Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Silné bouřky 12-14.6. 2022

86
# 14.06.2022, 09:44

Aidamko1
Ty zase dělají, že žádné tornádo nebylo, protože v dané oblasti měly výstrahu s NÍZKÝM stupněm nebezpečí na bouřky. :D Takže nyní raději :zz:

Přitom se o supercelách psalo všude a střih větru byl silný. I tady bylo uvedeno, že nejvíce hrozí na Vysočině a Moravě. Tam prostě mohl být stupeň dva na bouřky.

54
# 14.06.2022, 09:57

Aidamko1
Víte, já si tak nějak myslím, že ty výstrahy jsou zbytečné a do určité míry akorát matou lidi. Lidé by se měli naučit se o sebe postarat a nespoléhat na to, že jim někdo něco řekne. Na druhé straně když je výstraha před vzestupem hladin lidi ještě jdou sjíždět řeku. Výstrahám už nevěřím. Když byla výstraha šla pila do auta. NIC. Podruhé to samé. Pak jsem za nějakou dobu někam jel, o ničem ani slovo a ejhle přes cestu po bouřce strom a pila by se hodila. Tak asi tak.

54
# 14.06.2022, 10:01

Bude lejt :(. Ptáci létají nízko.

168
# 14.06.2022, 10:01

Petr12
Druhý stupeň být MĚL. To jako mě zklamalo, protože když se čekají supercely jak bývá zvykem např. SHMÚ. Vydat výstrahu 2. Stupně.

ČHMÚ však vyjelo spolu s meteopressem na místo, ale mě z toho zase vychází, že se dobrovolně ztrapňují. Osobně bych čekal, že tam vyjedou sami a hlavně v nějakém větším počtu (jel jen Münstr co by vedoucí regionální pobočky). No jsem zvědav co kolegové na místě naleznou, ale to jak to podají bude docela rozhodující.

54
# 14.06.2022, 10:04

Aidamko1
"ale mě z toho zase vychází, že se dobrovolně ztrapňuji"

Nechápu. Vy nebo oni? Já jen jestli to i na konci má být i a nebo í.

109
# 14.06.2022, 10:09

Aidamko1
Nevím, jak to přesně funguje v ČHMÚ, ale možná je chyba, že tam pracují hlavně "vědci". Měli by mít nějakou "jednotku krizového řízení", něco jako mají hasiči. Je super, že to jsou experti na matiku a fyziku, ale tyhle situace vyžadují trochu jiné "nastavení". Ale třeba to tam mají, neznám je, nechci jim křivdit.

54
# 14.06.2022, 10:15

Takové proměnlivé počasí panovalo tady na severu loni okolo data kdy bylo na Moravě tornado. Spojené s opravdu prudkými dešti kdy se ze silnic stávaly laguny.

26.6.2021 14:55
26.6.2021 15:30
26.6.2021 20:47
54
# 14.06.2022, 10:37

Aktuálně

258
# 14.06.2022, 11:01

ČHMÚ má předběžnou výstrahu kvůli bouřkám na čtvrtek. Vypadá to, že to přeskočí sz polovinu Čech, takže žádná novinka. Koukal jsem, že bude i nějaký ten střih větru, tak snad se na té jižní Moravě zase něco nesemele...

# 14.06.2022, 11:05

Negan
Čtvrtek kopírka pondelka akorát TV bude blíž. Hrozný
Znova bude nic.

376
# 14.06.2022, 11:10

Rarach
Proč do tématu o bouřkách neustále sázíte kvantum fotek i naprosto nebouřkové oblohy u vás?:D
To určitě patři spíše sem..
https://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/
Tam se můžete vyřádit..;-)

258
# 14.06.2022, 11:13

Peter Sedlák 1
Hrozně mi to připomíná loňský rok, je to v tomhle na nic. Tady u nás máme větší šanci, ale když už jdou bouřky, tak se nám vždycky musí těsně vyhnout, třeba takové Kostelecko cca 10km od nás má podle mě těch bouřek za celý rok klidně i 3/4x víc

54
# 14.06.2022, 11:40

swan1
Jasný, jasný. Ale tak třeba to sem patřit bude. Co není teď může být za hodinu,ale máte pravdu. Jen jsem myslel, že by případný vývoj nemusel nikdo dohledávat kdyby náhodou. Stále je 14.6. a to jestli nějaká silná bouřka ještě bude nebo ne není jisté. Ovšem dávat je PO stejně jako výstrahu je dle mého názoru k ničemu. A už dám pokoj a případně to tady promažu ;-)

# 14.06.2022, 11:53

Rarach
Sakra, nic se už dnes neočekává. To je chyba toho co dělal toto téma.
Přečtěte si předpověď

54
# 14.06.2022, 11:57

Peter Sedlák 1
No možná u vás, ale platí jedna taková věc, že třeba na naše počasí předpovědi většinou neplatí. To je častý jev. Mimochodem lokální bouřka se může vytvořit kdekoliv a překvapit. A upřímně takové mám nejraději.

https://www.e-pocasi.cz/archiv-pocasi/2022/7-dubna...
Aha byly jen místy přeháňky :D
https://cnn.iprima.cz/videa/cnnpocasi/pocasi-74202...
https://www.blitzortung.org/cs/archive_data.php?st...
Zajímavé, že tady v diskuzi jsem nikde na nic s datem 7.4. nenarazil. :!!:Ale máte pravdu, že nyní to vypadá stabilně

# 14.06.2022, 14:12

Negan
No nejenom loňský, tohle srážkové prokletí SZ poloviny Čech v letním půlroce běží už od roku 2019. To by se zhruba dalo shrnout, že JV polovina má během léta pěkně zalito, srážky chodí pravidelně. SZ má většinou na déšť smůlu, buď jde fronta klasickou trasou od JZ přes jižní a východní Čechy, Vysočinu a Moravu nebo jde fronta přes SZ v nevhodný čas, takže srážkově tuto oblast jakoby přeskočí. Jedinou šancí jsou tak lokální bouřky, ale těch je málo a i tak je často zhatí nevhodné podmínky - malá vlhkost, nízký střih větru či index CAPE. A nebo jde nějaká středomořská níže od jihovýchodu, to nejčastěji koncem léta, a to většinou srážky na SZ vůbec nedorazí.

Je to divné. Dostalo se mi sice mnoha vysvětlení, že SZ polovině Čech a přilehlé německé oblasti stíní Alpy a některá další německá pohoří, ale i tak tam musí být něco jiného. Poloha jet streamu nebo jiného blokujícího proudění, které ty srážky v určitém směru prostě odklání a ta oblast se prostě suší a suší, dokud se nepřepne cirkulace do zimního režimu někde na podzim. Prostě kombinace více faktorů plus možná ještě něco dalšího mezi nebem a zemí, ale samotné stínění Alp tohle určitě nedokáže, i když tomu určitě taky dost přispívá.

Jinak když se podívám zpět, tak třeba loni a předloni byla tahle SZ poušť odsunuta více na severozápad od Prahy, letos tam spadá i Praha. Největší disproporce v tomto smyslu nastala asi v roce 2020, kdy už ve východních Čechách měli nejdeštivější červen v historii, hodně pršelo i v Praze, ale takové Podkrušnohoří mělo stěží průměrné srážky. V roce 2019 opět SZ poušť, kde byla i Praha, předtím 2018 sucho všude, a předtím od roku 2017 dál do minullosti byla krásně deštivá léta i na SZ. V roce 2015 to bylo naopak- SZ relativně deštivé léto, JV- sucho.

Každopádně už jen z hlediska statistiky, jestli se teda klima už totálně nepodělalo a stále ještě víceméně platí staré pořádky, musí už tento nebo aspoň příští červenec přijít na SZ Čech deštivý červenec/srpen. V Podkrušnohoří už v červenci víceméně pět let normálně nepršelo, přitom dlouhodobé průměry nejsou o tolik nižší. Nemluvě o samotných Krušných horách, kde teď prakticky také neprší, ačkoliv dlouhodobé srážkové úhrny tam jsou v létě plus mínus podobné jako v Orlických horách, Jeseníkách, ačkoliv to posledních pár let tak nevypadá.

No jednou se to snad zase zlomí. I když nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby pěkně rovnoměrně a docela normálně pršelo úplně všude. Počasí si to ale stejně zařídí podle sebe, nehledě na to, jak my tady mudrujeme :)

# 14.06.2022, 15:12

Jan1995
Ono jak se to přepne do zimního režimu tak se tu stále vysušujeme, protože často při přechodu SF se aktivuje KH stín a blokuje vše co přijde a vše se obnoví od Prahy na východ...
-----------------------
teď jsme prostě v cyklu kdy má jih a východ jednu bourkovou situaci za druhou a tady prosté nicoty. Zlomí se v příštích letech, letošní léto půjde v patách předchozích měsíců + 2021.
--------------
Červen 2020 a nebo květen 2021 byly celkem dobre hlavně na začátku, těch bouřek bylo dost. Ale ty srážky průměr.
------------
No jinak plně souhlasím s vámi jako obyvatel Podkrušnohoří.

6
# 14.06.2022, 15:15

Rarach
jo to je vaše video, jedno z prvních videí které jsem viděl když jsem se začínal zajímat o bouřky. Úplně jsem na to hleděl:D

5
# 14.06.2022, 15:27

Aspoň tu nemusíme sekat trávu, poseka se dvakrát z jara pak to zežloutne a je do podzimu pokoj. :D:D:slunce:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.