Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky a déšť 24.4. 2022

147
# 23.04.2022, 06:29

už nějakou tu dobu je na všech modelech níže, která se bude pohybovat od JZ na SV. Její dráha je už částečně jistá ale velikost určitě ne a to bude ten rozhodující faktor pro bouřky, jak a kde začnou vznikat. všechny modely se už částečně shodují, ale člověk nikdy neví.

zároveň to mohou být jedny z prvních silnějších bouřek od začátku roku.
CAPE bude nulové, jen na krajním východě bude okolo 600J/kg ( což při těhlech situacích nehraje moc velkou roli ).
helicita bude celkem slušná.. až 300.
největší hrozba bude asi vítr v nárazech to tam háže až 90km/h.

kolik blesků uhodí za nedělní situaci?
100
1 (6 %)
500
1 (6 %)
1000
3 (19 %)
5000
9 (56 %)
10000
2 (13 %)
Celkem hlasů: 16 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
Aladin
Aladin meteogram
srážky za 24h
376
# 23.04.2022, 08:16

Kokos342
Cape 400-500 určitě není na duben málo a na tom krajním JV to může podpořit vznik bouřek až rozhodujícím způsobem..
Ale bude hodně záležet kudy půjde střed TN a samozřejmě i na načasování přechodu přes ČR..
Překvapení je vždycky možné..
Ty TN by měly být dvě, v podstatě se stejnou drahou..Ta druhá, mělčí, by měla přecházet z uterka na středu..Tohle téma by se tak mohlo natáhnout až do středy...
Osobne bych si tipnul, že nějaké bouřky budou v neděli spíše ve východní polovině ČR...

167
# 23.04.2022, 08:53

Jedinej kdo drží tak vysoké uhrny je Aladin a je v tom sám, určitě 30 mm plošně v Čechách nespadne, gfs tam nemá vůbec nic krom jihu a východu Čech, tak uvidíme, třeba to překvapí :)

Gfs
535
# 23.04.2022, 08:55

No ukazuje mi to že Olomouc to schytá to mi stačí :D

168
# 23.04.2022, 09:57

No vypadá to zajímavě. Na jihu Moravy hezky silné J proudění. Teploty možná až k 20°C a hezká podpora před frontou. De facto všechny modely mi k Brnu hází nějaké bouřky, tak uvidíme. V Čechách malují déšť, tak snad sprchne všude.

Modelace bouřek dole v příloze se vztahuje k časů, kdy se dají očekávat na jihu Moravy.
Aladin tam maluje hezky prodlouženou konvektivní pěst na JM, která projde de facto celou Moravou.

Jinak dneska zatím fajn slunečno, ale děsí mě ta linie oblačnosti asi 70km jižně od nás. Snad se sem nenatáhne.

Zítřejší bouřky dle modelu ICON D2/COSMO
Zítřejší bouřky dle modelu SHD
Zítřejší bouřky dle modelu ICON
107
# 23.04.2022, 10:53

No vypadá to zajímavě. Jen ať Zábouří, ale žádnou hrůzu. Jen tak pro zajímavost od. začátku roku jsem ještě neviděl bouřku a ani neslyšel hrom tak snad se zítra poštěstí ale hlavně pořádně zaprší.

2660
# 23.04.2022, 10:53

Já si myslím že bouřek bude celkem dost hlavně na V Česka 1000 blesků se určitě objeví, překvapila mě ta výstrahu od ČHMÚ, třeba to bude něco silného uvidíme;-):blesk:

168
# 23.04.2022, 11:07

No uvidíme. Modely bouřek dle nových výpočtů přidávají, tak jsem zvědav zda se i nám zaštěstí. Zatím všechny modely malují do Brna bouřky, tak jsem tedy osobně hodně zvědav zda i pořádně zaprší a zabouří.

# 23.04.2022, 11:08

V létě běžně podobné situace přináší velmi silné bouřky. Zítra ale nebudou teploty dostatečně vysoké a díky tomu ani bouřková oblačnost nemůže růst do větších výšek. I tak ale v bouřkách hrozí silnější nárazy větru, které by již mohly působit škody.

# 23.04.2022, 11:10

Tak zítra to bude asi zajímavé. Na Moravě a ve Slezsku obzvlášť.
Myslím, že přes těch 10 000 bleskových výbojů na území Česka by celkově padnout mohlo.

Uvidíme co s tím udělá ESTOFEX. Tedy jestli vůbec něco vydá.

376
# 23.04.2022, 11:45

Aidamko1
všichni dostanou co si zaslouží..
Co to je za divnost..?:D
Osobně si teda myslím, že Morava by spíš potřebovala vytrvalejší, plošný déšť, než bouřkovej přívalák, co steče po vyschlé zemi rychle pryč..
No, uvidíme, výstraha vydána,jsem na to zvědav..

385
# 23.04.2022, 11:53

swan1
Špatně opsáno..správně to zní " že všichni dostanou co si pávem zaslouží." , to je jinotaj.. dle pozorovatelů přírody pávi nejvíce "řvou" když má přijít změna počasí, většinou k dešti, svolávají se a varují.. tak jsem to pochopil já..:cool:

376
# 23.04.2022, 11:56

palma
Já myslím, že tam prostě spíš jen chybí ,,r,, ;-)

168
# 23.04.2022, 11:57

palma
swan1
Pánové.
Jsem rád, že vás humor neopustil. To mě vskutku těší. Slovní spojení všichni dostanou, co si právem zaslouží se užívá celkem často.
No raději řešme počasí a né složení příspěvků.
Jo a ano, chybělo mi tam písmeno "r". Není to pávem, ale vskutku právem. Děkuji za upozornění.
Jak píše palma, sranda musí být.

Večer dodám rozbor k zítřku.
:)

385
# 23.04.2022, 12:00

Aidamko1
Taky mi to bylo hned jasný, ale venku je krásně a sranda musí bejt, i kdyby na chleba (na plyn) nebylo..:D
p.s. právě se nemůžu "smíchem" udržet, až k pláči to je, šáhnul jsem si pod oko prstem od čili papričky ..:!!:

376
# 23.04.2022, 12:11

palma
U vás je krásně..? Se máte.. Tady zataženo, mlhavo..
Jinak srážky si nikdo nezaslouží víc nebo míň, ale někde jsou třeba víc někde míň..tomu se dá rozumět, tomu prvnímu néé..:D
Fronta se bude vlnit, kdo ví co to vyvede.. uvidíme..Pokud to hlavní podjede pod Alpami a pak půjde k severu, divočejší projevy schytá Morava, tak jak je v predikcích..

168
# 23.04.2022, 12:20

swan1
Už jsem to upravil. Není nutno to rozpitvávat. Chápu, že jsem to napsal asi jinak než to mělo vyznít. Je to upravené, tím bych to uzavřel.

Zítra to vypadá zajímavě, ale hlavní roli bude mít ta TN. Uvidíme kam a jak moc se před tím polednem stočí. Může z toho být fajn bouřka a začátek sezóny, ale také jen pár kapek vody na suchou zem.

258
# 23.04.2022, 12:55

Koukám že modely zase pořádně osekaly srážky na poslední chvíli, aby vůbec něco spadlo:(. Jinak bouřky jako přes kopírák posledních x let, to zase bude v létě na Moravě nějakej bouřkovej průser:pozor::blesk:

# 23.04.2022, 13:35

Negan
Njn, oni potřebují déšť, my moc prý ne. Ale stejně dostanou bouřky a my jen nudný déšť.
A už je to po nekolikaty letos. Než my se dočkáme prvních bouřek tak možno už bude červen.

Morava má kvůli temhle neustále-se-opakujicim situacím zas "nárok" k nějaké hrůze.

107
# 23.04.2022, 13:35

No výstraha před bouřkami na Moravě a takhle brzy v takových teplotách? To asi bude jen o tom větru. To zas bude:!!::(:!!:

Ondráš
10000 blesků to jsi asi přehnal. Já jsem dal možnost 5000, ale uvidíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.