Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Občasné bouřky od 21. 7. 2022

42
# 20.07.2022, 22:41

swan1
No jo, ale ICON-D2 je jenom jeden model, já proklikal asi 15 modelů a shoda není, každý to dává trochu jinak a jinde. Ve výsledku prostě rozhodnou podmínky pro bouřky, ale všude se může něco utvořit. Krajní Z/SZ má nejhorší podmínky a zároveň odsun podmínek směrem k JV, takže tam je silná bouřka prakticky vyloučená, ale kousek za už by být mohla. A ten východ bude mít podmínky, ale je otázka jestli tam něco dojde... Tradiční pás má prostě nejlepší podmínky a šanci.

376
# 20.07.2022, 22:44

aura_33
Však já se bavím jen o jednom modelu :D
Jmenuje se IconD2.
Můj názor je stejně to, že pár hodin před situací už má větší smysl sledovat radar a družici, než modely...
Protože bouřky jsou často nevyzpytatelné, podminky, nepodminky..
Viz minulá situace...

42
# 20.07.2022, 22:48

swan1
Nejpřesnější předpověď získáš z ranních výstupů, pokud se mají bouřky začít tvořit odpoledne. Pak už to nemá žádný význam...

Chce to mít nejnovější výstupy, než se vytvoří první bouřka.

Ale je to jedno, stačí si to prostě nějak načasovat.

168
# 20.07.2022, 22:53

swan1
Jj. Tady to i dle GFS a SHD vypadá na nějaké bouřky. Tak snad sprchne i vám na JZ či na SZ.

Ohledně termínů výstupů ID2, tak naopak ranní a noční výstupy jsou velmi mimo a podhodnocují, takže smysl mají až ty od 9UTC do 21UTC. Toto mě naučil jeden kamarád lovec bouří.

Aladin má něco podobného. Existuje obecné rovnítko.
00UTC - nejvice podhodnocuje teploty, ale bourkove je spolu s 06UTC a obcas i s 12UTC - nejlepsi. 06UTC je nejlepší na bouřky, teplotně taky. 12UTC - enormně nadhodnocuje teploty a obcas podhodnoti konvekci, 18UTC - dosti mimo, ale občas dokáže správně určit teploty.

Jinak skutečně nejlepším modelem na bouřkové situace je radar a družice. ;-)

376
# 20.07.2022, 23:03

aura_33
Tomu rozumím, ale často už byla ta ranní, nejpřesnější předpověď taky úplně mimo, na radaru a v reálu se pak dělo něco úplně jiného...
Přesná lokalizace je nemožná, tu a tam to někdo trefí..
Podmínek je celá řada..
Minulé to vyhrála podpora fronty a střih větru, solidní vlhkost.
Slušné Cape nám tady na J bylo k ničemu..s vlhkostí 27%..a bez střihu větru..
Je to nevyzpytatelné..
Ten SZ bude mít zitra opet blízkost fronty a taky lepší střih větru, než tradiční pás..
Taky bude ve hře zbytková oblačnost, z nočních bouřek v Německu..kdo ví kolik jí bude a kam až se dostane?
Navíc tohle bude fronta před kterou je 35 a za ní je 28-30.., ne 20 nebo 17...
I za ní zůstane dál dost teplo...
Uvidíme..
Aidamko1
Ano, moje řeč, radar a družice..




42
# 20.07.2022, 23:18

swan1
K tomu minule bych se nevracel, nechápu jak jsem to mohl tak blbě vymyslet. Když máš nejistotu, tak nezbývá než zvolit širší oblast. To jsem teď udělal. Jo ty výstupy můžou být mimo některé. Proto je asi lepší udělat předpověď den předem, ale jak říkám, základ bude oblast se srážkami + podmínky. Je jasný kde se pohybují ty lepší a horší podmínky, to bude základ a předpověď srážek je dost nejistá. Takže mám prostě zahrnutou celou ČR a pak už jenom podle základních podmínek.

SZ bude mít nic moc podmínky. Ze začátku jo, ale pak už ne. Vzhledem k načasování dřív než se tam vytvoří něco slušného, tak podmínky půjdou dolů.

Střih větru jo, ale CAPE hodně nízký. Tam nebude žádná nakopávky. Minule byly podmínky lepší všude, teď je to jiná situace.

376
# 20.07.2022, 23:37

Hele, povíme si to zejtra..
Jsem u Příbrami, je tu nechutných 24°C..
U mě doma je parádních +16..:D
To by se to spalo, joj..
Noci nad 20°C jsou fakt voser..
U těch bouřek, tam je to fakt strašně různý, prostě často těžko hledat rozumný vysvětlení, proč někde, kde nejsou jakože podmínky, vnikají a jinde, kde podminky jsou, to drhne..
Už jsem to tu psal několikrát, ale nezapomenu na bouřku v 2,30 ráno, někdy v květnu, je to asi dva roky, nebylo nic, Cape 0, střih větru nula..prd.., teplota +12°C, žádná fronta, rozhraní, nic..
Jen přes den byly v Bavorsku nějake přeháňky a slabší bouřky, které se k večeru uplne rozpadly..
Ve 2 ráno se na malém prostoru na Šumavě nastartovala konvekce a za půl hodiny mě vzbudila bouřka fakt parádní..
Někde 20km za náma se to rozpadlo a už nic nebylo..
Icon tam tu bouřku ve 2.00h měl v predikci od rána, přesně u nás. Nikdo jinej..a byla..
Dodnes nechápu..:D
Edit:
Už je 25°C, ještě to leze nahoru, o půlnoci..navíc samozřejmě po setmění vylezla vlhkost nahoru, prostě hnus..🙄

168
# 20.07.2022, 23:51

swan1
Jo na tu dubnovou bouřku v roce 2020 velice dobře pamatuji. Tehdy to bylo drama jestli to doleze z Bavorska, u tebe se utvořila ta bouřka a pak v JČ už rozpadlá v komplex obyčejného deště dolezla až k nám na JM...
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-5506-Dest_a_bo...

Jinak tady 23°C, ale díky betonu je to ještě horší. Jinak GFS dává zítra hezký Moravsko-Vysočinský nok s bouřkami.

42
# 21.07.2022, 00:01

swan1
Ano souhlasím, ale pořád si myslím, že základ budou podmínky z hlediska síly bouřek, takže Cape a střih větru. Druhá věc bude předpověď srážek. Tohle pak chce nějak zkloubit. Najít nějaký střed a průměr. Třeba na Ústecku teď jsou hodnoty skoro až na velmi silné bouřky díky střihu větru, ale kousek na západ už ne. Problém je, že nový GFS rozhodil trochu i ty podmínky, tak si říkám, jestli není nejlepší fakt ranní výstup...

376
# 21.07.2022, 00:04

Aidamko1
To je jiná situace..ten duben, taky pěkná..
Tamto ani nebyla situace, prostě ve 2 v noci vznikla na hranicích izolovaná bouřka a v půl třetí tu byla..
Vznikla zdánlivě z ničeho, ale něco tam být muselo.. Možná je to už dýl, než 2 roky, to je jedno..

168
# 21.07.2022, 00:08

swan1
Však jo, vždyť je to vlastně jedno kdy to bylo ;-)...
Teď je hlavní ta dnešní bouřková situace, Snad přinese tolik kýžené ochlazení, ale co se tak koukám, tak aladin maluje už na sobotu 38°C :zz:...

Tak uvidíme jak se to dneska celé vyvrbí. Akorát dnešní noc bude náročná, je strašné vedro.

42
# 21.07.2022, 00:16

Zajímavý je třeba tenhle ansámblový průměr ICON-D2. Srážky můžou být všude, ale vypadá to spíš od Vysočiny na východ a taky na SZ/S Čech, docela bych tomu věřil.

meteociel.fr
376
# 21.07.2022, 05:52

aura_33
:D
To jako fakt, věřil?
To je zajímaý..A co že tak najednou?
To je totiž to samé, co jsem sem já dával
ID2 z Ventusky..
Srážky SZ, plus, já to nazval ,,Brno,, , ,ale to je ono, prostě od Vysočiny na východ..
SZ zbytky z Německa, od V na vychod nově
vzniklý pás bouřek.. Tradiční pruh přeskočen..
Má to tam stále.. Téměř identicky to má i Aladin

147
# 21.07.2022, 06:42

swan1
zajímavý je to hýbání teplot... ještě včera tu byla předpověď 36c a teď jen 32 no..

376
# 21.07.2022, 06:48

Kokos342
Já si tedy myslím, že tradiční pruh takhle vynechaný nebude..
Jen 32..:D

147
# 21.07.2022, 07:31

swan1
bude si myslím ta oblačnost tam zesere všechny podmínky

167
# 21.07.2022, 07:34

Podmínky budou dobré v sobotu i na západě tak uvidíme, bude i celkem vysoký střih větru a Cape shear :blesk::vitr:

Helicita
Střih větru
Cape
376
# 21.07.2022, 08:11

Kokos342
Nemyslím si, rozpouští se to, u nás polojasno, :slunce: a z ranních +14 už to teď v 8.00h leze přes +25°C raketově nahoru...

42
# 21.07.2022, 08:26

kuba
Máš tam sobotu a mluvíš o dnešku... :D

47
# 21.07.2022, 08:27

swan1
Tady cítím, ze nic nebude. Není tu vlhkost…
Jen jeden model jsem něco dává z 8 co jsem Koukal😂😂

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.