Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřky 10.8.2021

450
# 10.08.2021, 23:06

Zase se nám tu něco tvoří :D

1262
# 10.08.2021, 23:13

:blesk:Peter Sedlák 1[/b]:blesk:
Nás ta bouřka jen škrtla. Další jde z Německa, ale ta už asi nedojde.

107
# 10.08.2021, 23:14

To je nářez už 4 bouřka nás bezpečně obešla doufám že do noci a v druhé noci se už nic nevytvoří.
No zajímavá okluzní fronta

33
# 10.08.2021, 23:57

Bohužel musím úplně souhlasit s daným vyjádřením místní redakce (viz obrázek s mým zatržením textu). Nevím, komu přesně Čhmú podléhá, ale asi by za to měl padnout nějaký postih.

# 11.08.2021, 01:10

Miriam
Zřizovatelem Českého hydrometeorologického ústavu, příspěvkové organizace, je. Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Jenže to dopadne tak, že se to nechá vyhnít a na včerejšek si už nikdo nevzpomene. V hlavních denících ani řádek o tom, co bylo.

17
# 11.08.2021, 04:05

Ondráš*
Ano,ano :) Presny popis tohoto nebezpecneho uzemi, kam se odvazi jen ti nejstatecnejsi objevitele :cool:

ota
Avatar
2132
# 11.08.2021, 06:58

Ondris
No, ono u Prahy ani není jisté, jestli se jednalo o supercelu, navíc nedocházelo ke škodám. I když žlutá výstraha v cestě té bouřky být asi mohla. Na Moravě bylo včera supercel několik, lokálně působily dost vážné škody a přesto vůbec nic, žádná reakce. Je smutné, že doteď se o tom ČHMÚ ani slovem nezmínilo…

55
# 11.08.2021, 08:06

Aidamko1
ota
A vy jste tu byli, že přesně víte, k jakým docházelo nebo nedocházelo škodám? Já jo, a na výstrahu to bylo určitě (polámané stromy, zatopené podjezdy a sklepy). Jaké barvy, to už je jedno, protože letos jsme tu už několikrát měli výstrahu na velmi silné bouřky a přišel maximálně zahradní deštík viz. sobota. Já jen a pouze reagoval na ty trapný zamindrákovaný kecy, že když se blíží bouřka ku Praze, je okamžitě poplach. Vůbec jsem nerozporoval, že na Moravě včera byly velmi silné bouře a CHMU to totálně podělal. ;-)

378
# 11.08.2021, 09:01

Ondris
Musím vás v tomto podpořit, v obojím..
Protože tuhle hloupacatou notu, Morava, Slezsko versus Čechy , nemám rád v politice, hospodářství, kultuře, natož pak proboha v počasí..:zz:
Vždyť kolik bylo letos naopak nářků, že jsou výstrahy a nic se v počasí přitom neděje (zrovna u toho mýho baráku..) jak z Moravy, tak z Čech..
Myslím, že jsme si v tomto zcela kvit.
ČHMÚ přepískne výstrahu, nebo naopak zaspí tu pro Moravu, tu pro Čechy..
Ale případ, kdy se výstraha vydá a naplní se pak jen na malém území je určitě lepší, než ten včerejší, opačný.
Pozice mrtvého brouka, když na území ČR řádí několik supercel nějakých 6-7 hodin, naprosto žádná reakce od nich, je skandální..
V ČHMÚ je něco špatně, snad s tím někdo něco bude dělat..doufejme!

# 11.08.2021, 09:08

Škody po bouřkách: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/pres-blan... a https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/rychla-bour...

Náročnější zásah nyní řeší hasiči ze stanice Luhačovice, kteří byli vysláni do Sehradic, kde díky větru odletěla plechová střecha z místního zemědělského objektu. Vítr byl tak silný, že plech o velikosti okolo 60 metrů čtverečních odnesl až k nedalekým rodinným domům, kde spadl na jejich střechy a ty poškodil. U nejbližšího domu dokonce střešní krytinu prorazil a části plechu skončily až na půdě. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.

Před bouřkou v Praze nebyl moc důvod k varování. Ani https://twitter.com/HasiciPraha nereportovali nějaké výjezdy (4 měli jen kvůli bouřkám ze soboty na neděli).

# 11.08.2021, 09:17

Já znám ale případy, kdy ČHMÚ vydalo výstrahu jenom kvůli jedné velmi silné bouři a na tohle ti smradi dlabou. Mě je to jako líto, že už to není jako dřív, že už jen politika, že neřeší tohle. Co asi dělali, že nevydali výstrahu, váleli se asi u televize.

378
# 11.08.2021, 09:20

Řešme ČHMÚ jako celek, ne podle toho, zda to zrovna podělá v Z nebo ve východní polovině Čech, prosím..
Já (a nejen já) sem se jich tu před pár dny zastával, proti ne moc soudným kritikům, kteří si tu stěžovali, že se zrovna u nich výstrahy nenaplnily..I když třeba o pár km vedle ano.. Výstrahy se nikdy nenaplní úplně všude, kam jsou vydány, protože se z principu musí vydávat plošněji, nedají se přesně předpovědět malá území, kde se naplní..nebo nenaplní..
A zastanu se ČHMÚ klidně znovu..
Ovšem včerejšek zaslouží kritiku, a to kritiku opravdu výraznou a zcela oprávněnou...

55
# 11.08.2021, 09:30

swan1
Super, díky. Aspoň někdo pochopil, co jsem tím chtěl říct. O nedělní bouřku bez výstrahy (která ale byla paradoxně násobně silnější, než bouřka předchozí den, kdy výstraha byla) mi ani tak nešlo a byl to jen příklad. Taky jsme si tu v neděli nikdo na absenci výstrahy nestěžovali. :D Ten včerejšek je však nicméně opravdu trestuhodné selhání. Nechápu proč nereagovali aspoň informací o výskytu nebezpečného jevu, jak to fungovalo v minulosti.

# 11.08.2021, 09:36

Včerejší bouřky na Moravě způsobily škody. Hlášeny byly totiž supercel, které sebou zpravidla přináší nebezpečné jevy. Jejich počet byl význačný. Pozorováním byly potvrzené nejméně 4 supercely, které zasáhly několik oblastí.... Více >>

# 11.08.2021, 09:43

Včera jsem sem dával screen, jak ČHMÚ v době těch bouřek dal na Twitter jen obrázek mráčků nad Churáňovem. Pod ním v diskusi dostal pěknou sodu za to, že ignoruje ty bouřky. Dnes už tam ten Tweet s diskusí nemají, smazali ho, vyměnili ho za foto duhy nad Churáňovem, samozřejmě už bez té výživné diskuse. Následuje řada různých tweetů s teplotní mapou. O včerejšku ani slovo. Takže tak...

272
# 11.08.2021, 09:45

Rakušáci nebo Slováci mají vždy varování v územích s bouřkou + brzo zasažených bez problémů, tak nevím, co za vědu v tom na ČHMÚ dělají, dobře to nakreslí každej mamlas, co sleduje radar a dobře vidí na mapu, vím chytračíme, ale třeba to někdo tam vnímá a zdůvodní, od tornáda je to spíš horší.

# 11.08.2021, 09:46

swan1
Souhlas.

Navrhuji konec této emoční diskuse a věřím, že situaci chmi příště zvládne lépe :cool:

# 11.08.2021, 10:08

SDH Lysice: Po tom co jsme viděli na začátku prázdnin na jihu Moravy nás už asi nic tak nepřekvapí, ale i tak dnešní bouřka byla byla jednou z těch silnějších v Lysicích za posledních několik let. Během večera večera jsme řešili řadu popadaných stromů ne jen přes silnice, ale bohužel také na garáž, auta a stodolu. Řešili jsme také odfouklou střechu z garáží., viz Facebook (včetně fotografií).

SDH Lysice
SDH Lysice
# 11.08.2021, 10:20

In-počasí
Budete též žádat oficiální stanovisko ČHMÚ k včerejšku? Případně proč ze sociálních sítí mažou příspěvky z diskusí, kde je lidé upozorňují, že místo mráčků nad Churáňovem by se měli věnovat aktuální situaci. Přijde mi, že celý včerejšek chtějí zamést pod koberec.

# 11.08.2021, 10:31

Martin Šimon
To je jejich rozhodnutí. Nás popsaný způsob komunikace ČHMÚ nijak neovlivňuje. Naštěstí se lidi dokážou varovat mezi sebou a třeba včera bylo množství informací o těch bouřkách a jejich jevech dostatečný díky lidem.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.