Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Silné bouřky a vydatnejsi srážky 27.6 - 29.6.2022

# 28.06.2022, 10:26

Kokos342
Otázka je jaké bouřky, ne každá způsobí vážné škody

42
# 28.06.2022, 10:31

Ahoj, po banu za porušení pravidel jsem několik měsíců ani nezkoušel se přihlásit. Snad mě Admin nechá aspoň napsat 1 příspěvek a odpustí mi moji hloupost.

Chci se podělit o včerejší bouřce, jelikož mě zasáhla docela silná supercela. Poprvé po hodně dlouhé době jsem měl přímo nad hlavou bílé odrazy na radaru a taky padaly kroupy. Ten rozjezd bouřek v Krušných horách byl velmi prudký, taky byla vlhkost, tropy, energie i střih větru, tedy výrazné podmínky celkově. Z těch Krušných hor to postupně šlo dolů do Poohří a pořád to narůstalo z jihu. V určitý okamžik mi bylo jasný, že mě to 100% trefí. Rychle se zatahovalo, stmívalo, brzy byla vidět velká kovadlina, začalo hřmít, postupně v jednom kuse, ze západu se pod kovadlinou objevovaly velmi tmavé mraky, postupně úplně černé a expandovaly do velké výšky, výstupné proudy byly u supercely typicky velmi výrazné. Supercela v tu chvíli šla od západu a byly na ní již poměrně dlouho kroupy dle radaru, postupovala docela pomalu, zdálo se že pořád narůstá jižněji a mě ta nejsilnější část mine, radar šel na chvíli pryč a čekal jsem co bude. Děsivě temno a černo, začalo poprchávání a pokračovalo docela dlouho bez vývoje, hřmělo v jednom kuse i blikalo, naštěstí ani 1 úder nebyl blízký ani do země . Nakonec už jsem byl přímo pod tím černým mrakem a bylo vidět, že blizoučko už to tam hodně padá, ale co, kroupy nebo déšť? Začalo silně pršet, kroupy se přidaly až po chvíli, ale hned to bylo znát, docela rány a skákaly jak hopíky, velikost jsem odhadnul na 1 - 4 cm. Déšť zesílil na přívalový, kroupy pořád padaly, ale ne moc hustě. Chvíli to vypadalo, že vítr hodně zesílil a padá dolů, šlo o slabší downburst. Jak se bouřka pomalu pohybovala, tak v dálce byla pořád obloha a přes ní byly vidět vypadávající pásy krup s deštěm. Ty kroupy byly poměrně výrazné, hodně bouchaly a skákaly, ale bylo to s přívalovým deštěm a těch krup nebylo zase až tolik. Nestačilo to na souvislou vrstvu. Potom se bouřka začala dělit na jednotlivé části, na západ se to pořád drželo a byl tam přívalový déšť, hodně blesků a výrazné hromy, nademnou po těch pásech to hodně zesláblo, celkový úhrn byl 24 mm, na západ právě spadlo víc až kolem 40 mm, směr Slaný, Velvary. Z té původní supercely se jedna část, která zasáhla Kralupy nad Vltavou projevila prý čistým krupobitím bez jediné kapky po dobu asi 10 minut ze začátku. Co se týče celkových úhrnů srážek od pátku mám 95 mm, jsou to zde "rekordní" úhrny, nejvýraznější za posledních několik let (minimálně 5 let), během pátku - soboty spadlo 65 mm, včera v bouřce 24 mm a v noci ještě 6 mm. To co má jižní část Prahy je už úplný extrém, ale třeba i ve velmi suchých Doksanech v Poohří spadlo už přes 100 mm za posledních několik dní. Podle mě to nemá smysl už počítat pomalu :D, těch míst je už víc, Strakonice a další. Celý ten pás Šumava - Praha - Doksany je momentálně prolitý jak něco... Tady se to už projevilo třeba tím, že velké plochy obilných polí úplně lehly, leží asi 90% plochy, ale to bylo už po tom vydatném silném dešti. Na pohled to vypadá docela bizarně. Kdyby to mělo nějaký tvar, tak je to srovnatelné s kruhy v obilí, ale to pole je neskutečně rozdrcané a lehlé.

Přidávám obrázky podobně jako swan1.

Zdroj: radar.bourky.cz
Zdroj: radar.bourky.cz
Zdroj: radar.bourky.cz
ota
Avatar
2126
# 28.06.2022, 10:42

spurdo
Tady ani nekaplo. Ty bouřky od jihozápadu se před námi rozpadly a další vznikly až dál na východě, z těch ale bylo slyšet aspoň hřmění.:D Teď je ale zataženo a fouká, tak se dá dobře větrat.

147
# 28.06.2022, 10:47

každopádně teď se rozjela hodně slušná konvenkce

167
# 28.06.2022, 11:03

ČHMÚ má v textové předpovědi na dnesek silné bouřky na západě tak jsem zvědavej kam dá výstrahu, podle modelu mi spíše připadá že budou více na východ.
To co je teď ve Švýcarských Alpách by asi večer mělo dojít jako další komplex

147
# 28.06.2022, 11:11

pěknej komplex se utvořil ve Slezsku

48
# 28.06.2022, 11:21

Jj komplex pekny, par blesku a konecne prsi. Vytvoril se z niceho nic. :prsi:

67
# 28.06.2022, 11:23

kuba
Já tam vidím i velmi silnými

167
# 28.06.2022, 11:46

No jestli spadne dalších 100mm v těch místech kde je extrémně nasycena půda tak můžou být povodně:pozor:
Dnes večer jeden komplex a zítra další a pořád v těch stejných místech, ale to se těžko předpovídá kudy to přesně půjde

# 28.06.2022, 11:50

Kokos342
Jsem v okrajové části "komplexu ", před chvílí se spustila mírná prehanka, dá to do 1 mm. Aspoň je chládek a umyje to prach.

42
# 28.06.2022, 11:56

kuba
To vypadá pěkně. Já ten model ICON-D2 (na Ventusky ICON (DE)) taky poslední dobou víc sledoval, přijde mi hodně přesný, když je pak shoda s ALADIN, tak to většinou docela vyjde. V tom už zalitém pásmu to vypadá na úhrny souvisle přes 100 mm od pátku do pátku.

147
# 28.06.2022, 11:58

aura_33
víš proč je přesný? protože mění předpověď po 3h.. takže vlastně přesný není protože předpověď z rána dává srážky úplně někam jinam.. Aladin to vždy trefí s +-50km

36
# 28.06.2022, 12:05

Kokos342
Presne tak... kazde 3h meni vystupy, takze ten posledni se te realite pak nejvice podoba. Ale jeho odpoledni vystup moc presny tedy nebyl...ICON DE pocital spravne s tim, ze nejvetsi mazec bude v Z polovine Cech, behem noci to ale melo zalejt i V polovinu Cech, kam to ale nakonec vubec neprislo, takze jeho vcerejsi odpoledni vystup byl totalne mimo...jeho vecerni vystupy uz jsem pak nesledoval...
Ale jinak nemam proti ICON DE vubec nic, sam ho sleduji v techto bourkovych situacich nejradeji, protoze je podle me umi nejlepe...ale ani on neni neomylny, coz ostatne neni nic...:D

42
# 28.06.2022, 12:11

Tak hydrák tam hodil výstrahu na velmi silné bouřky, která přesně odpovídá tomu "pásu bažiny". To je prostě neskutečné...

Jako v těch suchých letech dřív pršelo docela málo a tohle je úplně něco jiného... Kdyby nebyla ze začátku suchá půda po vedrech, tak by byly horší povodně. Teď to spíš doplňuje vodu a ničí sucho, ale je to moc nárazový.

Just bouřky, zdroj: ČHMÚ
147
# 28.06.2022, 12:14

aura_33
jj ale komplex posunut na východ :D

1003
# 28.06.2022, 12:15

kuba
Já myslím, že nemá cenu modely sledovat, je přece jasný, že, bohužel, zase spadne plno deště ve Strakonicích. Ve vedlejších Katovicích podle ČHMÚ včera spadlo šílených 187 mm, s max. intenzitou 3 mm za minutu!

Twitter ČHMÚ
Twitter ČHMÚ
# 28.06.2022, 12:17

Poslední přepočet automatického modelu ESTOFEX na středu

36
# 28.06.2022, 12:20

Martin Šimon
Kde ty mapky berete? :D Na https://www.estofex.org/modelmaps jsem ty barvicky nenasel...:D

Nechapu, proc CHMI dava velmi silne bourky i na dnesni noc, kdyz Estofex vubec s nicim silnym nepocita...:D

80
# 28.06.2022, 12:21

Koukám, že z původně plánovaných 3-4 velekomplexů tu bude dohromady pár mm :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.