Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Déšť a bouřky 30.4 až 4.5.2020

271
# 05.05.2020, 13:41

Srážky z noci (2 mm) jen za dopoledne odpařeny a je jak kdyby nebylo nic, zvlášť na holých záhonech nemá šanci vlhkost zůstat, čerstvý studený vítr, že vrata na chalupě jen hučí a byla vydána výstraha pro moji oblast na mráz, ne , tenhle rok je opravdu všechno špatně.

385
# 05.05.2020, 13:55

Yurri
No, záhony by mě tu taky hezky"odpařovaly" nicméně, tam, kde ještě nemám zasazeno, protože sazenice dám ven až po zmrzlících, mám nataženou netkanou textilii, docela pěkně to brání odparu, není problém těch 2x 15 metrů rychle srolovat, když by přišel déšť.. jasně ve velkém by to nešlo, nicméně ty pásy široké 1,6 m jsou na to ideální..Dneska večer to frknu přes jahody všechno to kvete..ostatní by mělo být O.K...dokonce jsem už na jedné meruňce spočítal plody - 462..:D, ale mohu se plést, dcera napočítala o dvacet šest míň..
Je pravda, že to kolísání teplot je na prd, rostliny nevědí, co mají dělat, něco je napůl venku už 14 dní..ještě mne napadlo, před mrazy zalít večer zahradu, mělo by to nějaký kus stupně nahoru dát..dneska ráno bylo už těsně pod nulou i u nás, pod kopcem regulérní námraza.. jsem zvědav na zítra.. a hlavně za týden..

147
# 05.05.2020, 14:37

teď kolem nás kde silná přeháňka

# 05.05.2020, 15:03

Straky
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/...
Když si pustím animaci na Radaru od 18:00-22:00 tak tam žádné otáčení není... Musel by být silný střih větru, či by se muselo jednat o srážky, které ovlivňuje TN... Ani ten radarový snímek, kterým to dokládáš to nepotvrzuje.. Musel by být více do kulata!.. A ani na radaru jak já tam ten směr větru tam nic není.. Musel by těm vítr jít aspoň trochu do spirály

40
# 05.05.2020, 16:01

Sněžník
Hele kdyz si to pustis od 18.00 do 20.00 UTC tak tam je jasna, lehce elipsovita spirala .. i se zretelnym modrym, bezsrazkovym stredem..Cele to jde sice na vychod..ale srazky jdou v predni casti od jz k sv..v zadni casti spiraly se staci od s na jih. To fakt nemuze videt jen slepej..A prave diky tem srazkam jdoucim v zadni casti systemu ne na vychod(pokud pominu,ze cele se to sune na vychod) ale k jihu..jsme dostali aspon usmudlane 2 mm..
A uz me to unavuje.. Uz se o tom nejak nemam zajem dal bavit, protoze i jen z toho jednoho snimku, podle toho jaky maji tvar jedmotlive casti srazek kolem dokola je na prvni pohled patrne zataceni proti smeru hod rucicek.. Zamer se na zlutooranz. odrazy v zadni, tedy zapadni casti konce srazkoveho pole, ktere se evidentne propadaji dolu k jihu..

F4
Avatar
109
# 05.05.2020, 17:19

Straky
Já Vám věřím, všiml jsem si toho. Tady člověk řekne, že to mělo spirálovitý charakter a většina si představí supercelu, která rotuje okolo svého středu. Suma sumárum: trochu napršelo, možná malinko více, než jsem čekal, ale žádná sláva to tedy není, když vidím výhled, ze kterého je člověku akorát na blití.

40
# 05.05.2020, 17:39

F4
Dik, ono je to proste okem krasne patrne..
Ale nektery lidi budou mit jednou proste nad hlavou bourku, jenze podle modelu nebudou zadne podminky..tak ji normalne poprou, budou rikat ze tam neni..ze to neni mozny:D
No tak bych byl rad, ze Klinovec stinoval tentokrat tesne nad vami (vsiml jsem si) a ze Klasterec dostal maximum mozneho z toho, co na nej slo.. To je pozitivni..aspon neco.

495
# 05.05.2020, 20:04

Sumarizace srážek za dnešní den. Hlavní část deště nás zasáhla mezi 2.-5.hodinou ranní. Silnější a rozsáhlejší pásmo šlo ze západu na východ a přineslo pěkných 11,2 mm. Další přeháňky byly odpoledne, kolem 16.hod to byl 0,9 mm a teď před 19.hod ze silnější přeháňky 2,7 mm. Celkem to je 15 mm (tolik jsem opravdu nečekal).

271
# 05.05.2020, 22:12

andy206
Těžkej luxus, V a SV je a vždy byl srážkově v porovnání v pohodě, loni i střed Moravy a můj oblíbený zlatý trojúhelník na JV Slovácka. i Chřiby gut, jen ten můj JZ Moravy je 6. rok zakletej, povodí Dyje, Jevišovka, Želetavka, z řek nic nezbylo, nejhorší z republiky, o luxusu v podobě velkých řek jako v Čechách si můžu nechat zdát, žádné Poohří, Polabí, Vltavská kaskáda, tady nic neteče, Rokytka nám ve městě úplně vysychá a přičtěte nej lány polí z celé ČR.

271
# 05.05.2020, 22:18

palma
Teď kupodivu nemám strach, nemáme tady mrazovou kotlinu, bude poměrně větrno, ale bude to těsné, čekám na městě tak +1, při zemi 0, to za týden to zatím vypadá drasticky, při zemi -3, to už bych i já dal asi tu textilii, snad naprší slibovaných 24 mm, míchám furt tu slavnou terra pretu a budu ji aplikovat v pruzích na záhony, už jen ta tráva kde jsem to míchal je 2 x vyšší, tak se těším, půjde tam cokoliv z 1. tratě.

# 05.05.2020, 22:22

Yurri
Tak se podívej kde z Moravy nespadlo téměř nic... Raději nekomentuji... Však jsem to taky očekával a i přes výpočty modelů jsem měl pravdu s tím, že nejměně vody z Moravy a teď myslím, že i z celé východní části země spadne tady... Přímo nad Brnem Černý flek...Spadlo rekordních 0,2mm srážek... Hlavně že východ opět všude přes 10mm... Klasika.. A myslím, že i v neděli to takhle dopadne..

Úhrny srážek za 24h
271
# 05.05.2020, 22:31

Sněžník
Já ty mapky znám každý den neboj, Brno je oproti nám lepší, hned nad ním je tam vyvýšený prstenec lesů, kde ty bouřky jsou solidní, zažil jsem jich tam pěknejch pár (Líšeň), MB je holá náhorní planina pod Vysočinou, kde se bouřky nemají o co zarazit, naopak zde vládne vítr, který to vždy rozcupuje, tady myslím Petr z Brna Jundrova vždy naměřil pěkné úhrny, kam se hrabu, budu rád za 100 mm za 5 nebo 6 měsíců, to bude novej průměr.

# 05.05.2020, 22:40

Yurri
S těmi srážkami máš pravdu, ta situace v tvém okolí je mizerná už dlouhodobě... Já sám žiji v Brně(Řečkovicích 247-401m.nm) kde je v okolí hodně lesů a porostů či kopců apod.. Ano Marek z Jundrova měl velké úhrny srážek podobně jako já... Jen mě trápí jestli mám už tenhle týden zasadit macešky, azalky, bledule, a další, nebo jestli to mám nechat až na příští týden... Před mrazem to ochránit dokážu, ale zase pokud to bude výraznější tak by to mohlo napáchat paseku... Už mě zmrzlo téměř 35% ze všeho zasazeného tenhle rok... A to jsem to dobře zabezpečil..

271
# 06.05.2020, 07:40

Sněžník
Letos je tak de ilní rok, že bych ještě počkal, bohužel na mrazy nemá GO moc vliv. Já mám aspoň víc času na přípravu půdy.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.