Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Silné bouřky 12-14.6. 2022

64
# 14.06.2022, 06:34

My včera bouřku cca od půl 4 do půl 5... nejdřív černo, pak obří kapky.. naštěstí hromy moc slyšet nebyly..Pak přišla už jen krásná přeháňka kolem 19 hodiny.. Nádherně se ochladilo
Dnes mlhy, ale slunko už leze
Bohužel ve čtvrtek zase hrůzy :(:(

# 14.06.2022, 06:40

No hlavně ten čtvrtek vypadá jako kopírka pondělí.. Zase udělá kličky a my budem v uzavřeném čtverci ničeho.

379
# 14.06.2022, 06:45

Ty škody odpovídají F0, max F1.
Stejné škody ovšem umi i silná bouřka bez tornáda nebo orkán(tam se ale samozřejmě jedná o obrovské plochy) a to včetně ulámaných vzrostlych stromů v polovině kmene..
Pro slabší tornádo ale hovoří ta úzká stopa, ve které se ty škody vyskytují..
Navíc jsou tu ty videa...

148
# 14.06.2022, 06:53

doufám, že nejmenovaný z okolí Hodonína má radost, když tam podle něj byly zatím slabý bouřky.. ikdyby to bylo tornádo tak zas strašné škody to nezpůsobilo a myslím si, že od minulého léta ty tornáda budeme mít častěji a častěji a stane se z toho normální jev jako v Americe

379
# 14.06.2022, 07:03

Kokos342
Jihomoravská tornadová alej se asi opravdu pomalu rýsuje, nicméně jako v USA to nikdy nebude, na to nemáme geografické a tím pádem ani klimatické podmínky..

142
# 14.06.2022, 07:33

ota
Právě že bychcrekl, že ta panika tady je. Lidi prostě co tímhle prošli neřeší jestli se jedná od déšť, nebo i bouřku, vidí černy mrak divné podoby a očekávají hned tornádo. Aniž by to někdo potvrdil nebo vyvrátil z odborníků. Jak jsem psal výše, ono je celkem jedno, co proběhlo jestli F0, 1 nebo nějaký burst, jsou prostě škody jako při jiných bouřkách, nevedlo to naštěstí k žádnému extrému jako loni.

142
# 14.06.2022, 07:41

Kokos342
Jo jo, u nás byla slabší bouřka a o 20 km dal silnější, to se občas stává, to nevíte? Takže radost mám, my tady na rozdíl od jiných, extrémy nechceme.

75
# 14.06.2022, 08:00

Ta :blesk: co dolezla sem na JM měla sílu a výdrž putovala až z Německa a trvala několik hodin,bylo dost :blesk: které se tvořili a pak ustali ,ale tato ne.:( ,tady odpoledne 4 mm,večer dalších 11 mm

148
# 14.06.2022, 08:51

igor127
dobře :) škoda, že nemám čas hledat ten váš příspěvek ;-)

54
# 14.06.2022, 09:14

panaček
Nikdo neříká, že to musí být hned . Vůbec bych se nedivil, kdyby počasí bylo měsíčními fázemi ovlivněno a na počasí závisí vznik různých jevů.

swan1
Záleží to asi také na terénu. Před 2010 prošel vichr lesem v relativně úzkém pruhu a to z údolí do kopce (ani přímo a ani po vrstevnici,tak nějak šikmo) . A to pro vznik tornáda není zrovna vhodná destinace.

igor127
No jo, ale na to jestli chcete extrémy či nikoli se vás počasí ptát nebude. Prostě to tak je. Včera jsem se pozastavil nad jednou věcí. Spousta lidí číhá a řeší jestli něco bude nebo nebude a když je to obejde jsou zklamaní. A když to někde udeří a způsobí škody je to špatně a byli by raději, kdyby nic nebylo. Nevím, ale přijde mi to tak trochu jako pokrytectví. Chtít bouře, ale bez možných extrémů je dost zvláštní. Já osobně to beru tak jak to je.

Dnes ráno. Za covidu to byl klídek. Teď je to zase samé letadlo :(

8:01
8:02
9:01
73
# 14.06.2022, 09:21

Zajímavá poznámka s tou jihomoravskou tornádovou alejí.

Já bych tedy čekal, že nejlepší podmínky pro tornáda budou v Polabí.

54
# 14.06.2022, 09:22

Něco z noci a rána. Jinak na východě se to kupí.Aktuálně 16st.C

171
# 14.06.2022, 09:23

Tak zde je jasný důkaz tornáda. Na videu lze vidět ohraničený vír jak strhl střechu.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0...

Jak jsem se domníval, tak se o downburst jednat nemohlo. Sestupné proudy byly však dále na JV od Lanžhotu. Pravděpodobně za to mohlo to prostředí. Tornádo to bylo, takže chvála bohu za to, že nikdo nepřišel o život.

142
# 14.06.2022, 09:32

Kokos342
Strana 13 a myslím 15... Normální zhodnocení situace... Nevím, co v tom hledáte za senzace... Rarach
To je jednoduché, někdo číhá na bouřky protože si chce užít parádní podívanou a pak je zklamaný, že je to nic. Já extrémy nevyhledávám, a spíš to beru jak to je (pravda, někdy zamrzí že není bouřka) ale ty včerejší byli u nás tak akorát, spíše slabší povahy, přitom o 20 km dál to bylo horší, ale tak to je a někdo to nemůže pochopit zde v diskuzi.

142
# 14.06.2022, 09:34

Aidamko1
A jel to na místo už zkoumat někdo z odborníků? Mám pocit že vy se kamarádite s pobočkou ČHMÚ v Brně, takže nějaké info? :)

54
# 14.06.2022, 09:35

Aidamko1
" takže chvála bohu za to, že nikdo nepřišel o život."
V čem je tornádo horší než "obyčejná" silná bouře s velkým množstvím CG+? Když někdo bude lézt na kopec nebo hrát golf je to riziko podle mě daleko vyšší.
spurdo
Vzpomněl jsem si na Troškovo slunce,seno...volně řečeno : No co. Tak se s těma krámama šoupneme kousek dál a tam už to neplatí. :D

54
# 14.06.2022, 09:39

igor127
Tak to máme stejně. Rovněž nevyhledávám extrémy, protože jsem přišel na to, že něco hezkého se najde vždy a beru to co přijde tak jak je. Se vším všudy. No a ještě bych snad řekl, že je dobré pamatovat na "kdo je připraven není překvapen". Pro mě moc roli nehraje zda to tornado bylo či nikoliv. Prostě to byl extrémní projev počasí.

171
# 14.06.2022, 09:40

igor127
O tom informace zatím nemám, ale hádám, že pokud bude podezření tak buď Münster nebo Hruška z ČHMÚ Brno by na místo jeli.

Upřímně jsem zvědav jak se k tomu ČHMÚ postaví.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.