Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Bouřková sezóna 2020

# 04.07.2020, 12:00

Myslím, že uplynulý bouřkový červen 2020 už je poměrně dobře popsaný v článku In-počasí:
Bouřky letos škodí zatím hlavně přívalovými srážka...

Snad jen doplnění počtu celkových bleskových výbojů za měsíc červen 2020, který je na území ČR podle detekcí sítě Blitzortung 45 675 zaznamenaných blesků. Přitom loni v roce 2019 více než třikrát tolik 153 946.
Na Slovensku to bylo za červen 2020 39 871 výbojů. V loňském roce 2019 za stejné období 60 818 blesků.

Plzeňský kraj měl letos v červnu 2020 opravdu jenom 2 bouřkové dny. Naopak východní Čechy a hranice Královéhradeckého a Pardubického kraje až 12 či 13 bouřkových dní.

Počet bouřkových dní na území ČR a SR - ČERVEN 2020 Zdroj: AMSos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
Počet bouřkových dní na území ČR a SR - rok 2020 (k 1. červenci) Zdroj: AMSos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
65
# 31.12.2020, 12:10

Rok 2020 nám do Blanska přinesl 38 bouřek ve 27 bouřkových dnech. Ze statistického i pocitového hlediska hodnotím sezónu jako lehce nadprůměrnou. Co se mi na sezóně líbilo a co bych jí naopak vytkl:

+ délka trvání sezóny - První bouřka se zde vyskytla 13. dubna ve formě přímého zásahu. Poslední se zde vyskytla až 10. října, opět formou přímého zásahu a byla i docela intenzivní s ohledem na roční období.
+ rovnoměrné rozložení bouřkové aktivity z časového hlediska
+ převaha přímých bouřek (15) v poměru s okrajovými (10) a vzdálenými (13)
+ obecná převaha CG výbojů nad CC výboji v přímých bouřkách - Tohle u nás není úplně zvykem. Letos jsem zažil několik nejbližších úderů ve svém životě, jeden z nich uhodil v okruhu 50 metrů.

- úplná absence zážitků z nočních bouřkových systémů - Můj nejoblíbenější bouřkový jev (noční MCS) byl letos výjimečnou záležitostí. Když už se nějaký takový systém vyskytl, tak ať vypadal na radaru jak hrozivě chtěl, blesková aktivita byla jen sporadická. I v těch nejhorších bouřkových sezónách se vždy aspoň 1x nebo 2x objevila situace, kdy v kuse svítila obloha. Zkrátka bylo to taková chcíplé letos.

Bez pochyby nejsilnější bouřka se zde vyskytla 14. srpna. Jednalo se o shluk jader s minimálním postupem, z nichž jedno velmi intenzivní nás zasáhlo. Během necelé půl hodiny zde spadlo 53 mm srážek!

Všem do roku 2021 přeji lepší bouřkovou sezónu, než byla ta letošní, a hlavně rovnoměrné rozložení bouřek, ať jsme všichni spokojení! Kromě toho vám přeji vše nejlepší do nového roku, hlavně zdraví a klidnější zítřky! :)


Jeden z nejbližších úderů, co jsem kdy zažil
Silná bouřka vstupující do údolí Blanska 14.8.
Rychlý vzestup hladiny Svitavy po bouřce 14.8.
50
# 31.12.2020, 14:39

Tady byla bouřková sezóna nejhorší v historii. A to doslova a vůbec nepřeháním.

Důvodů je několik:

Extrémně suchý duben - žádná bouřka
Chladný květen - srážky skoro vše v dešti
Relativně "chladný" červen - srážky skoro vše v dešti
Extrémně suchý červenec - bouřek minimum
Srpen přinesl nejvíce bouřek, ale i tak málo a ty nejlepší se vyhly, málo přímých zásahů.
Září do 25.9. sucho a minimum bouřek, pak opět vše v dešti
Říjen - jedna jediná bouřka

U mě tedy nejhorší bouřková sezóna možná za 100, 200 let.

Ta nejsilnější bouřka z celého roku se vyskytla v měsíci srpen a přesto spadlo jen 16mm za 24h! Vždy byly bouřková maxima za celý rok alespoň 30mm, většinou i více nebo přes 20mm v horších letech.

376
# 31.12.2020, 15:11

aura33
V mem miste pozorovani byla bourkova sezona oproti te lonske naprosto vytecna!
15 primych bourek bez divokych extremu, jedno paradni nocni bow-echo, nekolik krasnych shelfcloudu..a jeden z nich pred sebou tlacil paradni žlutou prachovo-pylovou smršť po delším suchu pred tou bourkou..
Loni tu byla jedinna prima bourka, to byla fakt katastrofa..

F4
Avatar
109
# 31.12.2020, 19:37

Za mě sezóna ani nezačala a byla nejhorší vůbec.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.