Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 16.6. do 21.6. 2020

73
# 21.06.2020, 10:27

Update: V noci spadlo 10mm, celkem jsme na 38 mm.

74
# 21.06.2020, 11:17

Yurri
No upřímně nevím jestli vodohospodáři ví týden dopředu že bude takhle pršet když to modely pořád mění . To samé asi neví jak to dopadne příští týden s tou TN. A dva metry rezervy v přehradě vůbec nic není to stěží pobere akorát tak vlnu kdy voda vystřelí nahoru a hned opadne . Ale je fakt že takové srážky nepobere nic ani bažiny či mokřady ve svazích to prostě poteče.

Musím říct že mě pobavilo poslouchání pořadu myslím že cosik s Jílkovou jak tam byl nějaký ten expert a že mají všechno naplánované a co všechno se musí udělat aby voda zůstávala v krajině. A jiní se ho zeptali jak se to má teda reálně udělat v rámci ČR . A byl úplně v háji . Protože mokřady na svazích lesů atd udělat nejdou atd. Jedna věc je něco vyplodit a druhá věc je aby to bylo proveditelné .
Bez urážky mi to připomíná vás že co vy uděláte v rámci svoji zahrádky na ploše pár metrů čtverečních , tak nejde udělat plošně na celé ČR.

Jinak v noci nečekaně připadlo dalších 13 mm a jsme na cca 55mm od čtvrtku.

385
# 21.06.2020, 11:26

aura334
Kde jste vzal, že to způsobí kolaps golfského proudu? Vědci si vůbec nejsou jisti tím, co to způsobí, dokonce se kalkuluje,stejně jako s ochlazením, i s oteplením, co to způsobí,pokud to způsobí, maximálně tak uvidíme v budoucnu.. nicméně letos to taje obzvláště povedeně.. navíc patrně i v minulosti, a dle všeho, ne tak dávné, bylo zalednění severu též nulové, a kolaps dle všeho nebyl, je otázkou, co vše spolupůsobí..

# 21.06.2020, 11:26

U nás, v okolí toků Žejbro a Novohradka nic moc :( včerejší pokles hladiny vypadal nadějně, ale nočních 10-15mm srážek v horní části povodí to zase zhoršilo a to tak, ze hladina je ještě výše. Žádné srážky už nechceme!

Žejbro Rosice
Žejbro Synčany
Soutok Žejbra a Novohradky
# 21.06.2020, 11:51

Srážky v Rosicích:prsi:

Tolik vody napršelo za cca 10 dní... Nebude to úplně přesné kvůli tvaru, ale...
12
# 21.06.2020, 12:21

Prady, jsem nadšený houbař, ale dokonalé houbařské podmínky si teda představuji jinak, než že na většině plochy lesa stojí voda, která se ani za několik dní není schopná vsáknout... navíc to, co vyroste ve svahu, kde se voda neudrží, sežerou slimáci. Snad už nebude stále tak pršet a situace se zlepší, jsem optimista. I když tam máme téměř každý den bouřky. Pochlubím se včerejším jediným slušným úlovkem, křemenáč smrkový.

F4
Avatar
109
# 21.06.2020, 12:42

Já naopak doufám, že pršet nepřestane a alespoň nějak bude pršet i dál. Nejhorší by bylo opakování roku 2015 nebo 2018. Pár dní slunce s rozumnými teplotami OK, ale poté vydatnější zálivka. Aktuálně je zalito celkem slušně, někde bohužel až moc, někde zase méně než by se hodilo.

147
# 21.06.2020, 12:55

F4
pokud vyjde ta Výšková tlaková níže tak bude problém

12
# 21.06.2020, 13:09

Já nemyslel, ať úplně přestane pršet, ale pár dní se sluníčkem a bez deště by se hodilo. Třeba za týden ať zase rozumně naprší, to je v pořádku.

# 21.06.2020, 13:14

Rezna85
Ano přesně tak, to je rozumná řeč. Myslím si, že téměř každý člověk chápe, že teď by bylo fajn pár slunečných dní bez deště. Ale zase nejde tvrdit, ať neprší pokud možno skoro vůbec, to by se sucho velmi rychle vrátilo.

Bylo by fajn opravdu zde na fóru vést klidnou smysluplnou diskuzi bez zbytečných urážek a podobných věcí. Vždyť sledování a zájem o počasí je krásná věc, ale není třeba se hádat kvůli osobním preferencím, stejně počasí nijak neovlivníme, můžeme se maximálně přizpůsobit. A o tom to je.

# 21.06.2020, 13:26

Ale uvědomte si jednu věc, že v některých oblastech ČR pršelo už příliš, ale jinde je to spíše naopak. Takže zatímco někde hrozí povodně, tak jinde je reálná obnova sucha a může být klidně znovu i extrémní. To vše záleží na vývoji počasí v příštích týdnech.
Konkrétně tady severně od Prahy v Poohří a Polabí nebo jižní Morava, pokud budou po zbytek roku vysoké teploty a málo srážek, sucho se snadno vrátí.

74
# 21.06.2020, 13:30

Od včerejšího rána 63 mm a .pořád prší.

# 21.06.2020, 13:31

aura334
To ano, ale je třeba objektivně uznat, že těch míst, kde jsou aktuálně problémy se suchem je mnohem méně, než míst, kde je vody až příliš. A proto z pohledu celé republiky by se teď pár dní s klidnějším počasím hodilo. A přesně, jak psal Rezna85, za týden ať zase naprší, ale nyní to opravdu chce trochu času, ať se vše vsákne a řeky se vrátí k normálu.

40
# 21.06.2020, 13:34

Rezna85
U nás v posledních dnech moc jiz neprselo..a tak houby nejen rostou, ale nejsou uz tolik rozmocene a ani cervave..
Dnes nadherne Hriby dubove, smrkove a Kremenace brezove..

Hřib dubový
Hřib smrkový
Křemenáč březový
# 21.06.2020, 13:36

Snowrain
Ano souhlasím, ale je to jen pár měsíců zpátky, kdy sucho bylo defakto v celé ČR a tohle celé může být jen menší povodňová epizodka, co nás čeká dál bohužel nikdo neví, budeme se muset nechat překvapit ;-)

292
# 21.06.2020, 14:16

Tak dnes u nás po několika konečně bez deště:), v posledních dnech už pršelo dost. Ze všech dnů, kdy pršelo, tak nejvíce napršelo ve čtvrtek a to 19,4mm a to vše během 15 minut při bouřce. V pátek a v sobotu pak trvale pršelo a za tyto 2 dny celkem napršelo 15mm:prsi:. Tak snad teď pár dní pršet nebude, vše už je promočené a další voda už by se těžko vsakovala. Jinak jsem ale za déšť velmi rád;-).

# 21.06.2020, 14:46

Milan
Tady 28mm celkem od čtvrtka a za červen 56mm (průměr 64mm).
Do konce června těžko říct jestli ve zdejší oblasti ještě zaprší...
Já osobně bych byl spokojený, kdyby tu spadlo v červenci/a srpnu 70mm a více srážek a sucho by pak nehrozilo. Bojím se ale, že tu spadne jen 40-50mm, chce to více štěstí na ty bouřky, těch bylo celkově málo. Ono při troše štěstí stačí několik přímích bouřek, k tomu nějaký přeháňky a déšť a měsíční úhrn se vyšplhá na 80mm nebo 90mm jako nic...

32
# 21.06.2020, 14:54

aura334
Ve vaší lokalitě, respektive kousek severně od Vás v dolním Poohří a Roudnicku se dost možná udrží sucho ve stavu počínající sucho a pravděpodobně se za pár dnů až týdnů začne zase rozvíjet do červených barviček. Uvidíme zítra až vyjde další mapa na intersuchu.

# 21.06.2020, 15:00

Na.Guru
Sucho zatím drží pod pokličkou relativně nízké teploty a málo slunce, takže by to mělo být dobré a je napršeno. V hlubší vrstvě půdy nějaké sucho asi přetrvává, ale není to tak patrné.
palma
Promiň, smazal sem ty moje příspěvky, nepatřilo to do tématu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.