Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky u nás v minulosti a dnes

65
# 28.07.2019, 20:44

Zde můžeme diskutovat o tom, jak se to s bouřkami na našem území mění, oproti tomu jak to bývalo dříve.

Začnu názorem, že poslední léta se bouřkám daří více na Moravě, než v Čechách, pak tu posloucháme řeči jako "zase si to vyžrali Moraváčci"... :D Musím uznat, že poslední dva roky se tady těm bouřkám daří víc než v Čechách, ale i na Moravě se v jednotlivých situacích najde spoustu míst, kde je to propadák. Navíc je také třeba rozlišovat jednotlivé části, jako východní, západní apod.. Čím je podle vás způsobeno, že se tady tomu na Moravě poslední dobou daří víc? Podle mého názoru máme jednoduše větší štěstí na synoptické rozložení a lepší načasování front, ale nemyslím si že tento trend bude trvat nějak dlouho.

42
# 28.07.2019, 20:51

Paráda, že si to založil. :) Jinak letos bych řekl, že předpověďi výstrah na bouřky od ČHMÚ rekordně x krát nevyšly a selhaly. Tohle dříve přeci nebylo... když hlásili silné bouřky, tak byly silné bouřky. Tak v čem je ten problém?!

42
# 28.07.2019, 21:02

Jinak ten rozdíl mezi Čechy a Moravou v počtu bouřek je obrovský. Ale jedná se o části Čech a Moravy, aby to někdo nebral doslovně jako celou Moravu a Čechy. Extrémní sucho na SZ je i výsledek právě minimum bouřek v této oblasti. Naopak na střední Moravě bylo bouřek tolik, že půdní sucho je zde minimální. Hydrologické sucho pak je prakticky v celé ČR. Na druhou stranu je třeba říct, že na střední Moravě a okolí (známá Haná) byly i velmi silné bouřky, které napáchaly spoustu škod.

# 28.07.2019, 21:02

aura333
Souhlasím. čím lepší model mají myslím Chmu tak je to jen horší.

65
# 28.07.2019, 21:08

aura333
Já jim to moc nevyčítám, oni se pravděpodobně řídí modely, podobně jako estofex. Vydají tedy výstrahu podle toho co jim ukážou modely, takže ta neúspěšnost by měla podle mě směřovat právě k těm modelům. Jediný co mě zarazilo byla situace minulou neděli, kdy se na Moravě vyskytly silné bouřky se škodami, včetně supercel a ČHMÚ na to vůbec nereagoval. Nevím jak to bylo s výstrahami v minulosti, tehdy jsem to ještě tak nesledoval.. Bouřky jako takové sleduju od dětství, ale předpovědím jsem dlouhou dobu nerozuměl.

42
# 28.07.2019, 21:14

Aby tu nebyla řeč jen o Čechách a Moravě, tak ve Slezsku je také extrémní sucho jako na SZ Čech, zde určitě taky bouřky příliš nebyly. dawe jistě potvrdí nebo i uživatel Ostrava

42
# 28.07.2019, 21:17

Aldan
Chtělo by to, aby tu přispěl Administrátor a vysvětlil to. Těch nepovedených výstrah je letos až moc... to už normální hlava nebere...

# 28.07.2019, 21:26

A nevím jak je to jinde, ale přijde mi, že celkově v posledních letech stále ubývá CG blesků. V porovnání s roky 2011, 2012 nebo 2013 výrazně ubylo blízkých úderů blesku, to při bouřce bývala často taková kanonáda, zvláště pak při nočních systémech. Poslední systém, který přinesl mnoho blízkých úderů si pamatuji 31.7.2016, od té doby to při bouřce blízko bouchlo vždy jen jednou, max. dvakrát. A i celkově viditelných CG blesků ubylo.

1262
# 28.07.2019, 21:48

Já bouřky sleduji podrobněji 4 poslední roky.První rok byl naprosto fenomenální.Celkem u nás bylo 43 bouřek.Počítám do toho i bouřky ve kterých spadlo 1-2mm.V této slabé sezoně jsme teprve na 13.Je zde vidět ta hluboká propast mezi těmito 2 lety.

65
# 28.07.2019, 21:51

Frantis95
Podobně je to i tady, škoda že už to takhle moc nebývá. CG blesky bouřkám dodávají grády a nějáký respekt. Tady takové situace skončily po roce 2012, od té doby až na pár případů, to je hlavně o mezimračných blescích. Vyzdvihnout ale musím zážitek z ranních hodin 10. srpna 2017. Uprostřed noci se nám tu z ničeho začalo tvořit spoustu silných jader, které produkovaly obrovské množství CG+ (Větvených, čárových, po skupinách ...) blesků ve vzdálenosti asi 5 km na severozápad. Takových blesků bylo i několik do minuty po celkem dlouhou dobu. Z těchto jader následně vzniklo derecho, ikdyž předpovědi nic takového nehlásily. Tuto situaci pak rozepíšu více.

65
# 28.07.2019, 21:52

Ondráš*
Rozepiš to až budeš mít náladu, jsem zvědavý na každého názor, a myslím že nejen já..

42
# 28.07.2019, 21:52

Frantis95
Souhlas s těmi blesky. Já bych řekl, že celkově bouřky se dříve častěji formovaly do silnějších, větších a déletrvajících celků. Poslední roky je skoro každá bouřka "lokálka" která zasáhne max. 2 okresy a kolem dokola už to jen lízne. To souvisí i s tím dřívějším častějším výskytem CG blesků a nočních silných MCS. Dříve byly i častější formace typu squall-line - bouřka srovnaná do linie se silným větrem na čele, nebo formace bow-echo. Ty se sice vyskytly v roce 2017, ale celkově poslední roky těchto typů bouřek ubylo. Myslím, že to souvisí i s tím, že nás dříve přecházely silnější fronty od Z/JZ. Poslední dobou jsou fronty podezřele slabé a za nimi se již tlačí tlaková výše, která frontu zezadu "ohlodává"

42
# 28.07.2019, 21:56

Ondráš*
Nevzdávej to, taky se mi to už stalo a napsal sem to celé znovu a byl to opravdu dlouhý příspěvek, který sem psal cca půl hodiny. Teď se vyspíš :zz: a zítra to znovu napíšeš, jinak tě ukamenujeme :D

42
# 28.07.2019, 22:15

Ještě jedna věc, která sice s bouřkami nepřímo souvisí, ale to je jedno. Kromě toho, že poslední roky jsou fronty slabší, než bývaly dříve, jsou i méně časté formace výrazných tlakových níží nad střední Evropou v průběhu celého roku (letošní květen byl výjimka) a naopak se zdá, že nad střední Evropou se čím dal více nasouvají tlakové výše od Z a JZ a taky se udržuje tlaková výše SV od nás, což je i velký důvod sucha. např. letošní "celodubnová" tlaková výše nad Severním mořem a Baltským mořem. Sahara je saharou právě kvůli celoroční suptropické tlakové výši, které posílá SV pasáty do tropů.

Dříve byly častější taky formace tlakových níží v zimě ze středomoří směrem na sever, které přinášely více sněhu do nížin (přes 20cm).
Závěrem bych řekl, že cirkulace vzduchových hmot nad Evropou se obecně za posledních cca 5 let významně změnila. Snad se tím někdo vážněji zabývá.

42
# 28.07.2019, 22:26

Ondráš*
Jo je to o bouřkách, ale sucho s bouřkami souvisí a nejen sucho. Takže bych to zase tak nehrotil, tohle téma naopak je jedno z těch "odlehčenějších" kde každý může napsat svůj názor.

65
# 28.07.2019, 22:37

Musím uznat, že dříve jsem takřka nesnášel systémy od jihozápadu nebo západu, když pominu sezóny do roku 2012. Často to při takových situacích zasáhlo velkou část Čech, Vysočinu a sever Moravy, Jihomoravský a Zlínský kraj z toho byly často úplně mimo. Za poslední tři roky však nastalo pár situací, kdy části Vysočiny a západní Morava dokázali z ničeho uprostřed noci vytvořit velmi silné bouřky.

Začnu 10. srpnem 2017. Tehdy jsme tu měli pouze 15% od estofexu a modely toho moc nečekaly, to hlavní se čekalo až přes den. Rozpadající se MCS z Rakouska začala kolem půlnoci ovlivňovat i naše území, hlavně svou kovadlinou. Na její východní straně (v prostoru západní Moravy a severu Rakouska) však začaly překvapivě narůstat silná bouřková jádra, která velmi rychle vytvořila SQL a zasáhla celou Moravu a velkou část Polska. Zkráceně se nám tu z ničeho vytvořilo derecho. Byla to nejsilnější bouřka, kterou jsem zatím kdy zažil.

11. června 2018 se ve večerních hodinách očekával přechod bouřkového systému přes západní polovinu Čech, celé se to však odehrávalo nakonec víc na východ. Opět to vypadalo na situaci, že jihomoravský kraj to pouze lízne, kolem druhé ráno však na Vysočině a západní Moravě narostly silná jádra, která se velmi rychle zformovala do linie. Velmi podobně jako při tom derechu, akorát se slabšími projevy.

A letos 7. června ráno.. Celý předchozí den zde byla vysoká oblačnost a foukal silnější vítr, podmínky byly mizerné. MCS z jižních Čech se při postupu na východ začal rozpadat, ale krátce po půlnoci došlo na Vysočině a západní Moravě k velmi podobné situaci, jako už jsem zmiňoval. Tentokrát to bylo hlavně o srážkách, protože bouřky neměly takovou dynamiku. I tento systém zasáhl velkou část Moravy.

Poprvé jsem si říkal, že to je jen štěstí a náhoda, jenže pak to nastalo ještě dvakrát. Holt orografie se asi mění, jinak si to neumím vysvětlit. Pokud jste to někdo dočetl až sem, gratuluji :D

10. srpna 2017 ráno (Zdroj: radar.bourky.cz)
11. června 2018 ráno (Zdroj: Aplikace Meteor)
7. června 2019 ráno (Zdroj: Aplikace Meteor)
65
# 28.07.2019, 22:58

Bylo to asi hlavně štěstí, ale fascinuje mě že třikrát uprostřed noci, se z ničeho vytvořila silná SQL. Svou polohu beru jako západní až střední Moravu, ale blízko Vysočiny.

A nejsem členem AMS, z čeho soudíš? :D Taky mě to už delší dobu nefunguje, snad to nějak opraví.

65
# 28.07.2019, 23:26

Ondráš*
My těžíme z obojího tak napůl obvykle.

No to rozložení bouřek se rok od roku mění a někteří to hodně hrotí, ale musíš uznat že počasí se poslední dobou chová divně a souvisí s tím i bouřky. Každý tu může psát co si o tom myslí, nějáké zkušenosti z pozorování a podobně.

Přibližně vím kde to je :D Data z loňského roku se mi taky už delší dobu nezobrazují, nevím co s tím můžou mít. To jsem nepsal já, možná sis mě s někým spletl. Ani bych nemohl být jejím členem.

F4
Avatar
109
# 29.07.2019, 06:58

Mě by fakt zajímalo, čím to je. Z půlka Čech teď nemá prakticky nic, všechno přeskakuje, tvoří se až u Prahy. Vzpomínám na krásná léta, kdy po vedrech chodily mé oblíbené MCS z Bavorska večer a v první půlce noci a bylo krásně zalito. Teď už nevím, co to je.

42
# 29.07.2019, 09:58

F4
Jak sem už psal, za posledních 5 let se změnila významně cirkulace vzduchových hmot nad Evropou. Ty oblíbené MCS bouřky o kterých píšete se tvořili na výrazných studených frontách, které postupovaly nejčastěji od JZ a
byly podmínky pro celonoční MCS. Poslední roky jsou fronty obecně slabší v blízkosti tlakových výší, které frontám ubírají na síle. Zvláště loni, ale i letos to bylo časté. Blížila se fronta a ještě nás ani nepřešla a za ní už se tlačila od JZ tlaková výše, kde panovalo jasné počasí beze srážek. Dříve po přechodech
výraznějších front od JZ až Z panovalo další dny počasí s mírným nebo čerstvým větrem a místy byly přeháňky. Stejně tak dříve se nad střední Evropou častěji vyskytovaly tlakové níže přinášející trvalejší a vydatnější srážky. Těch v posledních letech ubylo (letošní květen byl z tohoto pohledu výjimečný) stejně jako přeháněk. Dříve bylo aprílové počasí pojem a dnes? Vzpomeňte si jaký byl duben. Stejně tak ubývá v zimě tlakových níží ze Středomoří, které byly zdrojem většího množství sněhu v nížinách. Poslední roky je sněhu hodně pouze na horách, díky stabilnímu SZ proudění, které v nížinách ovšem znamená teploty nad 0 a téměř žádný sníh. Další problém jsou neobvykle stabilní tlakové výše nad severní až SV Evropou, které přinášejí mimořádně suché počasí viz. letošní duben. Podobně tomu bylo i loni na jaře. Ve Švédsku rekordní teplo a sucho a rozsáhlé požáry duben+květen. Stejně tak mohutná tlaková výše nad Ruskem loni v říjnu a v listopadu, která zablokovala postup front ze západu do střední Evropy a panovalo neobvykle suché a teplé počasí a platila i výstraha na požáry v říjnu, což je velmi neobvyklé. Je toho hodně, co se změnilo a většina změn nám přináší bohužel sucho.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.