Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další ochlazení, hlavně v Čechách větrno a přeháňky, na horách sněhové

Diskuse o počasí Bouřky od 29.5.

# 01.06.2022, 08:29

U nás spadlo 0.4mm :prsi: nic moc ale jsem rád, že konečně dostal menší zálivku i jihovýchod :)

108
# 01.06.2022, 09:07

V Brně nakonec leckde přes 10 mm, docela zálivka! No a nečekaně i bouřka při denní max teplotě 23°C, holt když se to sejde...

108
# 01.06.2022, 09:14

swan1
Cape bylo minimální, ale i těch 100-200 se v noci hodí..;-) + dynamika a solidní střih větru a jak pěkně se to zorganizovalo..

No prostě standardní vzorec posledních let to nebyl, to si řekněme. Klasika je teplo přes poledne, pak se zatáhne, kolem 4.-5. hodiny odpolední katarze a večer klidně můžeme opíkat buřty. Na druhou stranu, takhle je to mnohem lepší, přes den příjemně a v noci ať si to blbne.:D

12
# 01.06.2022, 09:17

Pro mou oblast srážky od soboty opět smazány. Sucho tady bude pokračovat i v červnu. Zálivky se zde asi nedočkáme.

168
# 01.06.2022, 10:14

ludvicek
No prostě standardní vzorec posledních let to nebyl, to si řekněme.

A mohu se tedy prosím optat co je ten standartní vzorec posledních let? Já tedy i v posledních letech pamatuji, že průběh situace byl stejný nebo minimálně podobný. Sice na světě nejsem nijak dlouho, ale od roku 2010 takový pamatuji miliardu.

375
# 01.06.2022, 10:17

ludvicek
Bouřky mají mnoho vzorců, žádný jeden standardní neexistuje...
Letos jsme tu měli tři bouřky..z toho dvě večerní..a parádní.
U žádné z nich nebyla předbouřková teplota vyšší než 15% C. Faktorů pro jejich vznik je mnoho, frontální vlny, studené fronty, instabilni vzduch v chladném vzduchu za SF a přeháňky (bouřky) v něm, atd, nepotřebují ke své existenci předcházející tropické teploty přes den.. Potřebují instabilitu v atmosféře a k té teploty 30tky nejsou nutně nutné:D
Tak to prostě je..

168
# 01.06.2022, 10:24

swan1
Přesně tak. Vysoká teplota není známkou intenzity ba naopak. Většině bouřek vysoké teploty při konvekci škodí. Nejideálnější jsou teploty mezi 27-33°C. Čím jsou teploty vyšší, tak tím hůře, protože vzduch se pak rychle vysouší a bouřky z tepla tak vznikají neochotně.

U frontálních vln teplota roli nehraje. Ve většině případech stačí podpora fronty a nějaká dynamika a instabilita. Ta včera byla právě na jihu Moravy, takže bouřky zesílily. Teplota roli nehraje, hlavní je energie a dynamika. Když bude 37°C a žádná energie, tak nic nebude. Podobně jako ve čtvrtek 21.6.2018, kdy se čekaly silné bouřky, ale i přes teploty vysoko nad 30°C nic až na pár blesků v přeháňce u Brna skoro nebylo. Důvod? Nebyla energie a dynamika.

375
# 01.06.2022, 10:51

Aidamko1
Suché vedro mívá často za následek úplně opačný efekt, než podpoření konvekce.. Totiž vytvoření poměrně nízko ležící zádržné vrstvy CIN..
Konvekce pak sice i muže místy startovat, ale záhy zaniká, nejde to do výšky a spadne pár kapek nebo nic..
Viz treba propadák o kterém píšeš..ale takových už bylo...

ota
Avatar
2122
# 01.06.2022, 12:02

Aldan
Máte krásně zalito. Tady spadlo 8mm, ale byla to taková příjemná bouřka. Nebyly žádné CC belsky, za to bylo pár hodně blízkých CG, takže několik ran opravdu bylo slušných. Nejbližší blesk byl do 300 metrů. Dneska v noci by mohlo sprchnout znovu.

108
# 01.06.2022, 12:29

Aidamko1
swan1
Ajéje, to jsem si naběhl na vidle!:D No, pánové, tak zajisté si nedělám čárky, kdy jsem zmokl za bouřky odpolední z horka a kdy za nějaké jiné. Určitě moje prohlášení není podloženo exaktní statistickou analýzou, maximálně tak pocitologií stříhnutou dojmologií. Za to si sypu popel na hlavu.
Nicméně, pokud čtu v příspěvku "Teplota roli nehraje, hlavní je energie", čistě fyzikálně je teplo energie, čili je-li teplo energií, pak z výše uvedené věty odvodím, že hlavní je teplo. Za další, bouřky se obecně objevují téměř výhradně v teplé části roku, takže asi nějaký vliv teploty tam bude.

Bez tepla to prostě nejde.

168
# 01.06.2022, 12:35

ludvicek
No k tomu teplo a energii. Je pravděpodobnější, že se bouřka objeví..
1. V případě, kdy je teplota 24°C a CAPE(Energie) 1600J/Kg
2. V případě, kdy je teplota 37°C a Cape na 200...

Je to jednoduché. Na bouřkách závisí hromada podmínek, takže teplota je velmi slabý hráč. Pokud je 40°C a slabá energie v atmosféře, tak bouřka nedorazí ani kdyby se lidé na hlavu stavěli. Pokud bude 22°C a velká energie, tak bouřky dorazí a budou i intenzivní.

Vše je o podmínkách. Jak o prohřívání zemského povrchu, tak troposféry, tak i o vlhkosti, Lifted indexu, střihu větru, CAPE, helicitě, soaring indexu apod.. samozřejmě jde i o teplotu, ale stačí teplota na 20-24°C.

Bez tepla to jde mnohem snáze než bez energie a podmínek. Bouřky se u nás části tvoří i v 17°C při dostatečné energii. Často ale ne, protože nejsou podmínky.

Ale už to neřešme. Zbytečné to je.

108
# 01.06.2022, 12:43

Aidamko1
Zbytečné to podle mě není, člověk se nad tím aspoň zamyslí.;-) Ale, jednu věc je potřeba odlišit, teplota vzduchu při nějaké situaci a celkové teplo dodané soustavě. Teplota je sama o sobě o ničem respektive je to jiná veličina, ale teplo má zásadní vliv, to jsou ty jouly, co to rozpohybují.

Edit: Takže stačí nižší teplota, když je v soustavě dost tepla.

# 01.06.2022, 14:02

To bych měl otázku na Vás, co bouřkám rozumí. Bouřky v zimě mě vždy fascinovali tak bych se chtěl zeptat, jestli si tu někdo z Vás znalých pamatuje tento rok 20.1 tu jedna byla.
Já jel zrovna do Holandska a po cestě byly blesky na obloze plné vloček opravdu krásné.:snih:
V Německu se teploty ale hrozně střídali, což jsem nikdy jindy nezažil. Bylo +7°C a během 10min bylo -4 °C. Takhle se ty teploty střídali dost často jednou tam byl rozdíl i 12ti °C. Nevíte jak je to možné a co je potřeba pro vznik takové Bouřky? :blesk:

# 01.06.2022, 16:06

Přesně jsem to čekal:D Komplet smazáno. Bouřkové hody, to zas SZ utře nos a ostatní oslavy.

384
# 01.06.2022, 16:47

No, teď je taková ukázková bouřková situace okolo celého černého moře, prostě kolem dokola, koukal jsem na to jak to tam vzniká..

aktuální vznik bouřek dokola okolo Černého moře
107
# 01.06.2022, 18:13

Přesně jak Aldy čekal spadlo tady 00nic, ale něco přeci no 3mm žádná sláva ale aspoň něco. Měli jsme smůlu že ty bouřky se před námi rozpadly. Jinak by spadlo určitě víc, ale já jsem rád aspoň jsem měl klidné spaní. No uvidíme co to vyvede tuto noc a ráno, opět bouřky v noci nemusím, ale zalét by mohlo.
Předpověď nám nehlásí v noci nic. Ale icon tam něco má.

375
# 01.06.2022, 21:18

ludvicek
.V zimě a na jaře je tkzv. termická instabilita, tedy instabilita atmosfery vyvolaná zahříváním zemského povrchu zanedbatelná nebo žádná..
Kde máte jaké teplo při březnových a dubnových prehankach v chladném SZ proudění se spoustou:blesk: výbojů, kdy u zemského povrchu je kolem nuly a v 850hpa -7°C.. ? No nikde..:D A přesto vznikají cumulonimby s výškou cca 5-6km..
Důležité jsou rozdíly teplot a hustoty vzduchu v různých výškách, respektive rychlost poklesu teploty a hustoty se stoupající výškou, jinými slovy (in)stabilita teplotního zvrstvení..tedy vlastně lifted index.
Instabilita atmosféry, tedy když teplota a hustota s výškou klesá znatelně rychleji, než je běžné, to je základní předpoklad pro vznik bouřky.., právě to umožňuje její vznik i při velmi nízkých teplotách při zemském povrchu..
Instabilita a výrazný střih větru spustily pěkně organizovanou konvekci včera večer na Z Moravě..


Lifted index včera večer suverénně nejnižší z celé ČR právě na JZ Moravě..
# 01.06.2022, 22:02

Ahoj, tak u nás spadlo celkově 9,9 mm a další srážky jsou od jihozápadu na cestě. Byla na začátku i bouřka, která dala cca 64 výbojů v okruhu 3 km.

63
# 02.06.2022, 07:53

V noci krásně zapršelo, že i konečně pod stromy je mokro,ale bohužel už zase od rána :slunce: takže za chvíli to vyschne. Spalo se,ale nádherně při tom :prsi:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.