Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Bouřky u nás v minulosti a dnes

15
# 29.07.2019, 11:36

Hmmm…, tak nevím, mě to přijde tak nějak pořád stejné - v projevech. Větší dojem na člověka asi udělají bouřky v dětství - jako u všeho, ale že by byly nějak jiné, to teda nevím. Dřív padaly stromy, dnes padají stromy, dřív přišel příval, dnes přijde příval... Škody mohou být relativně větší - víc aut, víc domů, víc jiné citlivé infrastruktury, ale spíš je okolo toho větší humbuk. Dnes má dokumentační prostředek kdejaký hejhula (včetně mě) a tak se o rozplaveném krtičinci, zlámané halózce, a ďolíku na autě může prakticky okamžitě dozvědět i 4 444 444 obyvatel Nového Zélandu - teda pokud by chtěli a pokud neuhodilo zrovna do nejbližší GSM základny.

Bouřka je, podobně jako počasí obecně, obtížně předvídatelná a tak jsem spokojen i s úrovní předpovědních modelů. To, že někteří jsou rozhození z toho, že zrovna u nich to mělo být "nejhustější", ale spadlo to o padesát/sto kilometrů vedle a u nich nic, mě netrápí. Vzhledem k množství proměnných je to i tak úspěch. Taky je to, myslím, hodně dáno velikostí naší země (ČR), kdy se padesát/sto kilometrů považuje za velkou vzdálenost a tudíž i velkou odchylku/chybu v předpovědi/modelu. Měřítkem větších zemí se tato odchylka stává relativně menší. Zkuste si porovnat padesát/sto kilometrů u nás, v Polsku/Německu a, dotaženo do absurdna, USA nebo SSSR :-) zjistíte, že je to hodně slušná přesnost. Naopak optikou Monaka se může stát, že předpověď/model selže totálně - na celém území předpovězeny srážky a ono křáplo deset kilometrů vedle, naopak nemusí být předpovězeno nic, ale celý stát může být vyplaven... :-)

Samozřejmě, co se výskytu týká, tak jsou místa, kde je bouřek víc, a kde méně, v závislosti na terénu, směru proudění atd., ale v delším časovém úseku to zase bude vycházet tak nějak šul nul. Byly roky, kdy jsem si říkal, že to snad není možné, všude okolo něco, u nás nic jen hic, ale třeba poslední dva roky to docela jde. Mnohokrát jsem se "těšil" na vodu - táhlo na nás jádro, a ono nic, z toho zase se z téměř beznadějna zformovala velmi pěkná událost. Zrovna teď, v neděli, to vypadalo že nás pěkně pokropí alespoň červená. Nakonec to prošumělo pár km kolem a zůstaly 2 mm vody leda na plíseň a hnilobu. Už jsem zažil i 30 mm rozdíl ve srážkách na cca 400 m vzdálenosti, takže ta náhodnost tam bude vždycky.

Změnu, z pohledu změny klimatu, zrovna v bouřkách (jejich projevech) moc nepozoruji, z pohledu četnosti se to projeví asi v rámci většího celku. Jestli zrovna v nějakém roce bylo u nás o tři bouřky víc nebo méně, to je pod mé rozlišení (nechce se mi to separovat ze zápisků). Jak píši výše, jsou roky kdy je bouřek víc a kdy méně, ale v delším časovém úseku mi top přijde tak nějak furt stejně. Spíš mi přijde horší, že je méně tlakonížných situací se zahradnickým deštěním, ale to už jsou mé subjektivní spekulace.

Takže za mě dobrý, bouřky tak nějak normál - setrvalý stav.

# 29.07.2019, 12:11

aura333
Tak to byly situace situace, které Ostravsku absolutně nesvědčily. U nás se to vždycky zaseklo v Oderských vrších a k nám žádná bouřka nedošla. Takovým výráznějším zlomem u nás byl rok 2017. V předcházejících letech, kdy se vyskytovaly silné MCS v Čechách, tak my neměli téměř žádnou silnější bouřku. Úplně nejtypičtějším rokem byl rok 2011,2012,2013,2015,. U nás se dařilo bouřkám hlavně v roce 2008,2009, a pak rozhodně i 2014 a 2018.
Rok 2011 přinesl několik MCS do Čech a v Ostravě z toho nebylo skoro nic. U nás pár bouřek a v Čechách jedna z vydařenějších sezon. 2012 byla opět u mě velmi slabá sezona a nejsilnější bouřka se u mě vyskytla až 4.10.
2013 byla slabá sezona téměř všude. 2014 velmi pěkná bouřková sezona. Jedna z výjimek v Ostravě od roku 2011-2017. 2015- na Ostravsku katastrofální sezona. Téměř všechny bouřky se nám vyhly. I ta památná z 29.7., která způsobila obrovské škody na Vysočině. Jediná bouřka z toho roku, jež byla vcelku slušná je 4.8.2015. 2016 jedna z těch lepších sezon, ale taky žádná sláva. 2017. Slabá sezona na celém území, ale blýskla se velmi silnými bouřkami na celém území od 11. do 13.8. Loni obrovský rozdíl mezi západem a východem. Ostrava na tom byla téměř nejlépe z ČR. Extrémně slabá sezona na severozápadě, západě a severu Čech.
No a letos je to roztroušené různě. U mě lehce podprůměrná sezona asi se 4 slušnými bouřkami, Velmi nadprůměrná sezona na Prostějovsku a na Hané možná nejlepší za posledních 10 let. Naopak je na tom velmi špatně Opavsko, severozápadní, západní a severní Čechy. Ale i zde se najdou vyjímky např. Kladno, východ Prahy.
Závěrem se dá říct, že období lepších a horších sezon se střídají, takže příští rok už můžou mít v severozápadních Čechách mnohem lepší sezonu. Naopak na Prostějovsku třít bídu. A letos hlavně západně od Prahy měli neskutečnou smůlu, protože jednu z nejlepších bouřkových událostí totálně zrušil CIN. V Německu v té době měli velmi silné až extrémně silné bouřky. A z hlediska četnosti bouřek mi vůbec nepřijde, že by se vzhledem ke klimatické změně měnil jejich počet za rok. Spíše mi přijde, že projevy bouřek jsou v dnešní době intenzivnější. Např velké kroupy v Itálii, Košicích.

42
# 29.07.2019, 12:16

V tomhle příspěvku zmíním některé situace z minulosti, kdy se vyskytly velmi silné bouřkové systémy, které se v posledních letech vyskytují méně často, než cca 5-10 let zpátky. Ovšem rok 2017 byl výjimka, tento rok bylo velmi silných bouřkových systémů mnoho. Situace, které zmíním budou ale z dřívějších let (2009-2012). Rok 2017 nechám na jindy.

V prvé řadě je třeba říct, že aby vznikl systém silných bouřek je třeba silné fronty, která odděluje teplejší vzduch od chladnějšího. Čím je teplotní rozdíl mezi chladným a teplým vzduchem větší, tím je silnější fronta a bouřky, které jsou s frontou spojeny. Ke vzniku silných systémů bouřek je třeba i vysoké CAPE a výrazný střih větru, který se na výrazných frontách běžně vyskytuje.

Na archivních mapkách si proto všimněte výrazného teplotního rozdílu na krátkou vzdálenost podle palety barev v oblasti nad Českem, když se silné systémy bouřek vyskytovaly.

Situace č.1
Squall-line 23.7.2009
https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/squall-line...

Situace č.2
Bow-echo 13.7.2011
https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/desetitisic...

Situace č.3
Silné noční MCS 2.7. až 3.7.2012
https://www.in-pocasi.cz/clanky/bourky/nocni-bourk...

Situace č.1 - squall-line 23.7.2009, zdroj: wetter3.de
Situace č.2 - bow-echo 13.7.2011, zdroj: wetter3.de
Situace č.3 - silné noční MCS 2.7. až 3.7.2012, zdroj: wetter3.de
F4
Avatar
109
# 29.07.2019, 18:18

aura333
To chápu, ale něco tu změnu muselo způsobit. Tahle zacyklenost nemá obdoby.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.