Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od severu přibývání oblačnosti, později i se srážkami

Diskuse o počasí Bouřky od 10.8 do 13.8.2019

7
# 13.08.2019, 10:17

Tomas1241980
Nezvyklý je pohled na zelenou barvu okolo novomlýnských nádrží. Chci něco takového i okolo Čelákovic... Zároveň je jasné, že ne všudě je to na mapě správně (na samotné Hané jsou místně docela významné rozdíly), ale to by musela být informace o srážkách a vlhkosti z každé vesnice.

A jedna kartografická poznámka: až teď jsem si všiml, že jediná nádrž (vodní plocha), co je na mapě vyobrazena, jsou Nové Mlýny. Nevím proč, kdo to generalizuje, ale to je jen na zadumání pro mapoznalce a mapové sémantiky :) Nebo to tvořil někdo od Mikulova...

130
# 13.08.2019, 10:29

Po večerní bouřce ve které napršelo 12mm jsem už byl spokojen a nevěřil že něco dojde takového ještě v noci a o dost silnějšího s mnoha blesky a přívalovýma srážkama a krasnou bouřkou ve ktere napršelo dalších 20mm celkově za tu epizodu 32mm byla to krásná podívana kterou sem sledoval až do jejího skončení

# 13.08.2019, 10:37

Super no, ta noční šou. Nemohl jsem spát, teď bych se nejraději natáhl, ale nejde to :D
Ale zajímavé, jak to blikalo, tak hromů bylo velmi málo.

# 13.08.2019, 11:35

hellercz
Mě by pak celkem zajímaly celosezónní srážky na střední Moravě od 1.6. Mi přijde, že tam někde už musí mít přes 300 mm. Nedávno někdo z Chropyně uváděl 220 mm a to hlavní srážky v červnu zasáhly jinou oblast. U mě už se dalo od 2 od rána hezky spát. Konkrétně Ostrava má od 1.6. 177 mm srážek.

7
# 13.08.2019, 12:21

Tomas1241980
To jo, jsou místa, kde bylo bouřek hodně. Jsou ale na Hané i místa, která skoro všechno minulo a je tam podobně jako třeba v Polabí. Takže pro nestředomoraváky - negeneralizovat na "střední Morava = všude mokro a nepotřebují vodu" :)

13
# 13.08.2019, 12:48

Valep: "Jsou ale na Hané i místa, která skoro všechno minulo a je tam podobně jako třeba v Polabí."
Odvážná věta. Polabí letos dostalo dávku sucha, že se z toho jen tak nedostane... takže bych byl opatrný s těmi výroky.

7
# 13.08.2019, 13:17

casipo
Toto asi patří už jinam, ale:
Srovnávám s Čelákovicemi, kde teď pár let bydlím. To si myslím můžu směle dovolit, protože se průběžně vyskytuju tam i tam. Obecně větší sucho je V POSLEDNÍCH MĚSÍCÍCH na Litoměřicku a v okolí (někde), ale Čelákovice jsou na tom obecně bídně celou tu dobu, co tu jsem. A můžu myslím i napsat, že do května bylo Prostějovsko o něco sušší, než střední Polabí.

# 13.08.2019, 13:37

Valep
Nebyl vy jste jeden z mála, který měl ještě okolo 10.5 80 mm. Se mi zdá, že jste něco podobného uváděl. Ale popravdě řečeno, alespoň z mapky průměrné vlhkosti u vás bylo největší sucho na jaře. Léto se muselo docela vydařit i v Prostějově. Pamatuji léta, kdy střední Morava čekala ne
na pěknější bouřku do poloviny srpna , nebo dokonce do začátku září. A v roce 2012 jste si dali nejlepší bouřku až 4.10. Ale to už opravdu odbíhám úplně někde jinde. Nyní už se dá říct, že tohle téma je skoro uzavřené. Jedině, že by ze Slovenska něco dorazilo na jih Moravy.

7
# 13.08.2019, 13:48

Tomas1241980
Ano, v Držovicích do května (včetně) pršelo opravdu málo (v zimě srážky zcela minimální). Zlepšilo se od června, někde o dost, jinde aspoň trochu. Že já musím bydlet tam, kde je to taková bída... :) Za moje dvě oblasti konec tématu.

72
# 13.08.2019, 14:39

igor127
No hele já dnes plevelil pod tenkým rybízem a půda byla napůl proschlá, zapršelo akorát na trávu, ale díky prudkosti i pod stromama, takže opět celé dopoledne zalévání z poloplných nádrží, potřebuji něco, co skutečně projde do hloubky, něco jako u Dawa, přes 40mm, zatím už dost let nesplněný sen, ten nárůst intenzity směr SV mě už fakt točí.

53
# 13.08.2019, 17:30

Tak jak jsem již včera v noci psal že kolem nás prošla velmi silná bouřka a blýskavice neměla obdoby:blesk::blesk::blesk::blesk::blesk: a po té asi dorazil shelf cloud nebo co to bylo protože byla tma.
No v zápětí na to přišel velmi silný vítr:tornado::tornado::tornado: asi z té prudké bouřky u Přerova a LnB. Bylo to fakt strašidelné a to jsem si myslel že v těch oblastech to asi bude fakt maso.
Zdá se že tak hrozné to asi nebylo protože jsem nikde neviděl zprávy o nějakých škodách.

No po té co se celá ta hrůza vzdálila nastal opět klid tak půl hod. a někdy 1:45 Přišla další silná bouřka, ale už ne tak prudká jako ta co kolem nás přešla, ale taky hodně bohatá na blesky a hlavně přívalový liják.

Celé to skončilo asi 2:15 a tak jsem mohl jít konečně spát.
Ráno jsem se podíval do srážkoměru a nestačil se divit nádherných 31mm z toho 11mm při večerní bouřce a při té noční 20mm.

Musím uznat že to byl fakt nářez, hlavně ta první co procházela kolem nás takovou blýskavici jsem už hodně dlouho neviděl. Bylo to opravdu vzrušující a jsem rád že to šlo kolem nás a já to mohl sledovat sice ale už dost pozdě. Přijít to o 3hod. dříve tak by to bylo nejlepší, ale nevadí. Pochybuju že letos se už setkáme s něčím podobným. No uvidíme.

ota
765
# 13.08.2019, 19:02

Bouřky v noci se zde opravdu povedly. V součtu spadlo 23,2mm. První bouřka dorazila těsně po půlnoci, přinesla silnou bleskovou aktivitu se spoustou CG blesků a prudký déšť, doprovázel ji také silný vítr. Déšť trval jen několik minut, ovšem intenzita přesáhla 200mm/h srážek, a tak spadlo 13,6mm. Další bouřka přišla velmi rychle, již kolem 1 hodiny, i tato bouřka přinesla prudký déšť, i když intenzita dosáhla "pouze" 90mm/h. Blesků bylo o něco méně než v první bouři, ale i tak byla aktivita slušná. Spadlo rovných 9mm. Poté ještě dorazil aslabý déšť, ze kterého napršelo 0,6mm.
Přitom včera na frontě samotné napršelo jen 0,6mm a vyskytl se silný vítr.

288
# 13.08.2019, 19:10

A dočkáme se také situace, kdy nejsilnější srážky vezmou třeba to Poohří, kde to sucho je největší. Proč taky někdy tomu není obráceně? To jsou tam méněcenní, že se to stále vyhýbá? Rád bych taky někdy slyšel titulek, že nejvíce napršelo v SZ. Samozřejmě ty úhrny srovnatelné, co teď měl východ.
Nechápu a asi nikdo neumí vysvětlit, proč vždy když modely naznačují dva či tři dny předem srážky nejvíce na SZ, tak to postupně šoupají více na východ a tam už to pak drží.
Na radaru sice vypadalo, jak v Čechách celý den prší, ale když nakapou za celý den zelených a žlutých odrazů 3 mm a pak přijde večer něco na Moravu a téměř plošně to dá 20-30 mm, pak se nedivím, že jsou v Čechách naštvaní.

61
# 13.08.2019, 20:27

Milan
No to se ví proč na SZ moc neprší. a důvodem je dešťový stín Krušných Hor.

Jinak první vlna nás obešla ale spadlo 5 mm druhá vlna nás minula těsně asi o 3km a napršelo 10 mm Takže celkem u nás spadlo 15mm ve vedlejší vesnici to ale dalo 30mm. a za Srpen máme 55mm

# 13.08.2019, 21:03

Samik
No jo, ale když fronta postupuje od JZ a spadne tam také nejméně, tak už to je trochu zvláštní, ne?

25
# 13.08.2019, 21:36

Samik
JZ, J, JV je pro nás naopak výhodný, tedy před pár lety ještě byl, teď nevím z jakého důvodu jsme pokaždé ušetřeni všech bouřkových projevů včetně toho hlavního a to je přívalový déšť:(

# 13.08.2019, 21:38

No nádhera jižní čechy,dneska celkem překvapení:prsi::prsi::prsi:

F4
36
# 13.08.2019, 22:13

Samik
Frantis95
Při JZ směru srážkový stín nehraje roli. Bylo to způsobeno zvlněním fronty, která ale zasáhne až Prahu a dál východ. Zatímco k nám se vždycky nase-e výběžek TV.
charlie
Žádná dobrá JV situace od května nebyla a v nejbližší době ani nebude. Snad něco spadne ve čtvrtek.

0
# 13.08.2019, 22:14

Samik
je zvláštní že neprší ani v Krušných horách, u mě poslední den se srážkami přes 20mm byl v lednu, když tu dá bouřka 10mm tak jdu slavit:):snih:

0
# 13.08.2019, 22:27

Snowrain
Tentokrát jsem to nesledoval úplně detailně, bouřky byly dvě, žádný velký bomby, spíš jen CC. První bouřka 5 mm, druhá 10 mm, tkže u nás dohromady 15 mm. Srážkoměr v Dinoparku hlásí cca 22 mm.