Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Déšť a bouřky 30.4 až 4.5.2020

109
# 01.05.2020, 08:43

U nás chcalo slušně

32
# 01.05.2020, 08:49

aura333
Čumbednu a jejich bulvární infotaining raději už pár let nepouštím, ale věřím :D Oni musí říkat, alespoň částečně, co lidi chtějí slyšet, aby se na ně rádi koukali. Teď lidi chtějí déšť.

147
# 01.05.2020, 08:54

už se to rozjíždí

73
# 01.05.2020, 09:08

Napršel 1 mm. V součtu máme tedy celkem 1 mm. Nádhera, jak ty předpovědi přesně odpovídají realitě.

40
# 01.05.2020, 09:20

Nas tu podrzelo hodne unorovych 100mm.. kdyz neco z toho bylo i ve snehu.. Prach bidny brezen i duben se tak v krajine tolik suchem neprojevil, v hloubce 20- 50 cm se v pude voda udrzela.. Ted jsme behem 14 dnu dvakrat jakz takz doplnili v souctu nekolik desitek mm. Vse je krasne zeleny.
Kveten bude rozhodujici pro rust jarnich hub..tak snad se nezopakuje lonsky suchy scenar a majovky a posleze hriby kovari a dubaci snad budou!

16
# 01.05.2020, 09:21

Meteorologové vaří z vody... kde je ta doba kdy jsem koukal na Zákopčaníka a ten když řekl ze bude pršet tak ono pršelo... dnes předpověď na trvalé a vydatné srážky rovnou zahodit a smát se tomu. To je hrozny kam se ta meteorologie dostala... šamanství a to jsem ještě hodnej

F4
Avatar
109
# 01.05.2020, 09:22

aura333
To je to, co jsem říkal Strakymu. Srážkový stín se projevuje ze severních směrů, kdy v Krušných spadne třeba 10 a u nás dole 1. Srážky ale šly od JZ a tam Krušné nevidím a Doupov nemůže udělat stejný stín. Nicméně v reálu spadlo tak o 25 % méně než modely čekaly. U nás rekordních 0,5 mm a to ve 2 přeháňkách - 1 kolem 20. hodiny a druhá kolem půlnoci. Z toho pásu jen pár kapek. No vlastně přesně dle předpokladů. I naprostému laikovi, který by se podíval na Aladina, by bylo jasné, že trvalý déšť v Z polovině Čech vypadá jinak. Teď samozřejmě praží slunce, jak jinak - to bude asi to oblačno, zataženo či proměnlivo, co dnes má být... A přeháňky na Z a S možná budou ale ne ČR ale Německa či Polska. Zapomněl jsem zmínit ten vichr, co tu je, takže těch pár desetin ani jako kdyby nespadlo.
casipo
Ano, je to bohužel tak. Úspěšnost předpovědi teplot je celkem vysoká i na několik dní dopředu, ale srážek tak 20 % a i 1 den předem to není více jak 50 %. Hlavně, že stále ukazují grafy, jak se to zlepšuje.

167
# 01.05.2020, 09:24

Jak to vidíte dnes se srážkami? Dorazí něco na západ Čech? :prsi::prsi:

ota
Avatar
2126
# 01.05.2020, 09:46

F4
Víte co je "nejvtipnější"? Poslední, tedy naprosto aktuální Aladin dává do naší oblasti cca 15mn srážek. Dost vody má ba celé střední Moravě. Šlo o předpověď tak maximálně na 10 hodin. Jaká je realita? 0,6mm...Ten model je k smíchu. Nejen že nedokáže předpovídat počasí, ale on prakticky ani nezvládne popsat aktuální situaci.

142
# 01.05.2020, 09:46

Deštivější týden se projevuje opět v plné parádě. Nejvíc napršelo opět v pásu, jako ve středu. U nás jsme ale také trhly rekord, středečních 0,4 mm jsme překonali - tentokrát jsme se dostali na 1,2 mm :D Paráda, :D Ale do konce týdne ještě nějaké dny zbývají, tak třeba se to tvrzení že ČR čeká deštivější týden nějak realizuje - zatím je deštivý jen v jednom a tom samém pásu.

73
# 01.05.2020, 09:51

ota
Tohle mě taky dost praštilo do očí. Vždyt i předpověď z 00UTC je úplně mimo s těmi úhrny.

40
# 01.05.2020, 10:03

U Aladinů to pres den stoji za prd..no ale od vecera od sesti do rana do sesti je tam asi jen vrátný.. Aladin byl mimo pred 14 dny, byl mimo i dnes v noci..
A presne jak pisete..neni schopen predpovedet neco presneji ani 2 hodiny dopredu..

16
# 01.05.2020, 10:20

Jediné čeho se bojím ze květen nebude jako loni. Do konce léta se budeme muset vypořádat s lokálními bouřkami a výjimečně projde tlaková níže. Což neřeší absolutně nic a sucho se prohloubí ještě víc. Jak moc rád bych věřil v nějaké povodně ale to už je asi utopie.

147
# 01.05.2020, 10:23

ota
víš co je vtipné? že u nás to trefil přesně:D

65
# 01.05.2020, 10:59

Za dnešek spadly 2 mm. Za tento velmi deštivý týden už tedy 3,5 mm :D:D Ale nějak se tu tvoří kupovitá oblačnost, tak třeba se trefí nějaká přeháňka aspoň.

40
# 01.05.2020, 11:05

aura333
Meli jsme stesti, pred dvema tydny i ted..byli jsme dvakrat v tom pasu, ve kterem to aspon neco spadlo.. Dokonce tu letos mam uz i dve prime, nocni bourky.. Loni jsem tu mel jednu jedinou primou bourku za cely rok..
Ty modely, predikce srazek je vzhledem k orografii stredni Evropy vazne slozita.. Ale ten Aladin, presne jak pise ota, on nejen ze se pravidelne sekne v mnozstvich srazek a v jejich lokaci..i treba pouhe 2 h dopredu, ony pak ale ty srazky nekam prijdou, v nejake intenzite, uplne jinak nez Aladin predpovidal no a on tam dal drzi tu stejnou kravinu, ani neni schopnej popsat ve vystupech nastalou situaci..
Mel by to byt zpresnujici model pro str Evropu predikci tech globalnich..ale je to fakt skoro vzdy naprostej outsider..

40
# 01.05.2020, 11:23

aura333
Pred nejakymi 15 lety jsem vyjevenene ziral na Novem Zealandu, co je to ozonova dira.. Ve stinu treba 20-22 st ale na slunci bylo k nevydrzeni, slunce tam melo obrovskou silu, u nas jsem se s tim predtim v takove intenzite nikdy nesetkal.. Ale posledni roky presne to same je k pociteni i tady..slunce zhne a pali mnohem vic nez driv..

42
# 01.05.2020, 11:41

Za dnešek spadlo 1mm a už je slunečno. To je i tak víc, jak za celý duben :D

40
# 01.05.2020, 12:01

F4
No ony hory typu Krusnych hor, tedy takove vyvysene lavice nad tim suchym prikopem hned vedle nich, tedy poohrim, funguji i jinak nez jen jako stin, kdyz k vam jde neco napric jimi od sz, ssz.. Stejne tak kdyz jdou srazky z Nemecka od jz, spise zzj, z, tak se jim to plazi po hrbete a okolo sebe toho, obzvlast smerem do te ceske kotliny..moc nepusti.. Stejne tak funguje Sumava pri smeru od sz..tez ji to jde po hrbete a zaroven je to jwk magnet, ktery ty srazky drzi jen v tesne blizkosti pohori.. Ja te nechci poucovat, co k vam z ktere strany ve srazkach dojde, nebo muze dojit nebo nedojit.. O tom vis samozrejme nejvic ty..vzdyt tam zijes ..
Jinak v tom Nemecku se prece jen prehanky se smerem na Z Cech tvori..dokonce jedna vetsi se zataci do spiraly.. Neco by dojit mohlo..Na karlovarsku uz prsi..🤔

17
# 01.05.2020, 12:03

Tady prsi porad, ja uz jsem jak vodnik. Zase vidim, ze se to zene na Pragl... nebude od te vody pokoj a nebude. Jelikoz nesnasim vlhko, tak at je z Praglu klidne poust! :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.