Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Teplotní rozhraní od 7.7. , bouřky, místy i silné bouřky.

80
# 06.07.2021, 08:31

palma
Druhá duha je vždycky obrácená (trojitý lom vs dvojitý lom) ;-)

376
# 06.07.2021, 09:00

spurdo
Ano, Estofex dává dnes 1 pro Z Čechy, shoduje se s modelem Cosmo, který ty bouřky a déšť vytáhl ještě více do Z vnitrozemí Čech..
Jižní Bavorsko a Alpy stupeň 2..
Aladin to také posunul trochu na V..
GFS to zatím stále nechává jen na krajním Z..

Estofex
COSMO
Aladin
# 06.07.2021, 09:10

Hnus , ještě , že nejsem doma :D:slunce:

80
# 06.07.2021, 09:18

Jinak zatím parádní léto, naprosto ideální, předpověď i nadále skvělá, pravidelné střídání vln, za mě by mohlo vydržet až do podzimu, pecka :cool:¨

Na Moravě si to letos trochu vyžírají, často se vlna zastavuje uprostřed ČR a mají tam znatelně tepleji, navíc často s doběhem vlhka ze západu, takže nejhorší kombinace.

376
# 06.07.2021, 09:20

Novorolak
Pro Z Čech to dnes vypadá opět na vydatný ,, předkrm,, , což by bylo jako přes kopírák se situací z předminulého týdne.. i když tam to trefilo hlavně spíš JZ..a pokračovalo dál k SV tradičním pruhem.
Z bude už zítra mírně ochlazený, kdežto na V propuknou před rozhraním tropy.
To rozvlnění jetstreamu v posl týdnech je až zacyklené..i načasováním situací, kdy to hlavní se u nás odehrává hlavně v noci..
Pochystané je to až ,,učebnicově,, ..

108
# 06.07.2021, 09:43

swan1
Jo no, u nás jsou letos takové vlhké tropy, kdy pocitově je o dost tepleji, než ukazuje teploměr. Když tu bylo pár let zpátky 36 stupňů pět dní v kuse, nebylo to takové vedro jako těch 29 před tornádem.

384
# 06.07.2021, 10:03

Ondra83
Jestli najdu jiný snímek, mám tam duhu dvojitou se stejnou škálou barev (shodnou)..

384
# 06.07.2021, 10:09

Ondra83
kuk na to...duha

duha dvojitá
další od známýho z Ruska
73
# 06.07.2021, 10:12

palma
To bude spíš nějaká irizace.

384
# 06.07.2021, 10:19

spurdo
Přidal jsem výše další, nicméně jsem koukal, že je pravdou, že ty obrácené duhy jsou častější.. to jo. dneska mne čeká akorát modrá obloha, to fotit nebudu..:D, jinak prozradím to Rusko,, tam šli dva mraky odděleně za sebou, s deštěm, a do toho mezi nimi slunko.. takže ve finále je tam těch duh hodně.. všechny druhy..:D

65
# 06.07.2021, 10:48

Nevím jestli jsem se včera špatně díval na modely, ale přišlo mi, že GFS kreslil docela nízký střih větru na nadcházející bouřkovou situaci. A teď tam vidím střih 20 - 25 m/s nad velkou částí Česka, tohle může být zase dosti zajímavé. Cape mají modely omezené na určité, menší oblasti, ale to asi nebude zas takový problém vzhledem k tomu, jak výrazné rozhraní to bude.

Přímo v mém místě to vypadá na první možné bouřky v noci na čtvrtek a to hlavní pak v noci na pátek, takže opět toho moc nenaspím, ale nevadí... Noční bouřky jsou pro mě nejlepší.

# 06.07.2021, 10:51

Adan
Ano nižší cape by takový problém nebyl, ale bude extrémně vysoké cin, což může rozvoj konvekce úplně zastavit a nakonec nemusí být vůbec nic, uvidíme jaké budou další výstupy.

80
# 06.07.2021, 10:57

palma

Vedlejší - sekundární duha vzniká po dvou vnitřních odrazech a úhel pro vystupující červené světlo je 50°, zatímco modré světlo pozorujeme pod úhlem 53°. Tato skutečnost způsobuje, že sekundární duhu vidíme s obráceným pořadím barev. Je samozřejmě možné, aby se světlo odrazilo v kapce několikrát a lze spočítat i příslušné úhly, pod kterými by byly vidět další duhy, ale za normálních okolností je nevídáme.

https://www.treking.cz/astronomie/duha.htm

65
# 06.07.2021, 10:58

tomášzposázaví
Nějak to CIN ale nekoresponduje s předpovědí konvektivních srážek všech modelů. Nemyslím si, že by nic nebylo, i když ten CIN bude možná hodně vysoký. Spíš to akorát bude znamenat, že to pojede hlavně přímo na tom rozhraní a nebude se tvořit nic předfrontálního, ale uvidíme.

73
# 06.07.2021, 11:09

palma
Mě ta modrá obloha zaujala, zdá se mi totiž modřejší než obvykle bývá. :D

76
# 06.07.2021, 11:32

spurdo
Taky mě připadá, taková ostrá modrá bez zakalení.

167
# 06.07.2021, 11:34

Myslím že dnes to pro západní polovinu Čech je i na výstrahu, Cape sice bude menší ale bude velkej střih větru a hodně vysoká helicita takže může dorazit pěkný pás bouřek a silné nárazy větru :pozor::vitr::tornado:
Tedko je ten pás u Stuttgartu a začíná tam něco vznikat tak uvidíme večer

376
# 06.07.2021, 11:41

tomášzposázaví
Aldan
Záleží také v jaké výšce zádržná vrstva bude..
Pokud v nižších hladinách bude dostatečná instabilita, dostatečně silné výstupné proudy, CIN vrstvu to často prorazí..

258
# 06.07.2021, 12:42

No nevím nechci si stěžovat, ale u nás je tahle bouřková sezóna pořád pěkná bída. Byly tady v podstatě jen 2 bouřky, ( u kterých nebyly 3 blesky a trochou deštíku) z toho 1 bouřka u nás byla zrovna když jsem na dovolený :D. Nadcházející situace se bude opět týkat jen JV části ČR, držím palce , ať to tam nezpůsobí žádné větší škody :) U nás se alespoň dočkám příjemných teplot, když už žádné bouřky nebudou, bude to úleva těch veder v Chorvatsku.

ota
Avatar
2125
# 06.07.2021, 12:55

spurdo
charlie
Souhlasím, obloha je tady dneska krásně modrá. Celkem mě to překvapuje. Při přílivu tropického vzduchu bývá obvykle naopak zakalená.
Jinak Aladin tam pro Moravu dává hodně vysoké teploty na čtvrtek. Přitom ostatní modely spíš předpokládané teploty mírně snižují. Tak snad to nad 35 nakonec moc nepůjde.

Vysoké teploty ve čtvrtek podle modelu Aladin, zdroj: ČHMÚ

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.