Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně teplo ale více oblačnosti, na severu a severovýchodě hlavně odpoledne přeháňky

Diskuse o počasí Bouřky 1.7.2019

142
# 03.07.2019, 10:27

aura333
Není to v Bosně ale v Černé hoře :)

142
# 03.07.2019, 10:29

casipo
Fyzika zasahuje do všech atmosferických jevů :D ne jen do bouřek...

42
# 03.07.2019, 10:36

igor127
V jedné knize o počasí mám napsané: Crkvice 4750mm - Bosna a Hercegovina, ale je možné, že to spletli.

28
# 03.07.2019, 10:43

Haná je moje srdcovka, takže to tady (tam) sleduju už od té doby, co jsem se dostal k nějakému fungujícímu internetu. Předtím jsem jen čistě pozoroval a díval se, už z kočáru. Takže můžu říct, že je to prostě náhoda, že zrovna okolo Ivanovic/Nezamyslic a okolo Luké+části Konicka spadlo za poslední měsíc kolem 200 mm. Samotné Držovice na tom byly vždy v rámci Hané skoro nejhůře, ale byly roky (2 nebo 3), kdy se zadařilo a dopadlo to podobně, jako ve zmiňovaných Nezamyslicích.
Pamatuji si, že loni tady někdo psal, jak někde ve Střelné mají napršeno kolem 1 500 mm a že je to při tom suchu jinde významný nadprůměr - taky náhoda, podpořená terénem a tím, že byla spousta bouřek na něj vázaných. A možná nepřesné měření ;-)
A že na suchou zem nerado prší bych bral spíš jen okrajově, to nebude to hlavní, ale může to něco ovlivnit, když už to povídaly generace před námi...

142
# 03.07.2019, 11:16

aura333
jj spletli to na 100% :) je to místo kousek od boky kotorske - kde se schází teplé a vlhké jadranské podnebí s vysokohorským podnebím, které boku obklopuje. K Bosně je to také kousek :)

142
# 03.07.2019, 11:18

Valep
Já nepal, že to je to hlavní že na suchou zem neprší, ale podle mého je to jeden z mnoha příčin, která podporuje to, že neprší...

28
# 03.07.2019, 11:21

igor127
A na tom se shodneme :)

274
# 03.07.2019, 11:41

Valep
Předci měli pravdu, před tou průtrží 90mm tam byla "rozrážecí" bouřka, která destruktivní vlivy zejména termiky vymazala, pak z toho další bouřky nasávaly vlhkost jako z lesa a pouze to potvrzuje další pravdu, že voda přitahuje vodu. Úplně vidím, jak tento jev do budoucna napodobit, půjčil bych si z ekonomie pojem multiplikační efekt. Žádné náhody, jen skryté zákonitosti, toť moje motto.

28
# 03.07.2019, 13:51

Jen pro info:
ve Vilémově (západně od Náměště na Hané) měli za posledních 10 dní 2 mega bouřky. V první spadlo 117 mm, v druhé 102 mm. V obou byly velké kroupy, sadaři a zahrádkáři přišli o 90 až 100 % úrody. Není o co stát. Nezáviďte jim (někteří) krásný přísun vody, navíc v tomto pěkně kopcovitém terénu. Zalito mají, ale většina stejně někam odtekla, i s drahocenou půdou.

274
# 03.07.2019, 14:27

Valep
My se nebavíme o tom, co komu vyhovuje, ale proč to tak je, konkrétně mě zajímají ony Nezamyslice, má někdo nějaké jiné lepší vysvětlení než moje předchozí? Děkuji za trochu přemýšlení, místních zahrádkářů je mi samozřejmě líto.

28
# 03.07.2019, 15:03

Yurri
Někdo se baví o důvodech bouřek, případně sucha, a jen obtížně na něco kloudného přijde; někdo se baví o suchu jako takovém, kterého jej ani jedna bouřka zatím nezbavila; jiní debaty jen sledují. A já přidal jednu informaci z místa, kde by asi raději měli měsíc bez deště, než to, co bylo, dvakrát za sebou. Není třeba to hned vše spojovat s názorem na Nezamyslice, který je zajímavý a kdo ví, jestli to tak je či není :) Za mě je to náhoda (poloha linie konvergence), která byla co do projevů zesílena příznivými podmínkami v lokalitě (mezi ně patří i předchozí "náhodné" srážky a vlhko). I v Držovicích jsem (zatím jednou) zažil obdobnou situaci, kdy se na linii konvergence bouřky tvořily přímo nad námi a stále se obnovovaly. Úhrn srážek také kolem 100 mm a to předtím bylo docela sucho...

# 03.07.2019, 15:25

Co je celkem smutné, že vrcholem letošní sezony se u mě v Ostravě může stát bouřka, která přisla 30.4. Trvala asi 3 hodiny a napršelo 50 mm srážek. Jednalo se o train effect. V pondělí se u nás vyskytly 2 bouřky s velmi nízkou bleskovou aktivitou. Jednalo se o rozpadlé bouřky ze střední Moravy. Vyskytl se velmi silný vítr v nárazech až 25 m/s, napršelo 6 mm srážek. Ochladilo se však z 35,2 C ve 3 odpoledne na 20 C v 6 večer.

274
# 03.07.2019, 16:48

Valep
Jasný, linie vysvětluje 1 vlnu, která má výjimečně dostatek energie na prolomení všech neg. vlivů, další už je docela luxus, ale bylo jich 6 a za sebou, atmosféra nezná náhody, vše je jen příčina a následek, prostě fyzika atmosféry, že ji neumíme pochopit není důvod nálepkovat náhodami.

Podle mě by se dalo nasimulovat, co udělá zvýšení vlhkosti třeba o 10% s konkrétním cumulonimbem a podle toho nastavit automatické zavlažování na placce (budou všude v nížinách), cíl je usměrnit Cb jako nudli kam potřebuji, jednoduchý algoritmus.

142
# 03.07.2019, 17:18

Yurri
Tak to zkuste nasimulovat, vy máte co do rad nejvíce přínosných informací, ale prakticky nemáte nic odzkoušeno. Mimo to by mě zajímal fakt, kde vzít tolik vody, abychom bohatě mohli zavlažovat celé nížiny?

387
# 03.07.2019, 18:05

Kdesi jsem četl, že v Čechách zaniklo v nedávné době okolo 30 000 rybníků, mokřadů, jezer apod... co začít tam..a inspirovat se třeba v Izraeli, tam to mají z vodou vykoumané, ale že by dokázali třeba přivolat bouřky, to jsem nikde nevyčetl, nicméně tohle zase zkouší v Číně, tuším že rozptylují sloučeniny stříbra v atmosféře, plus z druhé strany rozháněli čímsi mraky, když tam byla olympiáda, aby bylo jasno.. nicméně nevím nevím, zda tohle následoat..:D, no nížiny opravdu pořádně dokáže zavlažit pouze déšť, to je fakt.

274
# 03.07.2019, 18:08

igor127
Nemůžu, projektu Chytrá krajina fakt nešéfuju, to si doma neozkouším a vědcem být nechci, jsem spíše praktik a zajímají mě výsledky, synergie různooborových poznatků, jako civilista mám jen netové zdroje, zrovna včera jsem koukal na rozlohu možných závlah a kupodivu na tom JMorava nebyla vůbec špatně, bude to o monitoringu a datech z čidel, určitě se třeba cloud seedingu věnuje pár zahr. firem, ale výsledky jsou chráněné patenty apod., k tomu není přístup a ČHMÚ na to nemá rozpočet.

274
# 03.07.2019, 18:19

palma
Úspěšně se testují lasery, roztoky kys. uhličité a já nevím co ještě, dá se s tím docela pracovat, ale levné to určitě není, ale peníze jdou na mnohem větší koniny.

Nevím, proč by měl být problém nasimulovat do 3D modelu Cb jeho vývoj při změně toho či onoho parametru, problém to bude asi testovat, ale v USA civilní verzi lovci tornád používají běžně, ne že bych tam byl, ale viděl jsem nějakej dokument, naschvál tam nechávají nasávat tornády kdeco.

77
# 03.07.2019, 19:35

Yurri
Manipulace s počasím může být i kontraproduktivní= jedna z možností vedení hybridních válek, pokud se tak už dávno, dávno neděje.

274
# 04.07.2019, 08:44

charlie
Tak určitě se zkouší a zkoušelo už kdeco, mým cílem je naopak napomoci sušším produkčním oblastem, je fakt, že civilisty bych do toho moc netahal, málokdo zná dnešní možnosti a ty jsou obrovské, ovlivňování je do budoucna nevyhnutelné, s tím počítejte, já jsem skromný, mě stačí povodit bouřky o pár km jinam, nevidím v tom žádnej zázrak ani náhodu, prostě nicmoc, jsou určitě ambicióznější projekty, ale i nebezpečnější.

16
# 04.07.2019, 10:11

Yurri: atmosféra nezná náhody, vše je jen příčina a následek, prostě fyzika atmosféry, že ji neumíme pochopit není důvod nálepkovat náhodami.

tohle myslíte opravdu vážně?
větší kravinu jsem dlouho neslyšel

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.