Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Přeháňky a bouřky 1.5. 2022 až 9.5. 2022

370
# 04.05.2022, 07:31

Dnes by to mělo být ,,chytlavější,, než uplynulé dva dny..
V Německu narůstají přeháňky hned od rána, bude dnes vyšší vlhkost..
Začít by to mělo podobně jako včera, na J a kolem hor, odpoledne by se to mělo v Bavorsku rozrůst v srážkový-bouřkový komplex a ten by se od JZ mohl nasunout nad ČR.. Otázkou je, zda vydrží srážky i do pozdního večera a přinesou i plošnější zálivku..
Snad ano..
Pohyb srážek bude i dnes velmi pomalý..

Icon
srážky dle Aladina
107
# 04.05.2022, 07:39

swan1
Tady kolem Brna se honí mraky už třetí den, ale na stanici v Tuřanech 0.1 mm za 3 dny... No, jednou se to zlomit musí, tak třeba dnes. Jinak je ale krásně jarně, ráno tak kolem těch +10, žádné mrazy, žádné škrábání skel na autě...:D

370
# 04.05.2022, 07:44

ludvicek
Tady za 3dny 0,75mm..
Dnes se to obešlo bez škrábání :D, Tmin +7°C.
Nad ránem krátká přeháňka..

167
# 04.05.2022, 07:48

Tak tady za 3 dny podobné jako v Tuřanech. Dojedu ráno ke škole jižně od nás a všude kaluže a mokro. No holt asi smůla pro nás. Dneska nám ty bouřky modely zrušily, takže asi nic čekat nemusím. Přesunulo se to k JZ.

No tak třeba se stane zázrak, ale od začátku roku nás těch pár mm moc nevytrhlo.

165
# 04.05.2022, 07:50

Dnes by měl být v Čechách vyšší i střih větru takže by ty bouřky nemuseli stát úplně na místě, celkově podmínky budou o hodně lepší než včera hlavně na západě a jihozápadě

# 04.05.2022, 08:16

Predators2
Severozápad a sever zase a vždy maličko, vždy to vyžírají klasické oblasti. Takhle to bude po zbytek týdne - až skončí obdoba přeháněk a bouřek. Celkem strašný. Je tu nejnižší CAPE co tu může být, takže maximálně hory vytvoří jednu slušnejsi přeháňku a ende ale asi ani to. Bouřky nic. Ta mapa od swana to jasně dokládá, SZ díra.

A potom nic, možná sobota ale než to dojde bude noc, takové advantage jihu a východu bude nadále a bude větší. Bohužel.

Východ by si spíše zasloužil efektivní a trvalý déšť.

12
# 04.05.2022, 08:56

Jediná šance na nějakou vodu byl pro mou oblast čtvrtek, teď prognóza srážek snížená na polovinu a nakonec nespadne nic. Ve výhledu jen sucho a navíc i vedro. Katastrofické jaro je zde. Bohužel.

248
# 04.05.2022, 09:27

Peter Sedlák 1
Přesně, celoroční záležitost, to je jasný...
Jako mně by bohatě stačila i nějaká přeháňka, aby alespoň zapršelo, ale bohužel. Vy tam máte alespoň nějakou šanci kvůli KH;-). Jenže tady může pražit slunce od rána do večera a stejně jsou tady tak mizerný podmínky, že se ani v širokém okolí nedokáže vytvořit blbá přeháňka:D:D

# 04.05.2022, 09:35

Od Jz se sem nasouva oblačnost s prehankami slabé až mírné intenzity. Očekávám za dopoledne max 1 mm, odpoledne zde asi nic, neb dopolední svineni zamezí tvorbě bouřek odpoledne. Takhle to tu bývá, vyplývá mi to z roků pozorování. Tak snad něco zítra...

370
# 04.05.2022, 09:45

Šumava už začíná kupit..
Foceno v Sušici..

ota
Avatar
2119
# 04.05.2022, 10:03

Aldy1977
Tady z toho prší docela hezky, překvapilo mě to takhle po ránu. Na druhou stranu zatím spadlo 2,6mm, což nás úplně nevytrhne. Zalívat se ale dneska nemusí.

63
# 04.05.2022, 10:07

My máme za včerejšek 0, vše šlo kolem nás jenom..
Dnes je krásně chladno a jsou zelené odrazy sice, ale nepadá z toho skoro nic.
Bouřky nám na dnešek zatím zrušili tak snad jen zaprší a bouřky se nám vyhnou..
Jinak příští týden ty teploty kolem 24 to už bude dost.. kolem té 18 je to ideálka :cool:

268
# 04.05.2022, 11:39

Lucina
U nás to přes 20ku prostě nepoleze, takže bohužel mám smůlu, určitě jsem pro teplejší variantu nebo se topení nezbavím, 18ky jsou dobré jedině při přímém slunci, nikoliv při velké oblačnosti, to je o ničem.

3 dny do půlky května, strašná bída.
# 04.05.2022, 11:55

12 stupňů, oblacno, slabý déšť. Takže podmínky pro tvorbu bouřek žádné. Odpoledne je před námi, tak třeba počasí překvapí. Zatím to vypadá na živější vývoj opět v JZ Čechách a dnes navíc na Vysočině a v Jeseníkách. No uvidíme...:cool:

370
# 04.05.2022, 12:03

kuba
Dnes se to zatím nehýbe vůbec, ještě méně než včera..
Roste to tu kolem mě všude, tak to z okna přemlouvám, aby se to pohlo sem k našemu baráku:D

47
# 04.05.2022, 12:11

swan1
Tady beztak nebude zase nic jen zataženo.

63
# 04.05.2022, 12:21

Yurri
No jo no my co bydlíme bohužel v paneláku s topením problémy nemáme no.. To netopím celou zimu...
Ledové mužíky hlásí letní teploty.. to je zase na mě už moc na jaro
Teď už se dělá pěkně a vykukuje :slunce:

# 04.05.2022, 12:32

Dnešní vývoj je pro mou oblast opět poněkud nepříznivý. Šance na orografickou přeháňku/bouřku je zde nulová a jakýkoli jiný spouštěcí faktor chybí (outflow, trocha pohybu). Jsem zvědav, co to bude dělat v průběhu odpoledne, na jihu Čech je to ale už teď docela solidní.

165
# 04.05.2022, 13:14

Tak modely potvrzuji teplo na příští týden až 28 stupňů příští čtvrtek, dál je to nejisté jestli bude pokračovat teplo nebo ne, Gfs tam má třeba kolem na zmrzlé může a pak severní proudění a ráno mrazíky tak to snad nevyjde, je to ještě dost daleko

# 04.05.2022, 13:40

Lucina
To že nemáte otočený kohoutek na topení ještě neznamená, že netopíte. Každý musí v zimě v ČR topit jinak by to fakt nešlo. :D
V panelácích vás za 1) vyhřívají sousedé co radiátory zaplé mají a za 2) vaším bytem jistě vedou trubky s teplou vodou někam výše a ty vám tam předávají teplo. Prostě v zimě topí každý a taky proto většina paneláků to teplo podle nějakého klíče rozpočítává, aby se někdo jenom nevezl.

Jinak já musel ještě celý duben přitápět a to mám v bytě teplotu jen 18-19°C. Teď konečně se kotel nespíná ani v noci už cca týden. Topná se sezóna tedy ukončena a než začne příští musím vyřešit čím nahradit plynový kotel a čím budu topit příští sezónu. Kotel je na hraně životnosti a Putina podporovat nehodlám, takže s plynem končím.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.