by mohla být pěkná fronta s dobrými podmínkami pro bouřky, ale Aladin a ICON tam nic nemá, půjde to severně zase přes Polsko, kéž by se to ještě posunulo.

# 24.06.2023, 13:25

HaMeLeOn14
Ještě je čas do pondělí tak uvidíme a snad něco bude;-)

52
# 24.06.2023, 15:46

Líbí se mi, že postupně k příštímu víkendu začínají u GFS růst hodnoty CAPE indexu... takže věřím, že příští týden už bude postupně bouřkový... pracovní týden asi zatím jen nějaké drobky.. akorát bude asi chladněji, tak bouřky nejspíše nějak moc silné nebudou, ale nechme se překvapit. Ale ta dnešní tma, to je zase dílo a další dny neslibují teplotně nic extra..

Začíná se tam objevat i CAPE kolem 2000 J/kg... tak věřme tomu, že se něco bude dít.
# 24.06.2023, 17:42

kapr84
To bude beztak zase Morava

1239
# 24.06.2023, 18:19

Horkeypes
Pondělí stále vymazáno, myslím si, že to už je bez šance, všechno vyžere Polsko. :(:(:(

52
# 24.06.2023, 18:52

Jojo, modely to tak mají, to nejlepší severně... musíme počkat zase, tak to bohužel chodí s bouřkama... je to vždycky záležitost chviličky a pak dlouho nic...

# 24.06.2023, 19:47

V pondělí se rozhodne jak to budou dál řešit budou zasedat kvůli tomu fiasku chtějí změnit nějaký lidí a provést změny že by se mělo aktualizovat každou hodinu dokonce jedná meteorologička přiznala že už delší dobu to tam nefunguje na ČHMÚ a že to potřebuje velkou změnu uvidíme co se stane

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.